• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 634
 • شنبه 1389/11/16
 • تاريخ :

اجتماع 100 هزار نفری عزاداران امام رضا(ع)

 
اجتماع 100 هزار نفری عزاداران امام رضا(ع)

برای نخستین بار در حرم مطهر رضوی انجام می‌شود؛

اجتماع 100 هزار نفری عزاداران حضرت رضا(ع) در صحن جامع رضوی

معاون اماکن متبرکه و امور زائرین حرم مطهر رضوی گفت: امسال برای نخستین‌بار به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری دهه‌ی آخر صفر در سالروز عزاداری پیامبر اكرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) 100 هزار نفر از عزاداران حضرت رضا(ع) در صحن جامع رضوی اجتماع می‌كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، محمود ممتاز در یك نشست خبری به مناسبت ایام سوگواری دهه‌ی آخر صفر در حرم مطهر رضوی با بیان این مطلب افزود: اجتماع عظیم عزاداران رضوی در 29 صفر سال جاری همزمان با اقامه نماز ظهر و عصر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینكه امسال 3 هزار هیئت مذهبی در دهه‌ی آخر صفر مجوز تشرف به حرم مطهر رضوی را گرفته‌اند، تصریح كرد: در اربعین سال گذشته 267 هیئت مذهبی به حرم مطهر رضوی مشرف شدند كه این آمار در سال جاری به 305 هیئت رسید.

وی با بیان اینكه سال گذشته در روز رحلت پیامبر اكرم(ص) و حضرت امام حسن مجتبی(ع) 998 هیئت به حرم مطهر مشرف شدند، خاطر نشان كرد: همچنین در سالروز شهادت حضرت ثامن الحجج(ع) نیز 1264 هیئت مذهبی به حرم مطهر رضوی مشرف شدند كه امسال با رشد 20 درصدی همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: امسال پیش‌بینی حضور1300 هیئت در روز 28 صفر در حرم مطهر رضوی می‌شود و همچنین در شب و روز شهادت حضرت ثامن الحجج(ع) بیش از1600 هیئت توفیق حضور در حرم مطهر رضوی را خواهند داشت.

ممتاز اظهار داشت: طی برنامه‌‌ریزی‌های انجام شده مجموعه‌ی اماكن متبركه پذیرای 10 میلیون زائر در دهه‌ی آخر صفر می‌باشد كه با پیش‌بینی‌های انجام شده در شب و روز 28 صفر دو میلیون و 500 هزار نفر به حرم مطهر رضوی مشرف می شوند.

معاون اماکن متبرکه و امور زائرین حرم مطهر رضوی گفت: همچنین پیش‌بینی می‌شود در شب و روز شهادت حضرت رضا(ع) سه میلیون جمعیت به حرم مطهر رضوی مشرف شوند.

وی در خصوص ایستگاه‌های صلواتی كه در مبادی ورودی مشهد مقدس از سوی آستان قدس رضوی برپا شده است، اظهار داشت: 12 ایستگاه برون شهری و 18 ایستگاه درون شهری ایجاد شده كه نسبت به سال گذشته با رشد 18 درصدی مواجه است.

ممتاز ادامه داد: یك صد هزار متر مكعب فضا در اختیار ایستگاهای صلواتی قرار گرفته و همچنین 20 هزار متر مكعب فضای سرپوشیده برای زائرانی كه با پای پیاده برای پابوسی حرم مطهر رضوی به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، در نظر گرفته شده است كه یك صد هزار نفر در این ایستگاه‌های صلواتی پذیرش می‌شوند و 350 هزار وعده‌ی غذایی توزیع می‌گردد.

وی با بیان اینكه ستادی برای ایستگاه‌های صلواتی از دو ماه پیش تشكیل شده است، متذكر شد: برای زائرانی كه با پای پیاده به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند نیز 20 هزار بن غذای حضرت در نظر گرفته شده است.

معاون اماکن متبرکه و امور زائرین حرم مطهر رضوی در خصوص هیئات مذهبی كه در این دهه به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند، افزود: از هیئات مذهبی برتر، برگزیده و نمونه كه در سال گذشته با نظم و ترتیب در روزهای 28، 29 و 30 صفر به عزاداری پرداختند در مراسم موقوفه‌ی مصطفی قلی خان تقدیر به عمل آمد كه امسال نیز طبق سال گذشته هیئات برتر شناسایی می‌شوند و از آن‌ها تقدیر خواهد شد.

ممتاز اذعان داشت: گشت‌های هدایت، بصیر و هادی وظیفه‌ی برقراری نظم، امنیت و آرامش را در مجموعه‌ی اماكن متبركه حرم مطهر رضوی برعهده دارند كه گشت بصیر به ساماندهی، نظم‌دهی، هدایت و همچنین گشت هادی به برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی رفتاری می‌پردازد.

وی بیان‌كرد: در سالروز عزاداری پیامبر اكرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین سالروز شهادت امام رضا(ع) هیئت‌های مذهبی از بست طبرسی و طوسی وارد حرم مطهر رضوی می‌شوند كه از این دو سمت خانم ‌ها نمی‌توانند وارد حرم شوند و همچنین از بست حرعاملی نیز به دلیل خروج هیئات مذهبی مشرف به مطهر رضوی امكان پذیر نمی‌باشد.

جشن میلاد در حرم رضوی

جشن میلاد در حرم رضوی

جشن میلاد در حرم رضوی
ویژه برنامه حرم در میلاد امام رضا(ع)

ویژه برنامه حرم در میلاد امام رضا(ع)

ویژه برنامه حرم در میلاد امام رضا(ع)
امام رضا(ع) و علم و دانش

امام رضا(ع) و علم و دانش

امام رضا(ع) و علم و دانش
سیره اجتماعی امام(ع) در جامعه

سیره اجتماعی امام(ع) در جامعه

سیره اجتماعی امام(ع) در جامعه
UserName
عضویت در خبرنامه