• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 677
 • يکشنبه 1385/3/21
 • تاريخ :

حوزه هنری باید فرهنگ محور باشد


« حوزه هنری باید قبل از آنكه اقتصاد محور باشد فرهنگ محور باشد و اقتصاد را در خدمت فرهنگ گیرد. در این امر تلاش‌های زیادی شد كه این سازمان‌ها بر اساس فرهنگ تعریف شوند. »

جمال شورجه، یكی از اعضای شورای سیاستگذاری حوزه هنری ضمن بیان این مطلب درباره عملكرد حوزه هنری گفت: شورای سیاستگذاری در خصوص مباحث كلانی چون بودجه، تخصیص بودجه به معاونت‌های مختلف،حركت‌های اساسی و بنیادی و حوزه آموزش تصمیم‌گیری می‌كند.مباحث و برنامه‌های ریز حوزه هنری بر عهده آقای بنیانیان است كه وی می‌تواند در این مورد صحبت كند.

وی افزود: در شورای سیاستگذاری، سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های كلان حوزه بر اساس صحبت‌های و رهنمودهای رهبری تنظیم می‌شود. حوزه هنری و در راس آن سازمان تبلیغات اسلامی یك سری اهداف و آیین‌نامه‌هایی دارند كه برنامه‌ها بر اساس بیانات رهبری تنظیم می‌شود و در شورای سیاست‌گذاری سعی شده كه سیاست‌ها هماهنگ حركت ‌كنند.

این كارگردان با عنوان این مطلب كه شورای سیاستگذاری، اهداف حوزه هنری را پیگیری می‌كند تا با نیازهای فرهنگی جامعه هماهنگ باشد، به منابع درآمدی حوزه هنری اشاره كرد و اظهار داشت: در حوزه هنری نیز مانند دیگر بخش‌ها بودجه مشكل و معضلی است. با آمدن آقای بنیانیان تغییراتی در بخش‌های درآمدی حوزه هنری به وجود آمد و رسیدگی به منابع درآمدی حوزه هنری یكی از بحث‌های كلان و سئوال برانگیز بود كه وقت زیادی از شورای سیاستگذاری و سازمان تبلیغات اسلامی برد.

وی تصریح كرد:مراكز و سازمان‌های اقتصادی مرتبط با حوزه هنری قبل از مدیریت آقای بنیانیان زیاد بودند كه در حال حاضر تعدیل یافته و منظم‌تر شده‌اند و این مراكز بر اساس رویكرد فرهنگی كار می‌كنند.

این كارگردان در پاسخ به این سئوال كه آیا عملكرد حوزه هنری به سمت اقتصاد پیش می‌رود، تاكید كرد: تا جایی كه در جریان هستم و گزارشاتی كه آقای بنیانیان می‌دهد و خودم نیز دستی بر آتش دارم، این گونه نیست و بیشتر منابع كه فشار می‌آورند تا حوزه هنری به سمت اقتصادی شدن پیش برود، مهار شده و اگر اتفاقی بیافتد با كنترل بوده است.

وی ادامه داد: آماری در ذهنم نیست اما قبل از مدیریت آقای بنیانیان سازمان‌ها و مراكز زیادی بوده كه كارهای اقتصادی با حوزه هنری داشتند و در حال حاضر این مراكز تعدیل یافته و به گونه‌ای منظم شده است.این منابع اقتصادی كم شدند و آنچه از این سازمان‌ها مانده رویكرد فرهنگی است كه دارند. مراكز اقتصادی كه درآمدزایی دارند در جهت اهداف فرهنگی است و اگر ریز آن را بخواهید با آقای بنیانیان صحبت كنید. با این حال در شورا وقتی آمار كه ارائه می‌دهند،می‌بینم راضی و قانع می‌شوم.

وی درباره عملكرد حوزه هنری در بخش آموزش بیان داشت: در بخش آموزش در حوزه هنری بحث زیادی بوده و توانسته تا حدودی نظم پیدا كند. این نظم پیشرفت‌های خوبی بود و توانسته مجاری ورود دانشجویان به دانشگاه را تنظیم كند. تا آنجایی كه اطلاع دارم سعی كردیم سازمان را از حالت یله و رها خارج كنیم.ساماندهی با توجه به اهداف حوزه برایمان مهم بود و سر و سامان دادن به وضعیت آموزش حوزه هنری انرژی زیادی برد.

این كارگردان درباره بازخرید هنرمندان حوزه هنری بیان داشت: نیروها و عناصری كه در حوزه هنری به موقعیت بازنشستگی رسیدند، تا جایی كه می‌دانم بازخرید نمی‌شوند و بازنشسته می‌شوند و صحبت‌هایی نیز شده كه حوزه هنری هنرمندان بازنشسته را رها نكند و این هنرمندان در بخش‌های آموزشی كار كنند.

لینک:

 سینمای جنگ در یک نگاه 

 صحبت هایجمال شورجه خطاب به هنرمندان 

 گفتگو باجمال شورجه درباره سینمای پس از انقلاب اسلامی 

UserName