• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3018
 • چهارشنبه 1390/4/22
 • تاريخ :

جواني يك جرعه ، حرف دل يك دريا


ديگر به نگاه كاوشگرانه نيازي نيست چرا كه به هر دريچه اي بنگري حضور طرب ناكش غوغا مي كند. از واژه جوان و جواني جز معناي شيرين شادابي نبايد مفهومي ديگر در ذهن مجسم شود. 


جوان

اوست كه رد پاي علم جويي اش در دانشگاه ها، نقش برجسته اي است كه شعور سياسي و فهم تعاملات اجتماعي در تار و پود آن تنيده شده است و يا اگر ذهن حسابگر و گام هاي حساب شده اش را به ميان دالان و حجره هاي بازار را مجالي فراهم آيد، به يقين رونق و شكوفايي اقتصادي ، شايد كمترين ثمره حضور اثرگذارش باشد و يا اگر به خوبان و برجستگان آن ها بهترين جايگاه اجتماعي تقديم شود، چنان پرانرژي حركت مي كنند كه آوازه به بارنشيني حركت هدفمند و متعهدانه آن ها در گوش جهان طنين انداز مي شود و همه يا و اگرهاي ديگري كه روايتگر توانمندي هاي جوانان است. پس آيا چنين انسان تاثير گذاري، شايسته ديده شدن و عزيز شمردن نيست؟!

اما اين نسل پر شور و آينده ساز مشکلاتي را با خود به همراه دارد که گذر از اين روزهاي را برايش سخت مي کند .در اين مقاله از زبان خود جوانان مشکلاتشان را مي شنويم:

 

 مشكلات جوانان ريشه اي است

بي هويتي ديني و ملي يكي از مهم‌ترين مشكلات جوانان امروز است ، جوان امروز چنان سر درگم است كه گاه به دنبال اصل و ريشه خود به اين سو و آن سو مي‌رود.

 

روابط خشن و بي‌روح حاكم بر خانواده‌ها و به تبع آن بر جامعه منجر به بيگانگي اين دو از هم‌ مي‌شود و گاه سخت‌گيري هاي بي‌مورد خانواده‌ها و جامعه كه گاهي به نام عرف و دين قلمداد مي‌شود، مشكلات جوانان را دو چندان مي كند. برقراري روابط سازنده و صميمي در بين اعضاء خانواده و اقشار جامعه با رعايت اصل احترام به عقايد همديگرعامل مهمي در کم کردن مشکلات جوانان است.

برقراري روابط سازنده و صميمي در بين اعضاء خانواده و اقشار جامعه با رعايت اصل احترام به عقايد همديگرعامل مهمي در کم کردن مشکلات جوانان است.

جوانان امروز نبايد با گذشتگان مقايسه شوند كه همانا مقايسه عادلانه آن است كه تمام شرايط جوان گذشته و امروز، در كنار هم و با هم ديده شود، در اين صورت قضاوتي عادلانه صورت مي گيرد.

بايد درك كرد جوان در اين مرحله از زندگي‌اش، جدا از آنچه كه تحت عنوان تربيت و آموزه هاي اكتسابي درك كرده، خودش نيز به نوعي در حال آزمون و خطا در مورد تجربيات و وظايفش است و نبايد جوان را موجودي ذاتاً منحرف و دائماً اشتباه كننده در نظر گرفت.

 تزريق اين نوع نگرش در جامعه را عاملي براي تولد نگاه‌هاي مثبت در جوان است. با تحقق اين مهم حس اعتماد به نفس و شادي در درون جوان افزايش مي يابد و در اين صورت احتمال قرارگيري او در مسير تكامل و پيشرفت بيشتر مي شود.

هرگاه عوامل ايجاد كننده شادي، سطحي باشد، شادي‌ها نيز كمرنگ به نظر مي‌رسند ، پس بايد بررسي كرد كه چه عواملي بيشترين شادي‌ را براي جوان به ارمغان مي‌آورند و در قدم بعدي بايد سعي كرد به صورت ريشه‌اي اين عوامل را فراهم آورد.

جوان ديگري مشکل اشتغال را بيشترين دغدغه ي جوانان مي داند.

اين جوان داشتن شغل و درآمد مناسب براي جوانان را در ايجاد حس رضايت مندي آن ها از زندگي موثر مي‌داند و مي‌گويد: اگر بخشي از عوامل مهيا كننده شادي را رسيدن به خواسته‌ها و آرزوها بدانيم، بنابراين جوان براي داشتن شادي، حتماً بايد داري شغل و درآمد باشد كه البته نبايد از نقش تحصيل در اين خصوص غافل ماند. جوان تحصيل كرده ياد گرفته است با مشكلاتش چگونه بجنگد كه در رويارويي با آن ها قافيه را نبازد و شادي حقيقي در دل و روحش پايدار بماند.

 جوان و جاذبه ي غرب

مشكلات جوانان را بايد از زاويه ديد خودشان بررسي شود

'داريوش مهدوي'، دانشجوي رشته كامپيوتر معتقد است كه بايد بررسي مشكلات جوانان از زاويه ديد خود آنان صورت گيرد، وي در اين خصوص مي گويد: از مشكلات عمده و مشترك جوانان امروز ، مي توان به مشكل مسكن، اشتغال و ازدواج اشاره كرد.

اين دانشجو با تاكيد بر تاثير پيشرفت علم و تكنولو‍ژي بر نوع و روش زندگي افراد مي گويد: از بين رفتن مرزهاي جغرافيايي به دنبال گسترش دنياي مجازي ، ذهن ،فكر و شيوه زندگي جوانان با دغدغه هايي مانند چگونگي همراه شدن و تطابق با شرايط موجود همراه شده است.

مهدوي شادي را عاملي براي رشد و موفقيت آدمي ، به ويژه جوانان به سبب شرايط سني آنها معرفي مي كند و مي گويد: ايجاد شادي در اولين قدم منوط به شرايط مناسب درون خانواده است و در گام هاي بعدي عوامل محيطي از جمله فضاي مناسب بصري ، بهداشت جسمي و رواني و همچنين وجود امكانات و فضاهاي موجود را در بروز ، ماندگاري و حتي نابودي شادي در زندگي جوانان موثر مي داند.

وي در خصوص بررسي عملكرد جوانان گفت : توجه به اين موضوع كه جواني اتفاقي آني نيست بسيار موثر و كارساز است و اينكه بخواهيم و بفهميم كه يك جوان، جوان متولد نمي شود ، آسيب شناسي رفتاري جوان، در صورتي تحقق مي يابد كه ابتدا دوران نوزادي ،كودكي و نوجواني او مورد بررسي قرار گيرد .

مهدوي افزود: نوزاد و كودك ديروزي كه پرورش يافته در دامان تنش ، استرس ، بي مهري است، ممكن است اكنون به جواني لبريز از چالش دروني و آسيب اجتماعي تبديل شود.

مهدوي مي گويد : مگر توقع جوان ايلامي با انتظارات وسيع يك جوان تهراني و يا اصفهاني يكي است ؟ جوان ايلامي از كمترين ها هم بي بهره است!

اين جوان دانشجو توجه ويژه نهادهايي مانند سازمان هاي تربيت بدني و ملي جوانان را كه اغلب برنامه ريزي و سياستگزاري در امور جوانان را عهده دار هستند را به طور غير مستقيم ، در افزايش سطح ميزان رضايت مندي جوانان از زندگي خويش موثر مي داند.

 

فرآوري بخش خانواده ايراني تبيان


منبع : ايرنا - چهارديواري

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
از جوانی تان لذت ببرید

از جوانی تان لذت ببرید

تیک‌تیک ساعت به گوش می‌رسد و همه روی شما حساب می‌کنند. همه چیز به شما بستگی دارد! به اراده و خواسته تان. به هدف‌هایی که در زندگی دارید و راهی که برای رسیدن به آن انتخاب می‌کنید.
انتقاد موثر از جوان

انتقاد موثر از جوان

جواني دوران شيرين و البته سرنوشت‌سازي براي همه آدم‌ها محسوب مي‌شود. وقتي به دنياي يك جوان نگاه مي‌كني با كوله‌باري از دغدغه‌هاي متعدد مواجه مي‌شوي. پدر‌ها و مادر‌ها در مديريت اين دوران از زندگي فرزندشان به واقع نقشي محوري بازي مي‌كنند...
کنکوری برای ایمان جوانان

کنکوری برای ایمان جوانان

از جمله مسائلي كه مورد بحث بزرگسالان و جوانان تحصيل كرده است و در خانواده و اجتماع پيرامون آن گفتگو بسيار مي شود مسأله ايمان به خدا و اعتقاد به خداوند است. بسياري از بزرگسالان به خدا ايمان راسخ دارند ولي...
UserName
عضویت در خبرنامه