• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5937
 • يکشنبه 1388/8/10
 • تاريخ :

انتخاب 100 فیلم ترسناک

جک نیکلسون در نمایی از فیلم سینمایی تلالو

"تلالو" کوبریک ترسناکترین فیلم تاریخ سینما شد

درام دلهره‌آور "تلالو" به کارگردانی استنلی کوبریک و بازی جک نیکلسن در تازه‌ترین نظرسنجی از سینماروهای علاقمند به عنوان ترسناکترین فیلم تاریخ سینما برگزیده شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دیلی تلگراف اعلام کرد فیلم‌های ترسناک قدمتی به اندازه خود سینما دارند و تماشاگران همواره از فیلم دو دقیقه‌ای "خانه شیطان" ژرژ مه‌لی‌یس در 1896 تا اوایل قرن بیستم و اقتباس‌های سینمایی از "فرانکنشتین" و "گوژپشت نتردام" ترسیدن در سالن‌های تاریک سینما را تجربه کرده‌اند.

از آن زمان تا امروز این عادت ترسیدن و ترساندن در سینماگران و مخاطبان از بین نرفته و در هر دهه خود را به گونه‌ای تازه نشان داده است. سایت توتال‌سای‌فای‌آنلاین در آستانه روز هالووین فهرستی از 100 فیلم برتر ترسناک تاریخ سینما از نگاه تماشاگران برگزیده که "تلالو" کوبریک فقید و "بچه رزمری" رومن پولانسکی در آن صدرنشین هستند.

فیلم‌های ترسناک قدمتی به اندازه خود سینما دارند و تماشاگران همواره از فیلم دو دقیقه‌ای "خانه شیطان" ژرژ مه‌لی‌یس در 1896 تا اوایل قرن بیستم و اقتباس‌های سینمایی از "فرانکنشتین" و "گوژپشت نتردام" ترسیدن در سالن‌های تاریک سینما را تجربه کرده‌اند.

در این فهرست سینماگرانی سرشناس چون آلفرد هیچکاک، استیون اسپیلبرگ، ریدلی اسکات، سم ریمی، دیوید کراننبرگ و... با فیلم‌های خود حضور دارند و تازه‌ترین فیلم آن "مرا به جهنم ببر" سام ریمی است که همین امسال روی پرده سینماها رفت. فیلم اول فهرست ترسناکترین فیلم‌های تاریخ سینما "تلالو" 1980 است.

مولفی کمالگرا چون کوبریک برای تبدیل کردن داستان خوفناک استفن کینگ به نسخه سینمایی انتخابی نامانوس به نظر می‌رسید. اما نتیجه نهایی شاهکار و قله ژانر هراس بود. گرچه کینگ از فیلم راضی نبود. جک نیکلسن به نقش نویسنده‌ای خانواده‌دوست که تبدیل به موجودی روانی و وحشتناک می‌شود، شگفت‌انگیز است.

"بچه رزمری" رومن پولانسکی 1968، "مرد حصیری" رابین هاردی 1973، "عروس فرانکنشتین" جیمز ویل 1935، "روانی" آلفرد هیچکاک 1960، "بیگانه" ریدلی اسکات 1979، "شب مردگان زنده" جرج رومرو 1968، "قتل عام با اره‌برقی در تگزاس" توبی هوپر 1974، "هالووین" جان کارپنتر 1978 و "آرواره‌ها" استیون اسپیلبرگ 1977 در رده‌های دوم تا دهم هستند.

"نوسفراتو"، "کابوس در خیابان الم"، "طالع نحس"، "جن‌گیر"، "دکتر جکیل و مستر هاید"، "سکوت بره‌ها"، "بیگانگان"، "کابینه دکتر کالیگاری"، "کاری"، "حلقه"، "دوئل"، "بگذار نفر مناسب وارد شود"، "پرندگان"، "کوایدان"، "میزری"، "پروژه بلر ویچ"، "حس ششم"، "اره"، "دیگران" و "جیغ" هم در این فهرست حضور دارند.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

ترسيدن به سبك ايراني

ترسيدن به سبك ايراني

سينماي وحشت، گونه جذابي است ميان انواع سبك‌هاي فيلمسازي جهان؛ به قدري كه هر كارگرداني را در دوران فعاليت حرفه‌اي خويش، به وسوسه مي‌اندازد يك بار آن را تجربه كند يا دست‌كم برشي از آن را در گوشه‌اي از برخي فيلم‌هايش بگنجاند.
خون روی آسفالت

خون روی آسفالت

مردم در فیلم‌های کوئنتین تارانتینو همیشه در حال خوردن و نوشیدن‌اند و کوئنتین همواره اطمینان می‌دهد که این کار را در مکان مفرحی انجام خواهند داد. این کارگردان 44 ساله شوخی‌های رنگارنگ را دوست دارد و رستوران‌ها و بارها مکان‌های ایده‌آلش هستند. او در فیلمهایش
UserName
عضویت در خبرنامه