• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1282
 • دوشنبه 1385/2/11
 • تاريخ :

حجت الاسلام دکتر خاموشی:

اقدامات موازی آفت جدی حوزه دین و فرهنگ است


خبرگزاری مهر

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر کمبود اعتبارات در بخش فرهنگی و دینی، موازی کاری دستگاه ها و نهادهای مختلف را آفتی برای این حوزه و صرف بودجه اعلام و تأکید کرد: سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت های متنوع و متعددی را برای پیشبرد اهداف دینی و مذهبی کشور در راستای چشم انداز بیست ساله پیش بینی کرده است.

حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن مثبت ارزیابی کردن تأثیر تحولات اجتماعی کشور بر مسائل فرهنگی، رشد و شکوفایی روزافزون فرهنگ کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: طی چند سال اخیر شاهد تحولاتی بوده ایم که برنامه ریزی اساسی برای توسعه کشور را در پی داشته است، بی تردید این توسعه مقوله فرهنگ را نیز شامل می شود.

حجت الاسلام خاموشی افزود: واقعیت این است که سهم حوزه دین از بودجه فرهنگی به هیچ عنوان قابل ملاحظه نیست و این غفلت و کمبود اعتبار ناشی از عدم توجه دقیق به مبانی این بودجه است چرا که نیازها خوب سنجیده نشده است .

وی در مورد جایگاه سازمان تبلیغات اسلامی در روند توسعه فرهنگ دینی به ویژه در چارچوب برنامه چهارم توسعه کشور، گفت: در مصوبه هیئت وزیران درباره موضوع سند تلفیقی اسناد توسعه بخشی و فرابخشی موضوع بند « ز» ماده 155 قانون برنامه چهارم توسعه که سیاست و اقدامات اجرایی هر بخش در آن تشریح شده، برای توسعه و گسترش معرفت و فعالیت های دینی و قرآنی 33 اقدام اجرایی پیش بینی شده که از این تعداد 9 مورد به طور مستقیم بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی است.

دکتر خاموشی افزود: از جمله این اقدامات اساسی تهیه و اجرای طرح نحوه تقویت سهم کتابخوانی در حوزه دین و اجرای طرح جامع ساماندهی فرهنگی و تبلیغات دینی در تمام دسته های مشمول قانون برنامه چهارم توسعه است. اقدام اساسی دیگر در این زمینه تهیه و اجرای طرح جامع فضاهای مذهبی و مساجد است که شامل نحوه عمران و تجهیز اماکن عمومی دینی، شیوه های مدیریت و بهره برداری و روش های انجام فعالیت های فرهنگی است.

اقدامات موازی آفت جدی حوزه دین و فرهنگ است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی موازی کاری را آفتی برای فعالیت های فرهنگی و دینی عنوان کرد و گفت: نباید این حقیقت را انکار کرد که این حداقل اعتباری که صرف فعالیت های دینی می شود به دلیل وجود موازی کاری های متعدد و عدم سیاستگذاری واحد و جامع در این حوزه به بهره وری کامل نمی رسد. در چنین شرایطی مشارکت های مردمی در زمینه اعتبارات مالی به سوی هدف واحدی هدایت نمی شود؛ در واقع موازی کاری آفت اصلی فعالیت های فرهنگی و دینی است.

حجت الاسلام دکتر خاموشی تهیه و اجرای طرح جامع تقسیم کار ملی در حوزه خدمات دینی به منظور ساماندهی حوزه تبلیغات دینی، از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، به پیشنهاد سازمان تبلیغات اسلامی را راهکاری برای اجتناب از موازی کاری ها و بهبود کیفیت برنامه های تبلیغی و دینی کشور اعلام کرد، که بعد از تصویب سند نیز سازمان تبلیغات اسلامی به صورت رسمی برای اجرایی شدن این بند اعلام آمادگی کرده است.

مبنای فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: از دیگر پیشنهادهای ما این بود که با توجه به این که در سال های آغاز مسیر چشم انداز 20 ساله قرار گرفته ایم تمام سازمان ها و دستگاه های فرهنگی نسبت به کوچک کردن ساختار تشکیلاتی و افزایش بهره وری خود اقدام کنند که این بحث نیز تحت عنوان تهیه اجرای طرح اصلاح ساختاری و تشکیلاتی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی، با اولویت کوچک کردن ساختار تشکیلاتی به منظور ارتقای توانایی و بهره گیری از ظرفیت های موجود در اقدامات اجرایی بخش فرهنگ سند تلفیقی تصریح شده و اجرای آن بر عهده سازمان مدیریت قرار گرفته است.

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName