• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2488
 • دوشنبه 1385/3/22
 • تاريخ :

افلاکیان خاک نشین

بررسی شخصیت و زندگی عارف عالیقدر سیدهاشم حداد(ره)


تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران روز سه شنبه نهم خرداد ماه 1385 میزبان هشتمین همایش افلاکیان خاک نشین با موضوع تجلیل و مروری بر شخصیت عارف گرانقدر مرحوم سید هاشم حداد(ره)بود.

این همایش چنانکه در متن اطلاعیه ها درج شده بود با شرکت میهمانانی از جمله 2تن از نوه های مرحوم حداد – فرزند مرحوم قاضی – آیت اله سید محمد مهدی دستغیب و تنی چند از اساتید حوزه و دانشگاه و با حضور گسترده اهل علم و فرهنگ و علاقمندان راس ساعت 30/15برگزار شد.

بانی برگذاری مراسم موسسه فرهنگی شمس الشموس بود که تجلیل از 7 بزرگمرد عارف را نیز پیش از این در پرونده اجرایی خود داشت.

در این همایش پس از ایراد مقاله ای در وصف زندگینامه سید هاشم حداد نوه های آن مرحوم آقایان سید محمدحسین و سید علی حداد در جایگاه حاضر شدند و به سوالات مجریان برنامه پاسخ دادند.موضوعاتی که غالبا توسط این دو بزرگوار و مجریان برنامه عنوان میشد بیشتر حول این موارد بود:

سادگی و ساده زیستی مرحوم حداد – اخلاق و رفتار اجتماعی و خانوادگی مرحوم حداد با اهل خانه و دوستان -

صبر ویژه سید هاشم در برابر مصائب و مشکلات - بحث ارتباط دائمی ایشان با صاحب الزمان – نظر قاطع ایشان در این مورد که رسیدن به توحید جز با یاد امام حسین و در مکتب ایشان بودن محال مینماید – خضوع ایشان خصوصا در هنگام عبادات – و موضوعاتی از این دست و البته با توضیحات مکفی و غالبا با ذکر مثالها و خاطراتی از جانب بزرگواران.دربخشی از این سخنان سیدعلی حداد یکی از نوادگان ایشان ضمن ذکر خاطره ای در مورد ارتباط آن مرحوم با امام توضیح داد: از ایشان پرسیده بودند آیا موفق به دیدار امام زمان شده یا خیر. ایشان در پاسخ پس از خواندن چند بیت از اشعار عربی گفته بودند « کور باشد چشمی که نتواند امام زمانش را ببیند » و در جایی دیگر گفته بودند عرفا با اولیا خدا متحد هستند.

در قسمت دیگری از پرسش و پاسخ سید محمد حسین دیگر نواده مرحوم حداد به جریان زیارت ایشان از مزار جناب سلمان اشاره کردند که شاهدین گفته بودند سلمان فارسی با کفن از قبر بیرون آمده و به جناب حداد گفته بودند که چون شما دارای مقام بالاتری نزد خدا هستید باید از بالاسر بر مزار من وارد شوید.

پس از جلسه پرسش و پاسخ کلیپی از صوت قرآن و سپس قطعات آوازی برروی اشعار باباطاهر توسط مرحوم حداد پخش شد که با استقبال حاضرین نیز همراه بود.

پس از آن سید محمدحسن قاضی فرزند مرحوم قاضی (که استاد و در واقع مراد مرحوم حداد نیز بوده اند) به ذکر خاطراتی از مرحوم حداد و نحوه آشنایی پدرشان با مرحوم حداد پرداختند.

سپس« استاد ولی» از اساتید دانشگاه اصفهان و البته عضوی از موسسه شمس الشموس مقاله ای با عنوان اخلاص در وصف شخصیت مرحوم سید هاشم حداد قرائت کرد.

شخصیت بعدی که با دعوت مجری برنامه در جایگاه حاضر شد حجت الاسلام صالح کمیلی یکی از شاگردان مرحوم حداد بود که به ذکر مسایلی از جمله:« ارادت شخص مرحوم حداد به حضرت ولیعصر – رابطه معنوی مرحوم حداد با استادش مرحوم قاضی – سخاوت و صفای باطنی آن مرحوم و استمرار روح معنوی» پرداختند.

در پایان آیت اله دستغیب به ایراد سخنرانی پرداختند و در عین مرور شخصیتی مرحوم حداد به ذکر نکات اخلاقی برای حاضرین نیز پرداختند.

مراسم چنانکه راس ساعت 30/15 طبق برنامه آغاز شده بود در ساعت 00/19 نیز راس ساعت مقرر پایان یافت.

در حاشیه مراسم

- استقبال علاقمندان به حدی بود که در تالار حتی برای ایستادن در انتهای سالن هم جا نبود ومسوولین امر تنها راه چاره را در مفروش کردن بوفه ها و بخشی از حیاط دانشکده و نصب دوربین مدار بسته دیده بودند.

- مجری برنامه که از اعضای موسسه شمس الشموس هم بود ضمن پوزش از بابت کمبود جا به این نکته اشاره میکرد که این اتفاق در تمامی هفت همایش قبلی عینا رخ داده بود و متاسفانه جز تالار فردوسی سالن بزرگتری نمیتوانند برای برگذاری مراسم در نظر بگیرند.وی ضمن ابراز گله مندی از بابت عدم همکاری دستگاههای مسوول برای برگذاری چنین مراسمی عنوان داشت که همین تالار فردوسی با این گنجایش برای برگذاری حدود 3 ساعت مراسم مبلغ ششصد هزار تومان هزینه در بر داشته که البته هیچ نهادی به این موسسه در این مورد کمکی نمیکند.

- پیش از این هفت دوره مراسم تجلیل ازهفت شخصیت بزرگان تحت عنوان افلاکیان خاک نشین برگذار شده بود که اسامی آن شخصیتها بدین شرح میباشد:

1- حاج آقا بهاالدینی. 2- میرزا جواد آقا ملکی تبریزی 3- مرحوم قاضی. 4- مرحوم شاه آبادی 5- آقای انصاری همدانی . 6- حاج سید محمد حسن الهی 7- حاج سید عبدالکریم کشمیری .

- نوه های مرحوم حداد دارای لهجه غلیظ عربی و البته روحیه شوخی بودند که اظهار میداشتند موسسه شمس الشموس با متوسل شدن به زور شرایط حضور آنان را در این مراسم فراهم کرده.این بزرگواران در جنوب کشور زندگی میکنند.

- فرزند مرحوم قاضی که در بخشی از مراسم به جایگاه آمده بود دارای ناراحتی جسمی و کهولت سن بود که علیرغم این احوال در این همایش شرکت کرده بود. وی نتوانست تا پایان مراسم در تالار بماند و در اواسط برنامه توسط نزدیکانش از تالار خارج شد.

مختصری از زندگینامه عارف جلیل القدر سید هاشم حداد(ره)

عارف موحد و عالم ربانی سید هاشم حداد در سال 1317 ه ق در سرزمین کربلا چشم به جهان گشود.نسب شریفش به سید ابراهیم مجاب پسر امام موسی کاظم(ع) میرسد. به خاطر حضور در خانواده ای معتقد از همان کودکی محبت و عشق خاندان رسول اله به خصوص امام حسین (ع) با شیره جانش آمیخته میشود.چنان که خودش بعدها میگوید راز توفیقش و رسیدن به مقامات زیارت عاشورا و مداومت بر آن بوده است. میگوید:

« مادرم به من گفت که وقتی تورا باردار بودم تا زمانیکه وضع حمل کردم هر روز بعد از فریضه صبح زیارت عاشورا خواندم»

سید هاشم به تحصیل در علوم حوزوی مشغول شد ولی تا سیوطی (کتابی در زمینه ادبیات عرب) بیشتر پیش نمیرود. سید عبدالامیر فرزند ایشان در این باره میگوید:

«بسیار عجیب بود . با اینکه تحصیلات ایشان تا مقدمات بیشتر نبود اما هر وقت سوالی در سطوح بالاتر از ایشان می پرسیدیم بدون اینکه درس آنرا خوانده باشند پاسخ محکمی میدادند.»

سید علی قاضی تنها استاد و راهنمای او تا رسیدن او به خانه دوست بود . وی در مورد عزم راسخ و ثبات قدم مرحوم حداد گفته بود:

« سید هاشم مانند سنی ها که در سنی گری خود تعصب دارند در توحید ذات حق متعصب است و چنان توحید را ذوق و مس نموده که محال است چیزی بتواند در آن خللی وارد کند.»

مرحوم حداد در طول عمر خود شاگردان فراوانی داشته که از این افراد میتوان به این نامها اشاره کرد:

محمد علی حنف زاده – حاج محسن شرکت – علامه سید محمدحسین تهرانی – حاج حبیب سماواتی – شیخ محمد صالح کمیلی – سید مصطفی خمینی و ...

سید هاشم بعد از دستور استاد بزرگوارش سید علی قاضی مبنی بر بازگشت ایشان به کربلا با دختری بنام هدیه از قبیله جنابی ها که از اعراب ریشه دار هستند ازدواج میکند و حاصل این ازدواج 6 پسر به نامهای سید مهدی – سید قاسم – سید حسن – سید صالح – سید ابراهیم – و سید عبدالامیر و یک دختر بنام علویه میباشد.

مرحوم حداد در عین اینکه در متن زندگی قرار داشت و اتفاقا دارای مشکلات دائمی در روزمره زندگی خود بود لیکن هیچکدام از این سختیها را مانعی برای به پرواز در آوردن و پرورش روح خود نمیدید و این حشر و نشر در میان خاکیان مانعی در تکامل روح بلند و ملکوتی ایشان نگردید. بسیاری صفت « صابر » بودن ایشان را باعث رسیدنش به مقامات میدانند. و اینکه ایشان جملگی آیاتی از این دست را نصب العین خود داشتند که:

« یا أیها الذین آمنوا اصبروا وصابروا ورابطوا واتقوا الله لعلكم تفلحون » [آل عمران:200].

سید هاشم حداد (ره) در روز دهم رمضان سال 1404 ه ق به وصال جاودانه خود میرسد و در 86 سالگی کلام امام العارفین علی ابن الحسین (ع) زبان حالش میشود که:

« لقائک قره عینی و وصلک منی نفسی و الیک شوقی »

پیکر مطهر وی پس از طواف بر حرم امام حسین و حضرت ابالفضل در وادی الصفا واقع در خیابان حضرت عباس در کربلا به خاک سپرده می شود.

لینکها:

 حسادت 

 ذكر خدای متعال 

UserName