• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4008
 • يکشنبه 1388/7/19
 • تاريخ :

هنر هفتم در مرگ تدريجي

سينماي ايران

 بحث پيرامون مشكلات سينمايي ايران بسيار است‌، برخي مشكلات سينما را زنجير وار مي‌بينند و حل يكي را بدون رسيدگي به ساير مسائل كافي و سودمند نمي‌دانند و برخي نيز مشكلات را در قالب هرمي مي‌بينند كه اگر بخش بزرگي از آن حل شود بس است‌.

در هرحال‌، سالن‌هاي سينما در كشور ما در حال تعطيل شدن هستند، درست است كه اين روند شايد در شهرهاي بزرگ كشو ر چشمگير نباشد ولي در يك نگاه كلي مي‌توان دريافت كه مسئله از دست رفتن صندلي‌هايي سينما و نبود جايگزيني براي آنها بايد جدي تلقي شود.

به گزارش همشهري ، كمبود صندلي‌هاي خالي، آمار دقيق فروش، وجود كپي‌هاي غيرمجاز و ده‌ها مشكل ديگر و از طرفي ميل روز افزون مردم براي ماندن در خانه و تماشاي فيلم از ...

دستگاه‌هاي پخش خانگي يا گيرنده‌هاي ماهواره همه سبب مرگ تدريجي صنعت سينما در كشور مي‌شود.

در كشورهاي بزرگ چون آمريكا كه جمعيتي چند برابر ايران دارد، پشتوانه اصلي هنر هفتم مردم هستند، در آنجا هم كپي‌هاي غير‌مجاز وجود دارد،‌ دستگاه‌هاي پخش خانگي و ده‌ها راه براي تماشاي فيلم در خانه، در خودرو، در زمان پياده‌روي، و حتي در بيابان وجود دارد! ولي چرا در آنجا سالن‌هاي سينما يكي‌يكي بسته نمي‌شود؟ چرا صندلي به تعداد كافي به نسبت جمعيت وجود دارد؟

صد البته كه وجود اين مشكلات در شهرستان‌ها نمود بيشتري دارد در استان اصفهان با جمعيتي بيش از 4 ميليون نفر تنها 7 سينما در سطح شهر اصفهان 17سينما در 54 شهرستان هيچ‌يك از اين سينماها از كمترين استاندارد‌هاي لازم برخوردار نيستند.

منتقد بين‌المللي سينماي ايران و جهان تاريخ 108 سال‌هاي سينماي ايران اشاره كرد و گفت: سينماي ايران تنها 5 سال از سينماي اروپا و جهان فاصله دارد اما اين صنعت در كشور ما بسيار عقب و با روند نزولي همراه بوده است.

زاون قوكاسيان منتقد سينماي ايران و جهان در گفت‌وگو با همشهري مشكلات سينماي اصفهان را جدا از سينماي ايران نمي‌داند و مي‌گويد: باز در تهران مكان‌هاي فرهنگي (عصر‌جديد، سينما فرهنگ‌) وجود دارد كه دوستداران و سر‌سپردگان سينما بتوانند در اين كانون‌ها فيلم‌هاي خوب ايران و گاهي جهان را در يك كيفيت خوب تماشاكنند.

اما در شهرستان‌ها به‌خصوص اصفهان افراد محكوم هستند توليدات كم‌ارزش سينمايي ايران را ببينند. وي اظهار مي‌دارد: در چند سال اخير سينماي ايران در ساخت و پخش فيلم‌ها با درجه پايين و نامطلوب سير صعودي داشته به طوري كه مبتذلترين موضوعات را با بسته‌بندي رنگي خوش‌تركيب به مصرف‌كنندگان تحميل كرده است و ذهن تماشاگران را از فكر كردن و نقد صحيح گمراه و باز مي‌دارد.

به گفته زاون قوكاسيان در شهر اصفهان اگر حوزه هنري نبود مردم حتي از ديدن فيلم‌هاي سينماي ايران هم بي‌بهره بودند چرا كه از بين 60 فيلمي كه سالانه اكران مي‌شود حدود 5 يا 6 فيلم خوب وجود دارد كه اين تعداد يا در اصفهان اكران نمي‌شود يا بي‌سروصدا و ناكارآمد بر روي پرده مي‌رود.

 اين منتقد بين‌المللي سينما به اكران فيلم سينمايي ترديد در حال حاضر در سينما خانواده اصفهان اشاره كرد و گفت: اين فيلم به‌عنوان يكي از بهترين فيلم‌هاي سينماي ايران در سال گذشته بود، چرا بايد در بدترين سينماي اصفهان بر روي پرده برود، چرا فيلمي كه با هزينه زيادي ساخته شده با بي‌كيفيت‌ترين وضع صدا، نور، مكان، و... به تماشاگران ارائه مي‌شود.

وي تصريح كرد: نبود مديريت و حاكميت صحيح در صنعت سينما و به‌خصوص پخش فيلم يكي از عوامل مهم رواج كپي‌هاي غيرمجاز و تعطيلي سينماها است.فريدون خسروي كارگردان و از تهيه‌كنندگان سينماي ايران معتقد است اكنون بسياري از سينما‌ها دولتي هستند در حالي كه بايد براساس اصل 44 قانون اساسي سينما‌ها بايد به بخش خصوصي واگذار شود.

وي  اصلي‌ترين مشكل سينماي ايران را صنعتي نشدن آن عنوان كرد و گفت: در كشورهاي صاحبان سينما كه به سينما  به عنوان يك حرفه نگاه مي‌كنند و صاحبان سينما و توليدكنندگان خود پخش‌كننده فيلم هستند و يا با پخش‌كنندگان ارتباط قوي دارند به همين دليل زمان اكران فيلم از زمان توليد مشخص است اما متاسفانه در ايران تا زمان دريافت پروانه نمايش امكان هيچ تبليغي درباره فيلم وجود ندارد.

براي جلوگيري از مرگ تدريجي سينماي ايران چه در قالب هنر و چه در قالب صنعت، كه البته مرگ يكي سبب مرگ ديگري نيز مي‌شود، بايد همانگونه كه در فيلم حرفي تازه به تماشاگر ارائه مي‌شود، در سالن سينما نيز حرفي تازه براي گفتن باشد، بايد به جز  يكي دو سالن مجهز به امكانات نوين پخش و فناوري‌هاي نوين سينمايي بر روي ساير سالن‌هاي سطح شهر نيز سرمايه‌گذاري شود.

خسروي يكي ديگر از مشكلات توزيع فيلم در سينماي ايران را دولتي بودن سالن‌هاي سينما بر شمرد و تصريح كرد: اين امر باعث مي‌شود تا با عوض شدن مديريت يك سينما، سياست‌هاي نمايش فيلم در آن سينما نيز عوض شود.

هم‌اكنون كه بيش از 12 ارگان دولتي شامل هلال‌احمر، سپاه پاسداران، بنياد شهيد، كميته امداد، حوزه هنري و....داراي سالن سينما هستند، تجربه نشان مي‌دهد دولتي بودن سينماها باعث مي‌شود تا موضوع فرسودگي سالن سينماها به موقع رسيدگي و رفع نشود.

منتقد بين‌المللي سينماي ايران و جهان تاريخ 108 سال‌هاي سينماي ايران اشاره كرد و گفت: سينماي ايران تنها 5 سال از سينماي اروپا و جهان فاصله دارد اما اين صنعت در كشور ما بسيار عقب و با روند نزولي همراه بوده است.

زاون قوكاسيان سرمايه‌گذاري در صنعت سينما و ساخت آن را در حال حاضر بسيار اندك برشمرد و افزود: در كشوري با تاريخ و فرهنگي بس بزرگ و مطرح كه جوان‌ترن بافت جمعيتي جهان را دارد و در نخستين سال‌هاي زاده شدن سينما از آن بهره‌مند شد و فيلم‌سازاني بزرگ و تماشاگراني نكته‌سنج دارد اين وضعيت سينما و سالن‌هاي آن شرم‌آور و تاسف‌آور است.

 وي اظهار داشت: براي جلوگيري از مرگ تدريجي سينماي ايران چه در قالب هنر و چه در قالب صنعت، كه البته مرگ يكي سبب مرگ ديگري نيز مي‌شود، بايد همانگونه كه در فيلم حرفي تازه به تماشاگر ارائه مي‌شود، در سالن سينما نيز حرفي تازه براي گفتن باشد، بايد به جز  يكي دو سالن مجهز به امكانات نوين پخش و فناوري‌هاي نوين سينمايي بر روي ساير سالن‌هاي سطح شهر نيز سرمايه‌گذاري شود.

وي خاطرنشان كرد: سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و تامين امنيت آن بايد در ابتدا حل شود تا بتوان ساير مشكلات را براي جلوگيري عقب‌ماندگي قطار صنعت سينما در اغيران از دستگاه‌هاي پخش خانگي و گيرنده‌هاي ماهواره‌اي را رفع نمود.

تنظيم براي تبيان : مسعود عجمي

سینما مظلوم است !

سینما مظلوم است !

درباره‌ي مظلوميت صنف برنامه‌ريزان و دستياران سخن بگويم. صنف‌هاي مظلوم ديگري هم هستند و كلا سينما مظلوم است. اما فردي كه از طرفي با تهيه‌كننده و از طرفي با كارگردان روبه‌رو شود كار سختي در پيش دارد
روز ملی سینما را دریابیم

روز ملی سینما را دریابیم

در حالی كه كمتر از ده روز تا 21 شهریور ماه، روز ملی سینما در ایران باقی است، تعدادی از اهالی سینما خطاب به مسوولان و هنرمندان تاكید كردند؛ «سینما و روز آن را دریابیم ...
سینماداران آبرو و حیثیت سینما هستند

سینماداران آبرو و حیثیت سینما هستند

رضا میركریمی مدیرعامل خانه سینما در مراسم تقدیر از مدیران و دست‌اندركاران سینما گفت:‌ آبرو و حیثیت سینما در دست سینماداران است ...
UserName
عضویت در خبرنامه