• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 308
 • يکشنبه 1385/6/5
 • تاريخ :

فیلم «پیامبر اعظم» ساخته می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشریح برنامه‌های ستاد سال پیامبر اعظم گفت: ساخت فیلمی درباره پیامبر اعظم(ص) و اصحاب ایشان را در دستور كار داریم و در مرحله اول به وقایع رخ داده در «شعب ابیطالب» و نسخه امروزی از زندگی پیامبر خواهیم پرداخت.

محمدحسین صفارهرندی ، در پاسخ به این سؤال كه ستاد بزرگداشت سال پیامبر اعظم(ص) چه فعالیت‌هایی را در پنج ماه گذشته انجام داده است، گفت: «برای انجام و برنامه‌ریزی كارها در این ستاد دو سلیقه وجود داشت. یك سلیقه ناظر بر این بود كه ما علی‌الدوام در هر كاری نام این بزرگوار را بیاوریم و هر عملی را منتسب به ایشان كنیم؛ اما بعضی از كارها شأن و قدری نداشتند كه به نام پیامبر(ص) باشند، بعضی از این كارها هم قابل تحقق نبودند. ما فرض را بر این گذاشتیم، از مسایلی حرف بزنیم كه یا در پایان امسال بتوان گزارش انجام آن را داد كه این كارها انجام شده، یا این كه حواله به آینده‌ای كرد كه از امروز بتوان نشانه‌هایی از آن را دید.»

وی ادامه داد: «بخشی از آنچه كه ما در ارتباط با این عرصه تدارك دیده‌ایم، به پژوهش مربوط می‌شود؛ پژوهش‌هایی كه در سیره نبوی صورت می‌گیرد. حاصل آن هم در دو سطح مشخص بیرون خواهد آمد، یك سطح كتاب‌هایی است كه برای قشرهای عمومی مردم و مخصوصا برای جوانان و نوجوانان با موضوع سیره پیامبر اعظم(ص) چاپ می‌شود، بخش دیگر هم كتاب‌هایی است كه برای اولین‌بار به صورت جدی درباره سیره پیامبر اعظم(ص) برای آینده برنامه‌ریزی شده و آثار خوبی برای جامعه ما خواهد بود، به گونه‌ای كه می‌توان آن‌ها را وارد زندگی مردم كرد.»

رئیس ستاد بزرگداشت سال پیامبر اعظم تاكید كرد: «از دیگر كارهای انجام شده در حوزه فرهنگی و هنری، ساخت فیلم درباره زندگی پیامبر و امت ایشان است؛ انجام این كار را هم به دوستانمان در معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده‌ایم. آنها هم اقدامات خوبی را در این خصوص انجام داده‌اند. بخشی از این فیلم‌ها هم به صورت كلی‌تر ناظر بر بخشی از احوال مجاهدان صدر اسلام است. به طور مثال ماجرای «شعب ابیطالب» به عنوان سوژه یك فیلم، در دست ساخت است؛ بعضی از شخصیت‌های بزرگ صدر اسلام هم سوژه‌ای برای تبدیل به فیلم هستند.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: «مسئله‌ای را كه هنوز در مورد آن تصمیم قطعی گرفته نشده، اما به عنوان یك ایده در حال بررسی است، ساخت نسخه‌ای امروزی از زندگی پیامبر است. یعنی آن چیزی را كه مرحوم مصطفی عقاد در گذشته ساخت و تا به امروز هم بهره خوبی از آن برده شده، تبدیل به فیلمی امروزی كنیم. البته این كار سرمایه سنگینی را می‌طلبد كه شاید با مشاركت بعضی از كشورها بتوان آن را ساخت.»

وی با اشاره به این كه ضرب سكه، چاپ اسكناس و... را به نام پیامبر در دست بررسی داریم، افزود:«انجام این كارها را به وزارتخانه‌های مربوطه محول كرده‌ایم. در كنار این كار پیش‌بینی دیگری را هم داشته‌ایم و آن این كه از روز بعثت به بعد، هر هفته را به عنوان یكی از آموزه‌های نبوی نام‌گذاری كنیم؛ البته نه فقط اسمی بر هفته‌ها بگذاریم، بلكه یك هفته با آن رسم زندگی كنیم. مثلا اگر گفته می‌شود كه پیامبر اعظم امین بود، ما یك هفته كارمان را با امانت‌داری تنظیم كنیم، صدا و سیما هم بر روی این شاخصه مانور كند. البته بخش مهم‌تر این است كه سیره نبوی را در اداره كشور هم وارد كنیم. یعنی مدیران ما منطبق با سیره نبوی عمل كنند، برای این كار هم تحقیقاتی را به اتفاق عزیزانی از حوزه علمیه قم و مشاركت دوستانمان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داشته‌ایم تا مدیریت مبتنی بر آموزه‌های نبوی را طرح‌ریزی و در دستور كار قرار دهیم.»

رئیس ستاد بزرگداشت سال پیامبر اعظم در ادامه و در پاسخ به این سؤال كه پنج ماه از سال گذشته است، اما هنوز در مرحله تحقیق و سنجش هستید، این كارها چه موقع نمود عینی در جامعه خواهد داشت، گفت: «انجام این كارها بسیار حساس است، مثلا پژوهش درباره سیره پیامبر اعظم مستلزم حضور عده‌ای محقق و تتبع در اسناد و مدارك است كه شاید تا پایان سال هم آماده نشود. ولی كار شروع شده،‌ البته در همین مدت كوتاه هم تعداد قابل توجهی كتاب توسط نویسندگان علاقه‌مند به پیامبر اعظم نوشته شده و به بازار آمده است، ما به این كتاب‌ها به عنوان كار خود نگاه نمی‌كنیم، ‌اگرچه ما از چاپ آن‌ها حمایت كرده‌ایم. چون به نظرمان رسید كه بیش از آن كه حرف بزنیم، پیگیر باشیم.»

وی تاكید كرد: «بعضی از افراد مشتقانه پی‌گیر این كارها هستند، بعضی از افراد هم به صورت حرفه‌ای به دنبال منافع خود می‌دوند. در نتیجه بعضی از افرادی كه دلشان می‌خواسته ما در قالب‌های صوری وارد عمل بشویم -كه اعتقادی به آن‌ها نداشتیم- چون درخواست آنها محقق نشد، ممكن است اعتراض بكنند. عیب ندارد. ولی ما می‌دانیم چه كار انجام می‌دهیم.»

لینک :

 روش پیامبر سرمشق خبرنگاران باشد 

 صفارهرندی:قانونمند كردن محیط مجازی یك آرمان است. 

 گزارش تصویری حضور صفار‌هرندی در سینما فلسطین-بخش سینمای آمریكای لاتین 

UserName