• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2190
 • دوشنبه 1385/6/6
 • تاريخ :

6 فناوری جدید که همه چیز را تغییر خواهد داد

1- AJAX

این فناوری باعث می‌شود برنامه‌‌های كاربردی تحت وب رفتاری همانند نرم‌افزار‌های نصب شده روی كامپیو‌تر از خود نشان دهند. ‌اهمیت آن هم در این است كه اكثر برنامه‌‌های كاربردی تحت وب برای اجرا نیاز دارند یك صفحه وب باز كنند و همین امر معمولاً دلیل كند بودن اجرای این گونه برنامه‌هاست. اما ASYNCHRONOUS JAVASCRIPT AND XML) AJAX) ورود اطلاعات و دیتا‌های جدید را همزمان با بروزرسانی محتوا در نگام اجرای برنامه مقدور می‌سازد.

ممكن است خود شما هم از AJAX استفاده كرده باشید: سرویس‌ جی‌میل‌ گوگل، سیستم درجه‌بندی فیلم NETFLIX،‌ و سرویس عكس فلیكر یاهو. با این‌حال جسی جیمز گرت، مشاور وب كه با نام AJAX به شهرت رسیده است اعتقاد دارد: تأثیر واقعی این فناوری بر برنامه‌‌های كاربردی در مقیاس تجاری و‌‌ENTERPRISE است؛ جایی‌كه سرعت كار كاربران تحت شبكه افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.

2 –جستجوی عمقی وب‌

این فناوری به‌ شكلی جسورانه‌ دیگر موتور‌های جستجو را به چالش می‌كشد.‌ اهمیت آن نیز به این دلیل است كه شاید گوگل تاكنون حدود هشت میلیارد صفحه وب را نشانه‌گذاری كرده باشد. ولی این تنها نمونه‌ای از خروار است. صفحات زیاد دیگری پشت فایروال شركت‌ها و یا داخل بانك‌های اطلاعاتی پنهان مانده‌ و منتظرند موتور‌های جستجو آن‌ها را شناسایی و نشانه‌گذاری كنند. براساس برخی تخمین‌ها این دسته از صفحات وب كه اصطلاحاً به " صفحات تاریك " معروفند، پانصد برابر بیش‌تر از ‌چیزی است كه امروزه به‌نام شبكه جهانی اینترنت می‌‌شناسیم.

بر خلاف محتوای عمومی‌ اینترنت، روبات‌های خزنده‌ موتورهای جستجوی عادی نمی‌توانند این محتویات پنهان را شناسایی و ایندكس‌گذاری نمایند و باید با تكنیك‌های خاصی به انباره‌‌های اطلاعاتی عظیم موتورهای جستجو اضافه شوند.

قبل از ظهور ابزار‌های جستجوگر دسكتاپ‌، كامپیو‌ترها عضو پنهانی از وب بودند كه با وجود اتصال به اینترنت، محتویات آن‌ها جستجو و نشانه‌گذاری نمی‌شد. شبكه‌‌های اشتراك‌گذاری موسیقی، دستگاه‌ها را برای یافتن فایل‌های‌‌ MP3 جستجو می‌كردند. اما قبل از پیوستن هارد دستگاه به شبكه قابل رویت اینترنت، توافقات و شروط عمدتاً خدعه‌آمیزی در زمینه‌ امنیت و حفظ حریم خصوصی وجود داشتند كه می‌بایست مورد پذیرش واقع شوند. به علا‌وه، هنوز میلیون‌ها نسخه دیجیتالی نسخه‌برداری‌شده از روی كتب وجود‌دارند كه منتظر اتصال به اینترنت می‌‌باشند. در نهایت جستجوی عمقی وب، می‌تواند بهتر از ارائه صدها لینك، به سؤال‌های مستقیم پاسخ مناسبی بدهد.

3– رادیوی با كیفیت بالا‌‌

این فناوری ماهواره نیست. یك رادیوی معمولی در حال ارتقاست. با كیفیتی در حد سی‌دی‌ و كانال‌های بسیار بیشتر.‌اهمیت آن هم در این است كه امروزه و تحت فشار سرویس‌دهندگان ماهوار‌ه‌ای نظیر XM RADIO و SIRIUS، سرویس‌های آنلاین موسیقی و ابزار‌هایی همانند آی‌پاد، صنعت رادیو كه درآمد سالیانه‌ای بالغ بر بیست میلیارد دلار دارد، به‌صورت پیوسته در حال از دست‌دادن شنوندگان خود است. در این میان رادیوی HD به‌عنوان یك راه حل خوب می‌تواند این وضعیت را تغییردهد.

در این فناوری باند موج رادیویی موجود كه در اختیار مالكان ایستگاه‌های پخش قراردارند، به باند‌های بسیار كم‌عرض و باریك تبدیل می‌‌شوند. هر باند از یك ایستگاه جدید پشتیبانی می‌‌نماید. بدین صورت هر ایستگاه FM یا AM می‌تواند به هشت كانال تفكیك شود و به این وسیله هشت برابر قبل موسیقی، گفتار و از همه مهم‌تر تبلیغات را پخش نماید و از آنجایی‌كه این كانال‌ها دیجیتالی هستند، برنامه‌‌های رادیویی HD به‌سادگی قابل ضبط هستند و به شنوندگان خود امكان می‌دهند پخش برنامه‌‌های زنده را PAUSE كنند یا به عقب برگردانند؛ همانند امكانی كه سرویس TIVO برای برنامه‌‌های تلویزیونی مهیا نموده‌است.‌

4-‌ WIMAX

این فناوری را می‌توان تقویت شده WIFI دانست كه بُرد موثرآن از لحاظ نظری سی مایل است. اهمیت آن هم در این است كه WIFI فناوری خوبی است. اما برد محدودی دارد. شركت اینتل در زمینه توسعه استاندارد‌های WIMAX پیش‌قدم شده‌است و به‌نظر می‌‌رسد تا دو سال آینده می‌‌توانیم منتظر ارائه سرویس‌‌هایی مبتنی بر این فناوری باشیم. در یك اقدام آزمایشی، اینتل یك فیلم دیجیتالی را از طریق شبكه‌های با برد 55 مایل و به وسیله فرستنده‌‌های WIMAX به یك جشنواره فیلم ارسال نمود.

موسسه تحقیقاتی‌ ABI تخمین می‌زند كه تا سال 2008 مشتركان‌‌WIMAX از مرز هشت میلیون مشترك بگذرد. گروه تحقیقاتی MARAVEDIS TELECOM می‌گوید: تقاضا برای WIMAX تا سال 2010 بازاری در حدود دومیلیارددلار به‌وجود خواهد آورد. چنانچه این پیشگویی‌ها به واقعیت بپیوندند، DSL، شبكه‌‌های كابلی و حتی ارتباطات‌ T1 را دیگر می‌توان جزئی از تاریخ گذشته دانست.

5- تلفن‌های همراه تركیبی‌

این فناوری مربوط به تلفن‌های سلولی (همراه) است كه می‌تواند با پروتكل WIFI كار كند و سیستم‌های تلفن‌های همراه و ثابت را با یكدیگر ادغام نماید. اهمیت آن هم این است كه با عرضه این نوع تلفن‌ها در اواسط سال 2006، در پانزده مدل و با قیمت متوسط، سرویس‌های ‌تركیبی به‌طور خودكار جای خود را به شبكه‌‌های باز مبتنی بر WIFI در داخل محل كار و منازل خواهند داد. این‌كار باعث خواهد شد دو نقص و محدودیت عمده كه متوجه مشتریان و مصرف كنندگان است، برطرف گردند: رویكرد به فناوری WIFI به‌طور وسیعی باعث افزایش كیفیت مكالمه در داخل مكان‌ها و برج‌های تجاری می‌گردد كه معمولاً پوشش دادن این مكان‌ها با شبكه‌‌های سلولی مشكل است. به‌علاوه، باعث افزایش سرعت گشت‌زنی در اینترنت با استفاده از تلفن‌های هوشمند خواهد شد. ارتقایی كه باعث خواهد شد این دستگاه‌ها عاقبت به‌صورت یك جایگزین ماندگار برای PCها مطرح شوند.

6- باتری‌های سوختی بسیار كوچك

این فناوری مربوط به باتری‌های تجهیزات قابل حمل است كه از یك منبع خارجی با سوخت قابل شارژ (نظیر هیدروژن، گاز طبیعی، متانول، اتانول و سدیم بروهیدرات) تغذیه می‌كنند.‌ اهمیت این فناوری هم آن است كه هر چه دستگاه‌‌های دیجیتالی پر مصرف‌تری به بازار بیایند، باتری‌‌های لیتیومی‌ كمتری یافت می‌‌شوند كه توان پاسخگویی به این مصارف بالا را داشته باشند. باتری‌های سوختی (FUEL CELL) جایگزین مناسبی برای این باتری‌ها هستند. فناوری محبوب در این زمینه DIRECT METHANOL FUEL CELL) DMCF) ‌نام دارد.

مرحله گذار از باتری‌‌های قدیمی‌ به این باتری‌ها به زمان نیاز دارد. بنابراین نباید انتظار خرید یك باتری سوختی را به همین زودی‌ها داشته باشیم. ولی گروه تحقیقاتی‌ RESEARCH MARKETS اطلاعاتی را در این زمینه منتشر نموده‌است كه نشان‌ می‌دهد رشد فروش باتری‌‌های سوختی كم‌حجم تا سال 2008 به 510 میلیون دلار و تا سال 2013 به یازده میلیارد دلار می‌‌رسد.

ترجمه: هومن تحویلداری - ماهنامه شبکه

UserName
عضویت در خبرنامه