• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 284
 • چهارشنبه 1385/4/21
 • تاريخ :

نبود استراتژی فرهنگی در سازمان ‌ارتباطات آزاردهنده است


یك نماینده مجلس گفت: نه تنها در سازمان فرهنگ و ارتباطات بلكه در همه سازمان‌های فرهنگی، فقدان استراتژی فرهنگی ما را آزار می‌دهد و بین موجودیت و دورنمایی كه از اهداف فرهنگی داریم، دور بوده و در استفاده بهینه از منابع نیز فاصله زیادی داریم.

پرویز سروری، عضو كمیسیون فرهنگی در گفت ‌وگو با خبرگزاری فارس درباره عملكرد سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات دارای محدودیت‌ها و هم امتیازاتی است كه این امتیازات برای این سازمان برجستگی ایجاد می‌كند، در زمینه پشتیبانی و منابع نیز معتقدم كه در حد ماموریتی كه سازمان دارد، حمایت و پشتیبانی نمی‌شود و در فقر به سر می‌برد و باید به این موضوع توجه شود.

وی افزود: با توجه به این كه اسلام و انقلاب در كانون ایران تبلور داشته و همیشه ایران نقطه برجسته‌ای از پویایی و جوشش اسلامی بوده، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند این فرهنگ اسلامی و انقلب را به دنیا نشان دهد و متاسفانه سازمان در این رابطه نتوانسته هنوز به اهدافی كه برایش منظور شده، دست یابد و اقدامات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات هنوز پویایی خود را ندارد.

نماینده عضو كمیسیون فرهنگی ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نتوانسته از ظرفیت‌های موجود استفاده كند و ظرفیت‌های فرهنگی امروز را انعكاس دهد. در برخی جاها گزارش‌هایی كه می‌خوانم، احساس می‌كنم یك نوع تكرارگرایی در برنامه‌های فرهنگی این سازمان وجود دارد.در سازمان یك سری گروه‌ها هستند كه بود و نبودشان تاثیری ندارد.

وی تصریح كرد: عده‌ای از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات در دیگر كشور به عنوان رایزن هستند. سازمان این امكان را می‌تواند در درون خود به وجود آورد كه شاخصه‌های برجسته فرهنگی را به وسیله رایزن‌ها در عرصه‌های مختلف معرفی كند. اما گاهی رایزنان فرهنگی ظرفیت و آن خاستگاه را ندارند.سازمان فرهنگ دارد تلاش می‌كند اما بعضا افرادی و چهره‌هایی را می‌بینیم كه قابلیت اجرای ماموریت پویا و پرتحرك فرهنگی را ندارند.

سروری اضافه كرد: نه تنها در سازمان فرهنگ و ارتباطات بلكه در همه سازمان‌های فرهنگی، فقدان استراتژی فرهنگی ما را آزار می‌دهد و ما بین موجودیت و دورنمایی كه از اهداف فرهنگی داریم، دور هستیم و در استفاده بهینه از منابع فاصله زیادی داریم.

وی یادآور شد: مجمع‌الجزایز فرهنگی بسیاری داریم كه این جزایر ارتباطی با هم ندارند و با یكدیگر بیگانه‌اند و فقط به تعبیر خود تلاش می‌كنند، این تلاش‌ها به جای مكمل بودن همدیگر را آزار می‌دهد. باید سازمان‌ها با یكدیگر ارتباط داشته و با هم كار كنند و به یك هدف واحد برسند. در مجموعه فرهنگی خارج از كشور در تمام دوران احساس می‌كنیم، نسبت به ظرفیت‌های انقلاب اسلامی، فاصله‌های جدی داریم و این حرف‌ها در سفرهای خارجی از سوی مردم نیز گفته می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان این مطلب كه سازمان فرهنگ و ارتباطات باید بتواند از ابزارهای نوین فرهنگی كه امروز مرزها را شكافته و از بین برده استفاده كند، خاطرنشان ساخت: سازمان فرهنگ و ارتباطات باید از منابع فرهنگی كه سهل‌الوصول در اختیار مردم باشد استفاده كند. البته كارهایی شده اما به نسبت توقعاتی كه وجود دارد، این كارها كافی نیست و نیازمند برنامه‌ریزی جدی در این زمینه هستیم. باید این موضوع در برنامه و تفكر سازمان باشد كه منابع موجود اسراف نشود و هزینه‌ها در كارهای بی‌حاصل فرهنگی استفاده نشود.

وی درباره تحقیق و تفحص از سازمان‌ها بیان داشت: مجلس شورای اسلامی در سال گذشته تحقیق و تفحص از وزارت ارشاد، سازمان ملی جوانان و غیر را داشته و اما از نظارت جدی بر سازمان غفلت داشتیم و در برنامه‌های كمیسیون خواستیم كه در این زمینه كار كنند.

پرویز سروری درباره این موضوع كه آیا اساسنامه سازمان به تصویب مجلس رسیده یا خیر و همچنین بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اظهار بی‌اطلاعی كرد.

UserName