• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2460
 • سه شنبه 1388/7/14
 • تاريخ :

 افتتاح اولين بازار فيلم اسلامي

سيدمحمدحسيني

نگاه‌  تاثيرگذار  هنرمندان با محوريت آموزه‌هاي ديني

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه امروزه بسياري از هنرمندان و اهالي سينما، نگاه‌شان به غرب و كشورهايي كه در آن جشنواره‌اي برپا مي‌شود معطوف است، گفت: اگر بتوانيم اين محوريت را در كشورهاي اسلامي با ملاك‌هاي ارزشي و مطابق با آموزه‌هاي ديني به وجود بياوريم، قطعا مي‌تواند تاثير فراواني داشته باشد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس،  مراسم افتتاحيه اولين بازار فيلم اسلامي با حضور سيدمحمدحسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سالن اجتماعات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

بر اساس اين گزارش، در اين مراسم حجت‌الاسلام علي كريميان، دبير كل اتحاديه راديو و تلويزيون كشورهاي اسلامي، محمدعلي انوشه، مدير بازار فيلم اسلامي و نمايندگان كشورهاي اسلامي حضور داشتند.

در اين مراسم مدير بازار فيلم اسلامي گفت: در اين بازار فيلم، نمايندگان كشورهاي اسلامي حضور دارند و امكان تجارت و تبادل فيلم و فرهنگ‌ها وجود دارد.

وي در ادامه اظهار داشت: مديران شبكه‌هاي تلويزيوني مختلف در اين بازار فيلم به دنبال محصولاتي با سليقه خودشان هستند همچنين در بازارهاي فيلم اروپايي هزينه‌هاي گزافي مي‌شود ولي كارايي چنداني ندارند. به نظر مي‌رسد از اين بازار استقبال خوبي شود.

انوشه ادامه داد: معرفي توانمندي‌هاي فيلمسازان، تعامل تهيه‌كنندگان مسلمان، آشنايي با امكانات شبكه‌هاي عضو اتحاديه، كاهش هزينه‌هاي بازاريابي و ... از اهداف اين بازار فيلم است.

مدير بازار فيلم اسلامي بيان داشت: در اين بازار 250 نفر حضور دارند كه 170 نفر از آن‌ها را مديران و 80 نفر از آن‌ها را توزيع كننده‌هاي بين‌المللي و غرفه‌داران تشكيل مي‌دهند همچنين بيش از 500 اثر جديد از كانون پرورش فكري كودكان، صدا و سيما، مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، تلويزيون المنار، مؤسسه بوفو، مؤسسه ناس، مركز انيميشن حوزه هنري، انجمن سينماي جوان، مؤسسه نمافيلم، مؤسسه استار مديا و ... در اين بازار حضور دارد.

وي در ادامه تصريح كرد: در حاشيه بازار، نشست‌هاي تخصصي با موضوعات بازاريابي، عرضه و توليد، بازديد از شهرك غزالي، بازديد از دكورهاي سريال يوسف پيامبر‌(ع)و ... برنامه‌ريزي شده است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه امروزه بسياري از هنرمندان و اهالي سينما، نگاه‌شان به غرب و كشورهايي كه در آن جشنواره‌اي برپا مي‌شود معطوف است، گفت: اگر بتوانيم اين محوريت را در كشورهاي اسلامي با ملاك‌هاي ارزشي و مطابق با آموزه‌هاي ديني به وجود بياوريم، قطعا مي‌تواند تاثير فراواني داشته باشد.

انوشه با بيان اينكه متاسفانه امسال به دليل محدوديت فضا نتوانستيم از همه موسسات دعوت كنيم، گفت: در صورت تمايل كشورهاي عضو اتحاديه راديو و تلويزيون‌ كشورهاي اسلامي مي‌تواند با برنامه‌ريزي‌هايي كه انجام مي‌گيرد ميزبان بازار فيلم اسلامي باشند همچنين مي‌توانيم اين بازار فيلم را به صورت ثابت در ايران برگزار كنيم.

در ادامه مراسم دبير كل اتحاديه راديو و تلويزيون كشورهاي اسلامي گفت: آرزوي ديرينه اتحاديه امروز تحقق پيدا كرد و مجموعه‌اي تحت عنوان بازار فيلم اسلامي توانستند گرد هم جمع شوند و توليدات خود را عرضه كنند. اين كار از اقدامات بزرگ و ارزشمندي است كه در آينده اثرات آن را در عرصه جهاني خواهيم ديد.

وي در ادامه اظهار داشت: بازارهاي متعددي براي عرضه و تقاضاي فيلم و توليدات وجود دارد ولي جاي عرضه فيلم و توليدات اسلامي در آن خالي است. اين بازار براي اين راه‌اندازي شد كه توانمندي‌هاي موجود متمركز شود و همه بتوانند از اين توانمندي‌ها استفاده كنند و فضايي ايجاد شود كه تبادل اطلاعات بين شبكه‌هاي عضو اتحاديه به وجود بيايد. اميدوارم روزي بيايد كه اين بازار يكي از بزرگترين بازارهاي جهاني شود.

به گزارش فارس، در ادامه مراسم سيدمحمدحسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: پيامبر براي همه مسلمانان اسوه حسنه و محور وحدت و همگرايي جهان اسلام است. امروزه سخت نيازمند اين هستيم كه به آموزه‌هاي پيامبر تمسك بجوييم و سيره عملي‌اش را در مسير زندگي‌مان قرار بدهيم.

وي در ادامه با بيان اينكه برگزاري اين بازار فيلم يك حركت ارزشمند است، افزود: امسال براي سومين بار اعضاي اتحاديه دور هم جمع مي‌شوند و بايد بگوييم كه اين حركت را ديرهنگام آغاز كرديم و اميدواريم هر سال با شكوه‌تر از سال قبل برگزار ‌شود.

حسيني ادامه داد:‌ در حال حاضر سرمايه‌گذاري‌هاي كلاني در بحث رسانه‌ها انجام مي‌شود و غربي‌ها تلاش مي‌كنند استيلاي فرهنگي خود را حفظ كنند و محصولات و كالاهاي خود را به شكل انبوه، به كشورها و به ويژه جهان اسلام صادر كنند همچنين آن‌ها اسلام را مورد هدف قرار دادند و چهره نادرستي از مسلمانان ارائه داده‌اند و مع‌الاسف اين كار در بعضي كشورهاي اسلامي هم ديده مي‌شود و تاثيرات خاص خودش را هم خواهد داشت.

معرفي توانمندي‌هاي فيلمسازان، تعامل تهيه‌كنندگان مسلمان، آشنايي با امكانات شبكه‌هاي عضو اتحاديه، كاهش هزينه‌هاي بازاريابي و ... از اهداف اين بازار فيلم است.

وي در ادامه با بيان اينكه بايد از توانمندي‌هاي جهان اسلام بهره بگيريم، بيان داشت: قطعا نيازمند همكاري، تعامل و مراودات فكري و فرهنگي هستيم و چنين گردهمايي‌هايي مي‌تواند اين دستاوردها را داشته باشد. مسلمانان مي‌توانند به روزهاي باشكوه گذشته‌شان برگردند و تمدن اسلامي را احيا كنند و به روزگاري كه دانشمندان ما نظريات‌شان در عرصه جهاني مطرح بود، برگرديم. اين ظرفيت وجود دارد و منابع پايان‌ناپذيري مانند قرآن مي‌تواند منبع توليد ايده براي فيلم، سريال و داستان باشد. تجربه صدا و سيما و سينماي ايران در استفاده از اين منابع را مي‌توان اشاره كرد. اصحاب كهف، حضرت مريم، يوسف پيامبر(ع) از اين جمله‌اند كه علاوه بر داشتن جاذبه، غناي بالايي دارد ولي هنوز زمينه كار زياد هست.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه گفت: اينكه حدود 160 شبكه راديو و تلويزيوني از 25 كشور گرد هم جمع شدند، حركت خوبي است. اگر اين حركت به خوبي هدايت شود قطعا ديگران هم به آن خواهند پيوست و اين اتحاديه مي‌تواند نقش ارزشمندي را ايفا كند. امروزه بسياري از هنرمندان ما و اهالي سينما نگاه‌شان به غرب و كشورهايي كه در آن جشنواره‌اي برپا مي‌شود معطوف است و سعي مي‌كنند مطابق خواست آنها كاري ارائه دهند تا مورد تشويق قرار بگيرند. اما اگر بتوانيم اين محوريت را در كشورهاي اسلامي با ملاك‌هاي ارزشي و مطابق با آموزه‌هاي ديني به وجود بياوريم قطعا مي‌تواند تاثير فراواني داشته باشد. همين كه ما حجم توليدات را افزايش دهيم و فرصتي براي جوانان فراهم كنيم، يك گام مثبت است.

وي افزود: اگر سرگذشت صهيونيست‌ها و قوم يهود را ببينيم، متوجه مي‌شويم كه اگر تكيه آن‌ها به طلا و تيغ بود، در كنار ان از تبليغ به عنوان يك عنصر كارآمد بهره مي‌بردند و ردپاي آن‌ها در مطبوعات، رسانه‌ها و خبرگزاري‌ها ديده مي‌شود و با اين وسيله اهداف سياسي و اقتصادي را پيش بردند همچنين در اين راه از همه شيوه‌هاي نادرست تبليغ مانند دروغ و تحريف استفاده كردند و ما در مقابله با آن‌ها بايد واقعيت‌ها را به تصوير بكشيم.

حسيني با بيان اينكه در جهان اسلام مشتركات فراواني زيادي داريم، ادامه داد: لازم است چنين اجتماعاتي هر ساله برگزار شود. دغدغه مسائل فلسطين، لبنان، عراق و افغانستان مي‌تواند ما را در كنار هم قرار دهد. بايد اين انسجام در بين جامعه اسلامي ديده شود و يكي از راه‌هاي آن اثرگذاري رسانه‌هاست. اگر آن‌ها به دنبال اسلام‌هراسي هستند، وظيفه انديشمندان، متفكران و اهالي فرهنگ و ادب جهان اسلام است كه از موضع قدرت با آن‌ها مقابله كنند. با هنر، ابزار روز و رسانه‌هاي ديجيتال مي‌توان اقدامات مفيدي در مقابله با اسلام‌هراسي انجام داد و اين محصولات نه تنها در كشورهاي اسلامي بازار خوبي خواهد داشت بلكه علاقه‌منداني در سراسر جهان پيدا خواهد كرد.

وي با بيان اينكه بشر امروز گمشده‌اي به نام معنويت دارد، اظهار داشت: در سراسر دنيا حرف حق ما اگر در غالب زيبايي ارائه شود، مي‌تواند مخاطبان خاص خودش را داشته باشد. البته به اين شرط كه با نگاه مخاطب هم ساخته شود و ما فقط خودمان را نبينيم و محدوده مرزهاي يك كشور را در نظر نگيريم، بلكه ديگران را هم مدنظر داشته باشيم و در نهايت محصولات را ارائه دهيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه بايد انحصار رسانه‌اي را شكست، در پايان گفت: اينكه هاليوود بخواهد صرفا توليدكننده فيلم در دنيا باشد را بايد از بين برد. ظرفيت‌هاي كشورهاي اسلامي بيش از وضع موجود است و كارهاي زيادي مي‌توان انجام داد كه در نهايت اين‌ها باعث هويت‌يابي جهان اسلام خواهد شد.

به گزارش فارس، در ادامه مراسم، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اولين بازار فيلم اسلامي را افتتاح كرد و از بخش‌هاي مختلف اين بازار ديدن كرد.

تنظيم براي تبيان : مسعود عجمي

 

UserName