• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 174
 • چهارشنبه 1385/4/21
 • تاريخ :

دلایل حسادت كوفی عنان به فوتبال


كوفی عنان، دبیر كل سازمان ملل متحد جمعه گذشته با حضور در برلین در مراسم پرده‌برداری از نماد بازی‌های جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی حاضر شد. او در این مراسم اعلام كرد كه چرا در سازمان ملل همگان از تماشای بازی‌های جام جهانی 2006 آلمان از حسادت از كوره در می‌روند.

به گزارش ایسنا، این مرد اهل سیاست كه در آغاز بازی‌های جام جهانی از نقش پررنگ فوتبال و جام جهانی در مقایسه با سازمان ملل در مسایل جهانی ابراز حسادت كرده بود، در مراسم پرده‌برداری از نماد بازی‌های 2010 توضیح داد كه چرا این مطالب را بیان كرده است.

عنان این گونه از فوتبال سخن گفت:

از كوفی عنان؛

«جمعه روز هیجان انگیزی برای همه‌ی آنهایی بود كه با زبان جهانی فوتبال سخن می‌گویند؛ چرا كه از نماد بازی‌های جام جهانی 2010پرده‌برداری شد. سازمان ملل روی زبان فوتبال حساب ویژه‌ای گشوده است. زبانی كه برخوردهای جوانمردانه را تبلیغ می‌كند و این پیش فرض نخستین راه ساختن و بنا نهادن دنیایی بهتر است. ورزش در سال 2005 در سطحی جهانی به عنوان وسیله‌ای برای پشتیبانی از صلح و توسعه درآمد.

جام جهانی فوتبال ما را در سازمان ملل از حسادت عصبانی كرد. این بازی‌ها اوج تنها بازی‌های جهانی است كه در هر كشوری با هر قوم و نژادی و با هر مذهب و آیینی برگزار می‌شود. برای همین هم فوتبال یكی از نادر پدیده‌هایی است كه همانند سازمان ملل اینگونه جهانی است. بله حتی می‌توان گفت: فوتبال جهانی‌تر است. چرا كه فیفا 201 عضو دارد و ما «تنها» 191 عضو داریم. البته دلایل قانع كننده‌تری هم برای حسادت ورزی ما یافت می‌شود.

جام جهانی از یك سو رخدادی است كه هر كسی در آن می‌داند تیمش در كجا قرار دارد و در آن تا چه اندازه موفق است. همه می‌دانند كه كدام بازیكن چگونه و در چه دقیقه‌ای از كدام بازی موفق به گلزنی شده است. همه می‌دانند چه كسی آزادانه در جلوی دروازه‌ بدون دروازه‌بان اقدام به شوتزنی كرده است. چه كسی ضربه را دفع كرده است و ...

من آرزو دارم، كه ای كاش بازی‌های بیشتری در بین خانواده‌ ملت‌ها داشتیم. ای كاش، كشورها آزادانه درباره‌ی موقعیت بهتر در جدول مراعات حقوق بشریت به مبارزه می‌پرداختند و می‌كوشیدند تا در كاهش مرگ و میر كودكان یا در راه آموزش و فرهنگ روی دست هم بلند شوند.

از طرفی دیگر جام جهانی رخدادی است كه هر فردی در جهان درباره آن با شوق و رغبت حرف می‌زند. از بوینس آیرس آرژانتین گرفته تا پكن در چین افراد در كافه می‌نشینند و درباره‌ی جزییات بی‌اهمیت یك بازی به بحث و جدلی بی‌انتها می‌پردازند و این گونه تخصص خود را و البته علاقه‌ و شیفتگی خود را برای این موضوع به اثبات می‌رسانند. معمولا نوجوانان آرام به طور كاملا ناگهانی فصیح و بلیغ می‌شوند و به آنالیز بازی‌ها همچون كارشناسان می‌پردازند.

دوست دارم ما از این گونه گفت‌وگوها و ارتباط‌ها در جهان بیشتر و بیشتر داشته باشیم. آرزو می‌كنم تمامی شهروندان از زن و مرد مشتاقانه به این موضوع بیندیشند كه چگونه كشورشان می‌تواند در فهرست توسعه انسانی قرار بگیرد و یا شمار مبتلایان به ایدز را كاهش دهد.

سوم این صرف نظر از این كه جام جهانی در هر كشوری برگزار شود به این معناست كه تمام كشورها از شانس برابر برای حضور در آن برخوردار هستند. تنها دو عامل در این بازی منظور می‌شود: 1- استعداد 2 ـ كار گروهی.

آرزو می‌كنم، هر كشور شانس این را پیدا كند كه قدرت خود را در تریبون جهانی به اختیار بگیرد.

چهارم این كه جام جهانی مزایایی دو جانبه‌ای در باروری ملت‌ها و كشورها دارد. در بیشتر تیم‌های ملی مربیانی از ملیت‌های دیگر كار می‌كنند كه طریقه فكری دیگر و شیوه بازی متفاوتی را با خود دارند.

همین موضوع هم برای شمار زیادی از بازیكنان كه در فاصله جام‌ها در باشگاه‌هایی خارج از سرزمین‌شان فعالیت می‌كنند، صدق می‌كند. آنها كیفیت ویژه‌ای به تیم جدیدشان می‌بخشند و در آنجا به تجربه‌اندوزی می‌پردازند، رشد می‌كنند و موفقیت‌های بیشتر و بیشتری برای تیم‌های ملی كشورشان به ارمغان می‌آورند.

آرزو می‌كنم ای كاش برای همه افراد مهاجرت به كشورهای دیگر هم این گونه تاثیر مثبتی را به دنبال داشته باشد.

برای هر كشوری حضور در جام جهانی غرور و افتخار ملی به شمار می‌رود. برای كشورهایی مانند میهنم، غنا كه نخستین بار به این مسابقه‌ها راه می‌یابند، این افتخار بزرگی است.

برای كشورهایی همچون آنگولا كه پس از سال‌ها جنگ و فقر راه به جام جهانی می‌یابند شاید شروعی دوباره باشد و برای كشورهایی مانند ساحل عاج كه درگیر جنگ داخلی هستند تیم ملی نماد و سمبلی است برای وحدت و یكپارچگی ملی.

جام جهانی چیزی كمتر از یك آمپول روحیه برای كشورهای تازه پا گرفته نیست.

آلمان البته برنده واقعی این جام جهانی است.

اگرچه تیم ملی این كشور به بازی نهایی راه پیدا نكرد اما، آلمان‌ها برنده واقعی این رقابت‌ها هستند. چرا كه بهترین جام جهانی را برگزار كردند تا ملت‌ها در پس همه‌ی كشمكش‌ها با هم متحد و یكپارچه شوند.»

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
گلزنی شفق در دیدار خیرخواهانه

گلزنی شفق در دیدار خیرخواهانه

گلزنی شفق در دیدار خیرخواهانه
UserName
عضویت در خبرنامه