• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 394
 • شنبه 1385/3/27
 • تاريخ :

با نمایش فیلمی از كمال تبریزی نهمین هفته فیلم ایران در بلگراد آغاز شد


هفته فیلم ایران شامگاه دوشنبه 22 خردادماه سال جاری با نمایش فیلم «فرش باد» اثر كمال تبریزی در سالن موزه سینمای یوگسلاوی افتتاح شد.

این مراسم با حضور نمایندگان سیاسی كشورهای خارجی مقیم بویژه سفیر سوریه، كاردار پاكستان، اندونزی، لیبی، فلسطین و سویس، مسئولین بلندپایه سینمای یوگسلاوی، موزه هنرهای كاربردی، منتقدین فیلم و سینما و جمع كثیری از علاقمندان به هنر هفتم ایران حضور داشتند.

سید مرتضی میرحیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان با تقدیر از دست‌اندركاران برگزاری هفته فیلم ایران و تشكر از نمایندگان كشورهای خارجی مقیم بلگراد و حضور پرشكوه علاقمندان علی رغم همزمانی با بازیهای جام جهانی فوتبال به سینمای معنوی و هنری ایران گفت:«همانگونه كه شما با سینمای ما آشنا هستید ما نیز از قبل با سینمای شما از طریق فیلمهای پارتیزانی كه برای آزادی و استقلال كشورتان نبرد می‌كردند آشنا هستیم. امیدوارم از طریق همكاری سینمایی و هنری دو ملت بهتر با همدیگر آشنا شوند.»

دینكو توتساكوویچ مدیر موزه سینمای یوگسلاوی نیز با ابراز خرسندی از تداوم همكاری سنتی این مركز با مركز فرهنگی ایران در بلگراد گفت:«هرچند ایران و صربستان در بازی های نخست خود در جام جهانی خوب ندرخشیدند اما این دو كشور در عرصه سینما همیشه ستارگان درخشانی دارند. خوشحالم از اینكه امشب شاهد نمایش آثار دیگری از هنرمندان برجسته سینمای ایران برای علاقمندان صرب هستیم. بارز بودن این جشنواره به حضور آثار برجسته‌ای از كارگردانان زن ایرانی بویژه خانم پوران درخشنده و لیلا میرهادی است كه برای علاقمندان مقداری ناشناخته است. امیدوارم در هفته فیلم ایران بیش از پیش با سینمای ایران از زوایای مختلف آشنا شوید.»

سپس مهرداد آگاهی ، مدیر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، با ابراز خرسندی از حضور كثیر علاقمندان به فیلم ایرانی در مراسم افتتاحیه ، گفت:«افتخار دارم با حضور شما نهمین هفته فیلم ایران در بلگراد را اعلام نمایم. امیدوارم با دیدن فیلمهای ایرانی هر چه بیشتر با وضعیت اجتماعی و فرهنگی ما ایرانیان آشنا شوید. بنظر من سادگی بجای پرداختن به پیچیدگیهای فنی و تكنیكی و توجه به روابط انسانها و مسایل عاطفی از ویژگیهای فیلم ایرانی است كه مردم دنیا را علاقمند به سینمای ایران كرده است و بسیاری از مردم صربستان ایران را از منظر فیلم آن میشناسند .»

وی در ادامه افزود امسال بنا داریم هفته فیلم دیگری نیز در آبان ماه برگزار كنیم و از حضور هنرمندان و كارگردانان فیلم ایرانی استفاده نماییم.»

لازم بذكر است، هفته فیلم ایران با همكاری رایزنی فرهنگی كشورمان و موزه سینمای یوگسلاوی از 22 تا 26 خردادماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا فیلم‌های حاضر در هفته فیلم عبارتند از:«فرش باد» ساخته كمال تبریزی، «شمعی در باد» از پوران درخشنده، ، «مادر» و «پندار» از لیلا میرهادی. «كاكلی» ساخته فریال بهزاد و «مهمان مامان» از داریوش مهرجویی.

این فیلمها به زبان صربی زیرنویس شده‌اند و بجز دو فیلم «فرش باد» و «مهمانی مامان» كه دی وی دی هستند سایر فیلمها 35 میلیمتری می‌باشند.

همچنین رسانه‌های صربستان با اعلام شروع هفته فیلم ایران در موزه سینمای یوگسلاوی این رویداد هنری را پوشش داده‌اند، روزنامه‌های چاپ بلگراد در صفحات رویدادهای هنری خود بویژه روزنامه‌ نووستی علاوه بر اعلام عنوان و خلاصه فیلم در هر روز در صفحه فرهنگی خود سطر ویژه‌ای را تحت عنوان «كارگردان زن ایرانی از امروز در موزه سینمای یوگسلاوی» به تشریح پنج فیلم این هفته فیلم و كارگردانان پرداخته است.

UserName