• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1078
 • شنبه 1384/10/24
 • تاريخ :

آغاز اردوى تیم ملى فوتبال در كیش

تهدید و جوسازى كارساز نیست


تیم ملى فوتبال ایران در غیاب لژیونرها از امروز در جزیره كیش اردو مى زند تا با نفراتى جدید، اولین اردوى جدى خود را براى حضور شایسته در مرحله نهایى جام جهانى 2006 آلمان تجربه كند.

با نگاهى به نفرات دعوت شده به این اردو پى مى بریم كه برانكو ایوانكوویچ با گنجاندن چهره هاى جدید در فهرست تیم ملى به قولى كه پیش از این داده بود، عمل كرده و جمعى از بازیكنان آماده لیگ برتر را به اردوى تیم ملى فرا خوانده است. اگر چه هنوز منتقدان روى برخى بازیكنان انگشت گذاشته و عدم دعوت از آنان را بهانه اى براى ادامه انتقادهاى خود قرار داده اند، اما به نظر مى رسد مى توان به این فهرست، نگاه مثبتى داشت و امیدوار بود كه درهاى تیم ملى همچنان باز باشد تا انگیزه ها در نزد سایر بازیكنان باقى بماند. در فهرست جدید تیم ملى، خیلى ها هستند كه مزد تلاش و درخشش خود را در لیگ برتر گرفتند و حالا باید در اردوى كیش پاسخگوى این اعتماد كادر فنى باشند، چهره هایى كه براى این فرصت لحظه شمارى كردند و باید قدر آن را بدانند. قدر حمایتى كه از سوى رسانه ها از آنان شد كه منجر به جلب نظر كمیته فنى فدراسیون فوتبال نیز شد و قدر مربیانى كه در باشگاه ها براى آنان زحمت كشیدند تا با آمادگى كامل به اردوى تیم ملى راه پیدا كنند.

بنابراین، حضور چهره هاى تازه در فهرست تیم ملى را باید به فال نیك گرفت و از بزرگ نمایى ضعف هاى این فهرست خوددارى كرد. این حرف، بدان معنا نیست كه نباید یادى از جا مانده ها كرد، اما این مهم باید با ظرافت خاص صورت بگیرد و از حالت تهدید و جوسازى خارج شود.

خوشبختانه رییس فدراسیون فوتبال طى هفته هاى اخیر، گام هاى خوبى در جهت همدلى دلسوزان فوتبال برداشته و خود، قول آن را داده كه نفرات شایسته از تیم ملى جا نخواهند ماند. به همین دلیل باید به تیم ملى و كادر فنى آن فرصت داد تا پس از اردوى كیش و در فهرست بعدى تیم ملى، چهره هاى دیگرى را نیز به اردو فرا خواند و آنان را نیز محك بزند.

این حداقل حق طبیعى بازیكنى است كه در لیگ برتر درخشیده و باید اجازه خودنمایى در اردوى تیم ملى را نیز به او بدهند، مشروط بر آنكه فضاى حاكم بر تیم ملى فضایى آرام و دوستانه باشد و از تنش و حاشیه سازى براى تیم ملى پرهیز شود.

در چنین شرایطى، بازیكنانى كه احساس مى كنند لیاقت حضور در اردوى تیم ملى را داشته اند اما به آنان توجهى نشده، نباید دلسرد باشند و به سمتى بروند كه تمامى پل هاى پشت سر را خراب كنند. آنان باید بدانند كه بهترین طعمه براى مغرضانى خواهند بود كه به اشكال گوناگون مترصد تخریب چهره تیم ملى هستند. مبادا كه با مصاحبه هاى جنجالى و واكنش و اظهارنظرهاى تند و گزنده، پاسخ نامناسبى به تفكر جدید در تیم ملى بدهند، تفكرى كه تا چندى پیش نگاه محدود و بسته اى به تیم ملى داشت و براى حضور در این تیم، تنها به چند بازیكن خاص و مشخص چشم دوخته بود، اما امروز با گذرى بر اسامى نفرات جدید تیم ملى، مى بینیم كه دیدها و نگاه ها فرق كرده و این تفكر جا افتاده كه تیم ملى براى جبران نقاط ضعف خود، به بازیكنان شایسته تر و آماده تر نیازمند است، تفكرى كه قابل احترام است و باید از آن حمایت شود.

حمایت از این تفكر در تشویق به ادامه و استمرار آن است و قطعاً با موضع گیرى و رو در رو قرار دادن جا مانده ها با كادر فنى تیم ملى، سرانجام خوبى نخواهد داشت.

كمیته فنى فدراسیون فوتبال به عنوان ناظر جدى برعملكرد كادر فنى تیم ملى با مرورى بر فهرست جدید تیم ملى و با یادآورى اصولى رسانه ها پى خواهد برد كه تعداد انگشت شمارى از اردوى تیم ملى و از نگاه برانكو و دستیارانش جا مانده اند و اگر معذوریتى در كار نباشد _ مثلاً دوپینگ اعلام نشده! بهتر است در اردوى دوم تیم ملى، فرصتى به این گونه افراد نیز بدهد تا حقى از بازیكنى تضییع نشود.

UserName