• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3644
 • سه شنبه 1383/12/11
 • تاريخ :

امیر قلعه نوعی:

مطبوعات حق انتقاد از مربیان را ندارند
شانس قهرمانی استقلال و فولاد یكسان است

وقتی در ثانیه های پایانی وقت تلف شده پیروز قربانی گل برتری استقلال را به ثمر رساند چهره و حركات منحصر به فرد امیر قلعه نوعی بسیار جالب و دیدنی بود.

برای او از این بهتر نمی شد كه طی دومین سال حضورش در استقلال برای دومین بار حریف سنتی خود پرسپولیس را با شكست مواجه سازد، او حالا خوشحال ترین مرد دنیاست و این در چهره و حتی صحبت های سرمربی استقلال به خوبی دیده و شنیده می شود.

استقلالی ها با این برد دوران جدیدی را تجربه می كنند، به جرات می توان گفت كه طرفداران دو آتشه قلعه نوعی و استقلال زیاد به قهرمانی فكر نمی كنند چرا كه بردن پرسپولیس در یك شرایط خاص می تواند برای آن ها ایده آل باشد.

در خصوص داربی 58 و مسائل مختلف این بازی با سرمربی استقلال گفتگویی انجام شده است:

•امیر قلعه نوعی پس از شكست دادن پرسپولیس چه احساسی دارد؟

خیلی خوشحالم، اما باید بگویم كه این برد نتیجه تلاش تمامی اعضای باشگاه استقلال بود، از تداركات گرفته تا بازیكنان و مسئولان تیم. من هم به عنوان سرمربی تیم كوچك ترین سهم را داشتم و خدا را شكر می گویم كه توانستیم طرفداران استقلال را خوشحال كنیم.

•در خصوص بازی صحبت كنید.

قبل از هر چیز می خواهم از تماشاگران دو تیم تشكر كنم و باید بگویم كه برنده های واقعی آن ها هستند، با توجه به این كه مسابقه روز جمعه برد و باخت داشت اما حاضران در ورزشگاه فقط تیم خود را تشویق كردند و هرگز مسائل حاشیه ای به وجود نیامد، ما ایرانی ها باید به وجود چنین تماشاگرانی افتخار كنیم.

در خصوص مسائل فنی بازی باید بگویم كه استقلال تلاش بیشتری داشت و بازیكنان به نحو احسن دستورات تاكتیكی را در زمین پیاده كردند، ما روی نقاط ضعف و قوت پرسپولیس به خوبی كار كرده بودیم و از همان جایی كه فكر می كردیم به گل رسیدیم، استقلال در مجموع از حریف خود سرتر بود.

زدن سه گل به تیم پر قدرتی چون پرسپولیس كار ساده ای نبود ولی بازیكنان ما به این مهم دست پیدا كردند، هرچند معتقدم كه دو گل پرسپولیس روی اشتباهات داور مسابقه رقم خورد.

•قبل از مسابقه فكر می كردید كه پرسپولیس را شكست دهید؟

ببینید، من در مصاحبه های قبل از بازی هم گفته بودم كه نسبت به بازی رفت قوی تر هستیم و استقلال از لحاظ ساختار تیمی بسیار هماهنگ است، با توجه به همین مسائل بردن پرسپولیس دور از دسترس نبود و خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.

•به نظر شما از لحاظ مهره كدام تیم قوی تر بود؟

لطفا این گونه سوالات را مطرح نكنید و به مسائل فنی بازی بپردازید.

•پرسپولیس را در این بازی چطور دیدید؟

آن ها تیم بسیار خوبی هستند كه از یك مدیر قوی به نام علی پروین و از یك مربی با دانش به نام سوبل سود می برند، پرسپولیسی ها در زمین مسابقه نهایت سعی و تلاش خود را به خرج دادند و هیچ كس نباید ارزش بالای بازیكنان و كادر فنی این تیم را نفی كرده و نادیده بگیرد.

به نظر من در یك مسابقه فوتبال هر تیمی كه قدر موقعیت ها را بهتر بداند پیروز از میدان خارج خواهد شد، استقلال این فاكتور را به خوبی رعایت كرد و در نهایت سه امتیاز را گرفت.

•از پرسپولیس چقدر شناخت داشتید و در رابطه با این دیدار چه مسائل و تاكتیك هایی را در نظر گرفته بودید؟

ما در طول هفته گذشته به خوبی روی نقاط ضعف و قوت این تیم كار كرده بودیم و سعی داشتیم كه در روز بازی نقاط قوت آنها را خنثی كنیم.

پرسپولیس در بازی های گذشته از سه خصوصیت مهم و مثبت سود می برد؛ آن ها بازی تركیبی را به خوبی انجام می دادند ، روی فرارهای جواد كاظمیان از سمت راست برنامه داشتند و در نهایت این كه از ضربات كاشته نهایت استفاده را می بردند، البته در خصوص سومین فاكتور آن ها باید بگویم كه ما دو گل دریافت كردیم اما تصمیم درست داور می توانست مانع از به ثمر رسیدن گل های پرسپولیس شود.

•شما پرسپولیسی را بردید كه از وجود علی پروین بر روی نیمكت خود سود می برد، این نمی تواند برای امیر قلعه نوعی با ارزش باشد؟

به هیچ وجه دوست ندارم راجع به این مسائل صحبت كنم.

من در درجه اول شاگرد و سپس دوست صمیمی علی پروین هستم، فوتبال و برد و باخت آن هیچ وقت در رفاقت من و علی پروین تاثیر نخواهد گذاشت، در ضمن معتقدم كه او برد و باخت های زیادی را در فوتبال دیده و این مسائل نمی تواند برایش حائز اهمیت باشد.

•نظم تیم شما پس از زدن گل اول تا حدود زیادی از هم پاشید و این باعث شد كه پرسپولیس دوبار پیاپی دروازه استقلال را باز كند، دلیل این موضوع چه بود؟

وقتی یك تیم عقب می افتد طبیعی است كه برای جبران نتیجه روی حریف فشار می آورد و پرسپولیسی ها نیز این كار را انجام دادند، البته من معتقدم كه استقلال تحت هیچ شرایطی عقب نكشید و این اشتباهات داور بود كه باعث به ثمر رسیدن گل های پرسپولیس شد.

•از صحبت های شما این گونه استنباط می شود كه والنتین ایوانف قضاوت ضعیفی را انجام داد، درست است؟

ببینید، من معتقدم كه داوران ایرانی هم می توانند این بازی را قضاوت كنند به شرطی كه شرایط لازم مهیا شود.

شما دقت كنید قبل از كرنری كه منجر به گل پرسپولیس شد سعید لطفی با خطای بازیكن حریف سرنگون گردید اما داور به راحتی از این صحنه گذشت، در مورد گل دوم نیز همه دیدند كه انتظاری در آفساید قرار داشت.

حالا سوال من این است، اگر استقلال بازی را می باخت چه كسی جواب تماشاگران و اعضای تیم ما را می داد، این اشتباهات كمر تیم ها را می شكند و نباید به سادگی از كنار آن ها گذشت.

•استقلال پس از آن كه عقب افتاد به طرز غیر قابل باوری تغییر كرد و توانست تمامی معادلات را برهم بزند، در این خصوص توضیح دهید.

اول لطف خدا و سپس سعی و تلاش بازیكنان بود كه توانستند به یكباره ورق را برگردانند، من زحمات آن ها را ستایش می كنم.

این اولین باری نبود كه ما بازی باخته را با برد عوض می كردیم و در دیدارهای گذشته هم چنین بردهایی را به دست آورده بودیم، در بازی با پاس هم دیدید كه پس از خوردن گل اول توانستیم دو گل بزنیم و حریف خود را شكست دهیم.

•پس از زدن گل تساوی استقلال سراپا حمله شد، آیا این یك ریسك نبود؟

پس از به تساوی كشیدن بازی احساس كردم كه می توانیم گل سوم را هم بزنیم ، به همین دلیل به محمود فكری گفتم كه تیم به هیچ عنوان عقب نكشد و سرانجام به هدف خود رسیدیم، در ضمن خود من هم كنار خط مدام بازیكنان را به بازی هجومی تشویق می كردم.

•بسیاری از مطبوعات و كارشناسان شانس برد استقلال را بسیار كم می دانستند اما این اتفاق افتاد، در این خصوص صحبت كنید.

نظر همه كارشناسان و اهالی قلم برای من قابل احترام است، همین.

•با توجه به جدایی نیكبخت و سامره و همچنین غیبت صادقی و حسین كاظمیاستقلال از نظر مهره كمبود داشت، از این بابت نگرانی نداشتید؟

این طور نیست، ما به هیچ عنوان كمبود مهره نداریم وهمه دیدند كه بدون مشكل بازی خودمان را انجام دادیم، استقلال به اندازه كافی بازیكن دارد.

•بازی كردن میثم بائو آن هم به طور ثابت برای خیلی ها تعجب آور بود، آیا او انتظارات شما را برآورده كرد؟

این موضوع اصلا تعجب نداشت، بائو بازیكنی است كه سابقه دعوت شدن به تیم ملی را دارد و از توانائی بالایی هم سود می برد.

او یكی از بهترین های استقلال بود و من از عملكرد این بازیكن به طور كامل رضایت دارم.

•پس چرا او را تعویض كردید؟

این تشخیص سرمربی تیم است، من نمی دانم چرا وقتی یك مربی فلان بازیكن را تعویض می كند و یا فلان بازیكن را در تركیب نمی گذارد روزنامه ها شروع به انتقاد می كنند.

مربی تیم بهتر از هر شخص دیگری از شرایط روحی و فنی بازیكنانش آگاهی دارد و می داند كه در چه زمانی از آنها استفاده كند، اما متاسفانه بعضی از روزنامه ها با دیدگاه های غیر منطقی در مورد تصمیمات مربیان اظهار نظر می كنند.

در طول چند روز اخیر از سوبل انتقاد می كنند كه چرا فلانی را بیرون كشیدی و فلان بازیكن را به میدان آوردی، همین سوبل بود كه در بازی مقابل ذوب آهن با یك تعویض سه امتیاز را برای پرسپولیس به دست آورد.

هیچ كس نباید از او انتقاد كند، بهتر است كه مطبوعات در خصوص این گونه مسائل اظهار نظر نكنند چرا كه یك مربی با تیم خود زندگی می كند و به تمامی مسائل اشراف كامل دارد.

•شما پس از پایان بازی، علیرضا اكبرپور را یكی از عوامل موثر در برد استقلال برشمردید، در این مورد بیشتر توضیح بدهید.

ما سعی داشتیم تا از فضای به وجود آمده در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس استفاده كنیم و با آوردن علیرضا اكبرپور تا حدود زیادی به حریف خود فشار آوردیم، او وظایف خود را به خوبی انجام داد و من از عملكردش راضی هستم ، اكبرپور به مرور زمان همان اكبرپور سابق خواهد شد.

•آیا به قهرمانی امیدوار هستید؟

صدرنشینی لیگ برتر مهم ترین هدف ما است و استقلال همانند چهار تیم بالای جدول شانس قهرمانی دارد.

•یعنی شانس قهرمانی شما و فولاد به یك اندازه است؟

چرا كه نباشد، استقلال بیشتر بازی های سخت خود را انجام داده و اگر بازیكنان با تلاش و غیرت كار كنند می توانیم قهرمان لیگ برتر شویم ، ما تمامی سعی و تلاش خود را به خرج می دهیم و بقیه را به خدا واگذار می كنیم.

•در یكی از روزنامه ها به نقل از یكی از سایتهای خبری درج شده بود كه شما گفته اید فدراسیون فوتبال دوست نداشت استقلال این بازی را ببرد و می خواستند مانع از پیروزی ما شوند، آیا این موضوع صحت دارد؟

من به هیچ عنوان علیه فدراسیون حرف نزده ام و به شدت آن را تكذیب می كنم، فدراسیون فوتبال و دكتر دادكان صادقانه برای فوتبال ایران زحمت می كشند.

•خیلی ها می خواهند بدانند كه آیا قلعه نوعی در استقلال می ماند یا ...

آخر فصل همه چیز مشخص می شود.

•در خصوص بازی با پگاه صحبت كنید.

این می تواند یكی از بازی های سخت ما در لیگ باشد، من به بازیكنانم گفته ام كه تحت هیچ شرایطی به برد مقابل پرسپولیس فكر نكنند و مغرور هم نشوند.

پگاه در حال حاضر شرایط جدیدی را تجربه می كند و به طور حتم بازیكنان این تیم با انگیزه بالایی مقابل ما بازی خواهند كرد، امیدوارم كه سه امتیاز را به دست آوریم.

UserName