• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2165
 • دوشنبه 1384/1/29
 • تاريخ :

زندانی فاو


"زندانی فاو" از مجموعه خاطرات اسرای عراقی است که در دفتر ادبیات و هنر مقاومت مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی آماده و به تازگی روانه بازار نشر شده است .

، کتاب" زندانی فاو "خاطرات گروهبان دوم عراقی عماد جبارزعلان الکنعانی است که پس از تصرف فاو بدست سپاه ایران ، در فاو چهار ماه سرگردان بود . این کتاب اولین کتاب از خاطرات اسرای عراقی است که پس ازفروپاشی حزب بعث ،و دستگیری صدام در ایران به چاپ می رسد .

در مقدمه این کتاب آمده است : « گروهبان دوم عراقی عماد جبارزعلان الکنعانی از نظامیان عراق است که چند سال در ایران زندگی کرده است . او با اینکه بلند بالا و جوان است ، اما موهای سرش ریخته و کم پشت است . به همین دلیل بیشتر از سن واقعی اش نشان می دهد . او خاطرات چهار ماه سرگردانی و مخفی شدنش را در فاو در سه دفترچه چهل برگ با جلد صورتی رنگ نوشت و برای چاپ به دفتر ادبیات و هنر مقاومت مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی داد.

گروهبان دوم عماد یک قطعه عکس سه در چهار هم ضمیمه این دفترچه ها کرده بود . آن زمان وقتی به او گفتیم اگر عکس شما در کتاب خاطرات تان چاپ شود ممکن است برای خانواده تان در عراق درد سر درست کنند، او پاسخ داد ؛ اگر مادرم هم این عکس را ببیند پسرش را نخواهد شناخت چه برسد به سازمان امنیت صدام . »

کتاب زندانی فاو دارای 17 بخش کوتاه است که در بخش اول آن گروهبان دوم عماد به معرفی خود پرداخته است . او درقسمت هایی ازاین بخش آورده است : « در یکی از شهرهای جنوب عراق ، در خانواده ای متوسط به دنیا آمدم ... سال دوم دبیرستان بودم که جنگ ایران و عراق شروع شد... در فوریه سال 1983 به خدمت سربازی فراخوانده شدم ...پس از پایان دوره آموزشی، به همراه هشت نفر دیگر به تیپ 101 ، که در شرق بصره مستقر بود ، ملحق شدم . ...شش ماه در بخش سمعی بصری خدمت کردم و...»

گروهبان دوم عماد بخش دوم و سوم این کتاب را به چگونگی انتقال و آغازسرگردانی در فاو اختصاص داده است . اواز بخش چهارم تا شانزدهم کتاب نیز، حوادث و رویدادهای چهارماه سرگردانی خود را در فاو مرور می کند. در بخشی ازآن آمده است : « یک روز در حمام خوابیده بودم که در اصلی خانه با یک ضربه محکم باز شد و بعد صدای پای چند نفر را شنیدم که وارد اتاق شدند . سربازان ایرانی معمولا از در اصلی وارد خانه می شدند و از در پشتی بیرون می رفتند و به این ترتیب ، راه خود را کوتاه می کرند. اگر می خواستند خانه را بازرسی کنند ، با نگاه گذرا اتاق ها را می دیدند و می رفتند اما این بار با دفعات پیش فرق می کرد ...» .

عماد همچنین در بخش دیگربه حوادث آغاز ماه چهارم سرگردانی خود اشاره می کند و می گوید : « هفته اول ماه چهارم را با مخفی شدن در خانه ها و تغذیه از نان های خشک و سفت - که حالا دیگر آب هم از نرم کردن آن ها عاجز بود - و خوردن ریشه گیاهان اطراف نهر سپری کردم . روز هشتم نان های خشک را که بیش از حد خشک و سفت شده بودند بیرون ریختم و تصمیم گرفتم برای یافتن غذا مجددا به مقر گروهان مقر خمپاره انداز و مقر جیش الشعبی بروم . با تاریک شدن هوا به هر سه مقر رفتم و با حوصله و دقت همه اتاق ها و محوطه اطراف را گشتم اما چیزی جز دو تکه کوچک نان خشک در میان زباله ها نیافتم ...»

گروهبان دوم عراقی عماد جبارزعلان الکنعانی دربخش آخر و هفدهم کتاب زندانی فاو، به نحوه ی اسارت خود بدست ایرانیان اشاره می کند و می آورد : « مسافتی در حدود 1000 متر را روی خاکریز طی کردم تا شاید معبری پیدا کنم اما موفق نشدم . از یافتن معبر نا امید شدم و به پشت سرم نگاه کردم ، عده نسبتا زیادی از نیروهای ایرانی را دیدم که از سنگرهای شان بیرون آمده اند و به من نگاه می کنند ، حالا دیگر به آخر خط رسیده بودم ، نه راه پس داشتم و نه راه پیش . چند متر جلوتر یک سرباز ایرانی را دیدم که داخل یک طشت در کنار تانکر آب مشغول شستن لباس هایش بود . به آرامی از خاکریز پایین آمدم و به کنار تانکر آب رفتم سرباز ایرانی چهره نورانی و مهربانی داشت . به دلم نشست . دستم را روی شانه اش گذاشتم و به عربی گفتم : "من سرباز عراقی هستم" . در حالی که لبخند ملیحی بر لبانش نقش بسته بود ، رو به من کرد و به زبان عربی گفت : "نترس تو میهمان ما هستی" ...»

گفتنی است کتاب زندانی فاو در 100صفحه به شمارگان 2200 نسخه توسط موسسه انتشاراتی سوره مهر به چاپ رسیده وقیمت آن 6000ریال است .

20سال تنهایی یک اسیر مفقودالاثر

20سال تنهایی یک اسیر مفقودالاثر

20سال تنهایی یک اسیر مفقودالاثر
قلب اسیر ایرانی برای دکتر عراقی

قلب اسیر ایرانی برای دکتر عراقی

قلب اسیر ایرانی برای دکتر عراقی
خاطرات تخریب چی

خاطرات تخریب چی

خاطرات تخریب چی
خاطرات پوتین‌های ساق بلند

خاطرات پوتین‌های ساق بلند

خاطرات پوتین‌های ساق بلند
UserName
عضویت در خبرنامه