• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 126224
 • پنج شنبه 1389/3/6
 • تاريخ :

حیوانات شبگرد
حیوانات شبگرد

زمان های مختلف شب و روز برای حیوانات گوناگون مزایا و معایبی دارد.از آن جایی که انسان ها بیشتر در روز فعالیت می کنند،به همین خاطر فکر می کنند که روز بهترین زمان ممکن برای انجام کارها است.اما این امر کاملاً صحیح نیست،چرا که بعضی از حیوانات در روشنایی روز قادر نیستند از خود محافظت کنند و به زندگی خود ادامه بدهند.مثلاً ممکن است شکار شکارچیان شوند یا این که بدنشان به دلیل گرمای روز خشک شود و یا در رقابت غذایی با حیوانات دیگر ببازند.

اگر حیوانات قادر به سخن گفتن بودند حتماً بسیاری از آن ها به شما می گفتند که شفقی بودن(در سرخی شامگاه بیرون آمدن) و شبگرد بودن(در شب فعالیت کردن) به اندازه روزانه بودن(در روز فعالیت کردن)  لذت بخش است.

درندگان و شکارهایشان جنگی بی پایان را در شب انجام می دهند.گاهی شکارچیان در این رقابت می برند،اما اغلب اوقات شکارها فرار می کنند.شکارچیان شب باید از روش های ویژه ای برای شکار استفاده کنند.آن ها برای شکار در شب به

حیوانات شبگرد
حیوانات شبگرد

حواس فوق العاده تیز و قوی ای نیاز دارند تا شکارشان را در تاریکی شب بیابند،آن ها باید بسیار آرام باشند چرا که شکارهای آن ها نیز از حواس فوق العاده قدرتمندی برخوردارند.حیوانات شبگرد از چشمان ویژه،گوش های بزرگ و بینی های حساس خود برای شکار و فرار استفاده می کنند.

حیوانات کوچکتر مانند موش ها و حشرات در برابر شکارهای شبانه آسیب پذیرترند،اما غذای حیوانات شبگرد به اندازه ی تعداد خودشان از تنوع برخوردار است.تعدادی از آن ها از گیاهان و میوه ها تغذیه می کنند و بعضی دیگر خرگوش ها و حیوانات بزرگتر را ترجیح می دهند.

حیوانات شبگرد
حیوانات شبگرد

اکثر حیوانات شبگرد به دنبال جایی امن برای پنهان شدن در طول روز هستند.تعدادی از آن ها در درختان و صخره ها پناه می گیرند و بعضی دیگر برای خودشان آشیانه ای در زمین حفر می کنند یا این که لانه ای می سازند.

بعضی از حیوانات شبگرد برای محافظت از خودشان در طول روز از روش استتار استفاده می کنند،یعنی خود را هم رنگ محیطشان می کنند.

حیوانات شبگرد
حیوانات شبگرد

اگرچه آن ها سعی می کنند خود را در طول روز پنهان کنند،اما گاهی اوقات می توانیم آن ها را ببینیم،مثلاً وقتی درندگان به آن ها حمله می کنند آن ها یا باید فرار کنند یا این که از خودشان دفاع کنند و وقتی خیلی گرسنه می شوند مجبورند در روز از آشیانه ی خود بیرون بیایند و به دنبال غذا بگردند.

حیوانات شبگرد همیشه وجود خواهند داشت.ممکن است بعضی از آن ها به دلیل نابودی محیط مناسب برای زندگی در خطر باشند،اما بسیاری از آن ها خود را با محیط سازگار می کنند و به زندگی خود ادامه می دهند.راسوها،صاریغ ها و راکون ها نمونه های عالی از حیوانات شبگردی هستند که خود را با محیط حتی محیط انسانی سازگار می کنند.

گروه کودک و نوجوان سایت تبیان_ترجمه:نعیمه درویشی

مطالب مرتبط

هرگز دو گور خر مشابه هم نیستند

سیاه گوش

پلنگ برفی

صاریغ ویرجینیا

خرگوش دریایی

خرس قطبی

پلاتیپوس بی دندان

پستانداران شب پرواز

آکسولوتل ها،ماهی های پادار

پاندای قرمز

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
هرگز دو گور خر مشابه هم نیستند

هرگز دو گور خر مشابه هم نیستند

بدن گور خر پوشیده از نوارهای سفید و سیاه است. طرح بدن گوره خرها تک است یعنی شما نمی توانید دو گورخر با طرح های مشابه پیدا کنید. اعضای خانواده ی گور خرها همدیگر را به کمک علامت هایشان می شناسند.
سیاه گوش

سیاه گوش

سیاه گوش گربه ای دم کوتاه از تیره گربه سانان است. نام علمی این گربه سیاه گوش Felis lynx است. قوه ی بینایی این گربه خارق العاده است. افردی را که از دید عالی برخوردارند می توان به چشمان این گربه نسبت داد.
پلنگ برفی

پلنگ برفی

پلنگ برفی در کوه های آسیای مرکزی زندگی می کند. تنها 6000 پلنگ برفی در کوهستان ها زندگی می کنند. آن ها به خاطر خز زیبا و گرمشان و همچنین به دلیل بعضی از اندام های بدنشان که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرند، شکار می شوند.
UserName