• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1407
 • شنبه 1384/7/9
 • تاريخ :

استقلال و پرسپولیس ، فاتحان بزرگ هفته پنجم


استقلال همنام خود را در آبادان زمین گیر کرد

استقلال اهواز صفر _ استقلال2

گل: رضا عنایتى11 وسیاوش اكبرپور85

پاس گل: سیاوش اكبرپور و حسین كاظمى

اخطار: علیرضا منصوریان و مهدى امیرآبادى (استقلال)، احمد آل نعمه، آلوز و كمایى (استقلال اهواز)

داور: فریدون اصفهانیان

كمك ها: حسین نجاتى و اسماعیل صفیرى

هوا: صاف و گرم

تماشاگر: بیش از15هزار نفر

بهترین بازیكن: سیاوش اكبرپور (استقلال)

بازیكنان استقلال اهواز: خالد شحیطاوى، احمد آل نعمه، ابراهیم تقى پور، امین رضوى، مجتبى شیرى (امیر خلیفه اصل78)، مهرزاد رضایى، سعید رمضانى، افشین كمایى (حجت زادمحمود46)، فریدون فضلى، آدریانو آلوز و غلامرضا عیدى زاده (محمدباقر احمدى46)

سرمربى: مارتیك خاچاطوریان

بازیكنان استقلال: مهدى رحمتى، محمود فكرى، پیروز قربانى، امیرحسین صادقى، آكوستنى گیلائورى، مهدى امیرآبادى، حسین كاظمى، اصغر طالب نسب (علیرضا منصوریان46)، فرزاد مجیدى (شاهین خیرى89)، سیاوش اكبرپور (مرتضى ابراهیمى92) و رضا عنایتى

سرمربى: امیر قلعه نویى

ایران ورزشى- همه تا هیاهوى جدال استقلال اهواز _ استقلال در هفته پنجم تنها به پیش از مسابقه خلاصه شد. در شروع بازى البته دو تیم سعى داشتند گل اول مسابقه را بزنند كه در این راه آبى هاى پایتخت موفق تر بودند.

در دقیقه11بازى، سانتر سیاوش اكبرپور از نزدیكى هاى كرنر روى پاى رضا عنایتى فرود آمد. ضربه روى پاى مهاجم اول استقلال به تور دروازه حریف چسبید. این گل براى رضا اتفاقى بود. اتفاقى كه پس از سه هفته ناكامى روى داد.

پس از این گل حملات دو تیم كمتر شد. البته بیشتر از سوى آبى هاى پایتخت. آنها ظاهراً به پیروزى با همین تك گل راضى بودند چه بیشتر سعى در حفظ توپ بازى داشتند تا زدن گل هاى بیشتر. باوجود این، استقلال اهواز با داشتن بازیكنانى مثل آدریانو و فضلى حملات كم اثرى را روى دروازه حریف انجام دادند.

نیمه دوم دو تیم آبى اما طور دیگرى شروع شد. شاگردان قلعه نویى كه معمولاً بازى تهاجمى انجام مى دهند در این نیمه «دفاع» كردند. نزدیك شدن خط هافبك این تیم به مدافعان و عقب كشیدن مهاجمان استقلال گویاى این مسأله بود. دفاع آبى هاى پایتخت، دفاع مطلق نبود. با این حال، بازیكنان این تیم در زمین خودشان عرصه را براى حریف تنگ كرده بودند. بستن كناره هاى زمین و یارگیرى من تو من دو مدافع استقلال (قربانى و صادقى) با آدریانو آلوز و فضلى موقعیت چندانى براى بازیكنان استقلال اهواز ایجاد نكرد. در این لحظات آبى هاى پایتخت چشم به ضد حمله دوخته بودند؛ پاس هاى رو به جلوى حسین كاظمى، اكبرپور و عنایتى رو به جلو مى خواند. طورى كه در یكى از آن صحنه ها سیاوش، شحیطاوى گلر حریف را دریبل زد ولى با كم دقتى توپ را به بیرون دروازه فرستاد. البته عنایتى هم در این لحظات یك موقعیت تك به تك را از دست داد.

باوجود این، خاچاطوریان در10دقیقه پایانى مسابقه با بیرون كشیدن مجتبى شیرى (مدافع) و فرستادن امیر خلیفه اصل (مهاجم) به زمین دست به ریسك بزرگى زد. بعد از این تحولات آبى هاى پایتخت به گل رسیدند.5دقیقه مانده به پایان بازى، پاس عمقى كاظمى در یك ضد حمله به اكبرپور رسید و شوت او از پشت محوطه جریمه به گل نشست. این بازى با همین نتیجه به پایان رسید.

حاشیه بازى

اعتراض چندین باره آبادانى ها به دادكان

مردم آبادان هنوز از دست رییس فدراسیون شاكى هستند. هواداران آبادانى یك بار دیگر اعتراض خود را در مسابقه استقلال اهواز _ استقلال تهران به محمد دادكان نشان دادند. هواداران صنعت نفت پلاكاردى در استادیوم تختى نصب كرده بودند كه روى آن نوشته بود: «دادكان چه مى كند، كارشكنى مى كند.» در طول مسابقه هم هواداران نفتى تنها علیه دادكان شعار دادند و بس.

فقط خلیفه اصل

امیر خلیفه اصل پیش از شروع بازى به سمت نیمكت استقلال رفت و از مربیان این تیم رخصت گرفت.

علاوه بر این مهاجم اهوازى ها دسته گلى به قلعه نویى هدیه داد. جالب اینكه به جز خلیفه اصل دیگر بازیكنى به سمت نیمكت دو تیم نرفت.

تاریكى هوا

نور نورافكن هاى استادیوم تختى كافى نیست. در نیمه دوم مسابقه استقلال اهواز _ استقلال، هنگامى كه هوا رو به تاریكى مى رفت، این جمله دهان به دهان مى چرخید. جالب اینكه در این لحظات تنها شفیعى زاده به این مسأله اعتراض كرد. انگار آبى هاى پایتخت از تاریكى هوا خوشحال بودند. زیرا بازى را برده بودند.

تذكر قلعه نویى به منصوریان

در نیمه اول مسابقه، علیرضا منصوریان سعى داشت همبازیانش را كوچینگ كند. او در لحظاتى از بازى از نیمكت جدا شد، به سمت زمین رفت و حرف هایى به بازیكنان زد. درست مثل یك مربى. اما این مسأله چندان به مذاق قلعه نویى خوش نیامد و به منصوریان تذكر داد. به هرحال علیرضا نیمه دوم به زمین رفت تا هم خیال خودش راحت شود و هم خیال قلعه نویى.

سه روز اكسیژن به كالبد پرسپولیس

پرسپولیس یك

گل: مهرزاد معدنچى (69)

قندى صفر

اخطار: دنیس سانتوز، جعفر فولادى (قندى)

داور: مسعود مرادى

كمك ها: علیرضا كهورى و علیرضا یزدانى

وضعیت هوا: تاریك

تعداد تماشاگر:30هزار نفر

بهترین بازیكن: كریم باقرى (پرسپولیس)

پرسپولیس: محمد محمدى، على انصاریان، بهروز رهبرى فرد، ابراهیم اسدى، كریم باقرى، حامد كاویانپور، پژمان نورى، مهرزاد معدنچى، جواد كاظمیان، مهرداد اولادى (داود سیدعباسى67) و على علیزاده (شیث رضایى90)

سرمربى: على پروین

قندى: هادى طباطبایى، محسن حنیفى، مسعود ملكى، دنیس سانتوز، محمد سادات زاده، هوشنگ كیا (حسن بیگى85)، بهشاد یاورزاده (حمید غلامحسینى67)، جعفر فولادى، على جعفرى، رودریگوئز سیلوا (سزار گولر75)

سرمربى: یورگن گده

اولین گل پرسپولیس در استادیوم یك جشن ملى براى تماشاگران به حساب مى آمد. آنها كه باز هم65دقیقه براى تماشاى اولین صحنه جذاب مسابقه در انتظار بودند، بالاخره با ضربه ایستگاهى معدنچى بدون اینكه به كسى بخورد صاحب پیروزى شدند. معدنچى توپ را روى دروازه فرستاد تا مثل همیشه پرسپولیس بدون آنكه بداند چه كار مى خواهد بكند به گل برسد. شاید اشتباه طباطبایى در این ارسال بیشتر تأثیر در گل داشت. به هر حال پس از این گل بود كه مدافعان قندى دیگر انگیزه اى براى دفاع كردن نداشتند. آنها با بازى ضعیف خود به مهاجمان پرسپولیس اجازه هر كارى را دادند. فرارهاى كاظمیان از راست و معدنچى از چپ به قدرى زهردار بود كه تمام تماشاگران پرسپولیس چند دقیقه را به هواى گل سرپا ایستادند.

با وجود این پس از گذشتن این شوك باز هم قندى بود كه بازى را در دست گرفت.

آنها پیش از خوردن گل هم ابتكار را در دفاع در دست داشتند اما چه فایده كه تمام این تدابیر با یك اشتباه بر باد رفت. هرچند كه اگر سزار گولر كمى زودتر به زمین مى آمد و اگر پورحیدرى یا گده چند دقیقه پیش از خوردن گل مى فهمیدند كه تیم به آستانه فروپاشى رسیده پیروزى پرسپولیس ثبت نمى شد.

این سه امتیاز اولین برد پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر به حساب مى آمد. بردى كه مى تواند نیمكت این تیم را براى مدتى گارانتى كند. به هر حال پرسپولیس براى این مسابقه تاكتیك خود را مو به مو انجام داد. انداختن توپ براى كاظمیان، گرفتن اوت براى علیزاده و زدن زیر توپ براى پیروزى كمك خوبى براى برد پرسپولیس كرد.

حالا پرسپولیس پس از هفته ها بحران3روز فرصت پیدا كرد تا به حیات در شرایط عادى باز گردد، تا روز دیدار حساس مقابل فولاد.

در حاشیه

فراوانى محبوبیت

تماشاگران پرسپولیس به سه دسته تقسیم مى شوند. دسته اول كسانى هستند كه هنوز با سلطان حال مى كنند و روبروى جایگاه مى نشینند. گروه دوم سمت چپ جایگاه مى نشینند و براى پروین جان مى دهند و دسته سوم كه سمت راست جایگاه ویژه هستند نمى خواهند سر به تن پروین باشد. این را مى شد از شعارهایى كه پیش از آغاز مسابقه مى دادند فهمید.

سوغاتى

شهید قندى دست خالى به تهران نیامده بود. دست كم هزار نفر از یزد به تهران آمده بودند تا تیمشان در استادیوم آزادى احساس غریبى نكند. البته آنها پیش از بازى هیچ سر و صدایى از خودشان تولید نمى كردند. احتمالاً گذاشته بودند براى وقتى كه تیم در آزادى به پرسپولیس گل بزند.

همرنگ داور

پیراهن زرد با شورت مشكى. این تركیبى بود كه محمد محمدى براى این مسابقه انتخاب كرده بود اما وقتى او به زمین آمد فهمید رنگى كه انتخاب كرده كاملاً شبیه لباس داوران بازى است. براى همین تذكر مسعود مرادى به تعویض لباس او منجر شد. او در حین اینكه در ورزشگاه قرآن مى خواندند با همكارى تداركاتچى پرسپولیس لباس اش را عوض كرد.

سى هزار نفر

وقتى بازى را به وقتى مى اندازند كه خورشید براى تماشاگران مزاحمتى ایجاد نمى كند و وقتى مسابقه در یك روز تعطیل انجام شود تماشاگران حتى از بازى به ظاهر یكطرفه پرسپولیس - شهید قندى هم استقبال مى كنند. دیروز دست كم سى هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند تا به سازمان لیگ بفهمانند چیزى كه مانع از آمدن آنها به ورزشگاه مى شود گرما و روز غیر تعطیل است.

چرا برانكو آمد؟

برانكو بعد از یك مسافرت چند هفته اى دارد تلافى مى كند. او بعد از اینكه هفته قبل بازى استقلال - ابومسلم را از نزدیك دید دیروز هم به آزادى آمد تا بازى را از نزدیك ببیند. روز گذشته شایعه شد كه برانكو لیست جدیدش را به فدراسیون داده. حالا به نظر شما چرا او دیروز به آزادى رفته بود؟

فنایى جلو نمى رود

داود فنایى فعلاً باید پشت خط بماند. گلر پرسپولیس دیروز در لیست18نفره این تیم جایى نداشت تا بازى را از خانه ببیند. نزدیكان پروین دیروز تأكید كردند كه فنایى هنوز هم در جریان تمرینات نتوانسته نظر پروین را جلب كند. به همین خاطر فعلاً جایى بهتر از خانه یا سكوها ندارد.

استقبال پرسپولیسى ها از پیروانى

حضور افشین پیروانى در جایگاه با استقبال گرم پرسپولیسى ها مواجه شد. حاضران روى سكوها، به شدت او را تشویق كردند و تعداد زیادى از هواداران دور او حلقه زدند. افشین پیروانى با لباسى كاملاً مشكى وارد ورزشگاه شد. تماشاگران پس از چند دقیقه با شعار«افشین باتعصب» او را شدیداً تشویق كردند.

محرمى هم آمد

مجتبى محرمى بالاخره به وعده خود عمل كرد و به ورزشگاه آمد.

او دقایقى پس از حضور پیروانى، وارد همان جایگاه شد و باز هم شدیداً توسط پرسپولیسى ها تشویق شد.

UserName