• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1141
 • دوشنبه 1389/11/18
 • تاريخ :

انحلال نهضت سوادآموزی فعلا منتفی شد

نهضت سواد اموزی

بر اساس آمارها تعداد بی سوادان سال 85 نسبت به سال 75 تنها حدود 5/1 درصد كاهش داشته.منتقدان اعتقاد داشتند این رقم نشان ناكامی نهضت سوادآموزی در ریشه كنی بیسوادی است و طرح‌های ضربتی ریشه كنی بیسوادی چون سرباز معلم و آموزش بیسوادان توسط اعضای باسواد خانواده ثمر چندانی نداشته،اما در اردیبهشت 88،حجت الاسلام قرائتی پرده از كسری بودجه قابل ملاحظه این سازمان برداشت

با وجود برخی زمزمه ها در خصوص انحلال نهضت سواد آموزی و محول شدن اقدامات آن به وزارت آموزش و پرورش، بعد از بررسی های انجام شده و تصمیم گیری های سطح بالا در كشور، فعلا این موضوع منتفی شد.

در یكی دو سال اخیر بحثهایی در خصوص انحلال نهضت سوادآموزی با توجه به افزایش نرخ با سوادی به بالای 85 درصد نهضت سوادآموزی مطرح شده بود تا مسوولیتهای آن زیر نظر معاونت مقطع ابتدایی آموزش و پرورش قرار گیرد.

پیش از این برخی اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به این كه نهضت سوادآموزی به خوبی فعالیت خود را انجام داده و به مرحله‌ای رسیده كه فعالیت آن را باید به آموزش و پرورش سپرد، گفته بودند: باید از تعدد مراكز آموزشی پرهیز كنیم و ضمن قدردانی از زحمات كاركنان این سازمان نیازی به ادامه فعالیت آن نداریم.

با این وجود بعد از این اظهار نظرها، در این مورد گروهی جهت پیگیری و تحقیق در این زمینه مشخص شده اند و بعد از جمع بندی این تحقیقات، تصمیم بر عدم انحلال نهضت گرفته شده است.

با این حال از سوی مقامات عالی نظام به این نهضت ابلاغ شده كه در مورد به صفر رسانی بی‌سوادان در جامعه تا انتهای برنامة پنجم، تمامی مسئولان طبق وظیفه خود اقدام كنند و فعلا نهضت سوادآموزی ‌‌باید تا پایان برنامة پنجم باقی بماند و در مورد چگونگی و ادامه در همان زمان تصمیم‌گیری خواهد شد.

 اولویت برنامه چهارم توسعه سوادآموزی به گروه‌های سنی 10 تا 29 سال بود و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اولویت سوادآموزی گروه سنی 10 تا 49 سال برای برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده است

با این وصف به نظر می رسد حجت الاسلام قرائتی هم‌چنان به عنوان نماینده ولی‌فقیه در این نهضت مسئول مانده و مسئولیت سازمان با فرد منصوب وزیر باشد.

همچنین مقرر شده وزارت آموزش و پرورش برنامه جامعی را برای مبارزه با بی‌سوادی تدوین كند و كلیه بودجه و امكانات لازم جهت استخدام آموزش یاران نهضت، از طرف آموزش و پرورش فراهم گردد.

زمزمه انحلال چرا مطرح شد؟

نهضت سواد آموزی از زمان انجام سرشماری همگانی در سال 85 با یك سوال  رو به رو شد و به زعم منتقدان این سازمان، عملكرد این سازمان در فاصله 10 ساله انجام دو سرشماری منفی بوده است.

بر اساس آمارها تعداد بی سوادان سال 85 نسبت به سال 75 تنها حدود 5/1 درصد كاهش داشته است. منتقدان اعتقاد داشتند كه این رقم نشان ناكامی سازمان نهضت سواد آموزی در ریشه كنی بی سوادی در كشور است و انجام طرح‌های ضربتی ریشه كنی بی سوادی در قالب طرح‌هایی چون سرباز معلم و آموزش بی سوادان توسط اعضای باسواد خانواده ثمر چندانی نداشته است،ا ما در اردیبهشت سال 88، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی پرده از كسری بودجه قابل ملاحظه این سازمان برداشت. وی میزان این كسری بودجه را دوهزار میلیاردتومان اعلام كرد كه به معنای زمین‏گیر شدن بخش اعظمی از فعالیت‌های نهضت بود.

سواد اموزی

وی گفته بود: در حالی كه امسال برای نهضت سوادآموزی بیش از سه هزار و 800 میلیاردریال اعتبار در نظر گرفته شده، تنها هزار و 800 میلیاردریال آن تحقق یافته است و بیش از دو هزار میلیارد آن تاكنون محقق نشده و تحقق آن هم تقریباً نزدیك به غیرممكن است.

مدافعان ادامه كار نهضت

مدیر برنامه ریزی نهضت سوادآموزی معتقد است: با توجه به این كه طبق سرشماری سال 85، حدود 9 میلیون و 800 هزار نفر بی سواد در كشور وجود دارد، نهضت سوادآموزی اولویت را به دوره‌های مقدماتی و تكمیلی داد و سعی كرد به بی سوادان حداقل آموزش داده شود.

قیصر تصریح كرد: اولویت برنامه چهارم توسعه سوادآموزی به گروه‌های سنی 10 تا 29 سال بود و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اولویت سوادآموزی گروه سنی 10 تا 49 سال برای برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده است.بر این اساس باید پوشش سوادآموزی گروه سنی 10 تا 49 سال تا پایان برنامه پنجم توسعه یعنی سال 93 كامل شود و تعداد بی سوادان در این گروه سنی به حداقل برسد.

البته مدافعان نهضت سواد آموزی به مقایسه وضعیت سوادآموزی در كشور نسبت به زمان قبل از آغاز فعالیت این سازمان می‌پردازند. بر اساس آمارهایی كه سازمان نهضت سوادآموزی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد از زمان تشكیل تاكنون، سازمان نهضت سوادآموزی با توجه به محرومیت بیشتر زنان از نظر سواد و آموزش نسبت به مردان، در راستای اهداف «آموزش برای همه» و به منظور «كاهش اختلاف وضعیت سواد و آموزش بین زنان و مردان»، حدود ‌7/82 درصد فعالیت خود در سال ‌1385 در دوره مقدماتی، ‌6/86 درصد در دوره تكمیلی، ‌5/89 دصد در دوره پایانی، ‌90 درصد در دوره پنجم بزرگسال و در مجموع ‌5/85 درصد از مجموع دوره‌ها را به زنان اختصاص داده است.

بخش اجتماعی


منبع:آینده نیوز

UserName