• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1204
 • پنج شنبه 1385/3/25
 • تاريخ :

دیدار ده ها نفر از کارگردانان سینما با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار کردند


  

ده ها نفر از کارگردانان سینما، عصر امروز در نشستی صمیمانه با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مسائل مختلف سینمایی، هنری، فرهنگی و اجتماعی با ایشان گفت وگو کردند.

در ابتدای این دیدار که سه ساعت به طول انجامید، 16 نفر از کارگردانان سینما، آقایان و خانم ها مسعود جعفری جوزانی، تهمینه میلانی، شهریار بحرانی، محمدرضا اصلانی، جواد اردکانی، فریدون جیرانی، محمد درمنش، رسول صدر عاملی، جواد شمقدری، مجید مجیدی، حسین فرخی، ابراهیم حاتمی کیا، محمد علی نجفی، کیانوش عیاری، محمد نوری زاد و علیرضا رئیسیان به تشریح دیدگاه ها و مسائل مورد نظر خود پرداختند.

مهمترین مسائلی که کارگردانان سینما در این نشست مطرح کردند، عبارتند از :

- ضرورت عزم ملی برای شکل گیری سینمای ملی و دستیابی به ساختار بومی در صنعت فیلم سازی

- لزوم تمرکز تصمیم گیری در روند ساخت محصولات هنری از جمله فیلم های سینمایی

- افزایش ارتباط ، تبادل نظر و گفت وگوی مسئولان با کارگردانان و هنرمندان سینما

- توجه بیشتر به ارزش های معنوی و فرهنگی در عرصه سینما

- توجه ویژه به موضوع "خانواده" در فیلم ها

- محصور نکردن سینمای معناگرا در مفاهیم محدود و خاص

- پرهیز از تقلید از فیلم های غربی و هندی

- لزوم شناخته شدن سینما به عنوان یک صنعت و اختصاص تسهیلات لازم به صنعت سینما

- انتقاد از برخی دیدگاه ها که نوعی احساس کمبود امنیت کامل را در پرداختن به برخی سوژه ها در اصحاب سینما به وجود می آورد

- پیشنهاد تشکیل یک مجمع فکری برای تولید فکر و ایده ها کارگشا و ساختاری در عرصه هنر سینما

- استفاده از ساز وکارهای کارآمد و نو در ساختار مدیریت فرهنگی جامعه

- فراهم کردن زمینه لازم برای پرداخت آسیب شناسانه ، منتقدانه و کارگشای اصحاب سینما به معضلات جدی جامعه

- انتقاد از ارتباط ضعیف عرصه ادبیات داستانی با سینما

- لزوم توجه اهالی سینما به مسائل اساسی و دستاوردهای انقلاب

- انتقاد از تاثیرپذیری برخی از اهالی سینما از خواسته های مسئولان جشنواره های غربی

- دفاع از حضور در جشنواره های خارجی

- لزوم سیاست گذاری صحیح درباره حضور سینمای ایران در جشنواره های جهانی

- افزایش سالن های سینما

- میدان دادن به کارگردانان و هنرمندان جوان

- مقابله با برخی باندهای پنهان در صنعت سینما

- ضرورت شکل گیری صنوف سینمایی

- انتقاد از ضعف های مدیریتی در هدایت محتوایی "سینما" در پرداختن به مسائل و مشکلات اساسی جامعه

- انتقاد از نوعی بی برنامگی دستگاه های هنری - فرهنگی و لزوم نگاه درازمدت در برنامه ریزی برای ارتقای کیفی سینما

  

در این دیدار، پس از سخنان کارگردانان مختلف سینما، حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از دیدار با جمعی از اصحاب سینما، هدف از این نشست را آشنایی بیشتر با دیدگاه های کارگردانان وتکریم "هنر سینما وهنرمندان سینما" برشمردند و افزودند: اعتلای سینمای کشور، نیازی محسوس است و همه باید این حقیقت را دریابند که هنر مهم و بسیار برجسته سینما برای کشور، یک نیاز و ضرورت محسوب می شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، سینما را هنری برتر، پیچیده، پیشرفته و متعالی خواندند و خاطرنشان کردند: اهمیت فراوان این هنر و کارآمدی وتاثیرگذاری عمیق آن، مسئولیت سینماگران و تمامی دستگاه ها و رده های مدیریتی موثر در این هنر را کاملا سنگین می کند.

ایشان در تشریح مسئولیت سنگین اصحاب سینما فرمودند: کلید پیشرفت کشوربه میزان زیادی دست سینماگران است؛ چراکه دست اندکاران هنر فاخر سینما با توجه به تاثیرگذاری و جهت دهی این هنر می توانند با تولیدات خود روح امید، شوق پیشرفت ، انگیزه کار و تلاش ، اعتماد به نفس و اعتقاد به ارزش های اسلامی و ملی را در جامعه ترویج کنند و سهم بزرگ خود را در پیشرفت و تعالی کشور ایفا نمایند و یا اینکه با فیلم های خود ، نسلی ناامید ، پشیمان ، متکی به بیگانه و تحقیر شده را پرورش دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای انتقاد مسئولانه و نشان دادن دلسوزانه نقاط ضعف و منفی درفیلم های سینمایی ، کاملا پذیرفتنی خواندند و افزودند: این گونه انتقادهای مسئولانه تلخی گوارایی دارد؛ به شرط اینکه این جهت گیری دلسوزانه در کیفیت فیلم نیز محسوس باشد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت ارزش های دینی و ملی در آثار سینمایی و توجه اصحاب سینما به برجستگی ها و زیبایی های تلاش ملت ایران در 27 سال گذشته به ویژه دوران دفاع مقدس افزودند: در زمینه دفاع مقدس حرف برای گفتن و سوژه برای به تصویر کشیدن بسیار زیاد است که باید این نکات برجسته استخراج و با زبان هنر و سینما روایت شود.

  

ایشان احساس مسئولیت دینی و انسانی را دو عامل مهم برای ارایه تصویری واقعی از جامعه و کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر یک کارگردان با نیت خدایی فیلمی را ارائه دهد که موجب تقویت ایمان، افزایش انضباط اجتماعی و احساس مسئولیت شود، اجر الهی را نیز کسب خواهد کرد.

ایشان اختلاف نظردرمیان کارگردانان را که در نشست امروز نیز کاملا مشخص بود، نشانه ‌ای از فضای باز موجود در عرصه سینما دانستند و خاطرنشان کردند: بروز خطا در جهت ‌گیری یک فیلم، متاثر از علل و عوامل مختلفی است و نباید همه را به پای کارگردان سینما نوشت.

حضرت آیت‌ الله خامنه ‌ای، فیلم را تجلی معرفت درونی کارگردان و عوامل دست اندرکار ساخت فیلم دانستند و افزودند: باید دید آیا دستگاه های ذیربط زمینه انتقال مفاهیم خوب، صحیح ومتعالی را به کارگردانان سینما فراهم کرده ‌اند که ازفیلم آنان انتظارانعکاس این مفاهیم را داشته باشند که متاسفانه باید گفت در این زمینه کم کاری شده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ ای همچنین در خصوص جشنواره‌ های بین ‌المللی و حضور در آنها خاطرنشان کردند: مصالح فرهنگی کشور ملاک حضور در جشنواره‌ ها است و برای حضور یا عدم حضور در این جشنواره ‌ها باید مصالح فرهنگی را در نظر گرفت.

در این دیدار همچنین آقای صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی وفاداری به ایران را ویژگی بارز کارگردانان سینمایی کشور دانست و با اشاره به تلاش های دولت برای حمایت از سینما و تقویت زیرساخت‌ های آن گفت: از جمله برنامه ‌های وزارت ارشاد توجه به اقتصاد سینما در کنار سایر ابعاد و تقویت ادبیات داستانی به عنوان پایه و اساس فیلم‌ نامه ‌ها است؛ بگونه‌ ای که سینمای ایران در پایان چشم‌ انداز بیست ساله، جایگاه ویژه خود را بدست آورد.

لینک :

 گزارش تصویری دیدار مقام معظم رهبری با کارگردانان 

UserName