• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • 2566
  • چهارشنبه 1384/11/12
  • تاريخ :

معرفی نامزدهای جوایز اسکار سال 2006 اعلام شد


روز سه شنبه، 31 ژانویه (11 بهمن) اسامی نامزدهای دریافت جوایز هفتادوهشتمین دوره اسکار، توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اعلام شد.

گفتنی است که فیلم های ایرانی «خیلی دور، خیلی نزدیک» (رضا میرکریمی) از طرف کشور ایران و «مرثیه برف» (جمیل رستمی) به عنوان محصول مشترک ایران و عراق، به آکادمی اسکار فرستاده شده بودند که هیچ یک برای نامزدی اسکار بهترین فیلم خارجی انتخاب نشدند.

نامزدهای این جوایز، به گزارش سایت رسمی آکادمی عبارتند از:

بهترین بازیگر نقش اصلی مرد:

فیلیپ سیمورهافمن: کاپوتی

ترنس هووارد: شتاب و آرامش

هیث لجر: کوهستان بروک بک

خواکین فونیکس: راه را طی کن

دیوید استراترن: شب بخیر و موفق باشید

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

جورج کلونی: سیریانا

مت دیلون :تصادف

پل جیاماتی: مرد سیندرلایی

جیک جیلنهال: کوهستان بروک بک

ویلیام هارت: تاریخچه خشونت

بهترین بازیگر نقش اصلی زن:

جودی دنچ: خانم هندرسون تقدیم می کند

فیلیستی هافمن : عبور از آمریکا

کایرا نایتلی: غرور و تعصب

شارلیز ترون: سرزمین شمالی

ریس ویترسپون: راه را طی کن

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

امی آدامز: جون باگ

کاترین کینر: کاپوتی

فرانسیس مک دورماند: سرزمین شمالی

ریچل وایز: همیشه باغبان

میشل ویلیامز: کوهستان بروک بک

بهترین انیمیشن:

قلعه متحرک هالز

عروس جنازه (تیم برتون)

والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما

بهترین طراح صحنه:

شب بخیر و موفق باشید: جیم بیسل (طراح صحنه)، جان پاسکال (اجرای صحنه)

هری پاتر و جام آتش: استوارت کریگ (طراح صحنه)، استفان مک میلان (اجرای صحنه)

کینگ کونگ: گرنت میجور (طراح صحنه)، دان سانا و سایمون برایت (اجرای صحنه)

دان سانا و سایمون برایت (اجرای صحنه)

خاطرات یک گیشا: جان میه (طراح صحنه)، گرچن رائو (اجرای صحنه)

غرور و تعصب: سارا گرینوود (طراح صحنه)، کیتی اسپنسر (اجرای صحنه)

بهترین فیلمبرداری:

بتمن آغاز می کند: والی پنیستر

کوهستا بروک بک: رودریگو پریتو

شب بخیر و موفق باشید: رابرت السویت

خاطرات یک گیشا: دایان پیب

دنیای جدید: امانوئل لوبتسکی

بهترین طراح لباس:

چارلی و کارخانه شکلات سازی: گابریلا پسوچی

خاطرات یک گیشا: کالین آتوود

خانم هندرسون تقدیم می کند: ساندی پاول

غرور و تعصب: ژاکلین دوران

راه را طی کن: آریان فیلیپس

بهترین کارگردان:

آنگ لی: کوهستان بروک بک

بنت میلر: کاپوتی

پل هاجیس: تصادف

جورج کلونی: شب بخیر و موفق باشید

استیون اسپیلبرگ: مونیخ

بهترین فیلم مستند بلند:

کابوس داوین (هیوبرت ساوپر)

ارنان: باهوش ترین افراد این اتاق (آلکس گیبنی و جیسون کلیوت)

رژه پنگوئن ها (لوک ژاکه و ایو داروندو)

مردربال (هنری الکس روبین و دانا آدام شایپرو)

دعوای خیابانی (مارشال کوری)

بهترین فیلم مستند کوتاه:

مرگ کوین کارتر ... (دن کراس)

خدا در رواندا می خوابد (کیمبرلی اکوارو و استیسی شرمن)

کلوپ قارچی (استیون اکازاکی)

به یادآوردن پیروزی: دوران طلایی نورمن کوروین (کورین مارینان و اریک سیمونسون)

بهترین تدوین فیلم:

مرد سیندرلایی: مایک میل و دان هنلی

همیشه باغبان: کلرسیمپسون

تصادف: هیوز وینبورن

مونیخ: مایکل کان

راه را طی کن: مایکل مک کیوسر

بهترین فیلم خارجی:

چیزی نگو (ایتالیا)

کریسمس مبارک (فرانسه)

اینک بهشت (فلسطین)

سوفی شول – آخرین روزها (آلمان)

تساتسی (آفریقای جنوبی)

بهترین گریم:

وقایع نگاری نارنیا: جادوگر و کمد لباس: هاوارد برگر و تامی لین

مرد سیندرلایی: دیوید لروی اندرسون و لنسی اندرسون

جنگ ستارگان: اپیزود سوم انتقام سیت، دیوید السی، آنت میلز

بهترین آهنگسازی:

گوستاوو سانتا اولالا: کوهستان بروک بک

آلبرتو ایگلسیاس: همیشه باغبان

جان ویلیامز: خاطرات یک گیشا

جان ویلیامز: مونیخ

داریو ماریانلی: غرور و تعصب

بهترین ترانه:

تصادف: ترانه «در عمق» (موسیقی: کاتلین (برد) یورک و مایکل بکر، ترانه: کاتلین (برد) یورک)

شتاب و آرامش: (ترانه «... بیرون رفتن از اینجا سخت است» موسیقی و ترانه: جورج هیوستن، سدیک کلمن و پل بوگارد)

عبور از آمریکا (ترانه «سفر کردن» موسیقیو ترانه: دالی پارتون)

بهترین فیلم:

کوهستان بروک بک: دایانا اسانا و جیمز شاموس

کاپوتی: کارولین بارون، ویلیام وینس و مایکل اهووان

تصادف: پل هاجیس و کتی شولمن

شب بخیر و موفق باشید: گرتت هسلاو

مونیخ: کاتلین کندی، استیون اسپیلبرگ و بری مندل

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن:

آزاردیده: شارون کولمن

ماه و پسر: یک مکالمه خیالی: جان کین میکروپگی استرن

اکتشافات جغرافیایی اسرارآمیز جاسپر مورلو: آنتونی لوکاس

نه: شین آکر

گروه تک نفره: اندرو خیمنز و مارک اندروز

بهترین فیلم کوتاه داستانی:

اوسریزر (فرار): الریک کروت

بقیه پول: شان الیس و لین بوساگر

آخرین مزرعه: رونار رونارسون و تور اس – سیگورسون

وقت ما تمام شده: راب پرلستاین و پتا کلنت

شش تیر: مارتین مک دونا

بهترین تدوین صدا:

کینگ کونگ: مایک هاپکینز و اتان فان در راین

خاطرات یک گیشا:ویلری استیتمن

جنگ دنیاها: ریچارد کینگ

بهترین میکس صدا:

وقایع نگاری نارنیا: شیر، جادوگر و کمد لباس: تری پورتر، دین ازوپا نچچ و ترنی جانسون

کینگ کونگ: کریستوفر بویز، مایکل سمانیک، مایکل هجزو هاموندپیک

خاطرات یک گیشا: کوین ا.کانل، گرگ ا. راسل، ریک گلاین و جان چه چت

راه را طی کن: پل سی، دی . ام. همفل و پیتر کارلند

جنگ دنیا: اندی نیلسون، انا بلمرو و رونالد جادکینز

بهترین جلوه های ویژه

وقایع نگاری نارینا: شیر، جادوگر و کمد لباس: دین رایت، بیل و ستن هوفر، جیم برنی و اسکات فارر

کینگ کونگ: جولاتاری، برایان فانت هولف کریستین ریورز و ریچارد تیلر

چنگ دیناها: دنیس موران، پابلو هلمن، رندی دوترا و دانیل سودیک

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

کوهستان بروک بک: لری مک مورتی و دایانا اسانا

کاپوتی: دن فاترمن

همیشه باغبان: جفری کین

تاریخچه خشونت: جاش السن

مونیخ: تونی کوشنر و اریک راث

بهترین فیلمنامه اورژینال:

تصادف: فیلمنامه از پل هاجیس، بابی مورسکو،

قصه از: پل هاجیس

شب بخیر و موفق باشید: فیلمنامه از جورج کلونی و گرنت هسلاو

امتیاز نهایی: فیلمنامه از وودی آلن

ماهی مرکب و وال: فیلمنامه از نوآ بائومباخ

سیریانا: فیلمنامه از : استفن گاگان

UserName