• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 633
 • شنبه 1385/4/17
 • تاريخ :

نمایش فیلمی از سینمای ایران در دو هزار مدرسه ی فرانسوی

" زیر پوست شهر" منتخب سازمان سینما و دانشجویان كشور فرانسه شد


فیلم سینمایی «زیر پوست شهر» به كارگردانی رخشان بنی اعتماد از سوی سازمان سینما و دانشجویان فرانسه برای نمایش در بیش از دو هزار مدرسه این كشور انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، هرساله هیاتی متشكل از 200 تا 300 استاد دانشگاه سینما از سوی این سازمان برای نمایش در دوره پیش دانشگاهی سه فیلم از سینمای جهان را انتخاب می‌كنند، كه امسال یكی از آن فیلم ها «زیر پوست شهر» از ایران است.

این نمایش ماه سپتامبر(شهریور ماه) آغاز می‌شود و سراسر مدارس كشور فرانسه را شامل می‌شود، همچنین چندی قبل «زیر پوست شهر» در سینماهای فرانسه اكران گسترده داشت.

به گزارش ایسنا، « زیر پوست شهر» به كارگردانی بنی اعتماد سال 79 به نمایش عمومی در آمد،این فیلم در مدت زمان 93 دقیقه بازیگرانی چون گلاب آدینه، محمدرضا فروتن و باران كوثری را به خدمت گرفته است.

فیلمنامه توسط بنی اعتماد با همكاری فرید مصطفوی به نگارش درآمده است و روایت آن از این قرار است:« طوبا زن كارگری كه زندگی فقیرانه‌ای دارد بر خلاف عقیده شوهرش محمود و پسر بزرگش عباس دوست دارد در همان خانه محقرش زندگی كند. پسر كوچكترش علی كه به مادر سواد می‌آموزد در بحبوحه انتخابات مجلس به مسائل سیاسی كشورش علاقمند است و عباس كه رویای سفر به ژاپن دارد و در یك كارگاه پوشاك كار می‌كند به دختری دل بسته است اما مسائلی برای این خانواده پیش می‌آید.»

“زیر پوست شهر” هفتمین فیلم رخشان بنی اعتماد از فیلم‌های ماندگار تاریخ سینمای ایران است. “زیر پوست شهر” به عنوان بهترین فیلم 1379 در رأی گیری منتقدان و نویسندگان مطبوعات شناخته شد.

بنی‌اعتماد را قبل از اینكه یك فیلمساز شاخص و مطرح در سینمای اجتماعی داستانی ایران بدانیم باید او را مستندساز معرفی كرد، همان‌طور كه خودش بارها در سخنان خود مطرح كرده است؟ وسوسه ساخت مستند را همیشه دارد و می‌گوید: اگر یك مقدار پول‌دار بودم وسر حال، همیشه مستندی می‌ساختم، چون آنقدر مساله برای مطرح كردن در این زمینه وجود دارد که خارج از تصور است.

به دلیل همین دغدغه‌های همیشگی بنی‌اعتماد است كه در كارنامه سه دهه فیلم‌سازی‌اش در سینمای ایران، ده فیلم مستند شاخص می‌بینیم، فیلمهایی كه در سالهای مختلف فیلم‌سازی‌اش حتی بعد از ساخت چند فیلم سینمایی داستانی ساخته می‌شود.

از ساخت فیلمهای مستندی همچون «فرهنگ مصرفی»، «تدابیر اقتصادی» و «تمركز» كه در سالهای 58 تا 65 برای تلویزیون ساخت تا فیلمهای مستندی كه در سالهای 70 تا 72 همچون «این فیلم‌ها رو به كی نشون میدین؟» كه این فیلم به وضعیت تاسف‌بار زندگی 400 خانوار از ساكنان گودهای تهران پرداخت و همین فیلم مستند باعث شد شهردار وقت این خانوارها را از آن منطقه به منطقه بهتری جا به جا كند و دو سال دوربین بنی‌اعتماد و گروهش همراه این خانواده‌ها سرگذشت آنها را دنبال كرد.

رخشان بین‌اعتماد علاوه بر ساخت مستندهای وقایع‌نگارانه اجتماعی تلخ فیلم مستندی همچون «آخرین دیدار با ایران دفتری» را در سال 74 ساخت كه همراه با ایران دفتری چند روزی بر روی صحنه تئاتر واستودیو ژورك، مكان‌های یادآور یك عمر كار بازیگری او را به یاد آورد. و در شرایط پرالتهاب و هیجان‌انگیز انتخابات ریاست جمهوری در سال 80 «روزگار ما» را ساخت در حالیکه ده روز قبل از انتخابات تصمیم به ساختش گرفت.

به گزارش ایسنا رخشان بنی‌اعتماد كه با دستیاری در فیلمهای «آفتاب نشین‌ها»، «گل‌های داوودی»، «تحفه‌ها» و «تنوره دیو» فعالیت خود را در عالم فیلمسازی آغاز كرد در دهه 70 با فیلمهای سینمایی «نرگس»، «روسری‌ آبی»، «بانوی اردیبهشت» و «زیر پوست شهر»توانست یكی از جریان‌سازترین سینماگران اجتماعی‌ساز ایران باشد با «نرگس» كه برنده سیمرغ بلورین بهترین كارگردانی شد و در سالهای بعد با دیگر فیلمهایش سیمرغ بهترین فیلم، فیلم‌نامه را گرفت و به نوعی ركوردار دارندگان سیمرغهای جشنواره شد و با ساخت «گیلانه» نیز بعد از سالها این اتفاق را تكرار كرد.

بنی‌اعتماد پیش از ساخت فیلمهای جریان‌ساز به عنوان اولن كار بلند سینمایی در سال 66 «خارج از محدوده» را ساخت كه آن فیلم برنده جایزه جشنواره فیلم‌های كمدی ایتالیا شد و در سالهای 67 و 68 به ترتیب زرد قناری و پول خارجی را جلوی دوربین برد تا اینكه در سال 70 نرگس را ساخت .

لینک:

 نگاهی دوباره به فیلم گیلانه 

 گیلانه و پسر جانبازش به سینماها رسیدند 

 شكارچیان سیمرغ بلورین جشنواره در یك نگاه 

 پانزده فیلم‌ساز، پانزده فیلم ، فرش ایرانی 

 شیرینی شانس 

 13 فیلم درباره ی 13 فیلم تاثیر گذار بعد از انقلاب 

 متن و حاشیه سینما با بهرام رادان 

UserName