• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3874
 • پنج شنبه 1385/2/7
 • تاريخ :

از آن طرف آب چه خبر؟ (2)

گوشه هایی از بازتاب رزمایش پیامبر اعظم در رسانه های خارجی


  

روزنامه راینیشر پست:

روزنامه آلمانی راینیشر پست در یکی از شماره های خود با اشاره به رزمایش دفاعی ایران در خلیج فارس نوشت : ایران در پی تجهیز توان نظامی خود است .

به گزارش خبرگزاری مهر، این روزنامه آلمانی در ادامه تصریح کرد : ایران در حالی مانور نظامی خود در مناطق جنوبی این کشور را آغاز کرد که شورای امنیت سازمان ملل برای تعلیق برخی فعالیت های هسته ای این کشور یک فرصت 30 روزه تعیین کرده بود .

به نظرمی رسد ایران برای برخورداری از برخی تجهیزات به نمایش گذاشته در این مانور نظامی هزینه زیادی را متقبل شده است.

آسوشیتدپرس :ایران اکنون موشک شهاب سه را در اختیار دارد که برد آن 2000 کیلومتر است و می‌تواند اسرائیل و پایگاه‌های آمریکا را در خاورمیانه هدف قرار دهد.

راینیشرپست در ادامه نوشت : ایران در حالی افزایش توان نظامی خود را به نمایش گذاشته که مقامات آمریکایی نگرانی خود را از این مسئله ابرازداشته اند. این در حالی است که مقامات ایران بارها اعلام کردند که در تجهیز نظامی خود تنها در مسیر متعارف گام برمی دارند.

آنها همچنین خاطر نشان می کنند که در صورت حمله احتمالی یکی از کشورهای تهدید کننده به شدت با آن مقابله خواهند کرد. علاوه بر آن ایران بارها تاکید کرده که به هیچ وجه در پی بمب اتمی نبوده و در این راستا هیچ فعالیتی انجام نمی دهد .

این روزنامه آلمانی در ادامه تصریح کرد : کشورهای همسایه ایران با بی خطر خواندن مانور نظامی در حال انجام این کشور اعلام کرده اند مخالفتی با آن ندارند.

  

روزنامه نوی زوریخر سایتونگ

روزنامه سوئیسی نوی زوریخر سایتونگ در گزارشی با اشاره به موفقیت‌های‌ ایران نوشت: این رزمایش آمادگی ایران را برای دفع حملا‌ت احتمالی خارجی نشان داد.

روزنامه پرسه

روزنامه پرسه چاپ اتریش نیز نوشت : اخبار رزمایش ایران و موفقیت‌های به دست آمده در این رزمایش هر روز به گوش غرب می‌رسد.

روزنامه استاندارد

روزنامه استاندارد اتریش نوشت: ایران قایق پرنده بسیار مدرن و موشک های پیشرفته خود را که از دید رادارهای دشمن پنهان می‌مانند، به نمایش گذاشت.

روزنامه برنر

روزنامه برنر سایتونگ نیز موشک زیر دریایی رادار گریز ایران با سرعت 100 متر در ثانیه را منحصر به فرد توصیف کرد.

روزنامه دیلی تلگراف

روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف با اذعان به قدرت نظامی‌ فزاینده ایران از واکنش غرب به قدرت روز افزون ایران انتقاد کرد.

رویتر: آزمایش دوم موشكی ایران احتمالا موجب تشدید نگرانی غرب خواهد شد.

دیلی تلگراف می‌نویسد: ایران هواپیمای دریایی رادار گریز، موشکی با کلاهک های متعدد که قابل‌ ردیابی نیست، و سریع ترین موشک زیردریایی را آزمایش کرد و هرروز از توسعه‌ سیستم های نظامی خود خبر می دهد و در ظاهر قصد دارد این پیام را به غرب به ویژه امریکا واسرائیل بدهد که آماده پاسخ گفتن به هرگونه حمله نظامی است.

روزنامه گاردین و نشریه اشپیگل

روزنامه انگلیسی گاردین و نشریه اشپیگل آلمان با چاپ تصاویری از شلیک موشک‌های ایرانی‌، به بررسی تاثیر مانور نظامی ایران در خلیج فارس پرداختند و سعی کردند این رزمایش را تهدیدی علیه کشورهای منطقه جلوه دهند.

هفته نامه ملت

هفته نامه " ملت " چاپ تاجیكستان در شماره اخیر خود در گزارشی نوشت : ایران هواپیمایی فوق مدرن و قایق پرنده ای را در خلیج فارس آزمایش كرد كه دنیا را تكان داد.

هفته نامه ملت در ادامه می‌نویسد: انتشار خبر قدرت دفاعی ایران در صدر گزارش های رسانه‌های جهان قرار گرفت و تمام قدرت های بزرگ به آن واكنش نشان دادند.

این هفته‌نامه افزود: آمریكا با نگرانی تلاش كرده است این موفقیت ایران را زیر سوال ببرد و گفته است كه ایران به تنهایی چنین توانمندی ندارد.

ملت می‌نویسد: اسرائیل كه بیشتر از همه از توانمندی ایران نگران است سخنان آمریكا را تكرار كرده است.

به نوشته این هفته‌نامه تاجیك، روسیه و برخی كشورهای اروپایی نیز گفته اند كه تا زمانی كه مشخصات این دستگاه آشكار نشود، نمی‌توانند گفته های ایران را در این باره باور كنند.

  

روزنامه المجاهد

روزنامه فرانسوی‌زبان "المجاهد" چاپ الجزایر در گزارش خود از رزمایش نظامی "پیامبر اعظم" نوشت: ارتش ایران قایق فوق پیشرفته پرنده را با موفقیت آزمایش كرد.

المجاهد روز سه‌شنبه (8/1/85) نوشت: تلویزیون ایران با پخش تصاویری از این قایق پرنده كه با یك خلبان پرواز می‌كند، اعلام كرد كه این قایق در داخل ایران تولید شده است.

خبرگزاری آلمان: موشک شهاب 3 دستاوردی چشمگیر از جانب وزارت دفاع ایران به شمار می‌رود. طبق گزارش‌ها، موشک شهاب سه ایران بین 1300 تا 2000 کیلومتر برد و در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قرار دارد.

این روزنامه اضافه كرد: قایق پرنده یك موتوره با بال‌های دلتا شكل كه در ارتفاع ?12 متری سطح دریا مانور می‌دهد به تولید فراوان رسیده است. ?

روزنامه فرانسوی‌زبان المجاهد افزود: ارتش ایران همچنین دوشنبه گذشته یك اژدر قدرتمند را با موفقیت آزمایش كرد كه قادر است هر سازه‌ای را در سطح آب و زیرسطح آب در هر عمقی هدف قرار دهد و منهدم كند.

روزنامه الخلیج

به گزارش فارس به نوشته روزنامه اماراتی «الخلیج»، بخش خبری اخبار الساعه كه از مركز تحقیقات راهبردی امارات عربی متحده پخش می‌شود اعلام كرد، آزمایش‌های موشكی غالبا پیام‌ها و نشانه‌هایی دارند اما این پیام‌ها و نشانه‌ها دوستانه و اطمینان‌بخش نیست یا از دوستی سیاسی حكایت ندارد بلكه در بیشتر موارد دارای محتوایی سیاسی و نظامی است كه در زمان‌های حساب‌شده‌ای میان طرف‌های دارای كشمكش در رویارویی‌هایی گرم یا سرد رد و بدل می‌شود.

این بخش خبری با این مقدمه از پیام‌های موشكی ایران در رزمایش جدید دریایی آن كه در خلیج فارس اجرا می‌شود ابراز نگرانی كرد و هشدار داد این امر فضای منطقه را هر چه بیشتر به سوی نگرانی پیش می‌برد.

برگرفته از خبرگزاری ها و سایت های معتبر سیاسی

مطالب مرتبط:

 هفت + یک 

UserName