• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1104
 • چهارشنبه 1385/6/8
 • تاريخ :

"شاهد خزان مردان باش " یك درام جنایی از دو داستان درهم تنیده

  

در درام جنایی - حادثه‌ای «شاهد خزان مردان باش» شاهد تلاقی هوشمندانه و خلاقانه دو داستان هستیم.

نحوه‌ی اجرا و به تصویر كشیدن این داستان‌های پیچیده در خلال فیلم به خوبی انجام گرفته و فیلم را به تحقیقی روانشناسانه بر روی شخصیت‌ها مبدل كرده است.

‌«شاهد خزان مردان باش( SEE HOW THEY FALL) ، در مدت زمان 90 دقیقه محصول كشور فرانسه است و توسط ژاك اودیار كارگردانی شده است.

درباره فیلم

«شاهد خزان مردان باش» فیلمی مورد علاقه منتقدان فرانسوی است كه ایهامات سینمایی در آن بسیار به كار رفته است.

فیلم در قالب فریم‌های عمیق و معناداری، ذهن شخصیت‌ها را به تصویر می‌كشد و حتی بسیاری از اطلاعات را در سكوت به مخاطب منتقل می‌كند.

«شاهد خزان مردان باش» در زمره‌ی آثاری است كه با نام بردن از سینمای فرانسه نامش در اذهان بسیاری از علاقمندان سینما زنده می‌شود.

ساخته ژاك اودیار حس غریب و بدیع فیلم‌ها نوآر را كه از سبك اكسپرسیونیست آلمان نشات گرفته را در بیننده زنده می‌كند.

این فیلم همچنین از طریق پدیداركردن عواملی كه به تخریب‌های روتی منجر می‌شود و ذهن مخاطب را روشن می‌كند. اتفاقی كه در دهه 40 و 50 در سینمای آمریكا به وقوع پیوست.

فیلمنامه

فیمنامه‌ی «‌شاهد خزان مردان باش» را ژاك اودیار با همكاری آلین هنری به نگارش درآورده است.

داستان فیلم درباره پلیسی به نام میكی است كه در حین انجام ماموریت زخمی شده و به كما می‌رود. اداره پلیس مساله را دنبال نمی‌كند. اما دوستش سیمون كه به كار آزاد مشغول است با دیدن بی‌تفاوتی پلیس تصمیم می‌گیرد شخصا وارد عمل شود. وی برای رسیدن به هدف خانواده و شغلش را ترك می‌كند، تا سبب اصلی حادثه را پیدا كند. مسیری كه او برای خود انتخاب كرده، با مردی در هم تنیده شده است. كسی كه سعی می‌كند قاتلی بیرحم و بی‌نقص باشد.

حضور در جشنواره‌های جهانی و اكران فیلم

«شاهد خزان مردان باش» فیلمی متعلق به فرانسه است. چرا كه اكران بسیار محدودی در كشورهایی چون فنلاند و سوئد داشته است.

این فیلم به رغم استقبال در فرانسه در جشنواره‌های جهانی بسیاری هم شركت نكرد و حضور آن به جایزه سزار فرانسه محدود شد.

در «شاهد خزان مردان باش» در این جشنواره جایزه سزار بهترین فیلم اول و بهترین بازیگری را به دست آورد.

درباره فیلمساز

ژاك اودیار، 30 آوریل 1952 در پاریس به دنیا آمد. خانواده‌اش همواره حضوری فعال درعرصه سینما داشتند. پدرش، مایكل، فیلمنامه‌نویس و كارگردانی محبوب بود و عمویش نیز تهیه‌كنندگی بسیاری از آثار سینمایی را بر عهده داشت. بااین حال ژاك اودیار تا سنین نوجوانی تمایلی به سینما نشان نمی‌داد و همواره اعلام می‌كرد كه قصد دارد، معلم شود.

اما به واسطه آشنایی با یكی از دوستانش، به تدوین فیلم پرداخت و تدوین برخی از آثارمهم سینمایی از جمله اثری از رومن پولانسكی را بر عهده گرفت.

اودیار در سن 18 سالگی وارد عرصه فیلمنامه‌نویسی شد و اغلب فیلمنامه‌هایی كه می‌نوشت در ژانر جنایی قرار می‌گرفتند.

وی در سال 1994 سرانجام توانست پول لازم را برای ساخت نخستین فیلم خود با نام «شاهد خزان مردان باش» را جمع‌آوری كند.

از دیگر ساخته‌های ژاك اودیار كه تاكنون 6 فیلم را كارگردانی كرده است ، ‌می‌توان به قهرمان خود ساخته (1996)، لب خوانی كن(2001)، ضربانی كه قلب من از دست داد (2005) اشاره كرد.

بازیگران

در سینمایی «شاهد خزان مردان باش» دو تن از مشهورترین بازیگران سینما فرانسه ماتئو كاسو ویتز و ژان لوئی ترینتیگنان به ایفای نقش پرداخته‌اند. كاسووتیز قهرمان فیلم دوم اودیار هم بود كه در جشنواره كن جایزه بهترین فیلمنامه را به خود اختصاص داد. از دیگر بازیگران سینمایی « شاهد خزان مردان باش» می‌توان به افرادی چون ژان یانه، بوله اوگیر، كریستین پاسكال، مارك سی تی، راجر مولین و... اشاره كرد.

لینک :

 سینمای جهان 

UserName