• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1484
 • سه شنبه 1383/12/11
 • تاريخ :

وضعیت پاس، رویای قهرمانی، لیگ برتر ومدعیان، آینده‌ فوتبال ایران، سكون سیرصعودی تركیه و ...

در گفت‌وگو با مصطفی دنیزلی:
فوتبال با ستاره‌ها زنده است

مصطفی دنیزلی، مربی خوشنام و جسور تركیه‌ای، رویاهای بزرگی در سر دارد كه مهمترین آن قهرمانی پاس در لیگ قهرمانان آسیا است، مقامی كه برای ایرانی‌ها به یك آرزو تبدیل شده است. او توانسته با شرایط باشگاه پاس خو بگیرد.

در فوتبال تركیه دنیزلی ملقب به رهبر انقلاب نوین این كشور است. وی با جسارت خاصش، گالاتاسرای را قهرمان جام یوفا كرد. او با اهداف بزرگ و بلند مدت به فوتبال ایران قدم گذاشت و باید دید در نخستین مرحله دنیزلی و پاس چه خواهند كرد.

دنیزلی در گفت‌و‌گویی تفصیلی پاسخگوی سوالات ایسنا بود:

*پاس و شرایط ویژه

دنیزلی شرایط باشگاه پاس را در راستای رسیدن به اهداف تیم فوتبال پاس مثبت ارزیابی می‌كند و می‌گوید: «نظم تیمی برای من اهمیت دارد و به نظم و شرایط ویژه‌ی باشگاه نگاه نمی‌كنم. هیچ كس در پاس در كار من دخالت نمی‌كند و به طور مستقل در حال انجام ظایف خود هستم.»

وی از عقد قرارداد با باشگاه پاس و رد پیشنهاد رومن آبراموویچ برای قبول سرمربیگری پاس ابراز رضایت می‌كند و می‌افزاید: «اگر تاریخ تكرار شود و زمان به پیش از پنجم ژانویه بازگردد بار دیگر با پاس قرارداد منعقد می‌كنم. در بعضی مواقع شرایط باشگاه پاس من را راضی كرده و در برخی مواقع نتوانسته، اما همه چیز را اینجا درست خواهم كرد و در مورد مبلغ قرارداد خود نیز باید بگویم به اندازه‌ای كه باید می‌گرفتم پول گرفتم.»

* قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا هدف نخست پاس

سرمربی تیم فوتبال پاس درباره‌ی اهداف این باشگاه می‌گوید: «باید با واقعیات كنار بیاییم. ما شخصیت قهرمانی داریم اما شانس ما برای قهرمانی در لیگ برتر به اندازه‌ی صفر است اما نخستین هدف ما قهرمانی در آسیا و پس از آن جام حذفی و لیگ برتر است. صد البته برای رسیدن به این اهداف در برخی مناطق كمبود داریم كه نمی‌توانیم بی‌توجه به این كمبودها باشیم.»

* نگاه حرفه‌ای سران پاس

دنیزلی معتقد است حمایت مدیران باشگاه‌ها از مربیان باعث دلگرمی مربیان می‌شود و می‌گوید: «البته كه باید اطمینان دوطرفه‌ای وجود داشته باشد. فوتبال یك روز خوب دارد و یك روز بد و حمایت مدیران باشگاه از مربی یك چیز طبیعی است و می‌تواند در موفقیت یك مربی نقش داشته باشد.»

* رفع نقایص پاس

وی در نخستین كنفرانس خبری در جمع خبرنگاران اعلام كرد كه پاس در یك یا دو منطقه نیاز به تقویت دارد. او پس از حضور حدودا دو ماهه‌ی خود در لیگ ایران در این باره می‌گوید: «نیازهای خودمان را به مسوولان باشگاه منتقل كرده‌ایم و تا كنون بسیاری از نقایص پیشین را برطرف كرده‌ایم اما نباید پس از گذشت تنها شش هفته انتظار معجزه داشت چراكه فوتبال ورزشی است كه نیاز به صبر دارد و نمی‌توان تمام مشكلات را یك شبه حل كرد. تمام تلاش من این است كه مشكلات پاس را چه در داخل زمین و چه بیرون آن (!) از ریشه اصلاح كنم.»

* لیگ برتر و مدعیان

دنیزلی تیم‌هایی را شانس قهرمانی می‌داند كه پیش از این سابقه‌ی قهرمانی داشته باشند: «به نظر من تیم‌هایی كه قبلا سابقه‌ی قهرمانی دارند و طعم شیرین آن را چشیده‌اند شانس بیشتری برای قهرمانی در لیگ ایران دارند. فكر می‌كنم شانس فولاد خوزستان و ذوب آهن برای قهرمانی كمتر باشد چرا كه تیم‌هایی كه مزه‌ی قهرمانی را در لیگ نچشیده‌اند هر چه قدر به پایان لیگ نزدیك می‌شویم، فشار بیشتری بر آنها وارد می‌شود، ما نیز شانس‌مان خیلی كم و در حد صفر است چون هم اكنون تعداد كمی بازی باقی مانده است. از بین استقلال و پرسپولیس نیز باید بگویم استقلال با بازی كه در برابر ما انجام داد من را برای قهرمانی خود ناامید كرد چراكه اگر شانس‌های مسلم ما به گل تبدیل می‌شد باید با اختلاف شش، هفت گل این تیم را شكست می‌دادیم.»

* لیگ قهرمانان آسیا و رویای قهرمانی پاس

وی در اولویت‌بندی خود قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را در رده‌ی نخست قرار داده و می‌گوید: «شرایط لیگ قهرمانان آسیا با لیگ برتر به طور كامل متفاوت است. می‌توان در نه بازی هجده امتیاز كسب كرد اما ما می‌توانیم با 13، 14 امتیاز به دور بعد صعود كنیم. از لحاظ مالی قطری‌ها بسیار هزینه كرده‌اند اما در بازی پول نتیجه را مشخص نمی‌كند بلكه تلاش بازیكنان نتیجه را تعیین می‌كند. اما با این حال الریان حریف سرسخت‌تری برای ما خواهد بود. هرچند كه نسبت به السالمیه كویت آشنایی ندارم اما شانس نمایندگان عراق و كویت را كمتر می‌دانم.»

وی برگزاری اردوی تداركاتی پاس در تركیه را رد می‌كند و می‌افزاید: «ما كه نمی‌خواهیم در تركیه بازی كنیم بنابراین دلیلی ندارد كه در آنجام اردو بزنیم.»

* تفاوت لیگ ایران و تركیه

سرمربی ترك پاس درباره‌ی تفاوت‌های موجود میان لیگ ایران و تركیه می‌گوید: «بازی‌هایی كه در تركیه برگزار می‌شود از لحاظ كیفیت بسیار بالاتر از لیگ ایران است و باشگاههای ایرانی از نظر امكانات و تاسیسات با باشگاههای تركیه‌ای قابل قیاس نیستند كه یكی از دلایل آن می‌تواند برگزاری تنها سه سال از لیگ حرفه‌ای در ایران باشد. چهل و پنج سال از برگزاری لیگ حرفه‌ای در تركیه می‌گذرد و در ده سال گذشته لیگ كشور ما پیشرفت داشته است كه آنهم به دلیل سرمایه‌گذاری دولت و مجلس تركیه و حضور بخش خصوصی در باشگاهها و صنعت اسپانسرشیپ و حق پخش تلویزیونی بوده است. در ایران دولت باید با دادن وام به باشگاهها آنها را تقویت كند و مطمئن باشد كه با احداث امكانات ورزشی، پول كشور هدر نمی‌رود. ایران كشوری است كه پتانسیل بالایی در فوتبال دارد و به لحاظ مالی بسیار قوی است. البته باید برنامه‌ی خاصی برای فوتبال ایران تدوین شود و با ساخت اماكن ورزشی می‌توان تیم قدرتمندی از ایران را در مسابقات بین‌المللی مشاهده كرد.»

* حضور بازیكنان ایرانی در اروپا

دنیزلی درباره‌ی حضور بازیكنان ایرانی در اروپا و امكان جذب تعداد بیشتری از بازیكنان ایرانی توسط باشگاههای اروپایی می‌گوید: «بازیكنانی كه به درد فوتبال اروپا می‌خوردند تاكنون از ایران رفته‌اند اما اگر برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید، می‌توان شاهد حضور تعداد بیشتری از بازیكنان ایرانی در اروپا بود. در فوتبال اروپا مهمترین ركن حرفه‌ای بودن بازیكن است. فوتبالیست نباید به چیزی به غیر از فوتبال فكر كند و شغل دیگری به غیر از فوتبال در اروپا برای یك بازیكن معنا ندارد. بازیكنان ایرانی نیز باید این چنین رفتار كنند. دلیل چند شغله بودن بازیكنان ایرانی به این است كه حقوق بازیكنان داخلی ایران در فوتبال بسیار كم است. باشگاهها باید با برنامه‌ریزی برای خود درآمدزایی كنند. در انگلستان، اسپانیا، تركیه و ... هشتاد درصد بلیت باشگاه‌ها پیش از شروع فصل فروخته می‌شود و باشگاهها از تلویزیون پول می‌گیرند. به عنوان نمونه تركیه كمترین حق پخش تلویزیونی را به مبلغ یكصد و پنجاه میلیون دلار به باشگاهها می‌دهد و این پول بین باشگاهها تقسیم می‌شود. اما در ایران باشگاهها چنین درآمدی ندارند. اگر این اتفاقات خوشایند در فوتبال ایران اتفاق افتد، فوتبال ایران صورت واقعی خود را به اروپا نشان می‌دهد.»

* آینده‌ی فوتبال ایران

سرمربی تیم ملی تركیه در مسابقات یورو 2000، در رابطه با آینده‌ی فوتبال ایران می‌گوید: «هر چه كه به جلوتر برویم آینده‌ی فوتبال ایران روشن‌تر می‌شود. در حال حاضر ایران بهترین تیم منطقه است كه آوازه‌ی زیادی یافته است. فوتبال ایران پر از بازیكنان با كیفیت بالا است و اگر لژیونرهای ایرانی به كشور بازگردند لیگ قویتری نیز خواهید داشت.»

* مقدماتی جام جهانی و صعود ایران

دنیزلی ژاپن و ایران را مدعیان نخست صعود به جام جهانی می‌داند و می‌گوید: «ژاپن تیم بسیار خوب و با تجربه‌ای است و آنها صاحب زیباترین استادیوم جهان هستند. آنها در 15 سال گذشته پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و این تیم به همراه ایران مدعی اصلی صعود به جام جهانی هستند. من از حضور ایران در جام جهانی مطمئن هستم و حتی معتقدم ایران می‌تواند به جمع شانزده تیم برتر جهان نیز صعود كند.»

* سكون سیرصعودی تركیه

دنیزلی درباره‌ی سكون سیرصعودی باشگاههای تركیه می‌گوید: «فوتبال را ستاره‌ها زنده نگه می‌دارند. در چند سال قبل بازیكنان داخلی و خارجی لیگ تركیه كیفیت بسیار بالایی داشتند اما با انتقال این بازیكنان به باشگاههای معتبر اروپایی، باشگاه‌های تركیه دچار افت شدند و هم اكنون در دو، سه سال گذشته سطح لیگ تركیه پایین آمده است. اما تیم ملی تركیه پس از اینكه در جام جهانی سوم شد و در جمع 4 تیم برتر اروپا قرار گرفت، فكر كرد كه كارش تمام شده و حریفان را دست كم گرفت اما در حال حاضر سایر تیم‌های اروپایی مقابل تركیه انتحاری عمل می‌كنند. دراین چند ساله تیم ملی ما در برنامه‌ریزی و انتخاب بازیكن دچار اشتباه شده‌ و به همین خاطر تیم ملی دچار افت كوتاه مدت شده است و از این به بعد كار تركیه بسیار مشكل‌تر خواهد بود.»

کارنامه و مبلغ قرارداد سرمربی معروف پاس

فوتبالیست ها، صدرنشینان فرار از مالیات

فوتبالیست ها، صدرنشینان فرار از مالیات

فوتبالیست ها، صدرنشینان فرار از مالیات
کریمی: از حضور در تیم ستارگان ایران خوشحالم

کریمی: از حضور در تیم ستارگان ایران...

کریمی: از حضور در تیم ستارگان ایران خوشحالم
 کریمی: بر نمی گردم/ طارمی: ادعای کسب مقام نداشتم

کریمی: بر نمی گردم/ طارمی: ادعای...

کریمی: بر نمی گردم/ طارمی: ادعای کسب مقام نداشتم
ورزشکارانی که زکات شهرت شان را می دهند

ورزشکارانی که زکات شهرت شان را می...

ورزشکارانی که زکات شهرت شان را می دهند
UserName