• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 14992
 • يکشنبه 1390/9/6
 • تاريخ :

حلال و حرام در اسلام

حلال و حرام در اسلام

هرگاه انسان با چشم حقیقت بنگرد و مسائل را به دقت مورد توجه قرار دهد و قلب را از تعصب و پیش داوری و کینه پاک کند و به دور از تعلقات و وابستگی های خاص،اسلام را بررسی نماید و منصفانه به قضاوت بنشیند ، با صراحت و صداقت کامل اعتراف خواهد کرد که اسلام دین دانش و حکمت و تزکیه و تربیت و اخلاق و معنویت است ، دینی است که در مسیر تکامل حرکت می نماید و تلاش و کوشش را تنها وسیله دستیابی به خیر و برکت و پیشرفت مادی و معنوی معرفی می کند. دینی است فعال و پویا که از جهان بینی کامل و صحیح بهره مند و با دگرگونی شرایط و اوضاع و احوال و تطور زمان و تغییر مکان قابل انطباق است و پاسخ گوی نیازهای فطری ، اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی و به دیگر سخن مادی و معنوی می باشد . کسی را به عنوان نمونه انسان کامل می شناسد که دین و دنیا ، هر دو را مطمح نظر قرار دهد و یکسان برای آنها تلاش کند،در حالی که مسجد و مکتب می سازد، از ساختن پل و جاده غافل نمی ماند و سعادت دنیا را وسیله سعادت آخرت قرار می دهد.

با توجه به اینکه انسان در زندگی روزمره خود با مسائل حلال و حرام روبرو می باشد . برای پرهیز از حرام و استفاده از حلال بر هر مسلمانی لازم است که از دستورات دین خود آگاه باشد تا با اطمینان خاطر حلالها و حرامها را از هم تشخیص دهد.

اسلام دین اعتدال و میانه روی است ، افراط و سختگیری را قبول ندارد و همان گونه که اهمال و بی بندو باری را نمی پذیرد و هیچ کس را به چیزی که خارج از توان و قدرت او باشد مکلف نمی نماید . احکام و قوانین آن مبتنی بر عدالت و دارای فلسفه روشن و متکی بر دلیل و برهان و منطق هستند که معیار تشخیص آنها فکر درست و عقل سلیم است. اسلام فلسفه حلال بودن را تابع پاکی و خیر و منفعت ، و حرام بودن را در گرو ناپاکی و زیان و ضرر قرار داده است بدین معنی که هر چه پاک و تمیز است حلال و هر چه زیان بخش و مضر و ناپاک باشد حرام است.

با توجه به اینکه انسان در زندگی روزمره خود با مسائل حلال و حرام روبرو می باشد . برای پرهیز از حرام و استفاده از حلال بر هر مسلمانی لازم است که از دستورات دین خود آگاه باشد تا با اطمینان خاطر حلالها و حرامها را از هم تشخیص دهد. در حقیقت شریعت اسلام به خوبی ،حلالها و حرامها را از هم حدا نموده است و علما و دانشمندان و مجتهدان اسلام که رحمت خدا بر روان پاکشان باد با تلاش بی وقفه و مخلصانه خود کلیه مسائل مربوط به حلال و حرام را جمع آوری نموده و کتابهای با ارزشی را در این مورد از خود به یادگار گذاشته اند و در پرتو قرآن و حدیث به اصول و قواعدی دست یافته اند که استنباط احکام شرعی را سهل و آسان می سازد و حکم مسائلی که در زمان پیغمبر (ص ) نبوده و بعدا حادث شده یا به وقوع پیوست با آشنایی به این اصول قواعد روشن می گردد.

این کتاب مشتمل بر چهار فصل ، یک مقدمه و یک خاتمه است. دکتر قرضاوی با احساس مسئولیت و دقت فراوان و تسلط کافی بر قرآن و حدیث و فقه اسلامی به نحو احسن از عهده مسائل مورد نیاز مربوط به حلال و حرام برآمده است و کتابی را به رشته تحریر در آورده است که جوابگوی بیشتر نیازهای درونی و اجتماعی و خانوادگی هر مسلمانی است که ممکن است در حالتهای گوناگون باآنها روبرو گردد.

 

مشخصات کتاب

حلال و حرام در اسلام

نویسنده :یوسف قرضاوی

مترجم:ابوبکر حسن زاده

ناشر:نشر احسان

تنظیم : مرکز مشاوره تبیان

خوراکی هایی که منجر به سقط جنین می شوند

خوراکی هایی که منجر به سقط جنین می...

خوراکی هایی که منجر به سقط جنین می شوند
عشق و محبت همسرتان را بپذیرید تا ...

عشق و محبت همسرتان را بپذیرید تا ...

عشق و محبت همسرتان را بپذیرید تا ...
راهنمای ازدواج موفق

راهنمای ازدواج موفق

راهنمای ازدواج موفق
1001 نکته که جوانان قبل از ازدواج باید بدانند

1001 نکته که جوانان قبل از ازدواج باید...

1001 نکته که جوانان قبل از ازدواج باید بدانند
UserName