• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 363
 • دوشنبه 1385/3/8
 • تاريخ :

بازرس خانه سینما با صدور نامه ای

سرگشاده استعفا داد


مینو فرشچی بازرس خانه سینما با ارسال نامه‌ای سر گشاده خطاب به اعضا از سمت خود استعفا داد.

متن كامل نامه بازرس خانه سینما خطاب به اعضا كه یك نسخه آن به خبرگزاری فارس ارسال گردید به این شرح است:همان گونه كه استحضار دارید اینجانب در انتخابات اخیر مجمع عمومی خانه سینما در آذرماه 84 با اكثریت آرای نمایندگان شما به عنوان بازرس اصلی دوره جاری برگزیده شدم.

بی ‌آنكه قصد خودستایی داشته باشم،استنباطم این است كه مبنای این انتخاب توجه اعضای صنوف به سلامت نفس و عملكرد و پیشینه حرفه‌ای و تشكیلاتی بوده است. از آنجا كه همواره در طول فعالیت فرهنگی و هنری‌ام به تشخیص و اقتدار و هوشمندی صنوف مختلف جامعه سینمایی می‌اندیشیدم،این خوشبینی را داشتم كه در مسئولیت محوله بتوانم بستر مناسبی برای ایجاد این خودباوری فراهم نمایم.

از طرفی با توجه به اهم وظایف بازرس در چارچوب ماده 25 اساسنامه خانه سینما مبنی بر انجام حسابرسی و ارزشیابی و نظارت پس از اجرا،درصدد برآمدم كه از حضور ساكن و منفعلانه در طول مدت قانونی مسولیتم،پرهیز كنم و پایه‌گذار این فهم عمومی باشم كه بازرس می‌تواند به عنوان یك ناظر دلسوز و مستقل و صافی قانونمند در جهت اعتبار و استحكام و حفظ بنیان یك نهاد صنفی عمل كند.

لذا با عنایت به شرح وظایف پیش بینی شده و الزام آور برای بازرس خانه سینما و با التفات به برخی مسایل انتقال داده شده از ناحیه اعضای صنوف، در مقام پیگیری نحوه توزیع بلیت‌‌های جشنواره فیلم فجر و كارت‌های افتتاحیه و اختتامیه برآمدم تا از هرگونه ذهنیت منفی در این زمینه جلوگیری به عمل آورم و در جهت انجام حسابرسی نیز خواستار ارایه اسناد و دفاتر موجود شدم كه متاسفانه در مورد اخیر الذكر با واكنش و برخورد بسیار زشت و خارج از نزاكت یكی از اعضای هیات مدیره مواجه شدم و این سوال برایم مطرح شد كه آیا اگر حساب من مسول پاك باشد،باید از محاسبه در چارچوب ضوابط پیش‌بینی شده در اساسنامه خانه سینما واهمه داشته باشم؟

آیا عدم همكاری با بازرس منتخب یك تشكل صنفی در شرایطی كه محدوده وظایفش به طور صریح و شفاف در ماده 25 اساسنامه خانه سینما و ماده 148 قانون تجارت تشریح و به او تكلیف شده به مثابه بی‌اعتنایی به اعضا و نادیده گرفتن بدیهی‌ترین اصول و قواعد صنفی و رفتار و منش اجتماعی نیست؟

با این اوصاف به كلیت افراد مسئول و برگزیده این مجموعه كه قرار است چتر حمایتی خود را بر روی اعضای صنوف مختلف و اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه سینمایی باز كنند و به حوزه عدالت در بطن این كانون پرالتهاب نزدیك شوند چه حرجی است؟

بی‌تردید بدون وجود یك تشكل صنفی اصیل و با حسن تفاهم، ما نمی‌توانیم از منزلت حرفه‌ای خود دفاع كنیم ما در شرایطی می‌توانیم به جایگاه واقعی خود دست یابیم كه دركنار یكدیگر بر اصولی كه بقای حرفه‌ای مان را تضمین می‌كند،پافشاری كنیم.اگر همه اعضای صنوف مصرانه در فعالیت‌های صنفی شركت، نظارت و دخالت داشته باشند و از آنچه درمدیریت اصناف می‌گذرد مطلع شوند و از حقوق خود دفاع كنند. می‌توان امیدوار بود كه اطلاع‌رسانی به طور واقعی شكل گیرد و اساس نظام‌سرمایه‌گذاری،تولید،توزیع و نمایش درمعرض نظارت،ارزیابی و تاثیرگذاری تك تك اعضا واقع شود. مطمئنا اولین گام‌ها در جهت دستیابی به هویت واقعی صنفی، احقاق حقوق،‌تامین منافع و توجه به مصالح می‌باید توسط خود ما برداشته شود.

متاسفم كه باید این واقعیت تلخ را معترف شوم،همه آن توان و انگیزه و شور و شوقم در بدو پذیرش این مسئولیت،درمدت زمانی كوتاه به یاس تبدیل شد و در وضعیت كنونی این حقیقت را پذیرفته‌ام كه ما هنوز ظرفیت و تحمل انتقاد و خودسازی را نداریم و در بطن یك تشكل صنفی و فرهنگی؛رفتار و برخوردی كاملا در تعارض با دور نمای ظاهری این محیط اعمال می‌شود.

نگاهی واقع‌بینانه به آن سوی موضع‌گیری‌ها و شعارهای به ظاهر آزادمنشانه و متعهدانه، نشان می‌دهد كه تفكری خود محور و انعطاف ناپذیر جا خوش كرده كه می‌تواند ما را به دیكتاتورهای كوچك و حقیر تبدیل كند.

لذا به لحاظ عدم امكان حضور مثبت و سازنده در چنین فضایی و با تاكید بر این نكته كه هیچ گاه حاضر نبوده‌ام در قبال عناوین پر طمطراق با وضعیتی راكد و منعفل كنار بیایم. بدین وسیله استعفای خود را از سمت محوله (علی ‌رغم میل ‌باطنی) اعلام می‌دارم.

لینک:

 یک سال سینمای ایران در 12 برداشت 

UserName