• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 928
 • شنبه 1385/2/30
 • تاريخ :

همصدایی مسلمانان با مسیحیان

در مخالفت با «كد داوینچی»


یكی از رهبران جامعه مسلمانان شهر كالگاری كانادا تماشای فیلم «كد داوینچی» برگرفته از رمان جنجال‌برانگیز «كد داوینچی» نوشته «دن براون» را تحریم كرد.

به نقل از پایگاه خبری اسلام‌آن‌لاین، «سید سهروردی»، رئیس انجمن عالی اسلامی كانادا ضمن اشاره به این مطلب كه رمان «كد داوینچی» در حال برانگیختن موج عظیمی از خشم و كینه در سراسر جهان است، در مصاحبه با روزنامه «سان تودی» چاپ كالگاری كانادا گفت: فیلم «كد داوینچی» كه حضرت مسیح یكی از مهم ترین پیامبران دین اسلام را زیر سوال می‌برد، مسلما از جانب مسلمانان جهان نیز مورد خشم و اعتراض قرار خواهد گرفت.

«سهروردی» گفت: حضرت مسیح بخشی از ایمان من است و شایسته است كه با او با احترام و صداقت رفتار شود.

فیلم «كد داوینچی» داستان مورخی مشهور به نام پروفسور لانگدون است كه در جریان حل معمای یك قتل، پرده از رازی مخوف در رابطه با دین مسیح بر می‌دارد و در نهایت راز ازدواج حضرت مسیح با مریم مجدلیه و ادامه نسل آنها را برملا می‌كند.

«سهروردی» ضمن آنكه «كد داوینچی» را فیلمی ملحدانه و كفرآمیز نامید گفت: عده كمی سكولار متعصب نخواهند توانست احترام و مقام اعظم حضرت مسیح را زیر سوال برند و این درست همان زمانی است كه مسلمانان باید حمایت خود از مسیحیان را اعلام كنند و با حضرت مسیح تجدید میثاق كنند.

وی افزود: چنین فیلم‌هایی نباید ساخته شوند و اگر ما در برابر ساخت چنین فیلم‌هایی بی‌تفاوت باشیم، مسلما فیلم‌هایی از این نوع مرتبا تكرار خواهند شد.

«سید سهروردی» به عنوان رئیس سازمان عالی اسلامی كانادا، چندی پیش روزنامه «وسترن استاندارد» را به خاطر چاپ مجدد یكی از كاریكاتورهای توهین آمیز روزنامه دانماركی نسبت به حضرت محمد (ص)،‌ مورد پیگرد قانونی قرار داد.

وی پس از آن، وظیفه انتشار یك نشریه آزاد اسلامی را به عهده گرفت تا در آن به غیر مسلمانان توضیح دهد كه چگونه می‌توانند ضمن درك ارزش‌های مسلمانان، به آنها احترام بگذارند.

فیلم‌ «كد داوینچی» با بازی «تام هنكس» برای اولین بار 17 می (27 اردیبهشت) در افتتاحیه پنجاه و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم كن به نمایش درآمده و تنها دو روز بعد نیز در بسیاری از كشورهای جهان چه غرب و چه شرق اكران خواهد شد.

مخالفت كلیسا با «كد داوینچی»؛موفقیت یا شكست

رمان «كد داوینچی» نوشته «دن براون» با آنكه حدود سه سال از زمان انتشارش می‌گذرد و تاكنون بیش از هشت میلیون نسخه فروش كرده، علی‌رغم مخالفت‌ كلیساها و مقامات كاتولیك سراسر جهان همچنان صدرنشین است، آیا این مخالفت‌ها خود عاملی برای تبلیغ هر چه بیشتر این كتاب نیست؟

رمان «كد داوینچی» كه اولین بار در سال 2003 منتشر شد، داستان راز مخوفی است كه از زمان حضرت مسیح از آن محافظت شده ولی با قتل مدیر موزه لوور این راز برملا می‌شود و تنها نوه مقتول به همراه یك مورخ مشهور به نام «رابرت لانگدون» (تام هنكس)، تنها كسانی هستند كه می‌توانند نكات مبهم این راز را برملا كنند.

آنها ضمن حل معمای قتل مدیر موزه به دنبال كشف رازی هستند كه او سال‌های متمادی وظیفه محافظت از آن را به عهده داشته است. تلاش‌های مستمر این دو باعث برملا شدن راز ازدواج حضرت مسیح با مریم مجدلیه و ادامه نسل آنها می‌شود.

كتاب «كد داوینچی» با مطرح نمودن چنین موضوعی، از همان ابتدا از جانب مقامات برجسته كلیساهای كاتولیك بالاخص واتیكان با مخالفت زیادی روبرو شد.

این مخالفت‌ها باعث شد تا كتاب «كد داوینچی» به تیتر جنجالی رسانه‌های جمعی جهان به ویژه غرب تبدیل شود كه در نهایت این جنجال‌ها و ادعای برخی دیگر از نویسندگان، چه داخلی و چه خارجی، باعث شد تا این كتاب كه از همان ابتدا به دلیل شهرت نویسنده‌اش احتمال موفقیت نسبی آن می‌رفت، بیش از پیش با استقبال خوانندگان علاقه مند و كنجكاو سراسر جهان روبرو شود.

با آنكه به طور معمول یك كتاب، حتی در اوج موفقیت نیز تنها مدت زمان محدودی صدرنشین فهرست پرفروش‌ترین كتاب‌های جهان است ولی این كتاب مدتی چند ساله را صدرنشینی كرده و همچنان آمار چند میلیونی نشر خود را بالا می‌برد.

«دن براون» در «كد داوینچی» ادعا كرده است‌: «مریم مجدلیه» كه در كتاب مقدس از او به عنوان یك بدكاره یاد شده، در واقع همسر عیسی مسیح بوده است.

به گفته او حضرت عیسی مسیح نه تنها بر صلیب نمرده بلكه با مریم مجدلیه ازدواج كرده و از او نیز صاحب فرزندانی شده است.

«براون» از زمان انتشار این كتاب تاكنون با مشكلات زیادی دست و پنجه نرم كرده است، از یك سو با مخالفت كلیساها، مقامات مذهبی و همچنین برخی مورخان صاحب نام جهان روبرو شده و از سوی دیگر با دیگر همتایان مدعی خود در دادگاه روبه‌رو بوده است. تاكنون چندین نویسنده و هنرمند از آمریكا، انگلیس و روسیه ادعا كرده‌اند كه براون برای نوشتن «كد داوینچی» فرضیه آنها را دزدیده است كه در نهایت در همه این دادگاه‌ها بی‌گناه شناخته شده است.

همچنین تاكنون بیش از ده كتاب در رد ادعاهای براون در كشورهای فرانسه و انگلستان منتشر شده است ولی نه تنها هیچ كدام از این مخالفت‌ها باعث كسادی بازار فروش این كتاب نشده، بلكه این كتاب همچنان بر تیراژ خود می‌افزاید.

كتاب «كد داوینچی» تاكنون به 40 زبان زنده دنیا منتشر شده و در بیش از 40 میلیون نسخه نیز فروش رفته است.

حال با تمامی این مطالبی كه در رابطه با این كتاب مطرح شد، آیا مخالفت كاتولیك‌های سراسر جهان عاملی برای موفقیت فیلم اقتباس شده از این اثر ادبی محسوب می‌شود و یا آن‌را با شكست روبرو خواهد كرد؟

فیلم 100 میلیون دلاری «كد داوینچی» كه در سال 2004 با بازی «تام هنكس»، «آدری تاتو»، «ژان رنو» و به كارگردانی «ران هاوارد» كلید خورد، قرار است همزمان دو روز پس از اكران در افتتاحیه پنجاه و نهمین جشنواره فیلم كن (17 می) (27 اردیبهشت)، در بسیاری از كشورهای جهان چه غرب و چه شرق به نمایش درآید.

اگر چه مرگ پاپ ژان پل دوم و انتصاب پاپ بندیكت شانزدهم و صدرنشینی كتاب‌هایی به نویسندگی پاپ و یا با موضوع پاپ، باعث شده بود تا كتاب «كد داوینچی» مدتی از صدر به زیر آید ولی انتشار خبر ساخت فیلم «كد داوینچی»، بار دیگر این كتاب را در مقام اول لیست پرفروش‌ترین كتاب‌های سال قرار داد.

تریلر «كد داوینچی»، به تهیه‌كنندگی «بریان گرازر» و «جان كلی» محصول كمپانی‌های «كلمبیا» و «ایمیجین اینترتیمنت» در جشنواره كن امسال در بخش خارج مسابقه به نمایش درخواهد آمد.

فیلم «كد داوینچی» داستان یك سری از جنایاتی است كه واتیكان به منظور تحریف معنای انجیل مرتكب شده است.

این فیلم كه بسیاری از صحنه‌های آن در موزه «لوور» پاریس فیلمبرداری شده‌، از اولین روز انتشار خبر ساخت آن تاكنون با مخالفت‌های بسیاری روبرو شده است.

كلیسای «وست‌مینستر»، اولین مقامی بود كه مخالفت خود با پروژه ساخت این فیلم را رسما اعلام كرد.

اگر چه مخالفت «وست مینستر» با درخواست عوامل «كد داوینچی»، مبنی بر استفاده از فضای این كلیسا به عنوان لوكیشن فیلم ، این پروژه را به طور موقت تعطیل كرده بود ولی با موافقت مقامات كلیسای جامع ‌«لینكولن شایر» انگلستان، فیلمبرداری فیلم بار دیگر از سر گرفته شد.

همزمان با انتشار این خبر،یك راهبه رُمی به نام خواهر «ماری میشل نلت» با 12 ساعت عبادت در بیرون از ساختمان كلیسای جامع «لینكولن»، به ساخت فیلم «كد داوینچی» و فیلمبرداری برخی صحنه‌های آن در این كلیسا اعتراض كرد.

اگر چه كلیسا به اعتراض این راهبه 61 ساله اهمیتی نداد ولی این اعتراض سرآغاز تفرقه كلیساهای انگلستان به دو دسته مخالف و موافق بود.

كلیساهای انگلستان سر این موضوع كه آیا فیلمبرداری فیلمی چون «كد داوینچی»، كاری درست و هم راستا با سیاست‌های دین مسیح است یا خیر، با یكدیگر اختلاف پیدا كردند.

در حالیكه برخی از كلیساها، صدور اجازه ساخت این فیلم در كلیسا را امری كفر آمیز خواندند، كلیسای جامع «لینكلن» در ازای وصول 180 هزار دلار وجه نقد، دو برابر مبلغ پیشنهادی به كلیسای «وست‌مینستر»،‌ مجوز فیلمبرداری این فیلم را طی پنج روز در این كلیسا صادر كرد.

«وری ریو.نایت»، رئیس كلیسای «لینكلن» علی‌رغم تصدیق این مطلب كه رمان «كد داوینچی» رمانی بدعت آمیز است، از پروژه فیلمبرداری نسخه فیلمی آن دفاع كرد و گفت: مسلماً موضوع جنجال‌برانگیز این كتاب ذهن مردم را درگیر خود ساخته است و كلیسا باید با این موضوع به طور شفاف و باز روبرو شود و درباره آن به بحث و گفت وگو بپردازد نه اینكه از آن فرار كند.

«نایت» همچنین موضوع پذیرش اعانه از طرف عوامل این فیلم را تائید كرد ولی حاضر به افشای مبلغ آن نشد.

كمی بعد، «ژاك شیراك» رئیس‌جمهور فرانسه نیز حمایت خود را از این فیلم اعلام كرد ولی خبرها حاكی از آن بود كه شیراك از سازندگان فیلم‌ خواسته تا بهترین دوست فرزندش را به‌ عنوان بازیگر نقش اول این فیلم انتخاب كنند، به هرحال حمایت شیراك به خودی خود باعث شد تا عوامل فیلم با سرعت بیشتری به كار خود ادامه دهند.

كمی بعد در حالیكه پروژه «كد داوینچی» همچنان ناتمام بود، گروهی از كاتولیك‌ها انگلستان ضمن اظهار این مطلب كه فیلم «كد داوینچی» برای كودكان مضر است، خواستار ممنوعیت پخش این فیلم برای كودكان شدند.

«مارك كاروجیو»، سخنگوی این گروه گفت: هر بزرگسالی می‌تواند حقیقت را از دروغ تشخیص دهد ولی شما نمی‌توانید از یك كودك هم انتظار قضاوتی صحیح داشته باشید.

همزمان گروهی از كاتولیك‌های تندرو رم موسوم به «اپوس دی» ضمن انتشار بیانیه‌ای اعلام كردند كه آنها قصد تحریم فیلم «كد داوینچی» را نداشته و تنها خواستار ایجاد برخی تغییرات در این فیلم هستند و این در حالی است كه با بی‌اعتنایی عوامل فیلم، این گروه از اولین گروه‌هایی بودند كه بیانیه‌ تحریم این فیلم را صادر كردند.

این گروه از كاتولیك ها در اولین بیانیه خود نوشتند: ما قصد تحریم این فیلم «كد داوینچی» را نداریم تنها امیدواریم كه عوامل فیلم، در این فیلم آن‌ قدر تغییرات به وجود بیاورند كه نمایش آن موجب رنجش كاتولیك‌ها نشود.

این گروه با اشاره به موج اعتراضات به وجود آمده در جهان اسلام، در پی چاپ چند كاریكاتور توهین‌آمیز، متذكر شد كه كمپانی سونی هنوز برای ایجاد تغییر در این فیلم به اندازه كافی فرصت دارد.

ولی كمپانی سونی با ذكر این مطلب كه این فیلم تنها یك اقتباس ادبی است، نسبت به خواسته این گروه از كاتولیك‌ها همچنان بی‌تفاوت ماند.

در فیلم «كد داوینچی»، گروه «اوپوس دی» به‌عنوان كاتولیك‌هایی جنایتكار و تشنه قدرت معرفی شده‌اند.

كمی بعد علی‌رغم تمام مخالفت‌ها، پروژه این فیلم به پایان رسید و عوامل فیلم به منظور تبلیغ فیلم خود به كشورهای مختلف جهان سفر كردند كه از جمله این سفرهای تبلیغی می‌توان به سفر «تام هنكس» به ژاپن و دیدار او با « جونی شیرو كویزومی»، نخست‌وزیر این كشور اشاره كرد.

از زمانی كه شمارش معكوس اكران این فیلم در بسیاری از كشورهای جهان زده شده است، مقامات كاتولیك و سازمان‌ها‌ی برخی از كشورهای جهان با صدور بیانیه به نوعی این فیلم را تحریم كرده‌اند.

از جمله این مخالفت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

_«آنجلو آماتو»، مقام دوم واتیكان در كنفرانسی مذهبی متعلق به مسیحیان كاتولیك، كتاب «كد داوینچی» را كتابی سراسر دروغ و توهین خوانده و فیلم «كد داوینچی» برگرفته از این كتاب را تحریم كرد.

_كاردینال «فرانسیس آرینزه»، یكی از نامزدهای مقام پاپ در سال گذشته، در بیانیه اخیر خود علیه فیلم «كد داوینچی»، مسیحیان را به واكنش در برابر این فیلم فراخواند.

_یك گروه از كاتولیك‌های هند، از مسیحیان این كشور خواستند تا به منظور اعتراض به اكران فیلم «كد داوینچی» در سینماهای هند، دست به اعتصاب غذا بزنند.

_ انجمن سانسور سنگاپور، تماشای فیلم جنجال‌برانگیز «كد داوینچی» را برای كودكان زیر 16 سال ممنوع كرد.

_مقامات كاتولیك فلیپین ضمن دروغ خواندن موضوع مطرح شده در این فیلم از دینداران خواستند تا به دیگران درباره حقیقت دینشان توضیح دهند.

و این مخالفت‌ها تا به امروز كه تنها سه روز دیگر تا اكران عمومی فیلم «كد داوینچی»، باقی است، ادامه دارد، ولی آنچه كه مطرح است، این است كه آیا این مخالفت‌ها می‌توانند جلوی تاثیرات احتمالی فیلم بر مخاطبان را گرفته و یا این مخالفت‌ها به خودی خود همانند نسخه ادبی آن، عاملی برای رونق بازار فروش آن محسوب می‌شوند؟ ولی حقیقتا راه درست مبارزه با چنین محصولاتی كه ضد دین محسوب می‌شوند، چیست؟ مقابله یا بی‌‌اعتنایی و سكوت؟

UserName