• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1607
 • سه شنبه 1384/6/15
 • تاريخ :

محمود میران : با طلای پكن از تیم ملی خداحافظی می‌كنم

تمام انگیزه‌ام برای ادامه‌ی جودو،جبران شكست در المپیك آتن است


سال‌ها پیش زمانی كه تیم ملی ایران در سال 1996 قهرمان جودو آسیا شد، همگان به آغاز رشد این رشته‌ی شرقی در ایران اذعان كردند. سال 2001 در مونیخ آلمان و 2003 در اوزاكا ژاپن تیم ایران با حضور آرش میراسماعیلی و سید محمود میران با كسب عنوان چهارمی جهان در میان 100 كشور برتر دنیا جودوی خود را به جهانیان شناساند. محمود میران سرگروه تیم ملی، اكنون در آستانه‌ی اعزام به بیست و چهارمین دوره‌ی مسابقات قهرمانی جهان در قاهره مصر است و امید دارد تا بتواند مدال خوش رنگ قهرمانی جهان را بر گردن خود ببیند.

سید محمود میران از سال 96 فعالیت در جودو را آغاز كرد. سال 68 اولین سال ورود او به مسابقات قهرمانی كشور بود كه یك سال بعد به تیم ملی جوانان و سپس به عضویت تیم ملی بزرگسال درآمد. او تا كنون بیش از 40 مدال مختلف آسیایی، جهانی و تورنمنت‌های مختلف را كسب كرده و تنها مدال المپیك را كم دارد. كسب مدال برنز مسابقات جهانی آلمان، مدال طلای قهرمانی آسیا، دو مدال طلای ارتش‌های جهان، چندین مدال نقره و برنز آسیایی به همراه مدال‌های طلای تورنمنت‌های A بین‌المللی از جمله افتخارات سرگروه تیم ملی جودو ایران در مسابقات جهانی مصر هستند. او علاوه بر كسب مدال خوشرنگ طلای جهان به كسب مدال المپیك پكن می‌اندیشد.

سید محمود میران در آستانه‌ی مسابقات جهانی مصر با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از وضعیت آمادگی خود پیش از مسابقات جهانی و مهم‌ترین اهداف آینده‌ی خود گفت.

وی با اشاره به مسابقات جهانی مصر اظهار كرد: تمرینات خوبی را از ابتدای سال انجام داده‌ایم كه رسیدن به آمادگی مطلوب، به كسب مدال جهانی بسیار كمك می‌كند. اردوهای تداركاتی برون مرزی آذربایجان و فرانسه نیز شرایط خوبی را برای رسیدن جودوكاهای تیم ملی به مرز آمادگی فراهم كرد.

سرگروه تیم ملی جودو كه در این رقابت‌ها در وزن اوپن شركت دارد افزود: مسابقات جهانی شرایط خاصی دارد و نمی‌توان نتیجه را پیش‌بینی كرد. من انتظار دارم تا بهترین نتیجه را طی سال‌های اخیر برای جودو كسب كنیم. با توجه به این كه سال گذشته نیز در المپیك آتن آن مسایل پیش آمد و من‌ را از قرار گرفتن روی سكو باز داشت، تمام انگیزه‌ام برای ادامه‌ی این ورزش، جبران شكست اخیر در مسابقات المپیك پكن است.

میران با تاكید بر این كه كسب مدال المپیك پكن و سپس خداحافظی از تیم ملی، ضمن كسب موفقیت در رقابت‌های جهانی و آسیایی مهم‌ترین اهدافش در آینده است خاطر نشان كرد: با توجه به مسایلی كه در المپیك آتن برای آرش میراسماعیلی پیش آمد و با قرعه‌ی اسراییل روبه‌رو شد، همچنین مشكلات من و مسعود حاجی آخوندزاده، تمام تلاش خود را بر كسب مدال المپیك پكن انجام می‌دهم؛ امیدوارم پس از كسب این مدال با خیالی آسوده از تیم ملی خداحافظی كنم.

وی وضعیت تیم ملی جودو پیش از اعزام به مسابقات جهانی را مطلوب ارزیابی كرد و گفت: ملی‌پوشان تمرینات منسجم و خوبی را انجام داده‌اند، امیدوارم در مسابقات مصر در میان بیش از 100 كشور برتر دنیا مقامی بهتر از چهارمی دوره‌ی قبل كسب كنیم. جودو ورزش ركوردی نیست و تا روز آغاز مسابقات جهانی نمی‌توان پیش‌بینی كرد كه چه سطحی دارد، اما تمام تلاش خود را انجام خواهم داد.

سرگروه تیم ملی جودو در ادامه به خبرنگار ایسنا گفت: طی چند روز گذشته كمی استرس داشتم كه خوشبختانه رفع شد و با خیالی آسوده به مسابقات جهانی مصر می‌روم. در چنین رقابت‌هایی تمام رقیبانی كه در هر دیدار به مصافم بیایند، بی‌تردید آنها را برترین حریفان خود می‌دانم. ژاپن، فرانسه، روسیه و كره‌ی جنوبی در كنار برخی كشورهایی كه تك ستاره‌هایی دارند، مهم‌ترین حریفانم در مسابقات جهانی به شمار می‌روند.

سید محمود میران در مورد مشكلات جودو كشور یادآور شد: تفكر عدم حرفه‌ای‌گری و ابتدایی در سیستم كلی ورزش كشور مهم‌ترین مشكل تمام ورزش كشور است كه خود به خود جودو را نیز در بر می‌گیرد. مسوولان فدراسیون جودو تلاش‌های زیادی را برای رفع مشكلات ملی‌پوشان انجام داده‌اند، اما مساله‌ی مالی، كمبودها و تامین امكانات، مواردی هستند كه با بودجه‌ی اندك فدراسیون‌ها رفع نخواهد شد.

وی در مورد نگاه به ورزش المپیكی جودو در كشور گفت: این نگاه پیش از المپیك آتن تا حدی بیشتر شد و نمونه‌ی آن نحوه‌ی تعامل با میراسماعیلی، من و آخوندزاده پس از این رقابت‌ها بود كه هیچ مدالی را برای ایران در بر نداشت. ما در آتن بدشانسی آوردیم كه امیدوارم در پكن جبران كنم. از زمان حضور محمد درخشان به عنوان رییس فدراسیون جودو در سال 96، حركت رو به جلویی در این رشته آغاز شد و توجه به تداركات تیم‌های ملی را به همراه شركت در تورنمنت‌های بین‌المللی بیشتر شد، اما نسبت به دیگر كشورها هنوز عقب هستیم.

میران ادامه داد: كشورهای ژاپن و كره‌ی جنوبی هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری مناسبی را برای نتیجه‌گیری جودوی خود انجام می‌دهند. كسب یك مقام سومی جام جهانی و دو مقام چهارمی قهرمانی جهان با توجه به امكانات و تداركاتی كه در ایران وجود دارد عنوان قابل قبولی برای جودو و حتی بیش از حد انتظار است. ملی‌پوشان باید از همه لحاظ تامین باشند تا در مسابقات با تمام توان و بدون حاشیه تنها به فكر مدال جهانی باشند كه در ایران این‌گونه نیست. برای مثال ورزشكار چینی كه در مسابقات جودو جام فجر مرا شكست داد به من گفت كه تمام امكاناتی كه در كشورش وجود دارد مانند ماشین، استخر، مكان‌های ورزشی و بدنسازی و غیره، برای ملی‌پوشان به صورت رایگان است در حالی كه در ایران این مطلب مانند یك رویا است.

وی در مورد حضور در تیم باشگاهی شهرداری استانبول به خبرنگار ایسنا گفت: من تجربه‌ی حضور در تیم‌های جودوی هلند را نیز دارم كه با مشاهده‌ی شیوه‌ی ارایه امكانات از سوی جامعه و مسوولان ورزش كشورهای اروپایی برای ملی‌پوشانشان و قیاس آن با ایران به یك نتیجه‌ی مایوس كننده می‌رسم. تیم استانبول امسال در میان4 تیم فینالیست اروپا قرار گرفت كه پس از مسابقات جهانی مصر برای انجام مرحله‌ی نهایی به این تیم اضافه می‌شوم. نكته‌ی جالب در مورد این تیم تركیه‌ای، وجود تنها یك تركیه‌ای در تركیب 13 نفره است. جودوكاهایی از روسیه، اوكراین، چچن و ایران بقیه تیم را تشكیل می‌دهند.

سرگروه تیم ملی جودو درباره‌ی لیگ جودوی كشور اظهار كرد: لیگ داخلی ایران یك لیگ كاملا تك قطبی است و تیم‌های قوی در آن وجود ندارند. تا این زمان با هیچ تیم داخلی قرارداد نبسته‌ام و به این كار راضی نیستم. پس از 6 سال فعالیت در تیم پاس بر سر مسایل مالی به توافق نرسیدیم كه جای تامل دارد. تیم‌های حاضر در لیگ باید از اسپانسرهای قوی استفاده كنند تا چند تیم قوی در لیگ حضور پیدا كنند و جذابیت‌ها را افزایش دهند. تا زمانی كه وضع این‌گونه است جودو ایران زیاد نمی‌تواند رشد كند.

وی افزود: مشكلات لیگ شاید از دید من كه 15 سال است در بالاترین سطح جودو كشور فعالیت می‌كنم، بسیار تامل‌انگیز باشد، اما از دید یك جودوكای تازه وارد كه به فكر مطرح شدن است، بسیار معمولی به نظر می‌رسد. به هر حال من از وضعیت لیگ باشگاهی داخلی چندان راضی نیستم، چرا كه تیم‌های لیگی با جودوكاها صادق نیستند. این تیم‌ها همه چیز را یك طرفه و به سود خود می‌خواهند و قراردادهای بسیار ناچیزی شاید در حد یك دهم دیگر رشته‌ها با جودوكاران می‌بندند و حق آنها را تضییع می‌كنند.

میران با تاكید بر این كه فدراسیون جودو باید در زمینه‌ی باشگاهی قوی‌تر عمل كند خاطر نشان كرد: فدراسیون باید با جذب اسپانسرهای قوی و سرمایه‌گذاری در لیگ باشگاهی جودو مشكلات جودوكاها را حل كند و قراردادهای آنها را افزایش دهد.

وی برگزاری لیگ جودو را در نهایت به سود كشور دانست و گفت: دوازده دوره از لیگ سپری می‌شود كه انسجام بیشتر آن كمك خوبی به رشد جودوی كشور می‌كند. در كشورهای برتر جهان، لیگی مانند لیگ جودو ایران وجود ندارد كه با تمركز بیشتر روی مشكلات لیگ و رفع آن می‌توان به سطح اول جهانی از طریق بازیكن سازی در لیگ نزدیك شد.

سرگروه تیم ملی جودو در مورد استفاده از مربیان خارجی در جودوی ایران اظهار كرد: سطح مربیان داخلی با افزایش ارتباطات بین‌المللی، اردوهای تداركاتی و شركت در مسابقات معتبر جهان قطعا رشد می‌كند. اعزام مربیان نمونه‌ی لیگ باشگاهی به همراه مربیان تیم ملی به مسابقات جهانی و آسیایی كار خوبی است كه فدراسیون جودو برای ارتقای سطح مربیان داخلی انجام داده است. آنها در این زمینه‌ها می‌توانند علم روز دنیا، مسایل روز تمرینی و اجرای فنون را آموزش دیده و به بدنه‌ی جودو كشور تزریق كنند.

میران استفاده از مربیان خارجی را در تیم‌های ملی پایه بسیار مفید دانست و یادآور شد: چنانچه مربیان آگاه به علم روز دنیا با افرادی كه تازه كار خود را آغاز كرده‌اند، كار كنند و فنون كلاسیك دنیا را از ابتدا به آنها آموزش دهند، در آینده جودوكاهای بسیار آماده‌ای خواهیم داشت. در رده‌ی سنی بزرگسالان مربیان داخلی خوبی داریم، البته در این رده دیگر نمی‌توان چیز زیادی را به ملی‌پوشان آموزش داد.

وی امر استعدادیابی در فدراسیون جودو را ضعیف‌ترین نقطه‌ی كاری آن عنوان كرد و افزود: در تیم هر كشوری نهادها و سازمان‌هایی برای كشف استعدادها باید وجود داشته باشند كه با وضعیت ورزش ایران، این كار انجام نمی‌شود. سازمان تربیت بدنی و به طور كلی نهادهای متولی ورزش در كشور با استفاده از كارشناسان متخصص ورزش در رشته‌های مطرح كشور همچون فوتبال، تكواندو، كشتی و غیره استعدادیابی را انجام دهند.

میران افزود: فدراسیون جودو در زمینه‌ی استعدادیابی، یا كمیته‌ای ندارد و یا اگر دارد ضعیف عمل می‌كند. در ایران استعدادهای بسیار نهفته‌ای وجود دارد كه در صورت شناسایی به راحتی می‌توانند در سطح جهان بدرخشند. البته مساله‌ی استعدادیابی رابطه‌ی مستقیمی با بودجه دارد و فدراسیون جودو نیز بودجه‌ی اندكی دارد كه شاید حتی برای اعزام‌های خارجی تیم ملی هم كفاف ندهد.

سرگروه تیم ملی جودو اعزام نفرات جوان به مسابقات جهانی مصر را فرصت خوبی برای كسب تجربه‌ی آنها دانست و یادآور شد: چند سالی است كه توجه خوبی به جوانان می‌شود كه نتیجه‌ی آن نیز قهرمانی آسیاست. برای توجه به سنین پایه حتی پیشنهاد میزبانی مسابقات آسیایی نوجوانان نیز ارایه شده است كه نشان دهنده‌ی توجه فدراسیون به این رده‌ی حساس است. هم اكنون 60 درصد تیم ملی بزرگسالان را جوانان جویای نامی كه هر كدام سابقه‌ی افتخارات جهانی در رده‌ی سنی خود را دارند تشكیل می‌دهند. به هر حال این جوانان باید در یك یا دو دوره تجربه‌ی سطح بزرگسالان را كسب كنند و سپس از آنها انتظارات درخشش در این رده را داشت.

گفتنی است؛ بیست و چهارمین دوره‌ی مسابقات جودو قهرمانی جهان در مصر از 17 تا 20 شهریورماه برگزار می‌شود و تیم ایران با تركیب كامل در آن مسابقات شركت می‌كند.

UserName