• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1080
 • چهارشنبه 1384/9/23
 • تاريخ :

نمونه گیرى از 100 بازیكن در نیم فصل دوم

فكرى: خیلى ها در لیگ دوپینگ مى كنند


سرانجام پس از مدت ها، با شروع نیم فصل دوم رقابت هاى لیگ برتر از بازیكنان تست دوپینگ گرفته مى شود. این خبر كه دوشنبه شب از سوى دكتر شریف مسؤول كمیته دوپینگ فدراسیون فوتبال تأیید شد، از روز پنجشنبه عملى مى شود. این كمیته قصد دارد تا پیش از پایان فصل حداقل 100 نمونه گیرى از بازیكنان لیگ برتر و دسته اول انجام دهد البته برنامه هاى فدراسیون متمركز به بازیهاى تیم ها نمى شود، بلكه كمیته دوپینگ مى خواهد با تست گیرى در تمرینات و اردوى تیم ها هم دوپینگى ها را شناسایى كند. برنامه اى كه پیاده كردن آن در ایران سخت به نظر مى رسد. با این حال دكتر شریف با اطمینان مى گوید:«ما كار خود را انجام مى دهیم.» اولین اقدام این كمیته براى مبارزه با دوپینگ، تنظیم آیین نامه و ارسال آن به تمام باشگاه هاى لیگ برتر و لیگ یك بوده. در این آیین نامه تمام داروهاى ممنوعه ذكر شده و همچنین سعى شده باشگاه ها در جریان محرومیت هاى موجود قرار بگیرند. در حال حاضر تمام این باشگاه ها یك نسخه از این آیین نامه را در اختیار دارند تا در صورت بروز هرگونه مشكلى دیگر بهانه اى وجود نداشته باشد. شریف مى گوید:«مدام روى ما فشار مى آورند كه چرا تست نمى گیرید. متأسفانه سال گذشته بدون آنكه كار آموزشى انجام شود و حتى باشگاه ها لیست داروها را نداشتند، از بازیكنان تست گرفته مى شد. در واقع این بى انصافى بود چون ممكن بود بازیكنان ندانسته از داروهاى ممنوعه مصرف كرده باشند اما حالا باشگاه ها لیست داروها را دارند و ما هر زمانى كه صلاح ببینیم از بازیكنان تست مى گیریم.»

البته برنامه تست گیرى هاى كمیته مبارزه با دوپینگ اصلاً مشخص نیست. یعنى آنها اعلام نمى كنند كه در فلان بازى تست مى گیرند یا در فلان هفته مأموران خود را به 5 بازى مى فرستند. مسؤولان این كمیته سعى مى كنند به طور ناگهانى در پایان مسابقات و حتى اردوى تیم ها حاضر شوند تا بازیكنان دوپینگى نتوانند از دستشان در بروند. شریف هم این مسأله را تأیید مى كند:«بله، خوشبختانه همه باشگاه ها اعلام همكارى كرده اند و ما براى انجام این كار مشكلى نداریم. اگرچه باشگاه ها در جریان تست گیرى دخالتى كنند بر اساس آیین نامه با آنها برخورد مى شود اما اگر بازیكن دست به چنین كارى بزند، جواب تست او را مثبت اعلام مى كنیم.»مسؤول كمیته مبارزه با دوپینگ تأكید مى كند آنها در این هفته لیگ برتر حتماً تست مى گیرند:«بله، ما مأموران خود را بر سر بازیهاى مختلف مى فرستیم.»

دوپینگ تذكرى!

بازیكنى كه تست دوپینگ اش مثبت اعلام شود شاید محروم نشود! خیلى تعجب نكنید چون محرومیت دوپینگى ها بر اساس داروى معرفه و میزان آن تعیین مى شود. به گفته دكتر شریف اگر بازیكنى به طور غیر عمد و به میزان كمى از دارویى مصرف كرده باشد در بار اول تنها با یك تذكر مواجه مى شود اما دفعات بعدى با جریمه نقدى و محرومیت روبرو مى شود.

مصرف دارو زیر نظر پزشك

اغلب باشگاه ها موافق انجام تست هاى دوپینگ هستند. با مكاتباتى كه فدراسیون فوتبال انجام داده، دیگر مخالفى وجود ندارد. محمود خوردبین سرپرست پرسپولیس هم از جمله كسانى است كه معتقد است تست ها باید از اول فصل گرفته مى شد:«بله، براى اینكه دیگر بازیكن دوپینگى نداشته باشیم باید خیلى بهتر و بابرنامه تر كار كنیم. باشگاه پرسپولیس از مدت ها پیش اعلام كرده در این راه با این كمیته همكارى مى كند.» خوردبین در ادامه تأكید مى كند آنها از همین حالا تذكر لازم را به بازیكنان داده اند:«پس از اینكه آیین نامه به دست ما رسید یك نسخه از آن را به بازیكنان دادیم. به آنها گفتیم كه تمام داروهاى خود را زیر نظر پزشك مصرف كنند كه مبادا مشكلى پیش بیاید.»

پزشك سپاهان :دوپینگ را جدى گرفته ایم

پزشك باشگاه سپاهان معتقد است حتى تا پیش از اینكه آیین نامه دوپینگ به دست آنها برسد، بازیكنان این تیم از هیچ یك از داروهاى ممنوعه استفاده نكرده اند. دكتر ربیعى البته مى گوید:«مگر اینكه آنها بدون اطلاع من سر خود چنین كارى را انجام داده باشند.» پزشك سپاهان حرف هاى خود را این طور ادامه مى دهد:«ما بحث دوپینگ را خیلى جدى گرفته ایم. یعنى از بازیكنان خواسته ایم بدون اطلاع ما دارویى مصرف نكنند چون ممكن است غیر عمد دچار اشتباه شوند.»

فكرى: من مطمئنم

پیش از شروع آزمایش ها در لیگ برتر، این احتمال وجود دارد كه برخى از بازیكنان از داروهاى ممنوعه استفاده كنند. موضوعى كه محمود فكرى كاپیتان استقلال هم روى آن تأكید دارد:«بله، من مطمئنم كه بسیارى از بازیكنان لیگ دوپینگى هستند. وقتى تست گیرى درست انجام نمى شود آنها خیلى راحت مى توانند به كارشان ادامه دهند.»

UserName