• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1697
 • دوشنبه 1384/8/23
 • تاريخ :

اولین فراخوان بازنویسی معارف دینی

شهر آفتاب اسلام را به زبان نسل جدید معنا می کند


مدیر مرکز دین پژوهی شهر آفتاب با اعلام این خبر گفت :تمامی نویسندگان ، پژوهشگران و علاقه مندان می توانند آثار خود را در رشته های بازنویسی ،داستان کوتاه ،داستان بلند یا رمان ، فیلمنامه یا نمایشنامه ،قطعه ادبی ،شعر(کلاسیک یا نو) ، نوشته های الکترونیکی(متناسب با سایت یا مولتی مدیا) و برداشت آزاد ارائه نمایند.

آقای مطیع درباره منابع این فراخوان افزود : نویسندگان با میل خود یکی از این منابع را می توانند انتخاب کنند:

- سوره مبارکه یوسف

- نامه سی ویکم امیر المومنین(ع) به امام حسن (ع) در نهج البلاغه

- دعای عهد

- کتاب آزادی معنوی نوشته استاد مطهری (رض)

- کتاب زن در آیینه جمال و جلال آیت الله جوادی آملی

حسین مطیع در ادامه با به اختصاص جوایز نفیس و ارزنده در دهه فجر به آثار منتخب تصریح کرد : به پنج نفر اول هر رشته هدایای نفیسی از چهار سکه بهار آزادی تا ربع سکه تقدیم خواهد شد،هدیه ویژه شامل سفر مکه معظمه و مدینه منوره نیز به اثر برتر در تمام رشته ها اعطا می شود .

وی با بیان این که مهلت ارسال آثار تا نیمه دی ماه سال جاری است ، افزود : شرکت در بیش از یک رشته بلا مانع بوده و تمام آثار برتر در مجموعه هایی چاپ و منتشر خواهد شد که در صورت انتشار اثر، تمامی حقوق معنوی مولف محفوظ است ، همچنین هر نویسنده می تواند برداشت خود را ازهر کدام منابع در هریک از هفت رشته ارائه کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مفهوم نام این مرکز خاطر نشان ساخت:

شهر آفتاب نامی عرفانی ،دینی ،فلسفی ودر عین حال ایرانی است ، شهرآفتاب همان آرمان شهر می باشد البته با تعریف جامعه موعود مهدوی ،دنیایی که رنگ خدایی و آخرتی پیدا کرده است .

مدیر مرکز دین پژوهی شهر آفتاب یادآور شد:در کشور ما نزدیک به 300مرکز دین پژوهی وجود دارد که به کمک اندیشمندان ومحققان علوم اسلامی به خلق وتولید آثار مکتوب دینی می پردازند، اما همه آنها اذعان دارند که در عرضه آثار خود موفقیت لازم را نداشته اند ،به طوری که شاهدیم آثار دینی نتوانسته با نسل جدید ارتباط مناسبی برقرار کند،بنابراین به نظر می رسد میا ن تولید کننده و مصرف کننده آثار دینی ، حلقه مفقوده ای وجود دارد تا بر خلاف روند موجود تولید مکتوبات دینی که معمولا در قالبی قدیمی و با زبانی سنگین انجام می شودهم زبان نسل جوان جامعه و مقتضیات زمان حاضر ، بازنویسی معارف دینی صورت پذیرد.به گونه ای که جذابیت های لازم نوشتاری را با قالبی هنرمندانه به خدمت بگیرد.

در واقع این مرکز به عنوان پیکی میان دین شناسان و نسل جدید بر آن است تا با شناخت زبان حاضر، معارف قرآن وعترت (ع) را در قالب های مکتوب، بازنویسی و ارائه کند، چرا که فکر، زبان و روحیات نسل جدید نسبت به گذشته تفاوت قابل توجهی دارد.

حسین مطیع بیان داشت: این مرکز در مرحله اول به نیاز سنجی و ارزیابی توجه کرد،چرا که حدود 70درصد مخاطبان ما جوانان هستند،آنگاه تحقیق علمی صورت پذیرفته و در مرحله سوم نیز بازنویسی یا معاصر نویسی که اصلی ترین ومهمترین فعالیت مرکز به شمار می رود،توسط نویسندگان انجام می شود.

در مرحله پایانی نیز ارزیابی محتوای آثار توسط متخصصان علوم دینی صورت می گیرد، به عنوان مثال آثار مرتبط با کتاب آیت الله جوادی آملی نزد ایشان ارسال می شود تا ارزیابی شود که بازنویسی تا چه حد با نوشته های آنان سازگاری دارد، پس از آن هم ارزیابی توسط مخاطبان یعنی نسل جوان انجام می شود.

وی در پایان سخنان خود گفت : اگر تمام مراحل به درستی انجام شود، اثر، امکان نشر وتوزیع را می یابد، در غیر این صورت تا انجام اصلاحات لازم متوقف می شود،نشر این آثار به اشکال مختلفی مانند کتاب،جزوه، مجله،نرم افزار و...خواهد بود.

نشانی مرکز :اصفهان- خیابان کاشانی – چهارسوق - کوی روضاتی –مرکز دین پژوهی شهر آفتاب

کد پستی:75451-81839

تلفکس:233212-0311

تلفن:2331064-0311

UserName