• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 995
 • چهارشنبه 1384/4/8
 • تاريخ :

جنگ همسایه هاى لاتین در فرانكفورت

امشب برزیل و آرژانتین قهرمان جام كنفدراسیونها را مشخص مى كنند


ایران ورزشى _ از آخرین بارى كه در مورد جدال دیدنى آرژانتین و برزیل مطلبى نگاشته شده، زمان زیادى نمى گذرد. 18 خرداد، آخرین رویارویى این دو تیم بود. استادیوم تیم ریورپلاته و یك پیروزى دلچسب براى آرژانتینى ها مقابل رقیب دیرینه آلبى سلست ها سلسائو را در آن دیدار 1-3 شكست دادند تا صدر جدول را دوباره از برزیل پس بگیرند و اقتدارشان را در آن گروه افزایش دهند. اما امروز قضیه كاملاً متفاوت است. در آن دیدار هرنان كرسپو با دو گل خود، آرژانتین را به پیروزى سه بر صفرش در همان نیمه اول رساند اما امروز او در خانه اش یا در هر جایى كه براى گذراندن تعطیلاتش انتخاب كرده نشسته و بازى هم تیمى هاى جوانش را نگاه خواهد كرد. تیم خوسه پكرمن در این جام نتایجى در خور توجه نگرفته است. شاید مقتدرانه ترین پیروزى این تیم برابر استرالیا رقم خورده باشد. تساوى با آلمان و انجام یك بازى نزدیك با مكزیك و رسیدن به پیروزى روى ضربات پنالتى در شرایطى كه سبزپوشان در طول بازى استحقاق رسیدن به برد را داشتند، گواه نتایج نه چندان جالب آرژانتین در راه رسیدن به فینال امروز است. اینكه پكرمن قصد آزمایش جوانانى چون فیگروآ، سانتاناو ریكلمه را دارد، به نوبه خود ایده مثبتى است اما نمایش هاى معمولى آرژانتین هواداران این تیم را در آستانه بازى امروز نگران كرده است. این چهلمین تقابل لاتین ها است و هر كدام مى خواهند چهارمین دیدارشان در اروپا را با پیروزى پشت سرگذارند. اما جبهه برزیلى ها، قبل از بازى با خبر مصدومیت آدریانو اندكى ترس و تشویش به اردوى تیم وارد شد. در جریان تمرینات روز دوشنبه قوزك پایش آسیب دید و لنگ لنگان زمین تمرین را ترك كرد. با این حال پزشك تیم برزیل، ژوزه لوییس ریكاردو پس از تمرین دوشنبه به خبرنگاران گفت: «این كار را براى پیشگیرى انجام دادیم. فكر نمى كنم براى بازى با آرژانتین مشكلى پیش آید.»

حتى این مسأله از طرف كارلوس آلبرتو پریرا هم مطرح شد. وى در كنفرانس خبرى در هتل تیم گفت: «پزشك تیم به من گفت كه احتیاجى به نگرانى نیست. آدریانو خیلى وضعیت خوبى دارد و احساس آرامش مى كند.» مصدومیت «امپراتور» برزیلى ها مى توانست نه تنها در آرامش 4 نفره خط حمله پریرا خدشه ایجاد كند بلكه امكان داشت روى روند حركتى طلایى پوشان تأثیر منفى بگذارد. نكته جالب در مورد برزیل این است كه در صورت قهرمانى در این جام، بعد از فرانسه تنها تیمى خواهد بود كه سه عنوان مهم فیفا را به دست مى آورد. قهرمانى در جام جهانى، قهرمانى در جام قاره اى حاضر در آن (كوپا امه ریكا) و احتمالاً قهرمانى در جام كنفدراسیون ها. فرانسه این عنوان را در سال 2001 به دست آورد. نمایش هاى برزیل در این جام هم چندان دلچسب نبوده. پریرا هم همانند پكرمن قصد آزمایش بازیكنان جوان و تاكتیك هاى جدیدش را دارد. این مسأله در دیدار با آلمان و گل آدریانو نمود داشت. برزیل در دفاع بود و آلمان هم متقابلاً حمله مى كرد تا اینكه آدریانو، سلسائو را جلو انداخت. دفاع برزیل امسال بهتر از همیشه بود و این خود نشان دهنده تغییراتى است كه در فوتبال صرفاً تهاجمى این تیم در گذشته صورت گرفته است. اما كاپیتان جدید برزیل در مورد بازى فینال مى گوید: «فینال، انگیزه بالایى به ما خواهد داد. این دیدار، یك بازى عالى مقابل تیمى عالى است.» رونالدینیو در ادامه مى گوید: «مى خواهیم فصل را با بردن عنوان قهرمانى تمام كنیم. وقتى بازى فینال در پیش است، دیگر فكر نمى كنید كه چقدر پاهایتان خسته است.»

تغییرات متقابل

آدریانو به احتمال خیلى زیاد در این بازى حاضر است و به همین دلیل برزیل مجبور به ایجاد تغییر در تیمش نخواهد بود اما خوسه پكرمن، سرمربى آرژانتین باید یك تغییر در تیمش انجام دهد. به احتمال خیلى زیاد كارلوس توس، مهاجم كورینتیانس جاى خاویر ساویولا را كه در دیدار با مكزیك از زمین اخراج شد، پر مى كند. اما خبر خوب دیگر بازگشت والتر ساموئل است. او دردیدار با مكزیك محروم بود ولى گابریل میلیتو، جانشینش نمایش خیلى خوبى داشت و همین مسأله مى تواند پكرمن را سر دو راهى قرار دهد. آخرین تقابل این دو تیم در خاك آلمان به سال 1974 در شهر هانوفر بر مى گردد كه برزیل در آن دیدار 2-1 به برترى رسیده بود. سال 82 هم در بارسلونا پیروزى 1-3 برزیلى ها با اخراج دیه گو مارادونا به دست آمد تا سال 90 نوبت شاگردان كاپیتان مارادونا باشد تا در یك هشتم نهایى برزیل را یك بر صفر شكست دهند. از این رو هر دو جزو پرافتخارترین تیم هاى فیفا به حساب مى آیند. برزیل 16 عنوان قهرمانى بین المللى دارد كه از این دسته مى توان به ركورد 5 قهرمانى در جام جهانى اشاره كرد. آرژانتین دقیقاً نصف این تعداد قهرمانى دارد كه 2 تاى آنها در جام هاى جهانى حاصل شده اند. جدال امشب انگیزه مضاعفى را در دو تیم ایجاد كرده. برزیل انتقام بازى در آرژانتین و در راه جام جهانى را مى خواهد و آرژانتین هم به دنبال حق از دست رفته خود در عرصه بین المللى و خارج از امریكاى جنوبى است.

 گزارش تصویری از دیدار آلمان و برزیل در جام کنفدراسیونها 

 گزارش تصویری دیدار آرژانتین - مکزیک ( جام کنفدراسیونها) 

UserName