• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 699
 • دوشنبه 1385/4/26
 • تاريخ :

گزارش كامل نشست هم‌اندیشی فوتبال/

تاكید بر خصوصی‌سازی، فوتبال علمی، تشكیل فدراسیون قدرتمند و كار روی تیم‌های پایه


نشست هم اندیشی فوتبال با حضور مسوولان سازمان تربیت بدنی، كمیته‌ی ملی المپیك، مربیان، مدیران و پیشكسوتان فوتبال صبح امروز برگزار شد.

در این نشست كه در محل آكادمی ملی المپیك و با حضور مهندس علی آبادی، دكتر قراخانلو، كیومرث هاشمی، داریوش مصطفوی و جمع زیادی از مربیان، مدیران،‌ اصحاب رسانه و پیشكسوتان فوتبال آغاز شد، راهكارهای برون رفت از مشكلات فعلی فوتبال كشور و چگونگی انتخاب سرمربی تیم ملی بررسی ‌شد.

در ابتدای این مراسم كیومرث هاشمی، سرپرست فدراسیون فوتبال در سخنانی گفت: در آینده‌ای نزدیك مجمع تشكیل خواهد شد و هر كسی كه به عنوان رییس فدراسیون فوتبال برگزیده شود مورد حمایت لازم سازمان تربیت بدنی قرار خواهد گرفت. در این مدت كوتاه باید در مورد مسایلی تصمیم‌گیری شود، بنابراین سازمان تربیت بدنی تصمیم گرفت كه چكیده‌ی فوتبال كشورمان را در جلسه‌ای گرد هم آورده و با آنها درباره‌ی فوتبال صحبت كند. ما نیز به عنوان متولیان ورزش و فوتبال كشور باید از نظرات شما بزرگان فوتبال استفاده كنیم.

وی افزود: فوتبال برای مردم ما اهمیت ویژه‌ای دارد بنابراین برای موفقیت باید از نظرات كارشناسان فوتبال استفاده كنیم. ما در یك ماه آینده رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا را پیش رو داریم و هر فدراسیون وظیفه دارد نسبت به وظایفش تصمیم‌گیری كند. هم اكنون انتخاب سرمربی تیم ملی یكی از مهم‌ترین وظایف ماست و می‌خواهیم در همه‌ی تصمیمات خود خرد جمعی را حاكم كنیم.

هاشمی ادامه داد: پس از انقلاب تیم ملی كشورمان دو مقام سومی را در جام ملت‌های آسیا به دست آورده است اما، مردم ما پس از 27 سال كه از انقلاب شكوهمند اسلامی می‌گذرد انتظار دارند كه تیم ملی نتایج بهتری را به دست آورد و فوتبال ما در آسیا آقایی كند. دیگر نباید بگوییم صعود به جام جهانی افتخار است بلكه باید به گونه‌ای كار كنیم كه نتایج مناسبی كسب كنیم. اگر تعامل سازنده‌ای بین ما و شما به وجود بیاید در این راه موفق می‌شویم. این كه چرا تیم ملی امید ما پس از انقلاب موفق به صعود به رقابت‌های المپیك نشده دلایلی دارد و شما و ما این دلایل را می‌دانیم و باید با تعاملی سازنده این مشكلات را حل كنیم.

سرپرست فدراسیون فوتبال به نام‌هایی كه این روزها برای سرمربیگری تیم ملی مطرح می‌شود اشاره كرد و گفت: گزینه‌های مختلفی كه برای سرمربی مطرح شده همه گمانه‌زنی است و فدراسیون با هیچ فردی مستقیما صحبت نكرده و ما با خرد جمعی در این باره تصمیم می‌گیریم. اطمینان می‌دهم كه كوچك‌ترین صحبتی با این افراد نشده است. در فدراسیون فوتبال بر روی تك تك كارشناسان باز است و هدف ما استفاده از نقطه نظرات شماست.

در ادامه علی آبادی، رییس سازمان تربیت بدنی، پیشكسوتان و مربیان فوتبال كشورمان را استخوان‌بندی فوتبال كشور خواند و گفت: دانش و سابقه‌ی فوتبال در این جمع و گروه دیگری كه در این جا حضور ندارند، خلاصه می‌شود. این توانمندی بسیار باارزشی است و باید از آن استفاده كرد. ما در سازمان تربیت بدنی قصد نزدیك كردن دل‌ها را داریم و اگر بتوانیم از این دانش استفاده كنیم جایگاه بالاتری را نسبت به گذشته به دست خواهیم آورد.

علی آبادی ادامه داد: دنیا نایستاده تا ما حركت كنیم، همه‌ی كشورها در بخش زیرساخت‌ها و ورزش در حال سرمایه‌گذاری و فعالیت هستند تا در این رقابت گوی سبقت را از دیگری بربایند.

وی ادامه داد: این نخستین جلسه‌ای است كه به این شكل در فوتبال كشور برگزار می‌شود و امیدوارم این جلسه سرفصلی باشد كه هر چند ماهی این چنین جلساتی را در فضای دوستانه برگزار كنیم.

دكتر قراخانلو، رییس كمیته‌ی ملی المپیك دیگر سخنران این مراسم بود.

وی گفت: به لطف خداوند فوتبال ایران نقاط مثبت بسیاری دارد و اگرچه برخی رشته‌ها برای كشور ما سنتی و ملی است اما، واقعیت این است كه فوتبال جای خود را در ایران باز كرده و به عنوان رشته‌ی اول جای خود را تحمیل كرده است.

وی ادامه داد: با استفاده از نقاط مثبت و استفاده از تجربه و علم دنیا كه آنقدر هم پیچیدگی ندارد و با اصلاح اساس‌نامه و تشكیل مجمع واقعی، نافذ، منطقی، فعال و موثر می‌توانیم در آینده‌ای نزدیك، فكر و برنامه‌ی اصلی و بنیادی را در فوتبال پیاده كنیم.

قراخانلو ادامه داد: حضور مهندس علی آبادی در این نشست به معنای این است كه سازمان تربیت بدنی به عنوان نماینده‌ی دولت هدفش پیشرفت فوتبال است. مشكلاتی كه فوتبال ما دارد عزم ملی می‌طلبد. می‌دانیم كه باشگاه‌های ما مشكل ساختاری دارند. اگر بخواهیم فوتبال این مملكت را به بزرگی مملكت اداره كنیم باید مشكلات بسیاری را حل كنیم.

داریوش مصطفوی، دبیر موقت فدراسیون فوتبال نیز گفت: ما نگران آینده‌ی فوتبال كشور هستیم. جلسه‌ای كه امروز برگزار شده بسیار صمیمی است. هر چه فوتبال ما دارد از این جمع و چند نفری كه در خارج از كشور اقامت دارند، است. ما این هم اندیشی را به فال نیك می‌گیریم. رسیدن به خردورزی هدف فدراسیون و سازمان تربیت بدنی است. ما می‌خواهیم كه از نظرات كارشناسان فوتبال استفاده كنیم. قطعا این نظراتی كه برای انتخاب سرمربی تیم ملی امروز مطرح می‌شود اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

مدیرعامل باشگاه استقلال تهران هم بر پرهیز از هر گونه افراط و تفریط تاكید كرد.

محمد حسین قریب نیز اظهار كرد: هم اكنون نگاه شدیدی ایجاد شده كه مربی خارجی حضور نداشته باشد و مربیان ایرانی هدایت تیم ملی فوتبال كشورمان را بر عهده بگیرند. این قضیه را قطعا باید دست‌اندركاران فوتبال طی تحلیلی كارشناسی مورد بررسی قرار دهند. بی‌تردید اگر تحلیل كارشناسی در این زمینه نداشته باشیم شش ماه آینده نیز دوباره باید به سمتی برویم كه مربی خارجی جذب كنیم.

وی با بیان این كه باید برای آینده‌ی خود تصویر روشنی داشته باشیم گفت: فارغ از احساسات موجود باید به نقطه‌ای برسیم كه كاستی‌های كادر فنی چه بوده است و از چه مرحله‌ای به چه مرحله‌ای رفته‌ایم.

مدیرعامل باشگاه استقلال با اشاره به گفته‌ی رییس سازمان تربیت بدنی مبنی بر نقد سالم اظهار كرد: این مفهوم یكی از شاخصه‌های اصلی توسعه‌ یافتگی است اما، اگر مرز بین نقد و نفی از بین برود آفتی جدی گریبان ورزش را می‌گیرد. اگر ما از دریچه‌ی نقد به نفی افراد برسیم دوباره دچار افراط و تفریط خواهیم شد.

وی ادامه داد: ما باید داشته‌های خود را به دور از های و هوی‌های فعلی به فوتبال ملی كشورمان عرضه كنیم تا اگر بار دیگر به پشت سر خود نگاه كردیم با داشته‌های زیادی روبرو باشیم.

قریب به بحث خرد جمعی كه مورد تاكید مصطفوی، دبیر فدراسیون بود اشاره كرد و گفت: تقاضا دارم اگر پایبند به این هستیم باید به مسوولیت آن نیز توجه كنیم چرا كه این حرف بسیار سنگین است و ما باید تا آخرش جلو برویم. تصمیمات نباید به گونه‌ای باشد كه خرد جمعی صرفا تبدیل به شعار شود بلكه ما باید نتیجه‌ی آن را ببینیم.

هم‌چنین، سردار غیاثی اظهار كرد: تصور می‌كنم شاید این بستر و زمینه‌ بوجود نیامده است كه مدیران بخواهند خواسته‌های خود را به صورت خرد جمعی برای فوتبال ملی كشورمان بیان كنند. البته این فضا مربوط به دوره‌ی خاصی نیست و در همه‌ی دوره‌ها كم و بیش شاهد آن بوده‌ایم.

وی افزود: من تصور می‌كنم اتحادیه‌ی باشگاه‌ها باید مباحث لیگ و فدراسیون فوتبال باید مباحث مربوط به تیم ملی را دنبال كنند.

غیاثی تصریح كرد: اكثر مشكلات از آنجا نشات می‌گیردكه ما نخواسته‌ایم از پیشكسوتان و باشگاه‌ها نظرخواهی داشته باشیم.

وی به طولانی بودن زمان نقل و انتقالات بازیكنان در لیگ برتر اشاره كرد و گفت: این قضیه آسیبی جدی است و در هیچ كجای دنیا به این شكل عمل نمی‌شود. ما باید برای فوتبال ایران ضمانتی ایجاد كنیم كه در آینده این مشكلات پیش نیاید.

مدیرعامل باشگاه پاس ادامه داد: یك مربی و مدیر باید تمامی برنامه‌هایش به صورت منظم باشد و طی تقویمی كه از مسابقات لیگ برتر دارد؛ بتواند برای تمام هفته‌های مسابقات لیگ برنامه‌ریزی كند.

وی به وجود مشكلات و كمبود داوران در مسابقات لیگ اشاره كرد و گفت: همه ساله تعدادی از داوران بازنشسته می‌شوند و یا از سمت خود انصراف می‌دهند و تعداد كمی از داوران كه باقی می‌مانند، باید مسابقات را داوری كنندكه این قضیه سبب می‌شود شائبه‌های زیادی در قضاوت مسابقات پیش بیاید.

به گزارش ایسنا، غیاثی با بیان این كه تا زمانی كه تشكیلات وسیع و لیگ پویا نداشته باشیم مشكلات زیادی در سطوح بالاتر خواهیم داشت، گفت: ما باید هم اكنون برنامه‌ریزی كوتاه مدتی برای جام ملت‌های آسیا و برنامه بلند مدتی برای مسابقات جام جهانی آینده انجام دهیم. در مدت زمان باقی ‌مانده نیز یا یك سرمربی درجه یك دنیا كه در شان و اندازه‌ی ایران باشد، تیم ملی ایران را هدایت كند و یا این كه هر چه سریع‌تر یك مربی ایرانی را به كار بگیریم.

وی در پایان تاكید كرد: من از مسوولان برگزاری مجمع می‌خواهم در برگزاری مجمع از نقش ارزنده‌ی مدیران عامل باشگاه‌ها استفاده‌ی بیشتری كنند.

مدیر عامل سابق باشگاه استقلال نیز گفت: متاسفانه فوتبال ما به گونه‌ای شده كه مدیری در ابتدا ساختمانی را می‌سازد و در نیمه‌های كار مدیر بعدی جایگزین او می‌شود و به دلیل اصولی نبودن روش قبلی ساختمان پیشین را از بین برده و از نو شروع به ساختن می‌كند، به همین دلیل ما در حال تلف كردن وقت هستیم.

وی افزود: متاسفانه ما ساختار درآمدزایی مشخصی در فوتبال نداریم و مدام به حال این وضعیت گریه می‌كنیم. باید سرمایه‌هایی كه از دولت به فوتبال وارد می‌شود را صرف ساخت و ساز كنیم. این كه مدام دنبال مربی خارجی هستیم و او نمی‌تواند موفق شود به این دلیل است كه زیرساخت‌های درستی نداریم و اگر این زیرساخت‌ها را درست كنیم مربی داخلی نیز می‌تواند موفق شود.

فتح‌الله زاده تصریح كرد: ما باید از فوتبال خود توقع معقولانه داشته باشیم و باید ببینیم جایگاه اصلی‌مان در فوتبال جهان كجاست. خصوصی كردن فوتبال می‌تواند موفقیت آن را به دنبال داشته باشد.

جهانگیر كوثری، كارشناس فوتبال كشورمان نیز در این نشست گفت: فكر نمی‌كنم در این جلسه به آنچه كه مد نظر سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال است، برسیم. ما باید با الگوبرداری از نظام و سیستم صحیح كشورهای پیشرفته در فوتبال خود را به آنها نزدیك كنیم. فوتبال ما به مجلس یا كمیته نیاز دارد. نمونه‌ی آن را ما در آلمان مشاهده می‌كنیم، این كمیته‌ی بیست نفره وظایف بسیاری دارند. معتقدم این مجلس با تعدادی مشخص می‌تواند چكیده‌ای از این جلسه‌ی امروز باشد.

وی ادامه داد: ما در فوتبال كوتاهی نكردیم؛ اما، نتوانستیم این پدیده را نیز بشناسیم. فوتبال پدیده‌ای است اجتماعی كه می‌تواند صنعت، هنر، اقتصاد و سیاست نیز جزو آن باشد. پیروزی ایران برابر آمریكا در جام جهانی 98 و تاثیر ژئوپولیتیك این پیروزی را نمی‌توانیم در جایی دیگر پیدا كنیم. شش درصد سود ناخالص فرانسه از راه فوتبال است؛ اما، متاسفانه ما از فوتبال غافل شده‌ایم و تنها به هیاهوی آن توجه می‌كنیم و موج آن را گرفته‌ایم و با آن پیش آمده‌ایم.

كوثری ادامه داد: هر رییس فدراسیون و رییس سازمانی كه آمده در فوتبال تاثیر مثبت گذاشته؛ ولی متاسفانه ما از تاثیرات مختلف فوتبال غافل شده‌ایم. تا چندی دیگر لیگ مان آغاز خواهد شد؛ اما، ما فدراسیون نداریم و رییس كمیته‌ی داوران نیز هم‌چنین. این مشكلاتی است كه در آینده به آنها برخورد خواهیم كرد. وضعیت فوتبال كشور ما بسیار اضطراری است و باید هر چه زودتر سرمربی انتخاب شود. ما مربیان داخلی بسیار خوبی داریم كه این مربیان دكترای فوتبال دارند؛ اما، آنها به خارج از كشور نمی‌روند. از سوی دیگر ما به مربی خارجی نیز نیاز داریم و باید این دو در كنار هم در فوتبال كشور حضور داشته باشند.

به گزارش ایسنا، فرشاد پیوس، دیگر سخنران جلسه‌ی هم اندیشی مسوولان سازمان تربیت بدنی و كمیته‌ی ملی المپیك با پیشكسوتان و مربیان فوتبال بود.

بازیكن اسبق تیم ملی گفت: فرصت بسیار كمی تا شروع رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا داریم و باید هر چه سریع‌تر سرمربی تیم ملی انتخاب شود. هم مربی داخلی خوب است و هم مربی خارجی؛ اما، به دلیل زمان كم تا شروع رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌ها فكر می‌كنم، باید از سرمربی داخلی استفاده كنیم و در دراز مدت از مربی خوب خارجی.

او با برشمردن فاكتورهای یك مربی خوب گفت: مربی‌ ایرانی باید با جسارت، با انگیزه و از همه مهم‌تر محبوب باشد. جام جهانی درس بسیار خوبی به ما داد. تیم ملی آلمان با مربی جوانی همچون كلینزمن موفق بود هر چند كه پیش از شروع این مسابقات او شكست‌هایی را نیز به همراه تیم ملی آلمان كسب كرد؛ اما، به دلیل محبوبیتش او در تیم ملی ماندگار شد.

پیوس كه هم اكنون مربی تیم تراكتورسازی تبریز است با توجه به شایعاتی كه مبنی بر هجده تیمی شدن لیگ برتر شنیده می‌شود، گفت: تراكتورسازی تیم بسیار پرطرفداری است و در آذربایجان شرقی نمونه است. ما امكانات بسیار خوبی داریم و در هر بازی 30 هزار تماشاگر به ورزشگاه می‌آیند و از بسیاری از تیم‌های لیگ برتری امكانات بهتری دارد.

دكتر بیژن ذوالفقار نسب كه مربیگری تیم ملی را در كارنامه‌ی خود می‌بیند نیزگفت: جا داشت كه در این جلسه كار را تخصصی‌تر می‌كردیم؛ با احترامی كه برای همه‌ی حضار قائلم؛ اما، بهتر بود به دلیل تخصصی بودن بررسی انتخاب سرمربی تیم ملی كار به گونه‌ای تخصصی در جلسه‌ی امروز پیش می‌رفت. در ایران هفتاد میلیون متخصص فوتبال وجود دارد ولی به دلیل اهمیت كار باید جلسه‌ای ویژه‌تر می‌گذاشتیم.

وی افزود: سیاست كاری فدراسیون مشخص نیست. از زمانی كه دبیر موقت انتخاب شده، ایشان برنامه‌ی كاری مشخصی ارایه نداده‌اند. نباید بدون فكر لازم؛ مربی بعدی تیم ملی را انتخاب كنیم. معتقدم سازمان با سیاست‌گذاری مشخصی كه دارد باید آن را به فدراسیون فوتبال تزریق كند.

رییس سازمان تربیت بدنی مجددا گفت: برای انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال زمان كافی نداریم.

مهندس علی آبادی افزود: مبنای سازمان این است كه از افكار عمومی استفاده كند. می‌پذیریم كه كمی دیر شده؛ اما، هر روز كه شروع كنیم یك روز جلوتر هستیم. ما برای انتخاب سرمربی تیم ملی زمان كافی در اختیار نداریم. این كه رییس فدراسیون سرمربی را انتخاب كند با گذشته هیچ تفاوتی نمی‌كند؛ اما، ما می‌خواستیم تصمیم دسته جمعی بگیریم. در ابتدا باید به این نتیجه برسیم از مربی داخلی استفاده كنیم یا خارجی. اما، این كه می‌بینم میان مربیان ایرانی اعتماد به نفس هدایت تیم ملی وجود دارد بسیار خوشحالم.

اردشیر لارودی نیز بر انتخاب مربی ایرانی تاكیدكرد وگفت: چاره‌ای جز انتخاب مربی ایرانی نداریم و باید در این راه وسواس زیادی به خرج دهیم. مربی كارنامه‌دار و محبوب به همراه دانش مدیریتی بالا می‌تواند بهترین فاكتور باشد.

در ادامه رسول كربكندی، سرمربی ذوب‌آهن اصفهان اظهاركرد: ما در كشورمان كارشناسان خوب و رسانه‌های پرقدرتی داریم؛ اما، برنامه‌ریزی مناسب نداریم. برنامه‌ریزی‌های مقطعی و فاقد توان اجرایی است. با یك شكست تمامی مسوولان عوض می‌شوند كه مربی در راس آن قرار دارد.

وی افزود: در صورتی كه یك مربی ایرانی هدایت تیم ملی را بر عهده بگیرد و این تیم در ادامه نتیجه نگیرد، بی‌تردید با افكار مخالف بسیاری روبرو می‌شود و باید دید در آن موقع تا چه اندازه حمایت از این مربی صورت می‌گیرد و یا آن كه با كوچك‌ترین فشار اجتماعی مربی بركنار می‌شود.

كربكندی تاكید كرد: نیاز است تا حمایت همه جانبه از سوی تمامی مسوولان صورت گیرد. بهتر است تدوین سیاست‌های كلی ورزش كشور از سوی رییس جمهور به سطوح پایین‌تر آغاز شود و سپس سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال اجرای برنامه‌ها را بر عهده بگیرند. باید آمادگی و پذیرش شكست را در كشور بالا ببریم.

كربكندی در ادامه خاطر نشان كرد: سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال نباید با یك شكست دچار بی‌برنامگی شود. هم‌چنین انتظار از بازیكنان تیم ملی این است كه نگاه مادی به تیم ملی نداشته باشند. در جام جهانی شاهد بودیم بازیكنان بزرگ جهان با شكست تیم‌هایشان ناراحت شده و گریه می‌كردند و انتظار از بازیكنان تیم ملی بود كه با همین عشق و علاقه برای تیم ملی بازی كنند.

به گزارش ایسنا، آذری، مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن نیز صحبت‌های خود را با قدردانی از فدراسیون فوتبال در زمان دكتر دادكان آغاز كرد و افزود: متاسفانه در این جلسه كسی كوچك‌ترین قدردانی از فدراسیون گذشته انجام نداد؛ اما، من به نوبه‌ی خودم از دادكان تشكر می‌كنم. البته قبول دارم كه كمی و كاستی‌هایی وجود داشت؛ اما، بی‌تردید راهیابی تیم ملی كشورمان به جام جهانی از دستاوردهای فدراسیون گذشته بود.

وی در ادامه افزود: انتخاب مربی تیم ملی فوتبال كشورمان می‌تواند در جلسه‌ای تخصصی‌تر مورد بررسی قرار گیرد. اكنون فوتبال ما تجربیات صد ساله‌ای در اختیار دارد كه این تجربیات هم در ابعاد ملی و هم با استفاده از لیگ كشورهای مختلف است كه می‌تواند به رایگان در اختیار ما قرارگیرد.

آذری خاطر نشان كرد: متاسفانه ورزش ما به دنبال كسب موفقیت‌های كوچك و پنهان شدن در پشت آن است. باور دارم كه فوتبال ما فراآسیایی است؛ اما، چندین سال است كه حتی در آسیا نیز قهرمان نمی‌شویم. اگر بخواهیم به موفقیت‌های مقطعی و در حد آسیا دل ببندیم از قافله‌ی فوتبال جهان عقب می‌افتیم.

آذری در پایان تاكید كرد: در فوتبال ایتالیا شاهد بودیم كه با استعفای سرمربی تیم قهرمان جهان ظرف كمتر از سه روز مربی جدید انتخاب شد. سازمان تربیت بدنی نیز باید به دنبال سر و سامان دادن هر چه سریع‌تر به وضعیت تیم ملی باشد تا بتوانیم آینده را زودتر بسازیم.

محمد حسین ضیایی ‌هم گفت: در درجه‌ی اول فدراسیون باید كمیته‌ای فنی تشكیل دهد و بتواند توسط این كمیته مربی تیم ملی را انتخاب كند. این كمیته می‌تواند از پیشكسوتان و رسانه‌ها انتخاب شود و راه صحیح را پیش بگیرد.

كیومرث هاشمی نیز گفت: در آینده با تشكیل جلسه‌ای تخصصی، راهكارهای برون رفت مشكلات فوتبال را بررسی خواهیم كرد. ما می‌خواهیم از دل صحبت‌های شما سیاست‌های فوتبال را ایجاد كنیم.

هم‌چنین، مربی تیم فوتبال پاس گفت: این كه فكر كنیم مربی ایرانی و یا لیپی را برای تیم ملی انتخاب كنیم همه‌ی مشكلات‌مان حل می‌شود، فكر خامی است.

مجید جلالی نیز اظهار كرد: فوتبال ایران مشكلات بنیادی و ساختاری دارد. آنچه كه به نظر من رسیده كه می‌تواند برای آینده مفید باشد را از نگاه دلسوزانه و نه مسوولانه بیان می‌كنم. نیاز داریم، فوتبال را به اندازه‌ی بزرگی‌اش بزرگ ببینیم و به همان اندازه می‌توانیم آدم‌های بزرگ را وارد فوتبال كنیم. باید در مجلس شورای اسلامی كمیسیون فوتبالی را تشكیل دهیم و نهادی قانون‌گذار را برای تهیه‌ی اهداف فوتبال ایجاد كنیم. هم‌چنین ساختار تشكیلاتی مستقلی را برای فوتبال بوجود آوریم تا افراد بزرگ نیز رغبت حضور در فدراسیون را داشته باشند.

وی افزود: هم‌چنین باید كمیته‌ای را با حضور مربیان بزرگ فوتبال كشور تشكیل داد و برنامه‌ی كلانی را برای فوتبال به نام چشم‌انداز فوتبال ایران در سال 1400 تدوین كرد. هم‌چنین منابع مالی دولتی نیز در پانزده سال آینده باید جذب فوتبال شوند و پس از این پانزده سال منابع خصوصی را جایگزین منابع دولتی كنیم. هم‌چنین می‌توانیم با تدوین قانونی باشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش را زیر نظر فدراسیون شریك كنیم و می‌توانیم در پایان نهادی تخصصی را در فدراسیون تشكیل دهیم.

ولی الله صالح‌نیا با انتقاد از مدیران پیشین فدراسیون فوتبال گفت: چرا باید برخی مربیان كارآزموده هشت سال خانه‌نشین باشند. امیدوارم مسوولان سازمان تنها به دنبال چهره‌های شناخته شده كه عكسشان را هر روز در روزنامه‌ها می‌بینیم، نباشند. ما در دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش افراد متخصصی داریم كه كنار گود نشسته‌اند. مدیر قبلی فدراسیون فقط خودش را می‌دید.

هاشمی پس از صحبت‌ صالح‌نیا به او تذكر داد كه جلسه درباره‌ی تیم ملی است.

به گزارش ایسنا، پرویز ابوطالب نیز در سخنانی گفت: فوتبال حرفه‌ای یعنی تخصص و كسی را متخصص می‌نامند كه كارش را به بهترین نحو بلد باشد. 4700 فاكتور در فوتبال حرفه‌ای وجود دارد. ما باید آنها را یاد بگیریم، در فوتبال ایران حداقل سیصد مربی درجه یك داخلی وجود دارد و ما باید از مربی داخلی برای تیم ملی استفاده كنیم.

ناصر شفق، مدیرعامل ابومسلم نیز با تاكید بر خصوصی شدن باشگاه‌های كشور گفت: تا زمانی كه باشگاه‌هایمان اصلاح نشوند فوتبال ملی‌مان نیز اصلاح نمی‌شود. استفاده از مربی خارجی بی‌معنا است، ما باید به دنبال مربیان داخلی باشیم.

وی مشكل فوتبال ایران را بی‌عدالتی خواند و گفت: برخی تیم‌های تهرانی هیچ تماشاگری ندارند و وقتی كه فوتبال با نفس گرم تماشاگر زنده است باید به دنبال تیم‌هایی باشیم كه فرصت سوزی نكرده باشند.

وی با بیان این كه برای تیم‌های دولتی احترام قائلم گفت: اصل تیمداری دولتی غلط است چرا كه باعث رشد نامتوازن فوتبال می‌شود. امیدوارم با درایتی كه در سازمان دیده می‌شود فوتبال كشور از این وضعیت خارج شود.

محمد حسن انصاری‌فرد هم با اشاره به این مساله كه باید در انتخاب سرمربی داخلی با دقت بیشتری عمل كنیم گفت: به اعتقاد من انتخاب سرمربی باید بسیار كارشناسانه باشد و ما به سرعت مربیان داخلی خود را خرج نكنیم، چرا كه این احتمال وجود دارد كه در صورت نتیجه نگرفتن تیم ملی، مصیبتی كه پس از سرخوردگی از حضور در جام جهانی بوجود آمد دو برابر شود. باید ما روی مربیان داخلی خود سرمایه‌گذاری كنیم. اگر قلعه‌نویی، پیوس و مایلی كهن از بهترین مربیان داخلی هستند باید آنها را به دوره‌های خارجی بفرستیم.

مدیر عامل باشگاه سپاهان بر توسعه‌ی ساختار فیزیكی و تاسیساتی ورزش كشور و به خصوص فوتبال تاكید كرد.

محمدرضا ساكت اظهار كرد: پس از انقلاب به غیر از ورزشگاه‌های ثامن مشهد، یادگار امام تبریز و اصفهان كه هنوز كامل نشده‌اند، نتوانسته‌ایم ورزشگاهی مانند آزادی را بسازیم. من درخواست می‌كنم طی یك كار ضربتی و تمركز روی چند ورزشگاه به این قضیه سامان دهید.

وی در ادامه گفت: ساختار آموزشی فوتبال باید مورد بازبینی قرار گیرد، چرا كه دوره‌های تخصصی فوتبال به صورت عمومی برگزار می‌شود و كمتر توجهی به دوره‌های تخصصی وجود دارد.

ساكت گفت: ساختار اداری - ستادی فدراسیون فوتبال نیاز به بازنگری و سازماندهی بهتری دارد. این درحالی است كه ناهمگونی زیادی بین مراكزی كه با فدراسیون فوتبال همكاری می‌كنند در بحث آموزش و برگزاری مسابقات وجود دارد.

وی همچنین با بیان این كه باشگاه‌ها باید دارای فرآیند سازندگی باشند،گفت: ما دارای دو چالش بزرگ در این مسیر هستیم. بحث سربازی ورزشكاران و دانشجو شدن آنها دو مشكل جدی در این راه است.

وی هم‌چنین به بحث ایجاد باشگاه‌های خصوصی و قانون‌های خاص آن اشاره كرد كه باید مورد حمایت جدی سازمان تربیت بدنی قرار بگیرد.

ساكت در پایان گفت: بحث ایجاد كمیته‌های تخصصی و اتاق فكر در فدراسیون فوتبال شروع شده است كه پیشنهاد می‌كنم این قضیه همچنان توسعه یابد.

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه