• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 793
 • شنبه 1385/3/27
 • تاريخ :

نگرانی هلند از موضعگیری مسلمانان جهان علیه فیلم "تسلیم 2"


مقامات مسئول در هلند از نمایش فیلم " تسلیم دو " جدیدترین ساخته ایان هرسی علی، کارگردان مرتد در سینماهای این کشور ابراز نگرانی کردند و معتقدند که این فیلم می تواند جایگاه این کشور را نزد کشورهای اسلامی ، عربی و ایران تخریب کند.

به گزارش خبرگزاری " مهر" این کارگردان که پناهنده‌ مرتد آفریقا به شمار می رود در شرایطی ساخت قسمت دوم فیلم " تسلیم " را آغاز کرد که بسیاری ازمسلمانان از همان ابتدای امر مخالفت خود را با ساخت این فیلم به دادگاه هلند اعلام کردند، اما دادگاه درخواست آنها را رد نمود و تنها به هرسی علی هشدار داد که از رنجاندن مسلمانان بپرهیزد.

مقامات رسمی هلند معتقدند که نمایش فیلم " تسلیم دو" می تواند خشم مسلمانان در سراسر جهان را متوجه هلند کند.

این فیلم به انتقاد ازمسلمانان به سبب موضع گیریشان نسبت به همجنس بازان می پردازد و مانند سایر ساخته های این کارگردان افراط گرا، در برگیرنده صحنه های ضد اسلامی بسیاری است. سازمان ملی مبارزه با تروریسم روز گذشته هشدار داد در صورت نمایش این اثر احتمال دارد مسلمانان سراسر جهان هلند را نیز همانند دانمارک بایکوت کنند.

این سازمان طی انتشار بیانیه ای پیرامون فیلم " تسلیم دو " اعلام کرد : " کشورهای عربی و ایران موضع گیری خود را نسبت به این فیلم اعلام کرده اند و در صورتی که مسلمانان سراسر جهان اعتراض خود را نسبت به ساخت و نمایش این فیلم اعلام کنند، مقامات مسئول در هلند باید تدبیری بیاندیشند."

در ادامه این بیانیه آمده است : " گفتگوهای جنجال برانگیز و یا نقل قول های هنری در رابطه با اسلام در هلند می تواند موجبات خشم مسلمانان نسبت به این کشور را فراهم کند."

این سازمان در ادامه به این نکته اشاره کرد که کاریکاتورهای دانمارک نشان داد که چگونه گروهی کوچک از ساکنان مسلمان این کشور می توانند به جمعیتی عظیم تبدیل شوند و اختلافات بسیاری را میان مسلمانان و غیر مسلمانان به وجود بیاورند.

سازمان ملی مبارزه با تروریسم معتقد است که در صورت به نمایش درآمدن این فیلم نه تنها اهداف سیاسی بلکه مصلحت های اقتصادی هلند نیز به خطر می افتد و نمی توان امنیتی را برای سفارت خانه های این کشور و سربازانش در مناطق دیگر دنیا متصور بود.

ازدیگر هراس های این کشور بازخورد نمایش این فیلم در میان مسلمانان هلند است. زیرا این احتمال وجود دارد که جوانان مسلمان عضو ارتش این کشور دراعتراض به نمایش چنین فیلمی برخیزند.

ایان هرسی علی که حتی در کشور هلند نیز در زمره چهره های منفور مسلمانان به ویژه زنان به شمار می رود، اعلام کرد که فیلم " تسلیم دو" را در روزهای واپسین سال 2006 به نمایش درمی آورد.

فیلم نخست این کارگردان مرتد در سال 2004 بر پرده رفت و او در این اثر دیدگاه های نادرستی را پیرامون آزادی زنان در جوامع مسلمان مطرح کرد. فیلمنامه این اثر به وسیله کارگردان به رشته تحریر درآمده بود. از جمله نماهای این فیلم که خشم مسلمانان را به همراه داشت، ترسیم آیه های قرآن بر پیکره شکنجه شده یک زن بود.

ون گوگ، کارگردان آلمانی که این فیلم را برای هرسی علی کلید زد در ماه نوامبر 2004 توسط یک مسلمان به قتل رسید. در کنار جسد وی نامه ای وجود داشت که از قتل زود هنگام هرسی علی نیز خبر می داد.

ایان هرسی علی مهاجری است که در سونامی به دنیا آمده است و در سال 1992 به هلند سفر کرد، اما پس از مدتی به سبب اینکه حقایق را بیان نکرده بود کارش را در کنگره هلند از دست داد و همان زمان بود که از سوی موسسه اقدامات آمریکا پیشنهادی را دریافت کرد که در کنار این سازمان به مخدوش کردن هر چه بیشتر چهره اسلام در جهان بپردازد.

هرسی علی پس از مدتی بار دیگر به هلند بازگشت، اما موضع گیری این کشور در برابر اقدامات ضد اسلامی این کارگردان توجه جهانیان را به خود جلب کرده است.

UserName