• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1380
 • پنج شنبه 1384/5/27
 • تاريخ :

گفتگو با سرمربی جدید برق شیراز

ازلاتكو ایوانكوویچ:
ایران برزیل آسیاست
بازیكنان ایران كم حوصله هستند

از فاصله دور هیچ شباهتی با برانكو ندارد. باید به او نزدیك شد . آنگاه نقش و نگارهای مشتركی كه در سیمای هر دوی آنها وجود دارد بیشتر به چشم می آید .

ازلاتكو ایوانكوویچ را باید از نزدیك شناخت . دور ایستادن و قضاوت كردن ، انسان را به بیراهه می برد. برادر سرمربی تیم ملی كشورمان ، چند روزی است كه سكان هدایت تیم برق شیراز را در دست گرفته و كار خود را با تیمی كه امیدوارنه به لیگ پنجم می نگرد ، آغاز كرده است.

به گزارش ایسنا، این گفت‌وگو یك هفته پس از شروع فعالیت ازلاتكو، انجام شده است. روی میز او پر است از كتابها و ژورنال های فوتبال و آمار و ارقام و اطلاعات مربوط به تیمهای حاضر در رقابتهای فصل قبل لیگ برتر. روی تابلویی كه در سالن نصب است نیز اسامی بازیكنان برق در چند گروه كه براساس پست های تخصصی آنها شكل گرفته، دیده می شود .

** در این چند روز اقامت در شیراز ، این شهر را چطور دیدید ؟

- شهر ما در كرواسی به شهر گل معروف است . وقتی به اینجا آمدم و سرسبزی شیراز و درختهای بلند این شهر را دیدم. به یاد واراژدین افتادم. شهر ما در شمال غرب كرواسی و در 65 كیلومتری زاگرب قرار دارد و قدمتی هزار ساله دارد. واراژدین اولین پایتخت كرواسی بوده است و از این جنبه نیز با شهر شما كه روزگاری پایتخت ایران بوده شباهت دارد. من از اینكه قرار است در شهری شبیه به شهر زادگاه خودم كاركنم ، احساس رضایت می كنم.

** بر خورد مردم با شما چطور بوده است؟

- مردم شیراز با صمیمیت بسیار زیادی با من رفتار می كنند . در این مدت با هر شخصی كه مواجه شده ام برای من آرزوی موفقیت و كسب نتیجه كرده و امیدوار بوده كه در عرصه فوتبال قدمی به جلو برداریم . من وقتی این شوق و علاقه شدید نسبت به موفقیت را در مردم شیراز می بینم ، خودم را موظف می دانم كه با تمام قوا كار كنم تا به هدفی كه خواست مردم شیراز است ، دست پیدا كنم . البته این میل فراوان به پیشرفت باعث می شود من در شیراز احساس آرامش و راحتی بیشتری بكنم .

** فوتبال دیگر یك مسابقه ساده نیست بلكه در دنیای كنونی به ابزاری برای نزدیك شدن ملتها تبدیل شده است . شما به عنوان یك كروات چه شباهتهای فرهنگی بین مردم ایران و كرواسی می‌بینید؟

- مردم كشور من ، مثل هم وطنان شما، مردمی بسیار صمیمی و دوست داشتنی هستند ؛ به داشته های فرهنگی تاریخی خودشان افتخار می كنند و به تعلقات قومی خویش احترام می گذارند .

** در طول سالهای گذشته مربیان خارجی مختلفی برای كار به ایران آمده اند امّا در این بین هیچكدام موفقیت هایی را كه مربیان كروات به دست آوردند ، تجربه نكردند . دلیل موفقیت كروات ها در فوتبال ایران چیست؟

- مربیان كروات یاد گرفته اند كه در شرایط بسیار سخت كار كنند چرا كه در فوتبال كرواسی شرایط سختی حاكم است . این شرایط بر خلاف چیزی است كه مربیان دیگر كشورها در جامعه خود تجربه كرده اند . آنها از كشورهایی با فوتبال ساختار یافته و حرفه ای می آیند . این جور مربیان همواره بر اساس اصول و قواعد جا افتاده فوتبال كار كرده اند و اگر در شرایطی بر خلاف معیارهایی كه آموخته اند قرار بگیرند ، با مشكل مواجه می شوند . در ایران هم شرایط كار بسیار سخت است چرا كه فوتبال شما نیز همچون فوتبال ما در حال حرفه ای شدن است. به بیان دیگر عمر فوتبال در این دو كشور به نسبت كشورهای اروپای غربی كمتر است . در چنین شرایطی ، روند رشد و تكامل حرفه ای گری، مشكلات و مسایل خاصی را در پی‌ دارد كه كار را سخت می كند . من فكر می كنم دلیل اصلی موفقیت مربیان فوتبال كروات این بوده است كه با توجه به شرایط مشابه فوتبال هر دو كشور، با سرعت بیشتری خود را با شرایط فوتبال ایران منطبق كردند.

** پس شما هم برای شرایط سخت فوتبال ایران خود را آماده كرده اید ؟

- نمی توان اینچنین گفت . من خودم را آماده كرده ام تا با بازیكنانی كه عادت ها و رفتارهای حرفه ای ندارند ، كار كنم و الگوهای جدید زندگی فوتبالی را به آنها بیاموزم.

** تنها بازیكنان نیستند كه جو حاكم بر فوتبال یك جامعه را می سازند . علاوه بر آنها ، ساختار مدیریتی ، هواداران و مطبوعات هم می‌توانند نقش تعیین كننده ای داشته باشند.

- من در اولین مذاكراتی كه با مدیران باشگاه برق شیراز داشتم آنها را بسیار جدی و در عین حال صمیمی دیدم . در این مدت هم پی برده ام كه باشگاه برق یك مجموعه سازمان یافته است و تمام بخشهایی كه برای فعالیت حرفه ای یك تیم لازم است ، در این مجموعه فراهم است. در اولین تماسی هم كه با خبرنگاران داشتم ، ارتباط خوبی با هم برقرار كردیم . من براین امر واقف هستم كه آنها موظف هستند در هر شرایطی تیم ما را زیر ذره بین قرار دهند. به همین دلیل از هم اكنون آمادگی رویارویی با انتقادات مطبوعات ورزشی را دارم . چرا كه در غیر این صورت مجموعه تیم با مشكلات فراوانی مواجه خواهد شد .

** و هواداران .....

- متاسفانه تا به حال فرصت آشنایی با هواداران برق را به دست نیاورده ام ولی بی صبرانه منتظر ارتباط برقرار كردن و روبرو شدن با آنها هستم. برق یك باشگاه قدیمی با بیش از نیم قرن سابقه است و تا آنجا كه من اطلاعات كسب كرده‌ام هواداران این تیم ، برق را خیلی دوست دارند و با آن زندگی می كنند. من در اولین جلسه ای كه با بازیكنان داشتم به آنها تفهیم كردم كه چه وظیفه مهمی در قبال هواداران برعهده دارند.

** گفتید شرایط سخت حاكم بر فوتبال كرواسی شبیه به شرایط حاكم بر فوتبال ایران است . چه شباهتهای دیگری بین فوتبال این دو كشور وجود دارد؟

- شباهت بزرگ بین فوتبال كرواسی و ایران به استعدادی درخشانی كه در هر دو كشور وجود دارد، بر می‌گردد . سالهاست كه كرواسی را به عنوان برزیل اروپا می شناسند و من فكر می كنم چنین عنوانی در سطح آسیا برازنده ایران است . البته تفاوت هایی نیز وجود دارد ؛ بازیكنان كروات نسبت به ایرانیها ، فوتبال را بیشتر جدی می گیرند و سازماندهی تیمی را در تمرینات و مسابقات درك می‌كنند. مزیت بازیكنان ایرانی در قیاس با بازیكنان كروات هم این است كه آنها در هنگام تمرین و مسابقه از تمام توان خود استفاده می كنند و شور و شوق زیادی از خود نشان می دهند . آنها بازیكنان بلند پرواز و جاه طلبی هستند.

** اما بلند پروازی و جاه طلبی بیش از حد برای یك ورزش تیمی مخرب است .

- دقیقاً همین طور است. چون فوتبال به یك حرفه تبدیل شده ، بلند پروازی زیاد از حد، خوب نیست امّا همین مساله به ما در كار آماده سازی تیم كمك می كند . در این شرایط ضرورتی ندارد كه ما برای تزریق انگیزه و روحیه‌بخشی به بازیكنان، فعالیت خاصی بكنیم چرا كه آنها خود سرشار از انگیزه هستند . البته ما باید تیم را به سمت حرفه ای شدن سوق بدهیم تا این روحیه بچه ها به واقع گرایی و عقلانیت تبدیل شود.

**در بحثی كه از دلایل موفقیت مربیان كروات در ایران داشتیم ، می توان از شباهت بازیكنان دو كشور به عنوان یكی از دلایل نام برد ؟

- شباهت بازیكنان دو كشور این فرصت را برای مربیان كروات فراهم می كند كه با سرعت بیشتری از بازیكنان ایرانی شناخت حاصل كنند. همچنین باید به یك نكته مهم هم اشاره كنم؛ هیچ وقت در كرواسی به مربیان فوتبال ، بازیكنان حرفه ای و تمام عیار نمی رسد و آنها مجبور هستند همواره در حال سازندگی باشند . بازیكنان ایرانی هم چنین شرایطی را دارند و علیرغم استعداد بالا تا مرز حرفه ای شدن فاصله‌های زیادی دارند. در چنین شرایطی یك مربی كروات در مقایسه با یك مربی آلمانی یا ایتالیایی كه همیشه با بازیكنان حرفه ای سر و كار داشته است، بهتر می‌تواند كار كند.

** تا قبل از حضور در ایران تا چه حد با فوتبال ما آشنا بودید؟

- در این چند سال اخیر كه هدایت تیم ملی ایران به برانكو سپرده شده بود، من همواره بازیهای تیم ملی را دنبال می كردم و از بازی ستارگان شما شگفت زده می شدم . به خصوص كه برخی از آنها در اروپا توپ می‌زنند.

** برای آمدن به ایران با همكارانتان هم مشورت كرده اید؟

- هنگامی كه فرصت كار در ایران برای من مهیا شد با مربیان كرواتی كه در اینجا كار كرده بودند، صحبت كردم و از آنها خواستم تجربیاتشان را به من منتقل كنند. در مجموع این گفتگوها من به اطلاعات مفیدی دست پیدا كردم . آنها همگی نظر مثبتی نسبت به فوتبال ایران داشتند . می گفتند: «لیگ بسیار قدرتمندی در ایران برگزار می شود و بازیكنان با استعداد و باهوشی در این تیم ها بازی می كنند. »

**آنها از ویژگیهای خاص یا مشكلات فوتبال ایران هم برای شما صحبت كردند؟

- آنها عقیده داشتند ، بازیكنان ایرانی به حمله علاقمند هستند و به همین دلیل توجه كمتری به دفاع می‌كنند. به نظر آنها باید به سازمان دهی بازیكنان و تمركز دادن بازیكنان در بازی تیمی تأكید شود. البته من هم در طول همین مدت كوتاه ، برداشتهایی مشابه آنچه همكارانم به آنها اشاره كردند ، داشتم . بازیكنان به بازی دفاعی علاقمند نیستند و این به روحیه و شخصیت آنها بر می گردد. آن روحیه بلند پروازی و جاه طلبی كه پیش از این به آن اشاره كردم ، تمركز بازیكنان در طول بازی و تمرین را كم می كند . در حالیكه این تمركز یكی از اصول اساسی سازمان دهی بازی در فاز دفاعی است . بازی فوتبال 90 دقیقه است و گلها در بین این دقایق رد و بدل می شود. یكی از ایرادهای بازیكنان ایرانی این است كه می خواهند نتیجه را در اول بازی تمام كنند . این كم حوصلگی باعث می شود هماهنگی تیمی و سازمان دهی بازی از هم بپاشد و نتایج بدی حاصل شود . یك بازیكن باید خود را برای تمام طول 90 دقیقه بازی آماده كند.

**خوشبختانه شما بحث را به همان جایی بردید كه ما می خواستیم . برق درفصل گذشته در خط دفاعی كارنامه درخشانی از خود به جا نگذاشت . برای اصلاح این نقطه ضعف چه برنامه ای دارید؟

- بر اساس آمار و اطلاعات جالبی كه من از عملكرد تیم برق در فصل گذشته به دست آوردم . این تیم از نظر تعداد گل زده تیم هشتم جدول بوده است ؛ در حالیكه از نظر گلهای خورده تیم چهاردهم بوده . می بینیم كه دفاع ما در فصل قبل بد سازمان دهی شده و بی نظمی در این قسمت حاكم بوده است . اگر برق در فصل گذشته 10 گل كمتر می خورد، در جایگاه هفتم یا هشتم جدول قرار می گرفت . من توجه اصلی خود را به خط دفاع معطوف می كنم تا رفتارهای بازیكنان را نسبت به دفاع تیمی تغییر دهم . تاكید من فقط متوجه بازیكنان خط دفاع نمی شود بلكه هافبك ها و مهاجم ها را نیز شامل می شود . واضح است كه فصل قبل خط میانی كمك چندانی به خط دفاع نكرده و نتوانسته فشار را از روی این خط كاهش دهد. آمار نشان می دهد كه تا كنون دفاع برق در خط آخر این تیم خلاصه شده بوده است. در این شرایط هم به طور حتم ضریب اشتباهات افزایش می یابد . اصرار ما برای فصل جدید بر این است كه دفاع را از خط حمله شروع كنیم . هر چقدر كه در این امر موفق باشیم به طور حتم در روند نتیجه گیری نیز موفق خواهیم بود.

**در طول این هفته چه ویژگی های بازیكنان برق توجه شما را بیش از همه به خود مشغول كرد؟

- بازیكنان حداكثر تمام خود را در تمرینات به كار بردند تا میل و علاقه خود را به من كه مربی جدید تیم هستم نشان دهند. من در كل از آنچه دیدم بسیار راضی و امیدوار هستم . تیم ما خیلی جوان است و این یك نكته مثبت است چرا كه بازیكنان و مجموعه تیم سالهای زیادی را برای هماهنگی بیشتر فرصت دارند. من فكر می كنم برق در یك محدوده دو یا سه ساله می تواند به اوج فوتبال ایران برسد .

**همانطور كه حتماً خودتان هم متوجه شده اید ، بازیكنان ایرانی با حس خود فوتبال بازی می كنند . این شور و حال می تواند برگ برنده شما باشد امّا اگر آن را مدیریت نكنید به عامل ناكامی تبدیل خواهد شد .

- من به اندازه كافی تجربه دارم كه ظرفیت های شخصیتی بازیكنان را تشخیص بدهم و برای كنترل بلند پروازی و جاه طلبی آنها راه خاصی پیدا كنم . مطمئن باشید با توجه به ارتباطهایی كه ما با بازیكنان برقرار می‌كنیم انگیزه آنها به یاس و ناامیدی تبدیل نخواهد شد . ما با بازیكنان توافق كرده ایم هر مشكلی كه پیش بیاید با هم برای حل آن اقدام كنیم و حداكثر توجه خود را به فوتبال معطوف سازیم. فكر می كنم تا كنون هم در این زمینه رابطه خوبی برقرار شده است و امیدوار هستم این روابط گسترش پیدا كنند.

- حضور برق در فصل جدید را چطور پیش بینی می كنید ؟

- من سعی دارم بر بازی سازمان دهی شده اصرار كنم و بازی تیم را تثبیت كنم . هدف ما این است كه تیمی تشكیل دهیم كه در چند سال آینده منسجم ظاهر شود و قدرتمند بازی كند . ما انتظار صعود تا رده های پنجم تا هشتم جدول را داریم.

** افق حضور خودتان در فوتبال ایران را چطور می بینید؟

- من علاقمند هستم كه آنقدر بمانم تا كاری را كه شروع كردم به نتیجه برسانم و چنین چیزی به یك محدوده زمانی به اندازه یك دوره المپیك یعنی 3 تا 4 سال احتیاج دارد. در چنین شرایطی است كه می توان بر اساس نتایج كسب شده و روند تیم ، به ارزیابی عملكرد پرداخت . واضح است كه طول مدت حضور من در ایران قبل از هر چیز به نتیجه كار خودم ربط دارد . در حال حاضر با باشگاه برق به این توافق رسیده ایم كه یك سال با هم كار كنیم و در صورت مثبت بودن شرایط قرارداد را تمدید كنیم .

** اگر بخواهیم همه برنامه ها ، اهداف و افق هایتان را در قالب یك شعار خلاصه كنید ، چه می گویید؟

- با برق به سوی فوتبالی بهتر پیش می رویم .

UserName