• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1883
 • چهارشنبه 1385/4/21
 • تاريخ :

کارگاههای آموزش نقاشی استعدادهای نهفته را شکوفا می‌کند


درست یک روز پس از افتتاح جشنواره هنرهای تجسمی در فرهنگسرای نیاوران، دو کارگاه آموزش نقاشی در فضای باز این فرهنگسرا برپا شده که در یکی از آنها استاد فرانسوی به علاقمندان نقاشی پشت شیشه، روی پارچه و ... آموزش می‌دهد و در دیگری یاسیمن سینایی هر شب مهربانانه با دهها کودک و نوجوان نقاش سر و کله می‌زند.

خانم ژنویر کلاریا مدرس نقاشی فرانسوی که کارگاه آموزشی نقاشی بزرگسالان را اداره می کند، درباره این کارگاه می گوید: "زمانی که برای برگزاری این کارگاه به ایران آمدم فکر نمی کردم جوانان با این استعداد و شور به نقاشی علاقمند باشند. از جمع بندی کارگاهها به این نتیجه رسیدم که زمینه های هنر را در ایران در بین این جوانان یافته ام. بیشتر آنها استعدادهای کشف نشده ای دارند که به پویایی و تدوام نیاز دارد."

وی تصریح می کند: "حس می کنم هنرمندان ایرانی خلاق تر عمل می کنند. گرچه نمونه هایی از اختلاف میان نوع نقاشی ما و شما ایرانیان وجود دارد، اما با تفحص بیشتر در آثار به پشتکار هنرمندان ایرانی به خصوص موجی از خلاقیت و استعداد در میان نوجوانان پی بردم."

اینطور به نظر می آید که کارگاه آموزشی ژنویر کلاریا درونمایه خاصی ندارد و بچه ها آزادند تا آنچه درون شان وجود دارد را روی صفحه بیاورند. آنچه در این میان جلب توجه می کند آموزش تکنیک ویترای به نوجوانان است. کلاریا درباره این نوع تکنیک در نقاشی می گوید: "چون زمان کوتاهی است که در ایران هستم، از نوع استقبال ایرانیان نسبت به این تکنیک چیز زیادی نمی دانم، اما در کشور فرانسه بسیاری از هنرمندان به شکل حرفه ای با این تکنیک کار می کنند. البته در این کارگاهها نیز نوجوانانی بوده اند که نسبت به کار با ویترای تکنیک روی شیشه علاقمندی نشان داده اند. ویترای را می توان در ردیف هنرهای سنتی اروپا دانست. این نوع تکنیک اولین بار در کلیساها و اساسا نقوش روی دیوار این اماکن شایع شد و با شناخت بیشتر هنرمندان اروپایی به استفاده از آن پرداختند."

وی در پاسخ به این پرسش که امروز هنرمندان فرانسوی بیشتر به سمت و سوی کدام سبک های نقاشی گرایش دارند نیز پاسخ می دهد: "دکوراسیون سبکی است که بیشتر در قالب های هنری اروپا به خصوص کشور فرانسه کاربرد دارد. دکوراسیون در واقع به شکل شخصی و حرفه ای دنبال می شود و تبعات مثبتی نیز در کار هنرمندان داشته است."

طبیعت و رنگ مولفه اصلی کارگاه آموزشی کلاریا است. پنجاه شصت نوجوان علاقمند به نقاشی پشت چند میز نشسته اند و آنچه می توان از عمق کارهایشان دریافت، نمونه هایی از سبک رئال است. استفاده از رنگ های شاد و زنده باعث شده آثار این نوجوانان بیشتر جلوه کند و به چشم بیاید. مدرس فرانسوی برای کار با تکنیک ویترای تاکید می کند: "شیشه ها را قبل از طرح کشیدن تمیز کنید." مترجمی که کنار دست کلاریا نشسته این جمله را ترجمه می کند و بچه ها دست به کار می شوند. انگار غیر از زبانی که میان نوجوان هنرمند ایرانی و این مدرس فرانسوی جاری نیست عشق و علاقه به هنر نقاشی توانسته این فاصله را پر کند.

در سمت دیگر محوطه فرهنگسرای نیاوران، یاسمین سینایی را می بینم که در میان هنرمندان کوچک به آموزش نقاشی مشغول است. سینایی می گوید: "به نظر من برگزاری این کارگاه فعالیت و حرکتی عالی است. شاید باور نکنید، اما از زمان برپایی کارگاهها رو به روز بر تعداد ثبت نام کنندگان در این کارگاهها افزوده می شود. بطوری که امروز خودم هم نمی دانم چند کودک در کارگاهها به فعالیت نقاشی مشغولند. شهر من و کتاب از جمله موضوعاتی بوده که در روزهای گذشته کودکان به نقاشی آن پرداخته اند. ما سه ابزار نقاشی یعنی مداد رنگی، پاستل روغنی و ماژیک در اختیار کودکان قرار دادیم. مسلما نتیجه این کارگاهها به لحاظ بصری حائز اهمیت است. بنابراین من بیشتر مایلم بچه ها با پاستل روغنی کار کنند. دلیلش هم این است که کار را قشنگ تر می کند و زودتر خشک می شود."

از کارگاه آموزشی یاسمین سینایی فاصله می گیرم. ناگهان از پشت سر صدایی می شنوم که تقریبا فریاد می زند: "هر مادری که به بچه اش توی نقاشی کشیدن کمک کند از مسابقه حذف می شود." برمی گردم. انبوهی از مادران را می بینم که بالای سر بچه های شان ایستاده اند و با شنیدن این جمله قدمی به عقب برمی دارند. دست های بچه ها روی کاغذها شتاب می گیرد. گاهی از گوشه چشم به نقاشی همدیگر نگاهی می اندازند. کسی نمی داند در سرشان چه می گذرد. اما کار می کنند. مثل یک آدم بزرگ خیلی جدی و بااراده.

محوطه فرهنسگسرای نیاوران شلوغ است. بچه ها جیغ می زنند و هر یک در نشان دادن کار خود به سینایی از دیگران پیشی می گیرند. این دو کارگاه آموزشی تا یک ساعت پیش از مراسم اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی جوانان که با حمایت شرکت دامونفر برگزار شده ادامه خواهد داشت. مراسم اختتامیه جشنواره هم امروز جمعه 16 تیرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.


لینک :

 هنرهای تجسمی 

UserName