• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2679
 • پنج شنبه 1388/7/16
 • تاريخ :

درباره الی با 59 فیلم رقابت می‌کند

درباره الی

با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان هشتاد و دومین دوره اسکار، "درباره الی" اصغر فرهادی برای حضور در فهرست پنج نامزد نهایی با 59 فیلم دیگر رقابت می‌کند.

ویتنام، پرو، کلمبیا، اروگوئه، بنگلادش، مغولستان و اندونزی آخرین کشورهایی بودند که تا پیش از ساعت پنج بعد از ظهر روز پنجشنبه اول اکتبر 2009 به وقت هالیوود فیلم‌های خود را برای حضور در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان اسکار 2010 به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کردند.

یکی از نکات جالب حضور نمایندگان کشورهای مختلف در رقابت اسکار معرفی "شیر اندوه" به نمایندگی از پرو در اسکار هشتاد و دوم است. این فیلم را کلودیا یوسا برادرزاده ماریو بارگاس یوسا نویسنده سرشناس پرویی ساخته که پدرش لوئیس یوسا هم از فیلمسازان نامدار این کشور است. "شیر اندوه" جایزه شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین را برده است.

"درباره الی" فرهادی هم که همراه با نماینده پرو در بخش مسابقه جشنواره برلین پارسال حضور داشت و در نهایت موفق شد شیر نقره‌ای بهترین کارگردان را از آن خود کند، حالا باید برای حضور در میان پنج نامزد نهایی اسکار هشتاد و دوم با "شیر اندوه" و 58 فیلم دیگر از جمله برندگان جوایز اصلی جشنواره کن رقابت کند.

با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان هشتاد و دومین دوره اسکار، "درباره الی" اصغر فرهادی برای حضور در فهرست پنج نامزد نهایی با 59 فیلم دیگر رقابت می‌کند.

به گزارش جام جم ، در دوره گذشته برخلاف تمام ادوار مراسم اهدای جوایز اسکار فیلم های حاضر در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان در دو مرحله انتخاب شدند. به این ترتیب که ابتدا اسامی 9 فیلم از میان 67 فیلم معرفی شده به آکادمی انتخاب شدند و در نهایت فهرست برگزیدگان این بخش به پنج فیلم کاهش یافت و نماینده ژاپن اسکار این بخش را برد.

"روبان سفید" میشائیل هانکه برنده جایزه نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن از آلمان، "مادر" از کره جنوبی، "یک پیشگو" ساخته ژاک اودیار برنده جایزه بزرگ جشنواره کن از فرانسه، "باریا" ساخته جوزپه تورناتوره از ایتالیا، "بازداشتگاه شماره 6" از روسیه و برنده دوربین طلایی کن از استرالیا از جدیترین رقبای اسکار سال 2010 هستند.

مهلت ارسال فیلم ها به بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان روز اول اکتبر به پایان رسید. هشتاد و دومین دوره مراسم اسکار هفتم مارس 2010 در کداک تئاتر لس آنجلس برگزار و فهرست نامزدهای تمام رشته‌ها هفتم فوریه اعلام می‌شود.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

کشف رازهای زندگی طبقه متوسط

کشف رازهای زندگی طبقه متوسط

درباره الی چهارمین فیلم اصغر فرهادی و داستانی پرتعلیق درباره روابط اجتماعی است که مانند دیگر آثار او تصویری باورپذیر و گاه تکان‌دهنده از زندگی طبقه متوسط و زوایای آشکار و پنهان آن ارائه می‌دهد ...
90 دقيقه با طبقه متوسط ايراني

90 دقيقه با طبقه متوسط ايراني

سينمايي كه نه تن به پسند عامه مردم مي‌دهد و نه انتزاعي و نخبه گراست. «الي» نشان مي‌دهد كه مي‌توان فراتر از دو گونه مسلط سينماي ايران و جاده‌اي كه با وجود همه تفاوت‌هايشان با يكديگر تلاقي مي‌يابند و خوشبختانه فيلم فرهادي نه فيلم فارسي است و نه فيلم جشنواره
شایسته‌ترین نماینده ایران در اسکار

شایسته‌ترین نماینده ایران در اسکار

درباره الی می‌تواند تصویری تازه از سینمای ایران باشد، سینمایی که متهم است محدود شده به نمایش فقر و بدویت و سال‌ها است در دایره موضوع‌های مشابه گرفتار شده است. درباره الی تقلیدی از سینمای چهره‌های شاخص سینمای ایران نیست و امضای سازنده‌اش را دارد. کارگردا
UserName