• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1097
 • يکشنبه 1389/11/24
 • تاريخ :

سرمايه من براي فيلمسازي جواني‌ بود

نشست خبري فيلم سفر سرخ

نشست خبري فيلم «سفر سرخ» چه گذشت؟


حميد فرخ‌نژاد گفت: در شرايطي که فيلمسازي براي جوانان سخت است، به آنها اعتماد نمي‌شود و بخش خصوصي هم آنها را جدي نمي‌گيرد، سرمايه من براي فيلمسازي جواني‌ام و گروه جوانم بود.


نشست نقد و بررسي فيلم «سفر سرخ» به کارگرداني حميد فرخ‌نژاد، صبح امروز چهارشنبه بيستم بهمن ماه با حضور فرخ‌نژاد، غزل صارمي، حبيب دهقان‌نسب، برزو ارجمند و صادق صفايي بازيگران، اصغر پورهاجريان مدير جلوه‌هاي ويژه، بهزاد آدينه‌زاده طراح صحنه و لباس و با اجراي جليل اکبري صحت در سالن سعدي برج ميلاد برگزار شد.

اکبري‌صحت در آغاز اين نشست، گفت: ده سال پيش جزو کساني بودم که اين فيلم را ديدم و در ميان کساني که بيننده اين فيلم بودند از جمله علي معلم و فريدون جيراني متفق‌القول بوديم که «سفر سرخ» براي بخش بين‌الملل جشنواره فيلم آن سال انتخاب خواهد شد اما با کمال تاسف اين اتفاق نيفتاد و هرچه تلاش کرديم ايراد کار معلوم نشد.

وي ادامه داد: در حال حاضر که نتيجه تلاش فرخ‌نژاد را بعد از ده سال ديديم معلوم‌مان شد که سينما زنده است و زنده خواهد ماند. سينما انکار ناشدني است و جلوي انديشه را نمي‌توان گرفت.

در ادامه حبيب دهقان‌نسب درباره اکران اين فيلم گفت: با اين که خوشحالم نتيجه کار خودم را ديدم اما مثل کبوتر زخمي هستم که به او مي‌گويند پرواز کن. ما با کمترين امکانات و در سخت‌ترين شرايط مالي و آب و هوايي، گرماي 54 درجه آبادان و با وسايل سنگيني که روي دوشمان بود، اين فيلم را ساختيم اما متاسفانه آنطور که بايد و شايد نتايج کارمان به بار ننشست و به دلايل نامعلومي فيلم تا امروز اکران نشد.

وي افزود: به نظر من اين فيلم قرباني شد. قرباني بدبيني‌ها و کج‌نظري‌هاي زمان خود اما مي‌توانم بگويم وقتي گروهي، همدل هستند، از سر عشق کار مي‌کنند و نتيجه کارشان هرگز از بين نمي‌رود. مثل فيلم «سفر سرخ».

سپس صادق صفايي بازيگر ديگر فيلم گفت: من با حميد فرخ‌نژاد همدردي مي‌کنم و به همه کساني که فکر مي‌کنند مي‌توانند با پيشگيري از انديشه آن را از ميان بردارند، مي‌گويم اين خودشان هستند که پاک خواهند شد. من از همه کساني که زمينه‌ساز اکران اين فيلم شدند تشکر مي‌کنم و از گفتن گله‌گي‌ها و سختي‌ها مي‌گذرم.

پس از صفايي، غزل صارمي گفت: پس از بازي در اين فيلم فکر مي‌کردم مسير زندگي و کاري‌ام تغيير خواهد کرد اما وقتي با عدم اکران فيلم روبرو شدم تمام زمينه‌اي که براي آينده کاري‌ام در نظر داشتم نقش بر آب شد.

برزو ارجمند بازيگر ديگر اين فيلم ادامه داد: اين اولين فيلم بلند سينمايي‌ام بود که در سن 25 سالگي بازي کردم و از اين بابت خيلي خوشحال بودم مثل خانم صارمي آينده کاري درخشاني را براي خودم متصور بودم. آن زمان تصميم گرفتم ديگر کار نکنم. 14 ماه بيکاري کشيدم و دست آخر پيشنهاد بازي در سريال «زير آسمان شهر» را پذيرفتم.

فرخ‌نژاد در ادامه توضيح داد: من امروز قصد انتقاد ندارم. از همه کساني که باعث شدند نتيجه زحمات گروه فيلمسازي بعد از ده سال به بار بنشيند تشکر مي‌کنم به ويژه «احمد ميرعلايي» و «پژمان لشکري‌پور» که به طور مستقيم با ايشان ارتباط داشتم و در جريان تلاش‌هاي‌شان بودم و از همه کساني هم که فکر مي‌کردند با نشان ندادن فيلم، به هنر و فرهنگ کشور خدمت مي‌کنند هم تشکر مي‌کنم.

بعد از اين همه مشقت اگر فرصت باشد حتما اين کار را دوباره انجام خواهم داد. فيلمنامه زياد دارم اما نمي‌خواهم کار ضعيفي انجام دهم گرچه در بازيگري کارهاي متوسط و ضعيف دارم اما نمي‌خواهم اين دسته‌بندي‌ ضعيف و متوسط در کارنامه فيلمسازي‌ام باشد.

وي افزود: اتفاق بدي که پس از توقيف‌هايي از اين دست براي فيلمساز مي‌افتد اين است که در ذهن مخاطب سوتفاهم ايجاد مي‌کند و بيننده با يک سري شايعات و ذهنيات منفي به ديدن فيلم مي‌رود و شايد هم نرود که اين به جريان فيلمسازي براي آن فيلمساز لطمه مي‌زند. انکار وجود نقاط ضعف در «سفر سرخ» کار اشتباهي است. ما يک سري جوان بوديم که در سخت‌ترين شرايط دور هم جمع شديم و خواستيم بهترين کار را انجام دهيم.

فرخ‌نژاد تاکيد کرد: شرايط از اين نظر براي جوان‌ها سخت است که مسئولان به آنها اعتماد نمي‌کنند و امکانات نمي‌دهند. سرمايه من براي ساخت اين فيلم جواني‌ام بود. در ضمن متاسفانه سينماي جنگ هنوز هم منتقد بي‌‌صلاحيت خارج از حوزه سينما دارد که اين مسئله به جريان توقيف «سفر سرخ» هم سرايت کرده و شايد برخي از اين نظرات غيرکارشناسي باعث اين مسئله شد. «سفر سرخ» اگر ده سال پيش و در زمان خودش اکران مي‌شد قطعاً تاثير ديگري داشت.

وي درباره ادامه کار فيلمسازي گفت: بعد از اين همه مشقت اگر فرصت باشد حتما اين کار را دوباره انجام خواهم داد. فيلمنامه زياد دارم اما نمي‌خواهم کار ضعيفي انجام دهم گرچه در بازيگري کارهاي متوسط و ضعيف دارم اما نمي‌خواهم اين دسته‌بندي‌ ضعيف و متوسط در کارنامه فيلمسازي‌ام باشد. پيش از اين هم «بهرام بيضايي» فيلمنامه‌اي برايم نوشته بود به نام «سند» که مورد قبول واقع نشد و براي هميشه بايگاني شد.

بازيگر فيلم «به رنگ ارغوان» افزود: هنوز سليقه‌ ما با سليقه تصميم‌گيرندگان يکسان نشده و اين نقطه بروز مشکلاتي اين چنيني است. در چنين شرايطي بخش خصوصي هم به فيلمساز اعتماد نمي‌کند و اين مي‌شود که استعدادها ناديده گرفته مي‌شوند و از بين مي‌روند.

صارمي در پاسخ به اين که آيا از کارنامه کاري خود راضي است يا نه، گفت: من به آينده کاري‌ام خيلي اميدوار بودم اما نشد من هم بي‌طاقتي کردم و چون نسبت به بازيگري کنجکاوي داشتم به سمت تلويزيون کشيده شدم. کار طنز را دوست دارم اما همين جا اقرار مي‌کنم که اشتباه کردم.

فرخ‌نژاد در ادامه سخنان صارمي گفت: متاسفانه سيستم نظارتي با سخت‌گيري‌هايش هنرمندان را به سمت ابتذال مي‌کشد. وقتي مي‌خواهي کار هنري به معناي واقعي انجام دهي آن هم با حداقل امکانات و در شرايط سخت، با توقيف ده ساله مواجه مي‌شوي. شايد هم ديگر فيلم نسازي اما در کنار اين مسئله با خيل تهيه‌کنندگان، فيلمسازان و بازيگراني آشنا مي‌شوي که با نگاه بازاري و روزمره، با چه امکانات و شرايط ايده‌آلي کار مي‌کنند و چرخه توليد و اکران آثارشان چگونه تند تند پيش مي‌رود، اميدوارم بها دادن مسئولان به سليقه مخاطب عام و خاص به تعادل برسد.

در ادامه اين نشست دهقان‌نسب در پاسخ به اين که چرا کمتر در سينما حضور دارد، گفت: مسائل جاري و ساري در سينماي امروز را همگي مي‌دانيم. شرايط انتخاب بازيگر اصلا مناسب و براساس اصول نيست نگاه من به تئاتر، سينما و تلويزيون فرق دارد سينما را بيشتر از تلويزيون دوست دارم اما خب اگر پيشنهاد مناسبي در سينما نداشته باشم جذب تلويزيون خواهم شد.

وي افزود: نمي‌خواهم در سينما هر نقشي را بازي کنم. خيلي‌ها هستند با هر انديشه و فکري سازگارند و کار مي‌کنند اما من همين امسال دو فيلمنامه را رد کردم فقط به اين دليل که با نگاه فيلمساز و انديشه سناريست توافق نداشتم.

فرخ‌نژاد در پاسخ به اينکه آيا بازهم سراغ فيلمي با موضوع جنگ و دفاع مقدس خواهد رفت يا نه، گفت: يکي از مقاطعي که احساسات انساني بروز مي‌کند، جنگ است آن هم جنگ ما که قطعاً برتري‌اش به خاطر وفور تير و تفنگ نبود. جنگ ما بر درونيات آدم‌ها و انسانيت متکي بود و هنوز هم قابليت پرداخت در قالب سينما را دارد. همانطور که گفتم سينماي دفاع مقدس ما درگير منتقدان بي‌صلاحيت شده و با آن همه ويژگي و بضاعت، بايد چهار سال صبر کنيم تا فيلم‌هايي از اين دست ساخته و جمع‌آوري شوند، آن وقت جشنواره فيلم دفاع مقدس برگزار شود.

در پايان اين نشست پرسش‌هاي مختلف خبرنگاران مطرح شد و عوامل فيلم به آن پاسخ دادند.

محسن اميريوسفي و اهداي سيمرغ بلورين بهترين آنونس به حميد فرخ‌نژاد

محسن اميريوسفي که در مراسم افتتاحيه بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر خبر اهداي سيمرغ بلورين بهترين آنونس فيلم خود (آتشکار) را به فرخ‌نژاد بازيگر آن فيلم داده بود، امروز طي مراسمي در جلسه نشست تحليل فيلم «سفر سرخ» اين جايزه را به فرخ‌نژاد اهدا کرد.

به گزارش ستاد خبري بيست ونهمين جشنواره فيلم فجر، کارگردان فيلم «آتشکار» امروز در حاشيه نشست خبري فيلم «سفر سرخ» که در سالن سعدي برج ميلاد برگزار شد، اين جايزه را به فرخ‌نژاد اهدا کرد.

وي در سخنان کوتاهي گفت: سينماي ايران نيازمند فيلمسازاني چون حميد فرخ‌نژاد است و اجحافي که در حق فيلم «سفر سرخ» شد مرا بر آن داشت تا به عنوان پاسداشت بخشي از زحمات اين عزيز جايزه خود را تقديم وي کنم.

يوسفي اعلام کرد: اميدوارم سينماگراني چون فرخ‌نژاد که نگاهي غيرتجاري و کاملا انساني به مقوله سينما دارند بيش از اين مورد توجه مسئولان قرار بگيرند و نتيجه تلاش خود را در بهترين زمان دريافت کنند.

سينما و تلويزيون تبيان


سينماي ما

 

UserName