• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1047
 • يکشنبه 1389/11/17
 • تاريخ :

دلم براي ‎کفاشيان ‎سوخت!

کفاشيان و مايلي کهن

سرمربي پيشين تيم ملي با اشاره به اظهارات اخير رئيس فدراسيون فوتبال گفت: دلم براي کفاشيان سوخت و نظرم نسبت به او عوض شد اما اميدوارم در يک سالي که از دوره مديريت ايشان باقي مانده اجازه ندهد برخي ها از صداقت او سوء استفاده کنند.

محمد مليلي کهن با صادقانه توصيف کردن صحبت هاي اخيرعلي کفاشيان در برنامه تلويزيوني 90 اظهار داشت: از اول هم معلوم بود که ايشان تمايلي براي رياست فدراسيون فوتبال نداشتند و از بد حادثه اين مسئوليت را پذيرفتند.

سرمربي پيشين تيم ملي اضافه کرد: از اينکه ايشان دريک برنامه تلويزيوني با صداقت تمام اين واقعيت را با مردم درميان گذاشتند به همان اندازه که به صداقت ايشان درود فرستادم به همان اندازه دلم براي ايشان سوخت چون ناخواسته مسئوليتي را به ايشان تحميل کردند که اراده اي در آن نداشته است.

وي يادآور شد: در صحبت هاي آقاي کفاشيان معلوم شد آنهايي که مدعي استقلال فدراسيون بودند و مدام اين مسئله را بزرگنمايي مي‌کردند، هرگز مستقل نبودند و همان زمان هم دخالت هايي از سوي سازمان در تصميم گيري هاي فدراسيون وجود داشته است.

مايلي کهن با تاکيد بر اينکه تصور نمي کند هيچ کسي در دنيا مستقل باشد، اظهار داشت: چطور ممکن است هزينه هاي يک فدراسيون را سازمان تامين کند، آن وقت انتظار نداشته باشيم سازمان در تصميم گيري ها دخالت داشته باشد؟ بين سازمان و فدراسيون بايد تعامل باشد و هيچ فدراسيوني نمي تواند ادعا کند که من مستقل از سازمان عمل کرده‌ام همانطور که با صحبت هاي کفاشيان معلوم شد استقلالي که آقايان مدعي آن هستند فقط در حد شعار بوده است.

سرمربي تيم فوتبال سايپا يادآور شد: 5 سال پيش رئيس وقت سازمان (محمد علي آبادي) مدعي بودند "نمي شود فدراسيون فوتبال يک جزيره خود مختار باشد" که همان زمان به ايشان گفتم  البته فدراسيون فوتبال يکي از ادارات تربيت بدني تابع شما هم نيست. در واقع مي خواهم بگويم بايد بين سازمان و فدراسيون همواره يک ارتباط دو سويه و تعامل دو جانبه بر قرار باشد و مستقل عمل کردن فدراسيون به نفع فوتبال نيست.

وي با بيان اينکه دعواي علي آبادي و دادکان بر سر "منيت ها" و "خودمحوري ها "بود ، اظهار داشت: در آن مقطع آقايان بدون اينکه به فکر منافع ملي باشند، به خاطر "منيت ها" باعث تضعيف و تخريب فوتبال شدند به طوري که بخشي از مشکلات امروز فوتبال ما به همين بي تدبيري ها برمي گردد.

مايلي کهن ادامه داد : به اعتقاد من رئيس قبلي فدراسيون از آنجا که مي دانست ديگر سازمان تربيت بدني تمايلي براي ماندن او ندارد بدون اينکه به منافع ملي فکرکند با طرح مسئله دخالت سازمان همه چيز را خراب کرد در حاليکه اگر ايشان مي دانست که همچنان رئيس فدراسيون باقي مي ماند حتي بيشتر از فدراسيون کفاشيان استقلال خود را از دست مي داد.

سرمربي سايپا با ارزيابي عملکرد سه سال گذشته رياست علي کفاشيان بر فدراسيون فوتبال خاطرنشان کرد : کفاشيان در بخش تدارکات تيم هاي ملي بزرگسالان ، جوانان و نوجوانان عملکرد قابل قبولي داشت و به جز تيم اميد در ساير رده ها در کار آماده سازي و پشتيباني از تيم هاي ملي موفقيت آميز بود. البته در دوره کفاشيان، در نوع قرارداد با مربيان تيم هاي ملي اشتباهات سنگيني وجود داشت که باعث شد پول هاي زيادي بابت اين سوء مديريت هدر برود.

وي اضافه کرد: در شرايطي که سرمربيگري تيم ملي براي مربيان يک امتياز ويژه محسوب مي شود ولي در دوره کفاشيان اين مسئوليت براحتي در اختيار افرادي قرار گرفت که نه تنها نبايد پولي بابت اين همکاري از فدراسيون فوتبال دريافت مي کردند بلکه حتي بايد بابت نشستن بر روي نيمکت تيم ملي به فدراسيون پول هم پرداخت مي کردند.

سرمربي پيشين تيم ملي تاکيد کرد: متاسفانه برخي ها از صداقت و ماخوذ به حيا بودن کفاشيان سوء استفاده کردند و در مسئوليت هايي قرار گرفتند که هرگز در حد و اندازه هاي آن نبودند و اميدوارم در يک سال باقي مانده از دوره مديريت کفاشيان ديگر از او اينگونه سوء استفاده نشود و ديگر سر او و فدراسيون فوتبال کلاه نرود.

مايلي کهن تاکيد کرد: اگر کفاشيان مي خواهد يک سال ديگر بماند و رويه سه سال گذشته را داشته باشد به نفع خودش و فوتبال است که همين امروز برود اما اميدوارم او از سه سال حضورش در فوتبال تجربه لازم را به دست آورده باشد و اشتباهات گذشته را تکرار نکند. او بايد از مشاوران کاربلد بهتري در کنار خود استفاده کند تا گرفتار سوء تدبير در تصميم گيري ها نشود.

وي در بخش ديگري از سخنان با انتقاد از اظهارات مسئول کميته روابط بين الملل فدراسيون فوتبال در طرح برخي موضوعات درخصوص انتخاب سرمربي خارجي براي تيم ملي اظهار داشت: آقاي ترابيان مدعي شدند مسئولان فدراسيون فوتبال بايد در انتخاب سرمربي تيم ملي عجله کنند تا مربيان مورد نظر ما با پيشنهادهاي اغوا کننده از سوي کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس رو به رو نشوند. من نمي دانم ايشان با چه هدفي اينگونه صحبت ها را مطرح مي کنند و همه را عوام فرض کرده اند.

وي تاکيد کرد: عالم و آدم مي داند که عرب ها بيشتر از ما بابت مربي خارجي پول مي دهند و شرايط کار در کشورهاي عربي بهتر از ايران است . البته مديريت عرب ها بهتر از ماست و بي جهت پول شان را دور نمي ريزند . اما اينکه ايشان مي گويند اگر ما عجله نکنيم عرب ها مربيان مورد نظر ما را مي گيرند ، حرف خنده داري است.

مايلي کهن تاکيد کرد: به نظر من اين حرف ها تنها نوعي بازارگرمي است براي بالا بردن نرخ مربيان خارجي . ايشان تصور نکنند همه عوام هستند و با اينگونه مراودات بيگانه اند .

وي يادآور شد: صرف پرداخت مبلغ هنگفت دليل خوب و کارآمد بودن مربي خارجي نيست. فدراسيون فوتبال مي تواند يک مربي خوب و کارنامه دار را با نرخ مناسب و نه بالا استخدام کند و با برخي اظهارنظرها از سوي مسئولان قيمت هاي کاذب براي مربيان خارجي درست نکند.

سرمربي سايپا با بيان اينکه کفاشيان بايد نسبت به برخي از اطرافيان خود که مسئوليت هاي اصلي در فدراسيون فوتبال دارند تجديد نظر کند اظهار داشت : در چند سال اخير همواره کفاشيان ناگزير بوده با لبخند هاي تلخ پاسخگوي انتقادات به فدراسيون فوتبال باشد در حاليکه بسياري از اطرافيان او در بردها دنبال مطرح کردن خودشان هستند و در شکست ها خبري از آنها نيست و کفاشيان را جلو مي اندازند.

مايلي کهن در پاسخ به اين سئوال که آيا قصد دارد در انتخابات آينده براي رياست فدراسيون شرکت کند يا نه گفت : در حال حاضر تنها به مربيگري فکر مي کنم و هر وقت زمان انتخابات فرا رسيد درباره شرکت در آن تصميم مي گيرم . به هرحال بنده بواسطه سال هاي طولاني حضور در ورزش کشور و تجربه مديريت در بخش هاي مختلف همواره طرح هايي براي توسعه سخت افزاري ، فني ، اقتصادي ، علمي و ... فوتبال داشتم که آنها را بيان کرده ام و در هر مسئوليتي که باشم برپايه همين ديدگاه ها عمل خواهم کرد.

وي در بخش پاياني سخنان خود بي توجهي برخي مسئولان نسبت به رفع مشکلات هميشگي در ورزش نظير مسائل تحصيلي، نظام وظيفه و معيشتي ورزشکاران را موانعي جدي بر سر راه پيشرفت ورزش کشورعنوان کرد و افزود : سال هاست ورزش کشور با اينگونه مشکلات دست و پنجه نرم مي کند و هيچکدام از مسئولان از اعضاي فراکسيون مجلس گرفته تا مسئولان ورزش کشور که داعيه دلسوزي براي ورزش را دارند پيشگام حل اين مشکلات نمي شوند.

مايلي کهن افزود : به طور نمونه يکي از مشکلاتي که 30 سال است در ورزش کشور وجود دارد و به نوعي تمامي تيم هاي ورزشي ما با آن رو به رو هستند و هيچ مسئولي نيز توجهي به آن ندارد موضوع خروج از کشور ورزشکاران تيم هاي ملي است.

سرمربي سايپا افزود: چرا نمايندگان مجلس نظير آقاي يحيي زاده ، دهقان ، ناطق نوري ، اميدوار رضايي ، نجف نژاد و کساني که دستي بر آتش ورزش دارند ترتيبي اتخاذ نمي کنند که يک بار براي هميشه اين مشکل به طور ريشه اي حل شود تا ورزشکار و قهرمان اضطراب خروج از کشور را نداشته باشد و هر دوره به جاي حضور در اردوي تيم ملي در راهروهاي سازمان نظام وظيفه به دنبال مشکلات خروجي خود نباشد؟

مايلي کهن در پايان تصريح کرد : اينگونه مسائل باعث مي شود خودمان تيم هاي ملي را تضعيف کنيم . البته شايد اين موضوع فراتر از اختيارات نمايندگان محترم مجلس باشد ولي مي تواند حداقل از طريق آنان پيگيري شود تا به راه حلي دائمي براي رفع اين مشکل منتهي شود تا هر بار براي شرکت در رويدادهاي خارجي ورزشکاران تيم هاي جوانان و اميد با تشويش اعزام رو به رونباشند.

UserName