• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 9449
 • دوشنبه 1389/12/16
 • تاريخ :

استفاده بهینه از فضا

فضای اتاق


استفاده از قفسه‏بندی کار آمد، راه حل فوق‏العاده‏ای است برای منظم داشتن وسایل و آراستن آنها به طرز دلخواه که در عین حال از درهم ریختگی‏ها جلوگیری می‏کند. برای دستیابی به این منظور، انواع قفسه‏ها موجود است: مدل‏های ایستاده، دیواری و توکار، این قفسه‏ها هم جایگاه مناسبی هستند برای چیدن وسایل و هم می‏توانند نقش کتابخانه را داشته باشند.

درهم ریختگی وسایل و شلوغی فضای خانه، آشکارا نشان دهنده آن است که خانه شما به قدر کافی قفسه و گنجه ندارد. اگر در خانه‏تان فضاهای تو رفته در دیوار دارید، می‏توانید با ساخت قفسه‏هایی متناسب با این نوع فضاها، از آنها استفاده بهینه کرده و وسائل‏تان را به شکلی منظم در این قفسه‏ها قرار دهید. این کار در زیبا شدن نمای خانه نیز بسیار موثر است. این گونه تغییرات حتی باعث می‏شوند که فضای در اختیار شما بزرگ‏تر به نظر برسد.

فضای اتاق

پیامی که از دیدن این اتاق (قبل از تغییرات) دریافت می‏گردد، درهم ریختگی و سردرگمی است. شومینه  در کنار قفسه و وسایل مدرن، همخوانی ندارد. اگر چه می‏توان گفت که کتاب‏های درون قفسه اتاق را مزین می‏کنند ولی تعداد آنها بیش از حد لازم است و این شلوغی هیچ زیبایی و جلوه‏ای ندارد. فقط چند چند شیء نمای خوبی در این قفسه دارند که آنها هم در شلوغی بصری موجود محو شده‏اند. در صورت برداشتن بسیاری از اثاثیه اضافی از روی اتاقچه بالای شومینه، می‏توان تاکید بیشتری بر جذابیت اثاثیه ایجاد کرد.

نکته‏ها:

- ابتدا برای طرح جدیدتان بر روی کاغذ الگویی بکشید و قفسه جدید را طراحی کنید.

- برای تهیه یک قفسه مطلوب، وزن و ارتفاع آن را مورد بررسی قرار دهید.

- قفسه‏های باریک بر اثر قرار گرفتن وسایل سنگین بر روی آنها خم خواهند شد، مگر آنکه جنسی بادوام و تکیه گاهی محکم داشته باشند.

- وسایل روزمره‏ای را که می‏خواهید دسترسی به آنها آسان باشد، درون این قفسه‏ها قرار دهید.

- وسایل کمی درون قفسه قرار دهید تا فضایی به قدر کفایت بین وسایل ایجاد شود و بتوان به راحتی آنها را جا به جا کرد در ضمن، این روش کار نمای شلوغی ایجاد نمی‏کند.

- فکر کنید و ببینید که آیا طبقه‏های متغیر برایتان مناسب‏ترند یا طبقات ثابت.

- بست‏های نگهدارنده و ترازکننده طبقات استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر یک از طبقه با استحکام کافی تنظیم شده‏اند.

فضای اتاق

در تغییرات ایجاد شده، اشیای کم‏ارزشی که فقط باعث شلوغی و درهم ریختگی فضا شده بودند، برداشته شدند و بدین ترتیب اجازه داده شد تا اتاق نفسی بکشد. رنگ انتخابی جدید که جنبه نمایشی یا دراماتیک دارد فضا را دگرگون کرده و احساس جدیدی به وجود آورده است.

برای تاکید بر مدرن بودن فضای جدید، وسایل داخل قفسه به رنگی انتخاب شده‏اند که با رنگ آبی- نقره‏ای اتاق کاملاً هم‏خوانی دارند. اما از سوی دیگر، شومینه اصلا با فضای تغییر یافته و تازه همخوانی ندارد؛ به همین دلیل رنگ جدیدی روی آن زده شده و کاشی‏های اطراف آن نیز حذف گشته است تا شومینه نمایی مدرن پیدا کند، هم‏چنین با فضا هماهنگ باشد.

در خانه‏های امروزی، وجود فضاهای کوچک بی‏استفاده اغلب می‏تواند دردسری بزرگ برای صاحب‏خانه فراهم آورد. در طراحی صحیح برای چنین فضاهایی، بسیار مهم است که از همه فضا به نحو احسن استفاده نمایید. به این معنا که به قدر کفایت از قفسه‏بندی و گنجه، به‏خصوص در فضاهای مرده مانند تو رفتگی‏هایی بر روی دیوار یا گوشه‏های اتاق استفاده درست داشته باشید.

کاناپه تخت خواب شو

 برای دستیابی به نتیجه رضایت‏بخش، از وسایلی استفاده کنید که کارکردی دو جانبه داشته باشند. مانند: تخت‏خوابی که می‏تواند به مبل راحتی (کاناپه) تبدیل شود، یا میز غذاخوری که می‏تواند تبدیل به میز تحریر یا کار شود. بگردید و وسایلی را پیدا کنید که دارای این‏گونه خصیصه‏ها باشند و از این وسایل در فضاهایی مانند زیر پله‏ها استفاده کنید.چنین اتاق یا فضایی را با رنگ‏های کم‏رنگ و خنثی رنگ کنید تا بدین وسیله فضا وسیع‏تر به نظر برسد. بهتر است در چنین مکان‏هایی از آینه استفاده شود، زیرا خطای حسی ایجاد می‏کند و احساس بزرگ بودن فضا را تداعی می‏کند.

نکته‏ها:

- مطمئن شوید که اثاثیه انتخابی شما برای فضای مورد نظرتان بزرگ نیست.

- فضاهای کوچک اتاق را از وسایلی که باعث می‏شوند اتاق جلوه‏ای به هم ریخته و بی‏نظم پیدا کند، خالی کنید.

- از تمیز بودن پنجره‏ها مطمئن شوید و از گذاشتن اشیایی که جلوی پنجره را می‏گیرند و باعث می‏شوند نور به قدر کافی به درون نتابد خودداری کنید تا نور تا حد ممکن به فضای اتاق وارد شود.

- در چنین فضاهایی از چراغ‏های سقفی استفاده نمایید تا ارتفاع سقف را بیشتر از حد واقع نشان دهد.

- از قاب آینه‏های بزرگ استفاده کنید، زیرا منعکس کننده نور مصنوعی و طبیعی هستند. آینه را رو به روی پنجره‏، پشت شمع‏ها و بالای شومینه قرار دهید. این کار کمک می‏کند که فضا بزرگ‏تر از آنچه هست دیده شود.

- مواد، وسایل، اثاثیه و اشیایی را انتخاب کنید که نور را منعکس کنند، مانند شیشه، فلز، چوب‏های جلا خورده، پارچه‏های ساتن و ابریشم براق و رنگ‏های روشن.

 

بخش خانواده ایرانی


منبع:ایران آذین

 

مقالات مرتبط:

کاربرد دیگر آینه 

ظرافت های هنر مندانه 

دکوراسیون ونوسی یا مریخی 

طراحی متفاوت 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
نیم قدم های دکوری

نیم قدم های دکوری

اگر رنگ رويه مبل‌تان سه رنگ است، فقط مي‌توانيد از همان سه رنگ براي تركيب با بقيه وسايل استفاده كنيد، ولي اگر از رنگ خنثي يا طرح‌هاي ساده براي مبلمان استفاده كنيد
خلق یک زیبایی کم نظیر

خلق یک زیبایی کم نظیر

واقع اگر انتخاب صحیحی در نورپردازی داشته باشید، شاهد تغییرات شگرفی در محیط خانه خود خواهید بود و ...
قابل توجه مستأجرها

قابل توجه مستأجرها

در اين مقاله ايده هايي براي قفسه بندي اشیاي مختلف در اختيار شما قرار مي دهيم و اميدواريم كه با ايده گرفتن از آنها بخش اعظمي از مشكلات مربوط به سازماندهي مناسب فضايي در خانه هاي كوچك برطرف گردد.
UserName
عضویت در خبرنامه