• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1576
 • سه شنبه 1384/11/25
 • تاريخ :

نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با محوریت بیان دستاوردهای

فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی برگزار شد


در ابتدای این جلسه كه معاونین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم حضور داشتند، حسین صفار هرندی ضمن گرامیداشت ایام پیروزی انقلاب اسلامی و تقارن آن با ماه محرم ، انقلاب اسلامی را یك انقلاب فرهنگی خواند و اظهار داشت: هیچكس ارزیابی جدایی از این ندارد و حقیقتا ساز و كارهایی كه موجب پیروزی آن شد و اتفاق‌هایی كه با سرعت زیاد در آن سالهای حوادث انقلاب اسلامی افتاد هیچكدام بدون این پشتوانه غنی برای سرنگونی یك رژیم كفایت نمی‌كرد.

وی افزود : در این انقلاب فرهنگی كه امام پیشوای آن بود او از چیزی سخن گفت كه مردم هم نسبت به آن اطلاعات داشتند و چیزی ابتدا به ساكن نبود در واقع هنر امام این بود كه دست روی ارزش‌هایی گذاشت كه اینها در دل مردم جا داشت و چیزی را به یاد مردم می‌آورد كه از دیرباز در خاطره تاریخی‌شان وجود داشت و به مدد همین واقع‌نمایی از پیشینه تابناك مردم انقلاب به پیروزی رسید.

صفارهرندی با اشاره به دستاوردهای فرهنگی وهنری در بعد از انقلاب اسلامی گفت: در حوزه رسانه ما در قبل از انقلاب 3 روزنامه داشتیم كه الان به بیش از 130 روزنامه فعال رسیده است و این در مقایسه افزایش جمعیت یك جهش و رشد طبیعی و عادی محسوب نمی‌شود. البته با توجه به وضعیتی كه در مطبوعات دچار هستیم به لحاظ تیراژ و رقم راضی نیستیم اما تنوع موضوعی و عنوان و سلیقه و گرایش به خوبی شاخص است كه این دو حوزه ی نشریات تخصصی هم صدق می‌كند.

وی افزود: در گذشته ما فقط یك خبرگزاری دولتی داشتیم اما امروز به مدد همین فضای باز و گشوده كه وجود دارد شاهد تعداد زیادی خبرگزاری هستیم كه عمدتا غیردولتی هستند و هر كدام هم سلیقه‌ای را به همراه دارند.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با اشاره به حوزه‌های كتاب، سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی اظهار داشت: اتفاق بزرگی كه رخ داده این است كه هنر از شكل اختصاص داشتن به یك گروه ویژه و طبقه خاص خارج شده و به عموم مردم تعمیم پیدا كرده است كه البته هنوز از وضعیت موجود راضی نیستم و امیدوار به روزی هستم كه در عمق جامعه ما امكان دسترسی کامل به هنر فراهم باشد.

وی تصریح كرد:در حوزه كتاب تیراژ و عناوینش در آستانه انقلاب از رقم ناچیزی برخوردار بود و در سال كمتر از هزار عنوان كتاب را شاهد بودیم كه امروز این رقم به 40 هزار رسیده كه بیش از 24 هزار عنوان آن جدید هستند.

صفارهرندی با اشاره به ساخت و سازهای صورت گرفته در بعد از انقلاب گفت: در این حوزه هم علی‌رغم اینكه جنگ تحمیلی این فرصت را از ما گرفت اما یك نهضت ساخت و ساز فرهنگی در بعد از جنگ بوجود آمد كه كتابخانه‌ها و مجتمع‌های فرهنگی و هنری شكل گرفت و در سالهای آینده هم شاهد فراهم آمدن موجی از این مكان‌ها خواهیم بود. تا به نوعی كمتر حسرت از دست دادن بعضی از سالن‌های سینما در شهرها را بكشیم.

وی در پایان صبحت‌های خود با بیان اینكه آن چیزی كه باعث مباهات ما است بحث آمار نیست اظهار داشت: محتوا برای ما مهم است که آن چیزی عرضه می‌شود در قواره یك انقلاب باشد تا فرصت دانایی و آگاهی را برای مردم فراهم كند. توزیع امكانات در سطح جامعه به صورت آگاهانه باشد و امكان دسترسی به آن برای همه وجود داشته باشد.

در ادامه این كنفرانس خبری سوالات خبرنگاران رسانه‌های گروهی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد.

در ادامه ی نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرنگاران سوالات خود را در خصوص مسایل مختلف فرهنگی و هنری مطرح كردند.

به گزارش خبرنگار هنری ایسنا حسین صفار هرندی درباره ی لزوم بازنگری به قوانین نظارتی و ارزشیابی در حوزه‌ی فرهنگی گفت: هیچ قانونی را از قوانین ابدی نمی‌دانیم همیشه فرصت بازنگری در مورد قوانین وجود دارد كه باید مبتنی بر ضرورت و نیاز باشد. در این كه ما چارچوب‌هایی باید در همه‌ی این عرصه‌ها مثل سینما، تئاتر و مطبوعات داشته باشیم تردیدی نیست و كار نظارت و ارزشیابی از اقداماتی است كه در همه جای دنیا صورت می‌گیرد. دركشور ما هم اعمال نظارت در چارچوب‌های قانونی لازم است.

وی درباره‌ی امنیت شغلی اصحاب فرهنگ و هنر اظهار داشت: حق طبیعی همه‌ی اهالی فرهنگ است كه مثل افراد دیگری كه دارای شغل مشخصی هستند از امنیت شغلی برخوردار باشند كه بخش قابل توجهی از این وضعیت برخوردار هستند و ما هم مدافع این امنیت هستیم افرادی را كه به صورت خبرنگار آزاد هستند هم باید از نوعی بیمه اجتماعی برخوردار باشند كه در مواقع سختی‌شان به كمك شان بیاید. كه در حال تدارك این وضعیت هستیم.

صفارهرندی در ادامه با بیان این كه ما وظیفه‌ی خودمان می دانیم از هنری حمایت كنیم كه مبتنی بر علایق فرهنگی، تاریخی، دینی وایرانی این ملت باشد تصریح كرد: به عنوان یك دعوت عرض می‌كنم كه نشانی را امروز را از خود باقی بگذاریم تا بیست سال دیگر در پایان برنامه‌هایی كه با عنوان چشم انداز بیست ساله تدارك دیده شده تا در آن روز ایران به عنوان قدرتمندترین كشور این منطقه حضور داشته باشد. كسانی كه قدمی در راه رسیدن به این نقطه برمی‌دارند را مردم حتما حمایت ویژه خواهند كرد.

وی تاكید كرد: نشانه‌های بسیار امیدواركننده‌ای ظاهر شده و می‌توانم این نوید را دهم كه در سال آینده حتما حمایت‌های جدی‌تری را در بخش فرهنگ شاهد خواهیم بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی سینمای ملی و فراهم آمدن بستر رسیدن به آن گفت: این بستر فراهم است و اسباب رسیدن به چنین وضعیتی دور از دسترس ما نیست. به عنوان سخت افزار برای پیشبرد اهدافمان به حد مقدور در توانمان است اما به لحاظ نرم‌افزاری یك وصف درستی را از سینمای ملی باید داشته باشید و غنایی را كه به لحاظ فیلمنامه و نمایشنامه داشته باشیم از نظر دور نداریم . این غنا به لحاظ بالقوه فراهم است اما بالفعل نشده كه باید فراهم شود.

وی افزود: اگر در دوره‌های گذشته راهی را پیمودیم هدف را گم كرده‌ بودیم اما امروز مواضع‌مان روشن است و امیدوار هستم هویت ایرانی و اسلامی خودمان را بهتر درك كنیم و به جای اقتباس و ترجمه‌هایی كه ما را به جایی نمی‌رساند متمركز شویم بر داشته‌های درونی خودمان.

صفارهرندی در پاسخ به سوالی درباره‌ی صدور مجوز برای كتاب‌ها و فیلم‌هایی كه در دوره‌ی گذشته مجوز داده نمی‌شد اما الان صادر شده است گفت: بنده اعتراف می‌كنم انچه كه الان در عرصه فرهنگ و هنر می‌گذرد كمال مطلوب ما نیست همچنان كه وقتی بارها در مجامع عمومی در مقابل اعتراض مردم مواجه می‌شوم عرض می‌كنم ما می‌خواهیم به جایی برسیم کخ بگوییم همه‌ی آنچه كه الان دارد عرضه می‌شود مورد دفاع ما است و دخیل در تولید آن بوده‌ایم و این ادعا را داریم در آینده هم وضع را بر این منوال باید ادامه دهیم.

وی افزود: بر خلاف برخی از ذهنیت‌های پیش ساخته‌ای كه در آستانه ی روی كار آمدن دولت درباره‌ی محدود كردن آزادی‌ها مطرح می‌شد خوشبختانه قضاوت‌های بعدی همان افراد این بود كه وضعیت ما توام با بردباری تحمل و مدارای بیشتری است.

صفارهرندی تصریح كرد: البته فیلمی نبوده كه به لحاظ اخلاقی ممنوع ارزیابی شده باشد و ما آن را مجوز داده‌ایم آنچه كه در ماه‌های اخیر نمایش داده شده تولیدات فرهنگی قبل از ما است . ما مترصد این هستیم با تعامل نزدیكی كه با اهالی هنر برقرار می‌كنیم با انها در یك نقطه وفاق كه ارزش های جامعه‌ی اسلامی ما است راه آینده را بپیماییم.

وی با اشاره به حوزه‌ی كتاب نیز گفت: از دوره‌ای كه مجوز كتاب داده‌ایم مراقب كتابهایی كه حاوی نكات مبتذل باشند بوده‌ایم و مجوز نداده‌ایم. آزادی مطبوعات هم همان طور كه از سوی مسوولان نظام پذیرفته شده كه مطبوعات باید میدان فراخی برای كار داشته باشند حرمت نگاه داشته ایم.

صفارهرندی اظهار داشت: من به عنوان همكار دوست ندارم هیچ مطبوعاتی تعطیل شود اما وقتی شخصی می‌آید آن جسارت وقیحانه را به حضرت امام (ره) می‌كند و سی هزار نفر در شهر كوچكی قیام می‌كنند و خواهان تعطیل شدن آن نشریه می‌شوند من به عنوان مدیر تشكیلات فرهنگی راهی جز تسلیم در برابر خواسته‌ی مردم ندارم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینكه ما هیچ امر استثنایی و ویژه‌ای را در ارتباط با هیچ یك از شاخه‌های هنر در دور جدید فعالیت دولت نداشته و نداریم تصریح كرد: موسیقی یكی از عرصه‌های ظهور و بروز هنر آسمانی در كشور ما می‌تواند باشد ما در ارتباط با این موهبت خداوندی در نهاد طبیعت و خلقت به هیچ وجه مشكلی نداریم تنها موسیقی باید به گونه‌ای عرضه و ارائه شود كه از شان این هنر فاخر چیزی كاسته نشود.

وی افزود : ما حامی موسیقی فاخر درا ین كشور خواهیم بود از آن حمایت می‌كنیم و به پای آن سرمایه خواهیم ریخت و انتظار ما این است كه اهالی هنر موسیقی خودشان نگهبان این راستی و درستی در مسیر موسیقی باشند.

صفارهرندی در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی درباره علت فیلتر شدن این سایت گفت: آنچه كه درباره این سایت توسط گروهی كه در قبال این گونه موارد در نیابت از منافع ملت تصمیم گیرنده هستند صورت گرفت عملیاتی بود كه این سایت بصورت مشخص با گرایش ضد ایرانی در مسیر فعالیت‌های خودش دنبال می كرد و روشن است كه ما همچنین حوزه فراخی را برای هر كسی كه بخواهد با منافع ملی ما درگیر شود آماده نمی‌كنیم همچنان كه دیگران در كار خودشان این چیزها را لحاظ می‌كنند نمونه‌اش جلوگیری از پخش شبكه ی سحر در اروپا است.

وی افزود: اما در اینكه چقدر طول می‌كشد بستگی به رویه‌ای دارد كه سایت بی‌بی‌سی در نوع برخوردش با ایران و جهان اسلام انتخاب می‌كند.

صفارهرندی با بیان اینكه ما هیچ محدودیتی برای فعالیت خبرنگاران خارجی نداریم اظهار داشت : روی یك خواسته اصرار می‌ورزیم كه به همان میزان كه خبرنگاران خارجی در داخل كشور ما فرصت فعالیت دارند این فرصت به صورت همطراز برای خبرنگاران ایرانی فراهم شود تا بتوانند در نقاط مختلف كشورهای متبوع آنها فعالیت خبری داشته باشند.

وی در پاسخ به اینكه چرا اكثر فعالیت‌های فرهنگی ما زیان می‌دهند چه راهكاری برای توجه به اقتصاد فرهنگ دارید گفت: این از مواردی است كه اكثر ما تاسف آنرا می‌خوریم كه گاهی به خاطر تاپیرپذیری انتخاب‌های فرهنگی ما از سلایق اشخاص است كه دچار این وضعیت می‌شویم.

صفارهرندی با اشاره به حوزه سینما اظهار داشت: در این حوزه مدیران به نوعی از سینما معتقدند كه علاقه‌ای به گیشه ندارد، من ضمن ستایش از روحیه هنر گرای این عزیزان اما معتقدم چرا این مسئولیت را درقبال اقتصاد و سینما نباید داشته باشید . سینمایی كه مخاطب را نتواند جذب كند هر چه هم كه هنرمندانه باشد ارزشی ندارد. ما هنر را برای در اختیار قرار گرفتن برای مردم عرضه می‌كنیم و وقتی آنها مخاطب این اثر واقع نشوند این ارزشمند نیست.

وی تصریح كرد: هنری كه گریزان از مردم بوده باشد و در حصارهای تنگ نگاه روشنفكرانه خالقان آن بخواهد مبحوس شود روشن است كه با اقتصاد نسبتی را برقرار نمی‌كند. باید این‌ آسیب شناسی را با خود اهالی هنر داشته باشیم و برای آن چاره‌جویی كنیم.

صفارهرندی در پاسخ به نگرانی خبرنگاری درباره محدودیت فضای فرهنگی گفت: شما به عمل من نگاه كنید كه در چند ماهی كه هستم فضا بازتر شده است و همین روال همه ادامه دارد. مطمئن باشید دولت جدید در كنار شعارهایی كه می‌دهد به هیچ وجه حقوق مردم را نادیده نخواهد گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان كنفرانس خبری خود با اشاره به هدایای ریاست جمهوری برای خبرنگاران اظهار داشت: ما 595 میلیون تومان در اختیار داشتیم كه بین 2 هزار نفر تقسیم شد. ملاك اصلی هم برای ما خبرنگار بودن طرف بود كه پس از استعلام‌های به عمل آمده این مبلغ را بر اساس سابقه و فعالیت افراد توزیع كردیم و معتقدم آنچه را كه امروز توانستیم اجرا كنیم بهترین نوع توزیع بود و اگر كسی هم چنین ویژگی‌هایی داشته است و هدیه را دریافت نكرده به معاونت مطبوعاتی مراجعه كند .

UserName