• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1460
 • چهارشنبه 1384/7/20
 • تاريخ :

فرانچیچ:ایران باكلاس ‌ترین فوتبال آسیا را دارد


تابستان سال 83 ملادن فرانچیچ كروات به ایران آمد تا هدایت فولاد خوزستان را بر عهده بگیرد، تیمی كه با هدایت دو هموطن وی، بگوویچ و لوكا بوناچیچ روند رو به رشدی را در فوتبال ایران طی كرده بود. ملادن فولاد را در چهارمین دوره‌ی لیگ حرفه‌ای قهرمان ایران كرد. اما آغاز مشكلات، پس از قهرمانی بود. نعیم سعداوی و حمیداوی كادر فنی این تیم را رها كردند و گروهی نیز قهرمانی فولاد را نتیجه‌ی زحمات بگوویچ و بوناچیچ دانستند و نقش فرانچیچ را در رسیدن به این عنوان از یاد بردند.

سه شكست پیاپی در سه هفته‌ی آغازین لیگ برتر شرایط را برای مدافع عنوان قهرمانی دشوار ساخت اما مرد صبور كروات به قول خودش خم به ابرو نیاورد و به كارش ادامه داد تا شرایط بهتر شد.

ملادن فرانچیچ در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد فعالیت در فوتبال ایران، بازیكنان فولاد و شرایط این تیم در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا مواردی را عنوان كرد كه شرح آن در ادامه می‌آید:

كار در ایران را دوست دارم

«بسیار خوشبختم كه درایران كار می‌كنم.» فرانچیچ گفت‌وگویش با ایسنا را چنین آغاز كرد و ادامه داد: در كشوری فعالیت می‌كنم كه مردم مشتاقانه به فوتبال عشق می‌روزند و با احساس و انگیزه خاصی این رشته را پیگیری می‌كنند، ایران سرزمین دارای بازیكنان با استعداد است كه هر مربی وارد آن شود با شناخت آنان می‌تواند به خوبی در كنارشان كار كند.

وی در مورد فعالیت در فوتبال ایران و شرایط حاكم بر آن افزود: مربیان خارجی كه به ایران می‌آیند باید احساسات بازیكنان ایرانی را بشناسند و به علایق آنها احترام بگذارند، مدارس فوتبال كرواسی به طور كامل شبیه كلاس‌های فوتبال ایران است و من از كار كردن در چنین شرایطی احساس خوشبختی می‌كنم.

سرمربی فولاد خوزستان تصریح كرد: بازیكنان ایرانی ایده‌های خاصی دارند كه من در فولاد به كلیه‌ی ایده‌های بازیكنان احترام گذاشته و اجازه‌ی بیان و ابراز آن را می‌دهم، چرا كه این ایده‌ها قوی‌ترین سلاح برای بازیكنان هستند.

فرانچیچ یك سال فعالیت توام با موفقیتش در فولاد را چنین شرح می‌دهد: در باشگاهی فعالیت می‌كنم كه كاملا سازمان یافته و دارای استراتژی روشن است و سیر تكاملی كه این تیم تا رسیدن به موفقیت پیمود نشات گرفته از سال‌ها تلاش است و فولاد اثبات كرد كه بر اساس نتایج یك بازی تصمیم نمی‌گیرد.

وی خاطر نشان كرد: فولاد به ثروت‌هایی كه در درون مدرسه‌ی فوتبالش پرورش داده است تكیه دارد و 90 درصد استخوان بندی تیم حاصل این مدارس است و تنها 10 درصد از نفرات سایر نقاط ایران در فولاد استفاده می‌شوند كه این موضوع نشان دهنده‌ی ساختار تكاملی باشگاه است.

سرمربی فولاد تاكید كرد: خوشبختانه هیچ مشكلی برای كار كردن در ایران و فولاد ندارم چرا كه در این باشگاه احترام متقابل وجود دارد.

فرانچیچ آرزوهایش در فوتبال ایران را چنین بیان كرد: علاقه‌ی من پیشرفت بازیكنان فولاد است و دیگر آن كه با تمامی مربیان ایرانی دوست صمیمی بوده و با آنها به تبادل نظریات و دانش بپردازم، با مربیان ایرانی مطالعات مشترك انجام دهم و از آنها نكاتی یاد بگیرم كه بی‌تردید این همكاری در جهت بهبود و پیشرفت فوتبال ایران خواهد بود.

سرمربی تیم قهرمان لیگ پیشنهاداتی را به مربیان ایرانی ارایه و اظهار كرد: ایران بهترین كلاس فوتبال را در آسیا دارد و این موضوع را با اقتدار اثبات كرد و بهتر است تمامی مربیان ایرانی با یكدیگر همكاری بیشتری داشته و در ایجاد سمینارهایی پیش از آغاز رقابت‌های لیگ و همچنین قبل از گرفتن مدارك مربیگری در اواخر فصل تلاش كنند و رقابت‌های گذشته‌ی لیگ را در این سمینارها آنالیز كرده و به صورت فنی و حرفه‌ای تمام نقاط ضعف و قوت لیگ را بررسی كنند.

تیم ملی باید شاداب شود

ملادن فرانچیچ برای تیم ملی نیز توصیه‌هایی دارد، وی در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: فدراسیون فوتبال باید با طرح برنامه‌های جدید به خصوص استفاده از بازیكنان جوان‌تر سبب شود تا تیم ملی گامی به پیش بردارد، چرا كه تیم ملی كنونی پس از جام جهانی آلمان نیاز به شادابی و نیروهای جوان‌تر خواهد داشت.

وی افزود: باید امكانات حرفه‌ای را برای كار تخصصی در رده‌ی پایه‌ای مهیا ساخت و زمینه لازم را برای این نیروهای جوان ایجاد كرد تا با شركت در دیدارهای رسمی و دوستانه بتوانند خود را اثبات كنند. بدین ترتیب كار برای مربیان رده‌های بالاتر نیز آسان می‌شود تا بازیكنان مبتكر بیشتری را در اختیار داشته باشند.

جواب منتقدان زود هنگام فولاد را دادیم

قهرمان دوره‌ی چهارم لیگ برتر، فصل جدید را بسیار بد آغاز كرد و برخی منتقدان كار فرانچیچ را در فولاد پایان یافته دانستند، اما فولاد در حال بازگشت به شرایط ایده‌آل است، فرانچیچ در این مورد نیز به خبرنگار ایسنا گفت: باشگاه‌های بزرگی چون منچستر یونایتد، رئال مادرید یا بایرن مونیخ نیز چنین بحران‌هایی داشته‌اند كه به دلیل یك سری شرایط ذهنی یا عینی بوده است، ولی مدیریت باشگاه فولاد شاهد آمادگی فولاد برای موفقیت در لیگ برتر و بازی‌های آسیایی بود و توجه داشت كه همواره دفاع از یك عنوان از به دست آوردن آن دشوارتر است، حتی در بازی‌های دوستانه پیش از فصل نیز حریفان با انگیزه‌ی مضاعفی مقابل تیم ما ظاهر می‌شدند.

وی افزود: طبیعتا فولاد در چنین شرایطی روزهای خوشی نداشت و سه باخت پیاپی را كسب كرد البته این نتایج زیبایی‌ها و زشتی‌های فوتبال است و حتی در یك بازی 90 دقیقه‌ای نیز نمی‌توان سرنوشت یك تیم را پیش بینی كرد اما كادر فنی فولاد به طور كامل این مسایل را درك كرد و بدون آن كه خم به ابرو بیاورد روند خود را تا رسیدن به شرایط مناسب ادامه داد و این بهترین جوابی بود كه به برخی منتقدین زود هنگام فولاد داده شد.

سرمربی فولاد تصریح كرد: فولاد با شرایط خوب همواره در صدر فوتبال ایران قرار خواهد گرفت كه این موضوع فوتبال ایران را به دلیل داشتن تیم‌های قدر و با كیفیت جذاب‌تر كرده و دیگر نمی‌توان نتایج را پیش بینی كرد.

نماینده‌ی شایسته‌ای برای ایران خواهیم بود

سرمربی فولاد باید تیمش را برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیز آماده سازد، فرانچیچ در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: فولاد بی‌تردید نماینده‌ی شایسته‌ای خواهد بود و در جام باشگاه‌های آسیا، بازی‌های نوینی را ارایه می‌دهد، اما در حال حاضر با توجه به زمانی كه در اختیار داریم هدف اساسی ما آماده‌سازی تیم از طریق بازی‌های لیگ پنجم است و رقابت‌های فولاد در لیگ برتر پایه‌ای به منظور بازی‌های آسیایی خواهد بود.

به همه احترام می‌گذارم

فرانچیچ در مورد روزهای بد فولاد، زمانی كه سعداوی و حمیداوی پس از ترك این تیم، وی را مورد انتقادات شدیدی قرار دادند و همچنین زمانی كه برخی بازیكنان پس از شكست‌های هفته‌های ابتدایی كار فرانچیچ را پایان یافته دانستند نیز به ایسنا گفت: برای تمامی این افراد بدون توجه به آن كه چه مطالبی را در مطبوعات عنوان كرده‌اند آرزوی موفقیت دارم، در این حرفه هر كدام از ما مسیری را تعیین كرده‌ایم، این كه كجا كار می‌كنیم، چگونه كار می‌كنیم و كار بهتر چیست. افرادی كه از فولاد جدا شدند تصمیم‌شان شخصی بود و ارتباطی به مجموعه فولاد نداشت.

وی افزود: در رابطه با بازیكنان نیز دوست دارم كه از آنها تعریف شود چرا كه نسبت به آنها رابطه‌ی پدر و فرزندی دارم و هر صحبتی كه انجام دهند به آن احترام می‌گذارم حتی در صورتی كه بر علیه من باشد، چرا كه برای من كار و اثرشان در تیم اهمیت دارد و در مجموع منافع فولاد را در نظر می‌گیرم.

 گفتگو با مربی قهرمان فوتبال ایران 

UserName