• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1515
 • سه شنبه 1389/11/12
 • تاريخ :

وزير راه از مجلس كارت قرمز گرفت


با راي عدم اعتماد مجلس و علي رغم عدم حضور بهبهاني؛

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني صبح روز سه شنبه با 147 راي موافق (سفيد) به استيضاح حميد بهبهاني وزير راه و ترابري راي دادند و به اين ترتيب او را از صندلي وزارت عزل كردند.


دکتر بهبهاني

وزيري كه از خود دفاع نكرد

استيضاح وزير راه و ترابري در جلسه علني امروز در حالي صورت گرفت كه حميد بهبهاني با وجود صراحت ماده 222 آيين‌نامه داخلي مجلس مبني بر الزامي بودن حضور وزير در جلسه استيضاح حاضر نشد و اين موضوع انتقاد علي لاريجاني رييس مجلس و هم چنين برخي نمايندگان را به دنبال داشت تا جايي كه لاريجاني اين امر را خلاف آيين‌نامه و تخلف از آن عنوان كرد.

پيش از راي‌گيري براي استيضاح وزير راه، عزيز اكبريان، احمدرضا دستغيب (فخرالدين)، سيدسلمان ذاكر، احمد توكلي، جمشيد انصاري و عليرضا زاكاني به عنوان نمايندگان استيضاح‌كننده سخن گفتند و ضمن بر شمردن عملكرد نا موفق وزارت راه و ترابري از استيضاح وزير راه دفاع كردند. هم چنين صحبت‌هاي زاكاني با پخش اسلايدهايي در مورد عملكرد وزارت راه از مانيتور مجلس همراه بود.

گفتني است طرح موضوع استيضاح وزير راه در جلسه علني امروز مجلس تذكرات پي در پي نمايندگان را به دنبال داشت و برخي از تذكر دهندگان خواستار موكول شدن استيضاح به روز ديگري شدند.

وقوع سوانح پي در پي هوايي و عدم اجراي قانون برنامه چهارم توسعه از محورهاي استيضاح وزير راه اعلام شده است.

در نامه استيضاح وزير راه و ترابري كه به رييس مجلس شوراي اسلامي ارايه شده است وقوع سوانح پي در پي هوايي و اعلام نظر غيركارشناسانه در خصوص نرمال بودن سوانح هوايي در كشور مانند سانحه قزوين و سانحه اروميه، استفاده غيرموجه و غيراقتصادي از ناوگان هوايي مستهلك و غيرقابل اعتماد و در نتيجه وجود ترديد در مردم به توانايي‌هاي تخصصي كشور در زمينه حمل و نقل و عدم اجراي قانون برنامه چهارم توسعه در خصوص نوسازي ناوگان هوايي از جمله محورهاي اين استيضاح اعلام شده است.

عزل و نصب‌هاي پي در پي، مكرر، غيرمسوولانه و عجولانه در وزارت راه به ويژه در سازمان حساس هواپيمايي به طوري كه يكي از معاونت‌ها در يكسال و نيم گذشته هر شش ماه يك انتصاب داشته است

هم‌چنين استيضاح‌كنندگان عدم توجه و تبعيت از قوانين بودجه سنواتي سال‌هاي 87، 88 و 89 در موارد مربوط به اقدامات و مسووليت‌هاي وزارت راه و دادن قول‌هاي فراوان غيرعملياتي توسط شخص وزير به طوري كه خود وزير طي نامه‌اي به معاون اول رييس‌جمهور اظهار داشته‌اند كه بودجه 12 سال آينده در سفرهاي استاني پيش‌خور شده است و عدم وجود جديت در اصلاح مسيرها و معابر حادثه‌خيز كشور كه موجب گرديده تا يكي از بالاترين آمار كشتار جاده‌اي در دنيا به نام جمهوري اسلامي ايران ثبت گردد از ديگر محورهاي استيضاح عنوان كرده‌اند.

بر اساس اين گزارش عزل و نصب‌هاي پي در پي، مكرر، غيرمسوولانه و عجولانه در وزارت راه به ويژه در سازمان حساس هواپيمايي به طوري كه يكي از معاونت‌ها در يكسال و نيم گذشته هر شش ماه يك انتصاب داشته است و هم‌چنين كم‌توجهي به مسيرهاي ريلي كشور به طوري كه براي مسيري كه قول داده‌اند تا سال 91 افتتاح شود يك دهم اعتبار مورد نياز منظور و در نتيجه كمترين حد پيشرفت فيزيكي متصور مي‌باشد و نيز كم‌توجهي به ايثارگران شاغل در وزارتخانه از جمله محورهايي است كه استيضاح‌كنندگان براي استيضاح وزير راه و ترابري مطرح كرده‌اند.

مجلس شوراي اسلامي

بندهاي ديگر اين استيضاح شامل ناتواني در حل مشكلات پيمانكاران طرف قرارداد با وزارت راه و ترابري كه به ورشكستگي و فروپاشي شركت‌هاي مهم عمراني و راهسازي كشور منجر شده است و عدم جديت در رفع عيوب و نواقص نظرات ديوان محاسبات، سازمان بازرسي و سازمان حسابرسي و عدم توجه كافي به ايستگاه‌هاي هواشناسي كشور مي‌باشد.

اما نمايندگان پيش از آغاز جلسه علني در جلسه‌اي غيرعلني با ميرتاج‌الديني معاون پارلماني رييس جمهور سوابق آيين‌نامه‌اي استيضاح را مورد بررسي قرار دادند و با آغاز جلسه علني مجلس در ساعت 9 صبح علي‌رغم برخي حرف و حديث‌ها طرح استيضاح وزير راه و ترابري در دستور كار مجلس قرائت شد.

معاون پارلماني رييس‌جمهور در اين جلسه در نامه‌اي خطاب به رييس مجلس شوراي اسلامي خواستار متوقف شدن استيضاح وزير راه و ترابري شد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني در اين نامه تاكيد كرد با توجه به اينكه ‌13 نفر از نمايندگان از استيضاح وزير راه و ترابري منصرف شده‌اند بنابراين اين استيضاح فاقد حد نصاب بوده و بر مبناي ماده ‌219 آيين نامه داخلي مجلس(مبني بر لزوم وجود حداقل10 امضابراي استيضاح) غير قابل طرح است.

اما علي لاريجاني رييس مجلس گفت كه بر اساس تفسير هيات رييسه حتي اگر حد نصاب امضاكنندگان اوليه به زير 10نفر برسد با توجه به اينكه بعد از اعلام وصول استيضاح وزير راه تعداد ديگري نيز اين استيضاح را امضا كرده اند موضوع استيضاح همچنان به قوت خود باقي است. ضمن اينكه به گفته وي از امضاكنندگان اوليه هنوز 10 نفر بر استيضاح وزير راه باقي هستند.

نهايتا پس از سخنان استيضاح كنندگان و حذف مهلت سه ساعته اي كه آيين نامه داخلي مجلس براي وزير جهت دفاع پيش بيني كرده راي گيري براي استيضاح وزير راه انجام شد و نمايندگان با 147 راي موافق، 78 راي مخالف و 9 راي ممتنع، از مجموع 234 راي مأخوذه به استيضاح وزير راه و ترابري راي مثبت دادند.


سارا كيان

بخش سياست

سیاست های کلی انتخابات باید قانون شود

سیاست های کلی انتخابات باید قانون شود

سیاست های کلی انتخابات باید قانون شود
مبارزات سیاسی آیت الله مهدوی کنی

مبارزات سیاسی آیت الله مهدوی کنی

مبارزات سیاسی آیت الله مهدوی کنی
نفوذ در وزارتخانه!

نفوذ در وزارتخانه!

نفوذ در وزارتخانه!
وحدت دین و سیاست در اندیشه امام خمینی

وحدت دین و سیاست در اندیشه امام...

وحدت دین و سیاست در اندیشه امام خمینی
UserName
عضویت در خبرنامه