• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1898
 • يکشنبه 1385/4/25
 • تاريخ :

مصاحبه جذاب و خواندنی با حسین فرکی


حسین فركی و احمد سجادی، دستیاران مرد كروات تیم ملی ایران در جام جهانی 2006 بودند. این دو در شرایطی خود را برای نخستین گفت‌وگو پس از پایان این رقابت‌ها آماده می‌كردند كه «دانستن را حق مردم» می‌دانستند. فركی كه در ماه‌های گذشته انتقادهای زیادی را درباره‌ی حضور هشت ساله‌اش در تیم ملی متحمل می‌شد گفته‌های بسیاری را در دل داشت اما، به گفته‌ی خودش به خاطر حفظ حرمت‌ها نمی‌خواست آنها را بیان كند.

حسین فركی و احمد سجادی، دستیاران برانكو ایوانكوویچ در جام جهانی 2006 مسائلی را درباه‌ی تیم ملی مطرح كردند.

 نتایج تیم ملی در جام جهانی و نارضایتی مردم

فركی در ابتدای گفت‌وگوی خود با ایسنا گفت: ضمن احترام به تمام خبرگزاری‌ها و دوستان مطبوعاتی شما به اینجا آمدم تا بتوانم اتفاقاتی كه در جام جهانی برای تیم ملی ایران رخ داد و انتظاراتی كه مردم از كادر فنی تیم ملی داشتند را بازگو كنم. دانستن واقعیت‌ها حق مسلم مردم ماست. به اعتقاد شخصی خودم چیزی كه در جام جهانی اتفاق افتاد به هیچ وجه غیر عادی نبود و این اتفاق برای تمام كشورهایی كه در جام جهانی حضور داشته و مانند ایران نتوانستند از مرحله‌ی گروهی عبور كنند، طبیعی بود. اما، این كه پس از صعود نكردن فوتبال را تمام شده بدانیم به هیچ وجه صحیح نیست.

وی افزود: می‌توانیم آینده را پیش بینی كنیم اما، تمایل دارم در این گفت‌وگو بیشتر درباره‌ی گذشته‌ی تیم ملی صحبت كنم. اخباری كه درباره‌ی تیم ملی از آلمان منتشر شد. باید بیشتر درباره‌ی آنچه كه در حاشیه اتفاق افتاد صحبت كرد. هر جا كه فوتبال ما حاشیه نداشته موفق بوده و هر جا كه به همراه حاشیه وارد مسابقات ‌شده‌ایم موفق نشده‌ایم.

فركی ادامه داد: نتایجی كه در جام جهانی كسب شد قابل پیش بینی بود. می‌توانستیم پیش بینی كنیم كه مقابل مكزیك و پرتغال شانسی نداریم. هر چند كه می‌توانستیم آنگولا را شكست دهیم. به شهادت همه‌ی مردم و كارشناسان برابر مكزیك در نیمه‌ی نخست تیم برتر بودیم. اما، در بین دو نیمه‌ هیچ اتفاقی نیفتاد كه ما آن را دلیلی برای بد بازی كردن تیم بنامیم.

وی درباره‌ی علت تغییر شیوه‌ی بازی ایران در نیمه‌ی دوم به ایسنا گفت: در رختكن تیم ملی هیچ كسی به غیر از بازیكنان و مسوولان حضور نداشت و بازیكنان بهترین شاهد هستند. اگر می‌خواهید اخبار واقعی را دریافت كنید با بازیكنان صحبت كنید. در بین دو نیمه به بازیكنان گفتیم كه ما امیدوار به پیروزی هستیم و این مكزیك تیمی نیست كه بتواند ما را شكست دهد. ما با این تفكر وارد نیمه‌ی دوم شدیم.

فركی تصریح كرد: پس از شكست نیمه‌ی دوم دیدار برابر مكزیك را ارزیابی كردیم و متوجه شدیم توانایی آمادگی بازیكنان یكسان نبود، به همین دلیل حركت تیمی ما كند شد و نتوانستیم پس از حضور دو بازیكن سرعتی مكزیك، تیم خود را از فشار خارج كنیم.

مشكل بدنی، بزرگ‌ترین كمبود تیم ملی

وی با اشاره به مشكل بدنی و مصدومیت بعضی از بازیكنان تیم ملی گفت: روی صحبت من با بازیكنانی است كه از ما دور بودند، اگر ارزیابی داشته باشید و مقایسه‌ی بازیكنانی كه از ابتدا در اردو بودند و بازیكنانی كه از اردوی تهران به ما پیوستند، متوجه می‌شوید كه عملكرد آنها با یكدیگر قابل مقایسه نبوده است. ضمن آن كه بعضی از بازیكنانی كه در اردوی تهران به ما اضافه شدند مصدوم بودند و از شرایط آمادگی به دور. هم‌چنین ما زمان كافی را برای همه‌ی مجموعه در اختیار نداشتیم.

مربی تیم ملی معقتد است كه مشكلات تیم به لحاظ فكری یكی از بزرگ‌ترین دلایلی بوده كه تیم ملی موفق به نتیجه‌گیری در جام جهانی نشده است.

فركی گفت: جوی كه در تیم ملی بود و اتفاقات بیرونی تاثیرگذار شرایط تیم را از حالت عادی خارج كرده بود. قصد توجیه ندارم و نمی‌خواهم شكست‌های تیم ملی را توجیه كنم اما، این واقعیتی است كه باید بپذیریم. تیمی كه می‌خواهد در رقابت‌های مهمی همچون جام جهانی حاضر شود زیر فشارهای زیادی است و مدیران باید شرایطی را فراهم كنند كه تیم جو مثبتی را پیدا كند. فكر می‌كنم كه این یكی از مشكلاتی بود كه ما با آن دست به گریبان بودیم.

 بیش از این توان نداشتیم

فركی با بیان این كه در شكست‌ها نباید تنها یك نفر را مقصر اصلی نامید گفت: این كه تمام مشكلات را به گردن یك گروه یا یك نفر بیاندازیم به دور از انصاف است. هر یك از ما در كادر فنی، بازیكنان و عوامل فدراسیون و تیم ملی تلاش خود را انجام دادیم. اما، واقعیت این است كه ما باید جایگاه واقعی‌امان را در نظر داشته باشیم. در بازی برابر پرتغال بازیكنان ما تلاش مضاعفی را نسبت به بازی اول داشتند و این تلاش سبب شد برابر تیم پرتغالی كه تیم چهارم جهان است تنها با دو گل شكست بخوریم. باید قبول كرد كه بیش از این هم توان نداشتیم. هر چند كه باید برابر آنگولا به پیروزی می‌رسیدیم. آنگولا تیم ضعیفی نبود. آنها با مكزیك مساوی كردند و برابر پرتغال با یك گل شكست خوردند و پیروزی مقابل این تیم هم آسان نبود. ما در این دیدار بازی قابل قبولی را انجام دادیم و در خلال بازی یك گل دریافت كردیم و پس از آن نتوانستیم از موقعیت‌های فراوان استفاده كنیم، هر چند كه آمار حكم به برتری تیم ایران می‌دهد.

 تدابیر تاكتیكی و تعویض نكردن دایی

فركی تعویض بازیكنان را از اختیارات مسلم سرمربی هر تیم عنوان كرد و گفت: در این مدت در ایران نبودم اما، اخبار جام جهانی را دنبال می‌كردم. می‌دانم كه صحبت‌های زیادی درباره‌ی تعویض بازیكنان در ایران مطرح شد، باید بپذیریم كه سرمربی اعتقادات خود را دارد و این مربی است كه در طول بازی بر اساس روند دیدار تصمیم می‌گیرد. برانكو اعتقاد داشت كه سه تعویض در بازی با مكزیك انجام شود. این كه مردم بر روی تعویض دایی تاكید داشتند را می‌پذیرم اما، برانكو دلایل خودش را برای تعویض نكردن دایی داشت. در نیمه دوم به برانكو گفتم كه دایی را تعویض كند اما، برانكو معتقد بود با توجه به حملات مكزیك تیم ما به یك سرزن نیاز دارد. این تصمیم برانكو بود و او معتقد بود كه تصمیمش درست است.

نقش دستیاران برانكو در تیم ملی ؟

فركی در پاسخ به این سوال كه آیا نمی‌شد مربیان حاضر در تیم ملی به برانكو برای گرفتن تصمیم‌هایی درست‌تر كمك می‌كردند به ایسنا گفت: من، سجادی و شاهرخی هر آنچه كه به نظرمان می‌آمد را به برانكو انتقال می‌دادیم، هیچ گاه این طور نبود كه برانكو مستقیما تصمیم بگیرد. هر چند كه من بارها با او درباره‌ی تعویض بعضی بازیكنان صحبت می‌كردم اما، خود او بود كه مسوول اصلی درباره‌ی تعویض و تغییر بازیكنان بود و آن حق مسلم سرمربی است و من هم به این مسله اعتقاد دارم و فكر می‌كنم كه همه مربیان به این مساله اعتقاد دارند. من آنچه را به ذهنم می‌رسید به برانكو می‌گفتم و او به دلیل دارا بودن اختیاراتی باید تصمیماتی را می‌گرفت. چنانچه همه‌ی سرمربیان در دنیا تصمیم نهایی را می‌گیرند. نمی‌خواهم بگویم كه من به او گفتم و او انجام نداد. ولی من با وی مشورت می‌كردم اما، برانكو تصمیم گیرنده‌ی نهایی بود.

سجادی نیز در این باره به ایسنا گفت: شما سرمربی تیم ملی مكزیك را نگاه كنید. همه‌ی مردم مكزیك معتقد بودند كه بلانكو باید به تیم ملی دعوت شود. اما، لاولپه به این مساله اعتقادی نداشت. این كه سرمربی درست تصمیم می‌گیرد یا مردم، آن را زمان نشان می‌دهد. اشكال ما از جای دیگر بود. تسویه حساب‌های شخصی به تیم ایران در جام جهانی ضربه زد. دادكان شایسته‌ی این برخورد نبود. آیا مدیریت ما نمی‌توانست ده روز دیگر صبر كند. به هیچ وجه جو سالمی را به همراه تیم نداشتیم. زمانی كه دادكان به علی آبادی گفت می‌خواهم بروم او نباید اعلام می‌كرد كه یك فكر نو را جانشین دادكان می‌كنیم، بلكه باید آنجا حمایت قاطع خود را اعلام می‌كرد و بعد از جام جهانی از تعویض رییس فدراسیون سخن می‌گفت.

وی افزود: به غیر از این مساله پس از بازی با كاستاریكا بدشانسی‌های تیم ملی آغاز شد. مصدومیت كریمی، هاشمیان، جباری، زارع و مهدوی‌كیا و اتفاقاتی كه سازمان ایجاد كننده‌ی آن بود سبب شد كه تیم ملی نتواند نتایج مناسبی را در جام جهانی كسب كند. باید كاری می‌كردیم كه تیم در جام جهانی یكدل باشد. متاسفانه پیش از جام جهانی همه‌ی مدیران فدراسیون می‌گفتند كه طلب فدراسیون را به حساب واریز كنید اما، این چنین نشد. باید قبل از اظهار نظر به خوبی مسایل را موشكافی كرد. متاسفانه در این چند وقت منتقدان تیم ملی یك طرفه به قاضی رفته‌اند. ما به عنوان كادر فنی و امین مردم ایران هر آنچه كه به ذهنمان می‌رسید را به برانكو می‌گفتیم اما، تصمیم نهایی را خود برانكو می‌گرفت.

فركی معتقد است كه درگیری فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی پیش از آغاز رقابت‌های جام جهانی در شرایط اردویی تیم تاثیرگذار بوده است.

او گفت: اگر این مساله در هر كشور دیگری نیز رخ می‌داد بی‌تردید تاثیرات خود را بر تیم ملی آن كشور وارد می‌كرد. تیم ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود. زمانی كه بازیكن احساس كند خطری آن را در آینده تهدید نمی‌كند، آزادانه عمل می‌كند.

 خوش استقبال و بد بدرقه

مربی تیم ملی به ایسنا گفت: نه تنها درباره‌ی برانكو بلكه درباره‌ی بسیاری از مسوولان و روسای فدراسیون این چنین بودیم. ما برخورد درستی را هنگام خداحافظی با این افراد نداشتیم. این كه او با فوتبال ما برانكو شد یا نه نمی‌تواند اظهار نظر درستی باشد. ما باید به عنوان یك ایرانی كه همواره داعیه‌ی مهمان نوازی داریم رفتار بهتری را با برانكو می‌داشتیم. درست مثل زمانی كه برانكو با تیم ما قهرمان بوسان شد. برانكو تنها با كادر فنی خداحافظی كرد و با هیچ یك از بازیكنان خداحافظی نكرد. متاسفانه برانكو با خاطره‌ی بسیار بدی از فوتبال ما جدا شد.

وی افزود: پس از صعود ما به جام جهانی جوی كه علیه كادر فنی بوجود آمد به هیچ وجه صحیح نبود. زمانی كه برای سفر به آلمان در هواپیما نشسته بودیم برانكو در جمع چهار نفره‌ی خودمان گفت كه هم اكنون مطمئن شدم كه مربی تیم ملی ایران در جام جهانی هستم و با توجه به جوی كه در فوتبال ایران بود هیچ امیدی برای مربیگری ایران در جام جهانی نداشتم. آیا مربی با چنین افكار مشغولی می‌تواند با تیم نتایج خوبی كسب كند؟

فركی ادامه داد: برانكو كه یك آدم خارجی بود اما، چرا با مدیران داخلی خود چنین برخوردی می‌كنیم. چرا باید این گونه با دادكان رفتار می‌شد. معتقدم اگر من واقعیت‌ها را درباره‌ی دادكان نگویم، خیانت‌كار هستم. همه‌ی انسان‌ها نقاط ضعف و قوتی دارند و هیچ كس نمی‌تواند بگوید كه انسان كاملی است و دادكان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست اما، به اعتقاد من او بیش از توانش برای فوتبال ایران زحمت كشید. فكر می‌كنم به دلیل خدمتی كه او برای فوتبال ایران كرد، نباید چنین برخوردی را با او انجام می‌دادیم. دادكان كسی بود كه هم مسلمان بودنش هم مدیر بودنش، دانشگاهی‌ بودنش، اهل خانواده‌ی فوتبال و معرفت و مرامش برای همه ثابت شده بود. به قول یكی از پیشكسوتان پاس، تاریخ درباره‌ی ما قضاوت خواهد كرد. به عنوان مثال پس از مسابقات مقدماتی جام جهانی 98 و شكست برابر قطر همه به یاد دارند كه چه برخوردی در فرودگاه با تیم ملی و محمد مایلی كهن شد. او كه هم ایرانی بود، هم از جنس مردم و هم بچه مسلمان. تاریخ هم اكنون آن اتفاق را به دست همین آدم‌ها تكرار می‌كند. این روزها صحبت از حضور مایلی كهن در تیم ملی است.

وی ادامه داد: چند روز پیش از دوستانم شنیدم كه در یكی دو روزنامه نوشته اند كه فركی موبایلش را خاموش كرده و چرا از آلمان به كشور دیگری سفر كرده است، متاسفانه آنها با ما به گونه‌ای رفتار می‌كنند كه گویا فراری و مرتكب جرمی شده‌ایم. من هشت سال تمام وقتم را برای تیم ملی گذاشتم، آیا حق نداشتم هشت روز را نیز با خانواده‌ام به سفر بروم. می‌خواهم بگویم كه از هیچ چیز فراری نیستم و هنوز هم به عشق مردم خدمت می‌كنم. این كه آقایان می‌گویند پاداش‌های میلیونی از فدراسیون‌ فوتبال گرفته‌ایم، باید این مساله را اثبات كنند. اگر جمع هشت سال حضورم را در تیم ملی محاسبه كنند متوجه خواهند شد كه ما از یك كارگر ساده‌ی روزمزد هم كمتر حقوق دریافت كرده‌ایم. در مقابل بعضی از همكاران ما در فوتبال كشور بابت باخت تیم باشگاهی‌شان برای هر بازی پنج میلیون تومان درآمد داشتند. آیا رفتن من به مسافرت خانوادگی گناه است؟

وی افزود: این دو سه نشریه مدام نوشتند كه هشت سال است كه فركی مربی تیم ملی است و مردم از حضور او در تیم ملی ناراضی‌اند اما، فكر می‌كنم مردمی كه آنها می‌بینند با مردمی كه ما می‌بینیم متفاوت هستند. اگر می‌خواهید مردم واقعی را ببینید می‌توانید به همراه من به خیابان بیایید، آنها در این هشت سال كوچك‌ترین بی‌احترامی به فركی نكردند.

مشكلات اساسی فوتبال را حل كنیم

بازیكن سابق تیم ملی،‌ پرداختن به مشكلات اساسی فوتبال را اولویت‌های نامید كه باید به آنها پرداخت.

فركی گفت: در فوتبالمان مشكلات بسیاری داریم كه باید به آنها بپردازیم نه این كه چرا فركی هست و آن آدم‌هایی كه ما می‌خواهیم نیستند. البته قصد جسارت به دوستان و كسانی كه از خانواده ورزش هستند و در بالاترین سطح بازی كرده اند را ندارم، بلكه روی سخنم با كسانی است كه در این فوتبال بدون داشتن سابقه‌ی مربیگری و بازیگری در سطح ملی و حتی سطح اول كشور سرمایه‌های هنگفتی را از همین فوتبال به دست آورده اند.

تعریف و انتقاد از عملكرد صدا و سیما

فركی با ستایش از عملكرد صدا و سیما به دلیل پخش مستقیم بازی‌های جام جهانی گفت: ضمن خسته نباشید به رسانه‌ی ملی اما، باید صدا و سیما به نكاتی توجه می‌كرد كه نكرد. سیما باید میكروفن را در اختیار افرادی قرار می‌داد كه هم سابقه‌ی حضور در تیم ملی را داشته اند و هم سابقه‌ی مربیگری در سطح بالای ملی و باشگاهی اما، متاسفانه به افرادی تریبون دادیم كه هیچ گونه صلاحیتی نداشتند.

نیمكتی در حد جام جهانی

هنگامی‌كه از دستیاران برانكو می‌پرسیم كه آیا نیمك تیم ملی در حد جام جهانی بود یا خیر،‌ سجادی ما را به سایت فیفا پیش از جام جهانی ارجاع می‌دهد، جایی كه پیش بینی‌ها «كارل بروكنر»، سرمربی چك را بهترین مربی جام هجدهم عنوان كرده بودند.

وی گفت: پیش از جام جهانی مربی چك، به عنوان بهترین مربی معرفی شده بود اما، دیدید كه تیم ملی چك جزو نخستین تیم‌هایی بود كه از جام جهانی حذف شد، ما نیمكت خوبی در جام جهانی داشتیم اما، این گونه برخوردها شایسته‌ی فوتبال ایران نبود.

فركی هم در این باره به ایسنا گفت: آیا همه‌ی مشكلات ما نیمكت بود،‌ آیا اگر همه‌ی مربیان خوب دنیا روی نیمكت ما بودند به دور دوم می‌رفتیم، مگر روی نیمكت برزیل پریرا و زاگالو نبودند، پس چرا این تیم كه پیش از جام آن را قهرمان می‌دانستند در مرحله‌ی یك چهارم حذف شد، خیر مشكل ما نیمكت نبود.

 تعویض سرمربی پیش از جام جهانی

فركی در پاسخ به این سوال كه برخی تغییر سرمربی پس از صعود به جام جهانی را راه درستی می‌دانستند، به ایسنا گفت: كار صحیحی نبود، ما اگر حتی بهترین مربی دنیا را می‌آوردیم هیچ تضمینی نبود كه بتوانیم به مرحله‌ی بعد صعود كنیم، متاسفانه پیش از جام جهانی افكار عمومی‌ به بیراهه رفته بود و بالاترین سطح توقع ایجاد شده بود، مشكل ما و تیم‌های بزرگ دنیا، مربی نیست.

وی افزود: پس از صعود به جام جهانی، برایمان قابل پیش‌بینی بود كه هر روز فشار بیشتری را متحمل می‌شویم و این مساله از رفتن‌ به مجلس و اختلافات با سازمان تربیت بدنی مشخص بود. متاسفانه آن‌ها حتی اجازه‌ی ندادند سوت پایان بازی ایران و انگولا زده شود و به محض پایان بازی، همه‌ی خصومت‌ها و مسائل شخصی نمود پیدا كرد.

وی با بیان این كه تیم ایران در جام جهانی 2006 تیم نبود، تصریح كرد: ما مثل جام ملت‌ها نبودیم، مربی می‌تواند بخشی از تیم را درست كند اما، سایر بخش‌ها از حیطه‌ی اختیارش خارج است. اعتقاد دارم كه در هر كاری افراط كنیم ضربه‌ی آن را می‌خوریم.

حاشیه‌های بازیكنان تیم ملی در جام جهانی

فركی در پاسخ به این سوال كه آیا یك مربی بزرگ تر نمی‌توانست حاشیه‌های بازیكنان را از بین ببرد، گفت: ما تلاشمان را كردیم، دادكان كه در كنار تیم بود او به همه چیز اشراف كامل داشت اما، شاید حق با شما باشد ولی ما آنچه كه در توانمان بود را انجام دادیم اما، كوتاهی نكردیم. در آن شرایط ما به همكاری بیشتری در مجموعه‌ی تیم نیاز داشتیم.

 بازیكنان سفارشی در تیم ملی؟!

سجادی از این كه گفته می‌شود، بعضی بازیكنان سفارشی به تیم ملی راه پیدا كرده بودند، گفت: هر كس می‌گوید، شفاف سازی كند و اسم آن بازیكن یا بازیكنان را معرفی كند، اگر هر كدام از ما این گونه بوده‌ایم، خائن هستیم.

فركی نیز گفت: اگر این طور بود كه الان مربی یكی از تیم‌های لیگی بودم، باید این حرف‌ها مستند زده شود، اگر منظور این آقایان كادر فنی بوده باید شفاف و با سند و مدرك آن را برملاء كنند و ما از هیچ چیز وحشتی نداریم.

 گزینه‌ی بعدی تیم ملی

فركی درباره‌ی معیارهایی كه باید برای انتخاب سرمربی بعدی لحاظ شود، به ایسنا گفت: شاید در شرایط فعلی از نظر ذهنی آمادگی پاسخ دقیق به این سوال را نداشته باشم اما، فكرمی‌كنم مشكل ما مربی نیست، همیشه معتقد بوده ام كه ا گر قصد استفاده از مربی خارجی را داریم باید آن مربی سابقه‌ی فعالیت دو تا سه سال در فوتبال ایران را داشته باشد تا بتواند دوراندیشانه كارش را شروع و با نتیجه گیری آن را به پایان برساند.

وی افزود: اگر می‌خواهیم مربی داخلی انتخاب كنیم، او باید هم سابقه‌ی بازی در تیم ملی را داشته باشد و هم دارای تخصص، تجربه، و روابط عمومی‌خوبی باشد.

مهم تر از این‌ها ساختار فوتبال كشورمان است كه ما از این لحاظ نسبت به دیگر كشورها عقبیم و باید در این باره فرهنگ سازی كنیم. هر چند كه این صحبت تكراری است اما، ما هنوز سر جای اولمان هستیم.

فركی ادامه داد: ما به جای آن كه به جلو حركت كنیم، مدام دور خودمان می‌چرخیم. در چند سال گذشته كدام از مربیان داخلی را برای گذراندن دوره‌ی مربیگری به خارج از كشور فرستاده ایم، هرچه بوده تنها دوره‌ای یك هفته‌ای در داخل و كتاب بوده است.

UserName