• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2128
 • دوشنبه 1383/11/26
 • تاريخ :

کارخانه: اگر حرف بزنم می گویند با مربی خارجی لج است

خیلی زود با هم روبرو شدند، حتی اگر پگاه ارومیه هم نبود که خودش را یک پای فینال به حساب بیاورد، باز هم برخورد تیم های والیبال پیکان و صنام برای اینکه فقط یکی از آنها به فینال برسد در مرحله دوم PLAY OFF زود بود.

اولین برخورد مستقیم مصطفی کارخانه و پارک کی وون در لیگ برتر به سود مربی ایرانی به پایان رسید. کارخانه از تیمی که گفته می شد به خاطر رفتن امیر حسینی، محمد منصوری و پیمان اکبری دیگر ان تیم سابق نیست تیمی ساخت که حالا کمتر تیمی حریفش می شود. تیمی که پیکان را در سه ست پیاپی شکست می دهد. کارخانه حالا می تواند با این پیروزی به همه بگوید هنوز هم مربیان ایرانی قابل اعتمادند و فدراسیون می تواند روی آنها حساب کند.

اولین حضور تیم صنام در پلی اف برای شما و بچه ها چطور بود؟ با حساسیت مسابقات چطور کنار آمدید؟

سخت بود. هم برای من و هم برای بچه ها. استرس زیادی تحمل کردیم. در مرحله دوره یی می شود مطمئن بود که اگر تیم ببازد در مسابقات بعدی و با تیم های دیگر می توان جبران کرد. اما در پلی اف دیگر جای این کار نیست. برای همین از نظر روانی خیلی روی بچه ها کار کردیم. یک هفته قبل از این بازی، سعی کردیم استرس را از بچه ها دور کنیم. با آنها جلسه گذاشتیم و از توانمندی های آنها برایشان حرف زدیم. ما قبل از بازی، پیکان را در ذهنمان شکست دادیم. برای همین هم خیلی مصمم وارد زمین شدیم. بازیکنان صنام با تصویرسازی مناسبی که از قبل در ذهنشان از تیم پیکان کرده بودند به راحتی این تیم پر مهره را شکست دادند. از نظر فنی هم صنام یک سرو گردن از پیکان بالاتر بود. همه می گفتند وقتی صنام سه بازیکن اصلی اش را از دست داده، دیگر نباید روی این تیم حساب کرد اما بازیکنانی که جایگزین شدند نشان دادند چیزی کم ندارند. مجید تابش نژاد، سعید معروف و مهران زارع بازیکنان بزرگی هستند. شما نمایش های ضعیف مهران زارع را در اول فصل به یاد دارید یا وقتی سعید معروف از تیم تازه تاسیس پگاه و تیم ملی جوانان به صنام آمد می گفت: اسم صنام روی شانه هایم سنگینی می کند. هماهنگ کردن آنها و دادن اعتماد به نفس به این بازیکنان کار ساده یی نبود ولی با مدیریت درست از پس آن بر آمدیم.

بازی با پیکان چطور بود؟

پیکان را از هفته ها قبل زیر نظر داشتم. در واقع روبروی تیم ملی بازی کردیم، تیمی که امکانات و سرمایه یی که دارد زبانزد خاص و عام است. ما پیکان را با این تشکیلات قوی بردیم. بچه های ما عملاً ثابت کردند می توانند تمام تاکتیک هایی که به آنها محول می شود به خوبی اجرا کنند. همه بازیکنان صنام در شکست پیکان سهیم هستند.

به نظر شما بهتر نبود در این مرحله به پیکان نمی خورید. نمی خواستید در فینال با این تیم بازی کنید؟

نه، من شناخت لازم را از پیکان داشتم. در واقع از روز اول روی همین چهار تیمی که بالا آمدند حساب می کردم البته فکر می کردم پاس هم بالا بیاید. ولی پیکان تیم آسیب پذیری است. وقتی در مقابل دخانیات بازی (0-2) برده را (3-2) می بازد یا (0-3) از برق شکست می خورد فقط می توان همین را گفت. من احساس کردم آنها تیم همیشگی نیستند. با این حال بردن در این بازی برای من ارزش زیادی داشت، حتی می توانم بگویم قهرمانی در لیگ برتر امسال از قهرمانی در باشگاه های آسیا هم برای من مهمتر است. بازیکنان من مثل سرباز در اختیار مربی هستند. راز تیم مادرک متقابل بازیکنان و مربی است. صنام تا به حال پنجاه درصد راه قهرمانی را آمده. صنام فقط قهرمانی نمی خواهد، حق ما قهرمانی است.

نقاط ضعف پیکان در این بازی چه بود؟

در این مورد نمی توانم نظر بدهم. پیکان چهار باخت دارد. اگر من چیزی در باره این قضیه بگویم می گویند با مربی خارجی لج است. اگر من به جای پارک بودم هیچ وقت سعید رضایی را بیرون نمی گذاشتیم. یک مربی برای کنترل بازی حریف دو راه حل دارد؛ یکی وقت استراحت (TIME OUT) و دیگری تعویض. ولی باز هم نمی توانم در این باره نظر خاصی بدهم. پارک کی وون مدت بیشتری با این بازیکنان کار کرده و آنها را بهتر می شناسد. داشتن ستاره زیاد در تیم هم می تواند مفید باشد هر مضر.

ضررهای آن چیست؟

خب، بعضی ها با نظر مربی مخالف هستند و نمی توان آنها را بیرون نگه داشت. ولی من خوشحالم که بازیکنانی مثل امیر منظمی با ترکاشوند یا شیاری را دارم که بدون حاشیه روی نیمکت می نشینند.

ولی به نظر می رسد مرتضی شیاری چندان از ذخیره بودن راضی نیست؟

نه، تا حالا که مشکلی نداشتیم. از طرفی طبیعی است بازیکنی که بیرون است حق خودش می داند که بازی کند و البته مربی در این مورد حرف اول و آخر را می زند.

برگردیم به دربی. چقدر روی نقاط ضعف و قوت پیکان کار کرده بودید؟

ما 5 فیلم از پیکان دیدیم. 3 فیلم از باخت های آنها (خانیات، برق، پگاه) و 2 تا از پیروزی. ما فهمیدیم که یکی از نقاط قوت آنها دفاع خوب به خاطر وجود سعید رضایی است. در بازی پنجشنبه وقتی سعید را برد بیرون من واقعاً خوشحال شدم. دریافت اول آنها هم به خاطر دو در یافته بودن مشکل داشت. موقع دریافت تیم پیکان یک لاین از بهنام محمودی استفاده می کرد و یک لاین از محمد سلیمانی. در ضمن مجید حسنی (لیبرو) در گرفتن توپ های سمت راستش کمی ضعیف بود. ما از همه اینها برای بردن پیکان استفاده کردیم.

بهترین بازیکنان زمین چه کسانی بودند؟

در تیم ما همه خوب بودند و من واقعاً نمی توانم از بازیکن خاصی نام ببرم اما در پیکان سعید رضایی و محمد منصوری عالی کار کردند. وقتی سعید به زمین آمد جریان بازی عوض شد. تمام بازیکنان پیکان از نظر اسمی بزرگتر از ما بودند ولی ما بهتر بازی کردیم.

UserName