• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 468
 • سه شنبه 1385/2/19
 • تاريخ :

لطفا نمایشگاه را جدی بگیرید!


گزارشی از روزهای نخست برگزاری

نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران

نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران، از ساعت 14 روز چهارشنبه 13 اردیبهشت رسماً درهای خود را به روی بازدیدكنندگان گشود. با توجه به این‌كه نمایشگاه، چند ساعت پس از مراسم افتتاحیه، اجازه بازدید را به بازدیدكنندگان داد و در ساعات برگزاری مراسم، همه‌ی امور تعطیل شده بود، این امر باعث شد كه ناشران با نوعی ناهماهنگی مواجه شوند. همچنین به‌دلیل تاخیر در اطلاع‌رسانی برای نمایشگاه امسال- كه رئیس نمایشگاه نیز در نشست خبری، به‌خاطرش پوزش خواست، بسیاری از علاقه‌مندان، از آغاز كار نمایشگاه در این ساعت آگاهی نداشتند.

سالن 5 با عنوان سازمان آموزش و پرورش در فضای باز و با چادر برپا شده كه كارگاه‌های عروسك‌سازی‏، خوشنویسی و نقاشی برای كودكان و نوجوانان در آن برپا شده‌اند؛ هرچند كه بخش بزرگی از مساحتش را بخش‌های بزرگ انتشاراتی مخصوص آموزش و پرورش به خود اختصاص داده است. گویا این سالن به‌جای سالن 5 كه در اثر آتش‌سوزی در نمایشگاه مبل تخریب شد، درنظر گرفته شده است.

بر سر در ورودی تعدادی از سالن‌ها، هنوز راهنمای ناشران داخل سالن‌ها نصب نشده است. البته در روز اول، نقشه راهنما نیز هنوز به‌طور كامل توزیع نشده بود و در روز دوم هم خیلی زود تمام شد. برنامه‌های سرای اهل قلم (26A)، تا یكی دو روز اول نمایشگاه هنوز مشخص و اعلام نشده و با ناهماهنگی همراه بود. ضمن آن‌كه زمزمه‌هایی مبنی بر تعطیلی كامل آن در نمایشگاه امسال به‌گوش می‌رسد. در سالن‌های 8 ، 9 ، 10 و 11 نیز مشكل نور وجود دارد. سالن‌های 25B و D هم كف‌پوش ندارد.

ازسوی دیگر، مكان‌های درنظر گرفته‌شده برای اطلاع‌رسانی رایانه‌یی خیلی آماده نبودند. شاید تنها بخش‌هایی كه در نمایشگاه كار خود را به‌درستی و به‌موقع انجام می‌دادند، بخش مواد غذایی و جایگاه‌های شركت پست برای ارسال بسته‌های خریداران بودند.

در بسیاری از سالن‌ها، با وجود گذشت سه روز از آغاز كار نمایشگاه، هنوز غرفه‌هایی، بدون اسم ناشر، خالی یا در حال آماده‌سازی و چینش هستند، كه این آماده نبودن در سالن‌های 10 و 11 بیش‌تر به چشم می‌آید.

سالن 6 كه ناشران عمومی را در خود جای داده است، در روز دوم برگزاری، ازجمله سالن‌های شلوغ و پربازدیدكننده نمایشگاه بود. البته شاید عرضه كلیه كتاب‌های این سالن با تخفیف حداقل 10 درصدی! كه هر چند دقیقه یك‌بار از بلندگوی سالن پخش می‌شود، در این امر بی‌تاثیر نباشد.

یك ناشر، نمایشگاه را در روزهای اول برگزاری كه البته با پنجشنبه و جمعه همزمان شده است، خوب توصیف كرد و گفت: «اگر این حجم از افراد در طول سال به كتابفروشی بیایند، ایده‌آل است».

ناشر دیگری نیز كه به‌علت كمبود حضور كتاب‌های چاپ اولش در نمایشگاه امسال چندان راضی به نظر نمی‌رسد، در این‌ باره به خبرنگار ایسنا گفت: «تنها مشكل ممیزی نیست، بلكه مشكل اداری نیز در وزارت ارشاد وجود دارد».

طبق شنیده‌ها، امسال حضور تعداد 97 ناشر - كه البته عده‌ای، این تعداد را 120 ناشر عنوان كرده‌اند - در نمایشگاه تایید شده است.

در این‌باره یك مقام مسوول گفت: از این تعداد، برخی به دلیل این‌كه خانه كتاب، اطلاعات درخواستی آن‌ها را اشتباها ثبت كرده بود، نرسیدند.

او گفت: ما همین روزهای اول برگزاری، پیگیر این مسأله بودیم، كه مشكل 95 درصد این تعداد را كه استحقاق غرفه داشتند، حل كنیم. اما حضور آن تعدادی كه برای فعالیت سال گذشته‌شان جریمه شدند یا كتاب غیرمجاز داشته‌اند، تایید نشده است.

امسال بازدیدكنندگان در روزهای اول برگزاری نمایشگاه، كم‌تر شاهد حضور چهره‌های فرهنگی یا مشهور در حوزه‌های مختلف بوده‌اند و به‌نظر می‌رسد كه نمایشگاه هنوز جدی گرفته نشده است.

نمایشگاه كتاب ... صف‌های طولانی ... سرای اهل قلم...

در این روزها برخی از بازدیدكنندگان، از نداشتن نقشه راهنما كه ظاهراً خیلی زود هم تمام شده است، و ایستادن در صف‌های طولانی مكان‌های اطلاع‌رسانی رایانه‌یی، گله داشتند.

یكی از بازدیدكنندگان كه مدت زیادی در صف طولانی اطلاع‌رسانی مانده بود، به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: اطلاع‌رسانی بد نیست، اما انتظار می‌رفت امسال نسبت به سال‌های قبل بهتر باشد، كه هیچ تغییری نكرده است. روش‌ها همان روش‌های قبلی است كه جوابگو هم نیستند.

البته امسال ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی، به خواهران و برادران به‌صورت جداگانه پاسخ می‌گویند.

بخشی كه انگار در نمایشگاه امسال حضورش خیلی رونق ندارد و بی‌نظمی‌ها در آن به‌چشم می‌آید، سرای اهل قلم است كه به دلایل مختلفی مراجعه‌كنندگانش كم شده‌اند.

مسؤول سرای اهل قلم امسال از بخش خصوصی است و از اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران هم نماینده‌ای حضور دارد.

سیدحبیب‌الله میرقاسمی در این‌باره گفت: برنامه‌های سرا دیر تهیه نشده است، اما با توجه به این‌كه جدول برنامه تغییراتی كرد و برخی دعوت‌شدگان در تاریخ‌های در نظر گرفته‌شده این‌جا نمی‌توانستند باشند، تا روز سوم برنامه‌ها را نتوانستیم اعلام كنیم.

این بخش نمایشگاه در روز چهارشنبه، هیچ برنامه‌ای نداشت. پنج‌شنبه 10 تا 12 و 16 تا 18، نشست‌هایی را برگزار كرد. البته قرار است همانند سال گذشته، نشست‌های 14 تا 16 نیز برای برگزاری درنظر گرفته شود.

برخی از ناشران سالن‌های E 25 و D 25 كه فاقد كفپوش هستند، این امر را باعث تاثیر منفی در نگاه بازدیدكنندگان می‌دانند. اما یكی از مسوولان غرفه نشر فرهنگ معاصر معتقد است، بهتر است كه نباشد؛ چون كفپوش‌ها گرد و غبار ایجاد می‌كنند. البته او می‌گوید نمایشگاه امسال چه چیزش هماهنگ و درست است كه به كفپوشش بخواهیم بپردازیم. امسال تمام مكان‌ها را به مواد غذایی فروخته‌اند و نمایشگاه امسال نمایشگاه مواد غذایی شده است.

ساسان تبسمی - مترجم - كه به همراه سیدعلی صالحی - شاعر - نمایشگاه كتاب را می‌دیدند، ‌گفتند كتاب‌های چاپ اول بی‌اندازه كم شده‌اند و شاید طبق گفته همكاران ناشر، به‌دلیل مساله مجوز باشد.

صف‌های طولانی در نمایشگاه كه روز جمعه بیش‌تر دیده می‌شدند، از نكته‌های بارز نمایشگاه امسال در نخستین جمعه است.

یكی دیگر از نكات، حضور متكدیانی در سالن‌هاست كه از بازدیدكنندگان، كمك مالی طلب می‌كنند.

لینک:

 تازه های شعر در نمایشگاه کتاب 

 فیلم نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران 

 آلبوم تصاویر نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران 

 توزیع رایگان یكصد هزار كتاب درباره پیامبر اعظم (ص) در نمایشگاه كتاب 

 اعتراض بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس به نمایشگاه كتاب 

UserName