• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1638
 • دوشنبه 1386/12/20
 • تاريخ :

کروبي: اختلافات دليل شکست اصلاح طلبان

مهدي کروبي

کروبي با بيان اينکه با خاتمي هيچ گونه اختلافي ندارد گفت که تنها مشکلش با جمع قليلي از اصلاح طلبان است که همواره در ايام حکومت اصلاحات با ارزشها دست و پنجه نرم مي کردند و ضمن نگران ساختن روحانيون و مسئولان اصلي ترين عامل پشت کردن مردم به اصلاحات بودند.

به گزارش خبرنگار مهر حجت الاسلام مهدي کروبي دبير کل حزب اعتماد ملي در نشست خبري عصر روز يکشنبه در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: انتخابات يکي از مهمترين مسئوليت هايي است که حکومت ، مردم و داوطلبان بر عهده دارند و به نوعي مي توان آن را مهمترين تبلور حضور مردم در حکومت عنوان کرد که راهپيمايي ها، نماز جمعه ها و ساير عرصه هاي حضور مردمي تکميل کننده آن است.

وي راي مردم به جريانات فکري در انتخابات هاي مختلف را نشان دهنده موفقيت و يا عدم موفقيت آن گرايش عنوان کرد و افزود: انتخابات  آزمايش و امتحاني براي مردم و کانديداها است که ازنحوه انجام وظايف خود و رضايت مندي ديگران از آن مطلع شوند.

کروبي با بيان اينکه انتخابات بخصوص انتخابات مجلس بسيار امر مهمي است گفت : در انتخابات مجلس مردم با نظرات مختلف به چندين هزار داوطلب که براي دستيابي به تنها 290 کرسي با يکديگر رقابت مي کنند مي توانند رضايت مندي مردم را بر اساس شاخص ها احساس کنند.

دبير کل حزب اعتماد ملي انتخابات مجلس هشتم را اولين حضور جدي حزب اعتماد ملي در صحنه سياسي کشور توصيف و تصريح کرد: در انتخابات شوراها و خبرگان حضوري جدي اي نداشتيم اما در انتخابات مجلس هشتم  بر اساس گرايش خود و با اعضاي حزب اعتماد ملي وارد انتخابات شديم .

وي افزود :  برخي از افرادي که عضو حزب نبودند و اما به عنوان نامزد مورد اعتماد حزب معرفي شده‌اند بايد ميثاق نامه امضا کنند.

کروبي با بيان اينکه حزب اعتماد ملي در انتخابات مجلس هشتم براي 165 کرسي مجلس امکان رقابت با ديگران را دارد گفت: هر چند در 290 کرسي موجود نامزد نداريم و سقف کانديداهاي ما به اندازه نياز نيست اما حضور جدي در انتخابات  خواهيم داشت.

وي  با اشاره به ديدارهايش با شخصيت هاي نظام براي تاييد صلاحيت ها گفت:  از 27 عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي که وارد انتخابات شدند صلاحيت 17 نفر تاييد و 10 نفر رد شد.وي با تاکيد بر اينکه هيچ کس نبايد از حضور در انتخابات سر باز بزند اظهار داشت: با صراحت و صداقت مي گويم حتي آنهايي که با ما هم مشکل دارند در انتخابات مجلس هشتم شرکت کنند .

در ادامه اين نشست مسعود سلطاني فررئيس ستاد اجرايي انتخابات حزب اعتماد ملي گفت: هم اکنون حزب اعتماد ملي براي 57 درصد کرسي ها مجلس کانديدا دارد و در 28 استان جداي از استانهاي قم و مرکزي کانديداهاي خود را معرفي کرده اند.

وي افزود: حزب اعتماد ملي در حال حاضر در شش استان بيش از 8 کانديدا دارد و در 22 استان ديگر بين يک تا 8 نامزد براي حضور در انتخابات مجلس هشتم معرفي کرده است.

در ادامه اين نشست حجت الاسلام کروبي در پاسخ سئوال خبرنگاري که پرسيد تمايز حزب اعتماد ملي با ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در چيست و چرا نامزدهاي شما کمتر رد صلاحيت شدند گفت: بنا به دلايلي، اختلافاتي در دوران اصلاحات ميان اصلاح طلبان رخ داد که باعث شد در سه انتخابات شوراها ، مجلس هفتم و رياست جمهوري با وجود اينکه اصلاح طلبان جناح حاکم بودند شکست بخورند.

مهدي کروبي

کروبي افزود: اختلاف فکري که ميان برخي اصلاح طلبان بوجود آمده دستوري و بخشنامه اي نيست ، تا زمان اصلاحات بنده همواره سعي کردم که اصلاح طلبان را در کنار يکديگر قرار دهيم اما بعد از آن موفق به چنين کاري نشدم. وي تاکيد کرد : بايد منتظر گذشت زمان باشيم تا ببينيم در آينده اين اختلافات برطرف خواهد شد يا خير.

دبير کل حزب اعتماد ملي درباره تاييد صلاحيت بيشتر اعضاي حزب اعتماد ملي نسبت به ستاد ائتلاف اصلاح طلبان نيز اظهار داشت: بنده همواره در چارچوب قانون تلاش کردم تا ابهامات موجود درباره برخي نامزدهايمان برطرف شود.

کروبي در پاسخ به سئوال خبرنگاري که پرسيد آيا در صورت راهيابي شما به مجلس به شکل ديگري در مورد مسائل بين المللي از جمله مسئله هسته اي عمل خواهيد کرد يا خير گفت: در اين باره معتقديم که اصول و مسائل کلي نظام جمهوري اسلامي ايران بايد حفظ شود.

وي ادامه داد در عين حالي که سلطه نمي پذيريم معتقديم بايد تنش زدايي صورت بگيرد و براي دفاع از حقمان مذاکره و گفتگو را ادامه دهيم.

دبير کل حزب اعتماد ملي در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره اظهاراتش در مورد شکست اصلاح طلبان به دليل کارهايي که در حکومت اصلاحات انجام گرفت گفت: بنده با آقاي خاتمي هيچ گونه اختلافي ندارم ، تنها مشکل من با جمع قليلي از اصلاح طلبان است که همواره در ايام حکومت اصلاحات با ارزشها دست و پنجه نرم مي کردند و روحانيون و مسئولان را از اين کار نگران کرده بودند.

وي اصلي ترين عامل پشت کردن مردم به اصلاحات را وجود چنين افرادي در جمع اصلاح طلبان دانست و تصريح کرد آنها در انتخابات هايي که شکست خوردند اعلام کردند که انتخابات مشکل داشته اما انتخابات شوراها نيز که مشکلي نداشت و جريان نظارت و اجرا در دست خودمان بود اما به دليل رفتارهاي آنان چهره هاي شاخص معرفي شده هم راي نياورد.

وي تصريح کرد: هم اکنون نيز پس لرزه هاي اقدامات جمع قليلي از اصلاح طلبان که عملکرد نامطلوبي در دوران اصلاحات داشتند را مشاهده مي کنيم.

قطع رابطه اي که با آمريکا صورت گرفته نبايد تا ابد باشد، هر چند ظلم هايي از سوي آمريکايي ها نظير تبعيد امام و مسئله کاپيتولاسيون صورت گرفته اما اگر اين کشور حقوق ما را رعايت کند و سلطه نخواهد ، مسئله مذاکره با آمريکا نيز دنبال خواهد شد.

کروبي در پاسخ به سئوال خبرنگاري که در مورد گفته هاي خاتمي در رابطه با نقشه هاي برخي افراد براي اصلاح طلبان گفت:  بنده از اين سخنان آقاي خاتمي هيچ گونه اطلاعي ندارم و خود ايشان بايد در اين باره توضيح دهند.

وي در پاسخ به سئوال ديگري درباره اينکه آيا هزينه هاي تبليغاتي حزب اعتماد ملي پس از انتخابات مجلس هشتم اعلام خواهيد کرد يا خير خاطرنشان کرد: در انجام هزينه هاي تبليغاتي بسيار در تنگنا و فشار هستيم و لذا نام آنهايي که به ما کمک مي کنند نخواهيم گفت اما ممکن است در نهايت ميزان هزينه هاي انجام شده را که زياد هم نخواهد بود اعلام کنيم.

دبير کل حزب اعتماد ملي در پاسخ به اين سئوال که موضع هسته اي حزب اعتماد ملي در صورت راهيابي به مجلس هشتم درباره پروتکل الحاقي و مذاکره با آمريکا چيست گفت: سياست کلي ما مذاکره و پافشاري بر حق مان است. لذا در موضوع هسته اي بايد از موضع عزت مدارانه اقدام کنيم اما احتمالا در صورت راهيابي به مجلس همان شيوه اي را دنبال خواهيم کرد که در دوران اصلاحات دنبال مي شد.

رئيس مجلس چهارم و ششم تاکيد کرد که اگر اعضاي حزب اعتماد ملي به مجلس راه پيدا کنند در موضع هسته اي بر اساس اصول انقلاب حرکت خواهند کرد اما هيچ گاه ديگران را تحريک نکرده و بهانه اي دست آنها نخواهند داد.

کروبي درباره مسئله آمريکا گفت: قطع رابطه اي که با آمريکا صورت گرفته نبايد تا ابد باشد، هر چند ظلم هايي از سوي آمريکايي ها نظير تبعيد امام و مسئله کاپيتولاسيون صورت گرفته اما اگر اين کشور حقوق ما را رعايت کند و سلطه نخواهد ، مسئله مذاکره با آمريکا نيز دنبال خواهد شد.

دبير کل حزب اعتماد ملي تصريح کرد: انجام مذاکرات پس از  شکل گيري بايد به صورت معقول ادامه يابد جز مسئله اسرائيل که مقوله اي جداست.

وي درباره سخنان منتسب به محمدرضا خاتمي که "کروبي اصلاح طلب نيست بلکه فرصت طلب است" اظهار داشت: بنده از اين موضوع اطلاعي ندارم اما وي قبلا هم چيزهايي گفته بود که تکذيب کرد ولي در هر حال برداشت هاي متفاوتي از اصلاح طلبي وجود دارد.

 

شرایط حضور نمایندگان کاندیداها در شعب اخذ رای

شرایط حضور نمایندگان کاندیداها در شعب...

هیئت نظارت بر انتخابات حوزه انتخابیه تهران در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شرایط لازم برای حضور نمایندگان کاندیداها در شعب اخذ رای در روز انتخابات را اعلام کرد
UserName
عضویت در خبرنامه