• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 754
 • دوشنبه 1385/3/8
 • تاريخ :

گذری بر دلایل افول فوتسال ایران


پایگاه اطلاع رسانی كنفدراسیون فوتبال آسیا نیز در پی شكست تیم فوتسال كشورمان درمقابل ژاپن نوشت :ژاپن باانتقام ازایران به اقتدارفوتسال این كشوردرآسیا پایان داد.

این پایگاه خبری با اعلام خبر باخت 5 به یك تیم ملی فوتسال ایران در برابر ژاپن در رقابتهای قهرمانی فوتسال اسیا نوشت : این دومین بار در 8 سال اخیراست كه ایران با چنین شكستی روبرو شده است .

این پایگاه اطلاع رسانی می افزاید : برای نخستین بارایران در فینال رقابتهای قهرمانی اسیا حضور نداشت.

تیم فوتسال ایران روز گذشته در حالی از اریكه قدرت در آسیا به پایین كشیده شد كه در 7 دوره قبلی با قاطعیت قهرمان مسابقات شده بود ؛ تیمی كه در مقابل ژاپن به میدان رفت هیچ نشانی از قهرمان بلامنازع آسیا نداشت و در بازی كردن و باز كردن دروازه حریف بسیار ناتوان بود.

مشخص بود تیم ما برای گذر از دفاع سختكوش و البته منظم ژاپنی ها بیشتر بدنبال یك اتفاق بود تا یك استراتژی و تاكتیك مناسب و اشتباهات بعدی بازیكنان از دروازه بان گرفته تا پیكان حمله این نتیجه تاسف بار را برای فوتسال ایران رقم زد ؛

تیم ژاپن از 3 دوره قبل در رقابتهای تهران نشان داد که برای قهرمانی در فوتسال آسیا برنامه ریزی کرده و هر سال روند پویا و شکوفایی خود را نشان داد اما مسوولان فوتسال ما همواره در خواب خرگوشی قهرمانی های متعدد باقی ماندند و به پیروزیهای پرگل برابر حریفان ضعیف آسیایی دلخوش کردند.

به عبارتی تشکیلات فوتسال ما در چند سال اخیر بیش از آن که به فکر ارتقا سطح فنی فوتسال ایران باشد در پی لج و لجبازی با افرادی مختلفی همچون سرمربی فوتسال اسپانیا ، رئیس سازمان تربیت بدنی ، کاپیتان پیشین تیم ملی ایران و یا هدایت فیزیکی بازیکنان در مقابل چشمان صدها هزار بیننده تلویزیونی (!) بوده است.

بازیكنانی كه در این جام تحت عنوان جوانگرایی در قالب تیم ایران به میدان رفتند به هیچ وجه جانشینان مناسبی برای نسل كنار گذاشته فوتسال ملی نبودند و به نظر می رسد كمیته فوتسال باید بجای پرداختن به حاشیه ها بیشتر برای یافتن جایگزین مناسب ستارگان سابق وقت می گذاشت.

هر چند حضور 3 بازیكن ثابت سالهای قبل تیم فوتسال یعنی ؛ رضا ناصری ، وحید شمسایی و كاظم محمدی در تیم فعلی هم عملا سودی برای تیم ایران نداشت و ما بیشتر از بی برنامگی های سالهای اخیر و هدفمندی ژاپنی ها طی همین سالها ضربه خوردیم.

فوتسال ایران روزی در مکان چهارم فوتسال جهان ایستاد. اگرچه عده ای معتقدند آن روزها فوتسال فاقد اعتبار و آوازه لازم در دنیا بود اما امروز شاهدیم همین عده جایگاه فوتسال ایران را تا حد تیم سوم آسیا تنزل داده اند!

به واقع ما در 7 سال گذشته برای فوتسال مان چه کرده ایم؟

مروری داشته باشیم بر نحوه برخوردمان با عناصر مختلف طی این سالها ؛

* باشگاه : باشگاههای سرمایه گذار به عنوان حامیان اصلی فوتسال پس از چند دوره حضور در لیگ کشوری دچار بی انگیزگی شدند. مسوولان فوتسال ما هرگز برای ایجاد انگیزه در باشگاهها تلاش نکردند. آیا از خود پرسیده ایم تیم فوتسال استقلال قهرمان چهار دوره پیاپی رقابتهای کشوری و جام رمضان کجاست؟

* پیشکسوتان : به راستی از تیمی که عنوان چهارمی جهان را بدست آورد ، کسی حتی مشاور مسوولین فوتسال ما هست؟

* بازیکنان با تجربه : برخورد ما با سرمایه های اصلی فوتسال مان چگونه بوده است؟ جواب این سوال را از رضا حیدریان کاپیتان سابق تیم ملی و یکی از ستونهای تیم ایران در سالهای گذشته بپرسید که هم اکنون در ایتالیا توپ می زند و به بهانه های مختلف از تیم ملی دور مانده است!

* پدیده های نوظهور : شاید نفراتی که هم اکنون هم در اردو هستند جزو پدیده ها باشند اما ما یک سوال از مسوولان فوتسال داریم ؛ سهم تیم شن سا قهرمان لیگ فوتسال در تیم ملی چقدر است؟

در کارنامه 7 ساله فوتسال ایران هیچ اثر از ترقی و رشد نیست و این زمانی بیشتر مایه تاسف است که بدانیم ایران یکی از کشورهای پیشرو در سازمان دهی تیمهای فوتسال ، برگزاری لیگ فوتسال بوده است و از همه مهمتر استعدادهای بسیار و غیرقابل انکاری در این رشته در کشورمان پراکنده اند.

به نظر می رسد وقت آن رسیده که با دگرگونی کامل در ساختار فوتسال کشور اعتبار از دست رفته را احیا کنیم.

محمد حیرانی

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه