• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2106
 • شنبه 1389/11/16
 • تاريخ :

خانم وزیر لطفا انکار نکنید          

وزیر بهداشت


خانم وزیر، بیماران بستری در بخش اورژانس اولین مركز اورژانس و ترومای کشور برای ویزیت پزشک متخصص باید ساعت ها در روی تخت اورژانس منتظر بمانند تا آقا یا خانم دکتر بر سر بالین آنها حاضر شده و معایناتی که باید در همان لحظات اولیه بستری شدن انجام شود را بعد از گذشت ۲ تا ۳ ساعت انجام دهد


نزدیک به چهار ماه از زمانی که وزیر بهداشت برای بهبود شرایط اورژانس بیمارستان ها مهلت تعیین کرده بود می گذرد اما کمترین تغییری در وضعیت اورژانس ها به وجود نیامده است. این در حالی است که بیشترین علل نارضایتی مردم در سیستم درمانی بهداشتی ، اورژانس بیمارستان‌هاست و به نظر می رسد که این مساله به نقطه بحرانی وزارت بهداشت تبدیل شده است.

چندی پیش وزیر بهداشت با تاکید بر آن که بیمار باید در اورژانس به سرعت پذیرش شود و اورژانس بیمارستان‌ها باید از پزشکان و پرستاران کافی برخوردار باشد، گفت: اورژانس بیمارستان‌ها باید به آزمایشگاه و در صورت لزوم به دستگاه‌های تصویربرداری مجهز باشد تا این خدمات در همان بخش اورژانس برای بیماران انجام شود. این در حالی است که در اکثر بیمارستان های دولتی چنین وضعیتی حکمفرما نیست. و وضع از آنچه وزیر بهداشت به آن تاکید می کند بسیار اسفبار تر است.

نمونه بارز این بیمارستان ها، بیمارستان سیناست که گزینه نخست پذیرش مجروحان سوانح در كشور و پذیرای روزانه 120بیمار اورژانسی در طول روز است. اما نارضایتی مراجعه کنندگان به اورژانس این بیمارستان 140ساله دولتی، موضوعی نیست که بتوان بر آن سر پوش گذاشت. اگر چه به گفته وزیر بهداشت اورژانس بیمارستان‌ها باید به آزمایشگاه و در صورت لزوم به دستگاه‌های تصویربرداری مجهز باشد تا این خدمات در همان بخش اورژانس برای بیماران انجام شود، اما در اولین بیمارستان دولتی پایتخت دیدن همراهان بیمار که لوله های آزمایش خون را در دست دارند و به سمت آزمایشگاه می روند و یا همراهانی که خود موظف به بردن بیمار به قسمت سی تی اسکن - که از بد حادثه در طبقه زیر زمین اورژانس واقع شده- هستند، تصویری عادی است.

خانم وزیر، کافی است یک روز به صورت سر زده در ساعت ملاقات بیماران به بخش اورژانس این بیمارستان سر بزنید آن وقت با ازدحامی مواجه خواهید شد که فقط و فقط در هنگام بروز سوانح و حوادث غیر مترقبه در بیمارستان ها شاهد آن خواهیم بود

خانم وزیر، ازدحام موجود در اورژانس بیمارستان و کمبود کادر خدماتی از دیگر مشکلات بیمارستانی است که قرار است قطب توریسم درمانی در کشورمان شود. خدمه بیمار بر مستقر در اورژانس در برخی روزها به علت تعداد زیاد بیماران مجبورند کارهای یک بیمار را نصفه و نیمه رها کرده و به بیمار دیگر برسند و گاهی اوقات بیماری را که به قسمت سی تی اسکن برده اند به امان خدا رها کرده و به اورژانس باز می گردند تا به بیماران دیگر خدمات ارائه کنند و در این میان بیماری که در زیر زمین منتظر انجام رادیولوژی یا س ی تی اسکن است، به دلیل نبودن خدمه بیمار بر ساعت ها معطل می شود تا شاید خدمه بیمار بر بعد از رفت و آمد ها و خواهش های مکرر همراه بیمار به این قسمت مراجعه کرده و بیمار را برای انجام رادیولوژی به قسمت مربوطه انتقال دهد و بیمار را با کمک همراه بیمار به روی تخت رادیولوژی منتقل کنند.

بیمارستان

این در حالی است که ممکن است برخی بیماران دارای همراه نبوده و یا همراه آنها قادر نباشد به تنهایی کارهایی را که به عهده خدمه بیمار بر است انجام دهد.

خانم وزیر، کافی است یک روز به صورت سر زده در ساعت ملاقات بیماران به بخش اورژانس این بیمارستان سر بزنید آن وقت با ازدحامی مواجه خواهید شد که فقط و فقط در هنگام بروز سوانح و حوادث غیر مترقبه در بیمارستان ها شاهد آن خواهیم بود. ازدحام همراهان بستری در قسمت اورژانس، بیمارانی که به دلیل نداشتن جا روی تخت و در کنار دیوار خوابیده و منتظر ویزیت پزشک هستند و همراهانی که در قسمت پرستاری مشغول چک و چانه زدن با پرستاران و متصدیان اورژانس هستند، از صحنه هایی که هر روز در این قسمت از اورژانس بیمارستان سینا که به عنوان اولین بیمارستان کشور و پیشگام در جذب بیماران خارجی و توسعه توریسم درمانی شناخته می شود، به چشم می خورد.

خانم وزیر، در اورژانس بیمارستان سینا بعد از پذیرش اولیه بیمار و گرفتن شرح حال از وی یا همراهانش، برگه پذیرشی به

بیمارستان

وی داده می شود که بر طبق آن باید مبلغ یکصد هزار ریال به صندوق بیمارستان واریز شود و بعد از واریز این مبلغ است که بیمار به صورت تخصصی مورد معاینه قرار گرفته و تخت اورژانس در اختیار وی قرار داده می شود ( موضوعی که در اکثر بیمارستان های دولتی به چشم می خورد)، حال اگر همراه بیمار بر حسب اتفاق این مقدار پول را همراه نداشته باشد، پرونده پذیرش وی در دست مسوول صندوق باقی می ماند و تا زمانی که این مبلغ به حساب بیمارستان واریز نشود، پرونده بستری در اورژانس به وی تحویل داده نمی شود. مساله زمانی حادتر می شود که در نیمه های شب بیمار به این بخش مراجعه کند و مسئول صندوق در خواب سنگین شبانگاهی باشد، آن وقت است که باید به زور زدن به شیشه و گاهی اوقات صدای بلند او را از خواب بیدار کرد تا قبض صندوق را بعد از گرفتن پول صادر کند و به این وسیله بیمار در بخش اورژانس بستری شود.

خانم وزیر، بیماران بستری در بخش اورژانس اولین مركز اورژانس و ترومای کشور برای ویزیت پزشک متخصص باید ساعت ها در روی تخت اورژانس منتظر بمانند تا آقا یا خانم دکتر بر سر بالین آنها حاضر شده و معایناتی که باید در همان لحظات اولیه بستری شدن انجام شود را بعد از گذشت2 تا3 ساعت انجام دهد و دستورات لازم را برای ادامه درمان به همراه یا خود بیمار ارائه دهند. به نظر می رسد پزشکان بخش اورژانس هنوز به وظیفه خطیر خود که رسیدگی سریع به بیماران در لحظات اولیه مراجعه به بیمارستان است، آشنا نیستند.

خانم وزیر، انکار نکنید که این وقایع در بیمارستان سینا و بیمارستان های مشابه اتفاق نمی افتد، کافی است یک روز یکی از کارمندان امین خود را که چهره شناخته شده ای بین کارکنان بیمارستان و رسانه ها ندارد در قالب بیمار به این بیمارستان روانه کنید و سیر درمان در بخش اورژانس را به عینه ببینید، آن وقت تمام وقایع بالا را انکار یا تایید کنید.

بخش اجتماعی


منبع:جهان نیوز
 حضور چینی ها در اتاق جراحی ما

حضور چینی ها در اتاق جراحی ما

حضور چینی ها در اتاق جراحی ما
مترو، محفلی برای دست فروشان

مترو، محفلی برای دست فروشان

مترو، محفلی برای دست فروشان
خطر مرگ حاجی شدن بامدیریت سعودی!

خطر مرگ حاجی شدن بامدیریت سعودی!

خطر مرگ حاجی شدن بامدیریت سعودی!
تور ارزان سواحل ترکیه

تور ارزان سواحل ترکیه

تور ارزان سواحل ترکیه
UserName
عضویت در خبرنامه