• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1622
 • چهارشنبه 1389/11/20
 • تاريخ :

میراث هفتادساله‌ی کمونیسم

نگاهی به کتاب "سیاست و حکومت در اوراسیای مرکزی"

سیاست و حکومت در اوراسیای مرکزی


کتاب "سیاست و حكومت در اوراسیای مركزی"، با هدف ترسیم سیمای کلی و عمومی تحولات سیاسی ـ اجتماعی ـ اقتصادی در کشورهای پیشین اتحاد شوروی که به مجموعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پیوسته‌اند، منتشر شد.

به گزارش تبیان، از دی‌ماه 1370 (پایان سال 1991 میلادی) که اتحاد شوروی نابود شد و پانزده جمهوری تشکیل‌دهنده‌ی آن به عنوان واحدهای سیاسی مستقل وارد نظام بین‌المللی شدند، تحولات وسیع و عمیقی در این کشورها رخ داده است.

مرز طولانی جمهوریهای آسیای مرکزی، فدراسیون روسیه و قفقاز با کشور ما، ضرورت بازشناسی این کشورها و تحولات سالهای اخیر را برای همه‌ی دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل آشکار می‌سازد. در اصل شناسایی و درک مسائل داخلی و خارجی این کشورها، در مدت هفتاد سال سیطره‌ی نظام کمونیستی، از طریق منابع و پژوهش‌های غربی صورت می‌گرفت.

بنابراین به‌دست آوردن شناخت صحیح مبتنی بر واقعیت از این کشورها، مستقل از تبلیغات سنگین نظام سرمایه‌داری علیه نظام کمونیستی، برای تنظیم رفتارهای صحیح براساس ضرورتهای تأمین منافع ایرانیان، وظیفه‌ای مهم پیش روی دانش‌جویان و پژوهش‌گران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است.

شناخت صحیح مبتنی بر واقعیت از جمهوری‌های تشکیل‌دهنده‌ی اتحاد جماهیر شوروی، برای تنظیم رفتارهای صحیح براساس ضرورتهای تأمین منافع ایرانیان، وظیفه‌ای مهم پیش روی پژوهش‌گران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است

در این کتاب تلاش شده است تا سیمای کلی و عمومی تحولات سیاسی ـ اجتماعی ـ اقتصادی در کشورهای پیشین اتحاد شوروی که به مجموعه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پیوسته‌اند، ترسیم شود. هدف اصلی نویسنده ایجاد شناخت و درک عمومی برای دانش‌جویان و پژوهش‌گران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است. بنابراین بررسی سیاست و حکومت در دوازده جمهوری عضو سی‌آی‌اس، در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

سه جمهوری دیگر یعنی جمهوریهای بالت (استونی، لتونی و لیتوانی) پس از آغاز اصلاحات در دوران گورباچف، از همان ابتدا راه خود را از همکاری و هم‌گرایی با کشورهای دیگر عضو اتحاد جدا کردند. آنها نزدیکی روزافزون با کشورهای اروپایی را دنبال كرده‌اند.

کشورهای بازمانده از فروپاشی اتحاد شوروی که میراث هفتاد سال نظام برنامه‌ریزی متمرکز دوران کمونیسم را با خود دارند، برای انتقال به نظام اقتصاد بازاری و نهادینه کردن هنجارها و ارزشهای غربی تلاش همه‌جانبه‌ای را آغاز کردند که نتایج متفاوتی دربرداشته است.

به زودی بطلان این تصور ساده که صرف فروپاشی نظام کمونیستی و نابود شدن حزب کمونیست، به معنای دموكراتیك شدن این کشورها است، روشن شد. روند دموكراتیك شدن و رقابتی‌سازی سیاست و اقتصاد در این کشورها، با تجارب گوناگونی همراه بوده که به طور فشرده در بخشهای مختلف کتاب مورد اشاره قرار گرفته است.

روند دموكراتیك شدن و رقابتی‌سازی سیاست و اقتصاد در این کشورها، با تجارب گوناگونی همراه بوده که به طور فشرده در بخشهای مختلف کتاب مورد اشاره قرار گرفته است

تحولاتی که زمینه‌ساز شکل‌گیری نظامهای حکومتی جدید و قوانین اساسی این کشورها شد، در بخش دیگری از کتاب بررسی شده است. در چهارچوب مباحث دوران جنگ سرد، این‌گونه تحلیل می‌شد که با فروپاشی اتحاد شوروی، شرایط برای دموكراتیک شدن این کشورها و انتقال آنها به نظام اقتصاد بازاری فراهم آمده است.

مروری کوتاه بر روند تحولات اقتصادی این کشورها، چالشهای گوناگون در این زمینه را آشکار ساخته است. در بهره نخست این کتاب، ویژگیهای عمومی و روند کلی تحولات در کشورهای اوراسیای مرکزی ارائه شده، تا بر اساس آن روند شکل‌گیری تحولات سیاسی ـ اقتصادی در این کشورها روشن شود.

در این بهره با توجه به حجم زیاد مطالب، به ویژگی‌های عمومی بسنده شد، تا در نگاهی سریع و به ترتیب الفبا، نه اهمیت کشورها، زمینه برای بررسی سیاست و حکومت در آنها فراهم آید. روشن است که با توجه به جایگاه و نقش روسیه در میان این کشورها، با تفصیل بیشتری به آن پرداخته شده است.

این كتاب در 492 صفحه و مبلغ 5650 تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

امیر مقیمی

بخش کتاب‌خوانی تبیان

چشم‌اندازی از شعر جهان

چشم‌اندازی از شعر جهان

چشم‌اندازی از شعر جهان
«پسرانی از جنس روی» در بازار کتاب

«پسرانی از جنس روی» در بازار کتاب

«پسرانی از جنس روی» در بازار کتاب
بررسی سه جهان در مرشد و مارگریتا

بررسی سه جهان در مرشد و مارگریتا

بررسی سه جهان در مرشد و مارگریتا
ترس و تنهایی

ترس و تنهایی

ترس و تنهایی
UserName
عضویت در خبرنامه